"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

Źródło:
tvn24.pl
Uderzenie w nielegalny hazard w Gdyni. Znaleziono też narkotyki
Uderzenie w nielegalny hazard w Gdyni. Znaleziono też narkotykiPolicja Pomorska
wideo 2/4
Uderzenie w nielegalny hazard w Gdyni. Znaleziono też narkotykiPolicja Pomorska

Otwieranie wirtualnych skrzynek, w których mogą kryć się nagrody, to rozrywka szalenie popularna wśród dzieci. A według specjalistów - pierwszy krok do uzależnienia od hazardu. Za cyfrowe przedmioty płaci się prawdziwymi pieniędzmi - czasami setki, a nawet tysiące złotych.

Popularne także wśród dzieci gry mogą wciągać młode osoby w hazard. - Miałam do czynienia z przypadkami, w których osoby na przykład 12-letnie wydały ogromne pieniądze na gry, korzystając z kart kredytowych rodziców. To był dramatyczne sytuacje, bo okazywało się, że z konta znikały oszczędności życia - opowiada Michalina Kulczykowska, psycholożka.

- W grach cyfrowych elementy hazardu są powszechnie obecne - dodaje Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. - Przykładem są wirtualne "pojemniki", które gracz kupuje za realne pieniądze i nie wie, co jest w środku.

Na pierwszy rzut oka nie dzieje się nic niepokojącego. Dziecko gra na komputerze, a do udziału w losowaniu namawia je ulubiony youtuber, który dzięki obstawianiu wirtualnych skrzynek wygrywa duże pieniądze. Ale młoda osoba nie wie, że gra idola jest ustawiona. - Internetowy hazard pod przykrywką otwierania skrzynek z przedmiotami czy skórkami, które kupują najmłodsi, to jedna z największych patologii polskiego internetu - stwierdza Jakub Wątor, dziennikarz, autor książki "Influenza. Mroczny świat influencerów".

Wirtualna skrzynka za prawdziwe pieniądze

O sprawie mówiło się od dawna, ale skalę procederu ujawnił w filmie "Mafia hazardowa polskiego internetu. Koniec gry" opublikowanym niedawno w serwisie YouTube Mikołaj Tylko, znany w internecie jako Konopskyy. W ubiegłym roku był wśród twórców, którzy stali za ujawnieniem tzw. Pandora Gate, czyli afery dotyczącej wykorzystywania małoletnich w sieci.

Czytaj także: Rok od zatrzymania Stuu. Co dzieje się w śledztwie? >>>>

Materiał wyświetlono w ciągu pierwszego tygodnia ponad 3,5 mln razy. - Opowiem wam dzisiaj historię, jak ponad stu największych polskich influencerów przez całe lata wpędzało, i nadal wpędza, miliony dzieciaków w nielegalny hazard - mówi na początku Tylko.

Chodzi o tzw. loot boxy, czyli "skrzynki z łupami". To element obecny w wielu popularnych grach komputerowych. W środku mogą znaleźć się wirtualne przedmioty ułatwiające grę (np. elementy ekwipunku), a losujący i otwierający je gracze nie wiedzą, co znajdzie się w środku. Skrzynkę zdobywa się na różne sposoby: za postęp w grze, za punkty zdobywane podczas rozgrywki albo za prawdziwe pieniądze. 

Tematem "loot boksów" w ostatnich latach interesował się m.in. Parlament Europejski. "Ponieważ gracze wydają na nie prawdziwe pieniądze, może to mieć negatywne konsekwencje psychologiczne i finansowe w postaci niechcianych lub niekontrolowanych zakupów" - ostrzegał PE na początku 2023 r. Posłowie i posłanki przegłosowali wtedy sprawozdanie, w którym wzywali do harmonizacji przepisów UE, aby zapewnić lepszą ochronę graczom online.

Co z tego wyszło? Właściwie nic. Być może dlatego, że Parlament jednocześnie starał się zadbać o bezpieczeństwo graczy i o rozwój intratnej branży gamingowej. A te interesy wzajemnie się wykluczają.

Umysł jak gąbka

Badacze z Australii w 2021 r. ogłosili, że dzieci, które kupują "loot boksy", są dużo bardziej narażone na uzależnienie od hazardu niż ich rówieśnicy, którzy tego nie robią. Podobne ostrzeżenie wystosowało także rodzime Ministerstwo Zdrowia i Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Na stronie internetowej poświęconej uzależnieniom behawioralnym czytamy, że mechanizmy występujące w loot boksach są analogiczne do tych, które działają w grach hazardowych. Chodzi o czynnik płatności, możliwość (i niepewność) wygranej oraz losowość. Te mechanizmy sprzyjają też uzależnieniu od gier komputerowych.

