2014 rok był kolejnym rokiem spadku oficjalnego popytu na paliwa ciekłe w Polsce - powiedział w poniedziałek prezes biura Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) Leszek Wieciech.
Jak zaznaczył prezes - dyrektor generalny biura POPiHN, spadek popytu na paliwa ciekłe w naszym kraju utrzymuje się trzeci rok z rzędu.
Bez nasycenia
Wieciech poinformował ponadto, że spadki cen ropy na rynkach światowych spowodowały spadek cen detalicznych na stacjach paliw. - Nie jesteśmy (jeszcze) na etapie nasycenia rynku, jak niektóre państwa Europy Zachodniej - zaznaczył. Zmiany na polskim rynku paliwowym związane z sytuacją makroekonomiczną, perspektywy cenowe i sposoby przeciwdziałania szarej strefie w tym sektorze, to główne tematy poniedziałkowej debaty "Perspektywy rozwoju polskiego rynku paliwowego – wyzwania i bariery".
Mniejszy popyt
Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) za trzy kwartały ubiegłego roku zapotrzebowanie na olej napędowy utrzymywało się na tym samym poziomie, co w analogicznym okresie 2013 roku, ale popyt na benzynę spadł o ok. 3 proc. Publikując pod koniec roku te dane POPiHN wskazywał na wciąż utrzymujące się zjawisko szarej strefy w handlu paliwami. Nielegalny obrót paliwami oznacza straty nie tylko dla firm uczciwie działających na rynku, ale przede wszystkim dla budżetu państwa. W 2013 roku szacowano je na 4,3-5,8 mld zł.
Autor: msz/ / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com