- "Loot boxy" są szalenie popularne wśród dzieci i młodzieży. Ich mózgi trenowane są w ten sposób do hazardu. Nie bez powodu na liście chorób ICD-11 (międzynarodowa klasyfikacja chorób - red.) jednostka chorobowa "uzależnienie od gier cyfrowych" jest w tej samej kategorii, co uzależnienie od hazardu - tłumaczy Bigaj.

- Dzieci i młodzież są o wiele bardziej podatne na wszelkie uzależnienia, w tym na uzależnienie od hazardu, ponieważ ich mózgi cały czas się rozwijają - komentuje Michalina Kulczykowska, która specjalizuje się w pracy z młodzieżą. - Te umysły są jak gąbka, w którą wsiąkają wszystkie ryzykowne treści. Jednocześnie dzieci, a szczególnie młodzież, są bardziej skłonne do ryzyka, co w przypadku hazardu odgrywa kluczową rolę. Uzależnienie może pojawić się bardzo szybko.

Jak dodaje, w pracy z dziećmi i młodzieżą obserwuje coraz więcej uzależnień, nie tylko od gier, ale w ogóle od elektroniki. - Związany z grami hazard również przewija się w rozmowach z młodzieżą - przyznaje.

Dzięki graniu dzieci rozładowują emocje, uciekają od stresujących sytuacji, ale też nawiązują relacje z innymi. 14 proc. graczy deklaruje, że dzięki temu udało im się znaleźć przyjaciół. Gry, które mocno akcentują zdobywanie nagród, szczególnie oddziałują na emocje. - Wiele z nich opartych jest na mechanizmach nagrody. Przyciągają one przede wszystkim te dzieci, które czują się samotne, opuszczone, które nie mają dobrych relacji rówieśniczych ani relacji z dorosłymi - podkreśla Kulczykowska. - Takie osoby szukają wrażeń i pozytywnych emocji gdzie indziej. Gry, które pozwalają to poczucie satysfakcji zdobyć, będą dzieci przyciągać. A kiedy już ten mechanizm odkryją, chcą więcej i więcej. 

Shutterstock

Twórca wygrywa, gracz przegrywa

I właśnie "loot boksy" i ich popularność bierze pod lupę youtuber Konpskyy. Jak tłumaczy, rynek gier sieciowych mocno rozwinął się przed czterema laty, gdy pandemia pozamykała ludzi w domach. Niektóre z nich oferowały możliwość zakupu np. przedmiotów ułatwiających grę lub uatrakcyjniających wygląd postaci. W niektórych otrzymywane elementy ekwipunku były losowane. Ostateczny wynik zakupu zależał więc od szczęścia.

I tu pojawiły się serwisy umożliwiające wygrywanie przedmiotów, takie jak Keydrop. "Walutą" były przedmioty z gry CS:GO.

Jak wskazują dr Łukasz Wieczorek i dr Katarzyna Dąbrowska, autorzy opublikowanego w 2021 r. badania dotyczącego gier komputerowych i hazardowych, ten segment rynku jest niezwykle dochodowy. Choć wśród użytkowników gier społecznościowych ci, którzy gotowi byli płacić np. za dodatki służące personalizacji postaci, stanowili stosunkowo niewielki procent (2,3 proc.), to zyski producentów gier z tej części działalności stale rosną. Wg badań Juniper Research w 2020 roku przychody z płatności za korzystanie z "loot boksów" miały wynieść ok 15 miliardów dolarów.

Czytaj także: Otwierasz skrzynkę z wirtualnymi łupami, a w środku prawdziwe problemy >>>

Serwis należało jeszcze odpowiednio wypromować. W tym celu zatrudniani byli popularni twórcy internetowi. Ci nagrywali filmiki, na których pokazywali, jak w krótkim czasie wygrywają pieniądze - niekiedy nawet milion złotych. Odbiorcy mieli odnieść wrażenie, że wygrana jest prosta, a jeśli nawet zdarzy się ponieść porażkę, to łatwo można się "odkuć" w kolejnej grze. Widzowie nie znali jednak całej prawdy.

Po pierwsze - internetowi twórcy nie grali za prawdziwe pieniądze. Od właścicieli serwisu otrzymywali coś w rodzaju internetowych "żetonów", dzięki czemu nie ryzykowali nawet złotówki. Po drugie, ich gry były podkręcone, to znaczy ich szansa na wygraną była znacznie większa niż przeciętnego odbiorcy.

A wśród odbiorców dużo było dzieci. Niektórzy influencerzy wprost zachęcali najmłodszych do grania, oferując np. kody na Dzień Dziecka. Żeby zagrać, wystarczyła karta do bezpiecznych zakupów, którą można dostać w jednym ze sklepów spożywczych z popularnej sieci.

Najwięksi youtuberzy chwalili się, że dzięki współpracy z serwisem byli w stanie zarobić miliony. - Przed rokiem zwracałem uwagę, że 19 na 20 największych twórców na polskim Twitchu (serwis do streamingu, popularny wśród fanów gier) promuje hazard. Robili to niemal wszyscy - komentuje Jakub Wątor.

- Linia obrony youtuberów była zabawna. Twierdzili, że skrzynki ze skórkami to nie hazard, bo tu gracz zawsze coś w tej skrzynce wylosuje, więc teoretycznie nikt nie jest przegrany. A w hazardzie gracz albo wygrywa, albo przegrywa - opowiada. - Pomijali fakt, że internauta zapłacił za los na przykład 100 zł, a w skrzynce dostał skórkę wartą 5 zł. Oczywiście influencerzy doskonale wiedzieli, w jakie niebezpieczeństwo pakują swoich często nieletnich widzów - mówi Wątor.

Żeby wejść na stronę wystarczyło kliknąć, że ma się 18 lat. Serwis w żaden sposób tej deklaracji nie weryfikował.

Nielegalna strona internetu

W listopadzie ubiegłego roku serwis Keydrop trafił do rządowego Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą. Przy próbie wejścia na stronę pojawiał się komunikat: "Uwaga! Próbujesz połączyć się z nielegalną stroną internetową. Dostęp do strony został zablokowany".

Czy to koniec problemu? Bynajmniej. W miejscu jednego zablokowanego serwisu zaczęły pojawiać się kolejne, oparte na tej samej mechanice. Co więcej, część influencerów, którzy wzbogacili się na promocji Keydropa, płynnie przeszła do promowania nowych stron.

Wieści o śmierci Keydropa też należy uznać za przesadzone. Blokada serwisu nie jest w stu procentach szczelna. Cytowany przez Konopskyyego Piotr Konieczny z serwisu Niebezpiecznik tłumaczy, że nie da się w pełni zablokować dostępu.

Pytania o blokady stron i lepszą ochronę małoletnich w sieci przesłaliśmy w ubiegłym tygodniu do Ministerstwa Finansów. Zapytaliśmy, czy w planach jest uszczelnienie przepisów dotyczących serwisów oferujących gry hazardowe. Do momentu publikacji tekstu nie udało nam się uzyskać odpowiedzi.

Nie tylko skrzynki

Ale losowanie wirtualnych skrzynek to nie jest jedyny powiązany z hazardem biznes, do którego w internecie miały dostęp dzieci.

Dużym echem odbiła się sprawa popularnego YouTubera Kamila L. Znany pod pseudonimem "Budda" twórca w trakcie trwającej prawie dekadę internetowej kariery zdobył spore grono fanów. Wrażenie robiły koordynowane przez niego akcje charytatywne. Kilka tygodni temu ogłosił, że ufunduje budowę czterech domków modułowych i przekaże je czterem rodzinom, które ucierpiały w czasie powodzi. W połowie października Budda został zatrzymany wraz dziewięcioma innymi osobami. Według śledczych na działalności Buddy i jego współpracowników państwo miał stracić nawet 60 mln zł. O co chodzi?

Czytaj także: Jest decyzja w sprawie aresztu "Buddy". Sąd rozpatrzył zażalenie obrońców >>>

Niemal dokładnie rok temu, w listopadzie 2023 r., Kamil L. ogłosił wielką loterię, w której do wygrania było siedem samochodów, a także nagrody pieniężne i rzeczowe - łączna wartość nagród wyniosła ok. 3 mln zł. Aby wziąć udział w losowaniu nagród należało kupić ebooka "Backstage". W zależności od zapłaconej kwoty - od 39 do 199 zł - można było otrzymać od jednego do dziesięciu losów.

Sprawą loterii zainteresował się Główny Inspektorat Informacji Finansowej (GIIF) oraz Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie (UCS). Uwagę śledczych zwrócił fakt, że wydawnictwo, które zajmowało się sprzedażą ebooków z losami, płaciło 5-procentowy podatek IP Box, który przysługuje przedsiębiorcom czerpiącym zyski z działalności intelektualnej, wątpliwości dotyczą także zastosowania obniżonej stawki VAT w przypadku losów. Zdaniem prokuratury youtuber powinien odpowiedzieć za prowadzenie grupy przestępczej organizującej gry hazardowe.

W komentarzach internetowych nie brakuje relacji, które wskazują, że losy kupowały także nastolatki.

Kamil L., BuddaFOTON/PAP

Rodzic cyfrowym przewodnikiem

W jaki sposób rodzice mogą chronić dzieci przed niebezpiecznymi treściami dostępnymi w internecie? Specjaliści podkreślają, że nie ma łatwych rozwiązań.

Siłowe rozwiązania odradza psycholożka Michalina Kulczykowska. - Żyjemy w takich czasach, że trudno jest funkcjonować bez telefonu i dostępu do internetu - mówi. - Nie możemy odciąć od tego młodego człowieka. Powinniśmy się raczej skupić na tym, żeby nauczyć młodych ludzi odpowiednio z tej elektroniki korzystać. Pokazywać im odpowiednie treści, rozmawiać z nimi o tym. Z dzieckiem trzeba rozmawiać o wszystkim, także o telefonie, co tam się dzieje, z jakich aplikacji korzysta. 

- Stały kontakt, obecność i relacje są metodą na zapobieganie problemom. A jeśli problem się już pojawił, to trzeba szukać pomocy specjalistów - podkreśla.

Problem w tym, że rodzice często sami nie wiedzą, do czego służy dana aplikacja. Nie mają czasu, a czasem też ochoty, dowiedzieć się, co tak naprawdę ich dziecko robi w internecie. Ale konsekwencje mogą być poważne.

Magdalena Bigaj: - Rodzice mogą mądrze wprowadzać dziecko w świat cyfrowy, zawsze z pomocą aplikacji do kontroli rodzicielskiej, która pozwoli im precyzyjnie decydować, z jakich stron i aplikacji dziecko może korzystać. Jeśli abdykujemy z roli cyfrowych przewodników, to tak, jakbyśmy wypuścili dziecko bez opieki do miasta. Trudno się dziwić, że wejdzie do kolorowego kasyna i zacznie grać.

Autorka/Autor:Natalia Szostak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Absolutna porażka - tak zaawansowanie pokrycia tras kolejowych przez cyfrowy system sterowania ocenił w TVN24 Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Ekspert jednak podkreślał, że jazda koleją to bezpieczny sposób podróży. Poinformował, że w najbliższym czasie w Polsce w pociągach Intercity nie będzie można nadawać przesyłek konduktorskich. Furgalski przyznał, że proceder nielegalnych zatrzymań pociągów pokazany w reportażu "Przejazd niestrzeżony" dezorganizuje ruch kolejowy.

Stary, analogowy system nie chroni kolei. "Absolutna porażka"

Stary, analogowy system nie chroni kolei. "Absolutna porażka"

Źródło:
tvn24.pl

Po godzinie 12 liczba rodzin oczekujących na pomoc spadła poniżej 600. Ale to wciąż setki domów, które czekają na swoich darczyńców w ramach akcji Szlachetna paczka. Jeszcze w weekend bez wsparcia pozostawało ponad 2,5 tysiąca osób. Paczkę można przygotować do piątku.

"Bardzo się boimy, że ta pomoc nie dotrze". Kilkaset rodzin wciąż czeka na swoich darczyńców

"Bardzo się boimy, że ta pomoc nie dotrze". Kilkaset rodzin wciąż czeka na swoich darczyńców

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Trasa koncertowa "Eras", która uczyniła amerykańską piosenkarkę pop Taylor Swift miliarderką, stała się najbardziej dochodową w historii. Jak podaje magazyn "Rolling Stone" na swojej stronie internetowej, do końca swojego 149. koncertu Swift sprzedała bilety za łączną kwotę 2 077 618 725 dolarów.

Gigantyczne zyski Taylor Swift z trasy koncertowej i bonusy dla pracowników

Gigantyczne zyski Taylor Swift z trasy koncertowej i bonusy dla pracowników

Źródło:
PAP, Rolling Stone

To urzędnik z Liechtensteinu a nie Zygmunt Solorz, czy jego żona Justyna Kulka będzie podejmował decyzje w sprawach dwóch fundacji, za pomocą których biznesmen kontroluje swój majątek w Polsce. Tak zdecydował sąd w tym kraju i wyznaczył kuratora. Wyrok w tej sprawie został wydany 26 października, ale utrzymywano go w tajemnicy.

Zwrot w sprawie konfliktu w rodzinie Solorzów. Sąd w Liechtensteinie zdecydował

Zwrot w sprawie konfliktu w rodzinie Solorzów. Sąd w Liechtensteinie zdecydował

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ku przestrodze. Oszustwa internetowe to już wyższy poziom przebiegłości złodziei. Policja apeluje, by nie klikać w podejrzane linki. Okazuje się, że na kody QR też trzeba uważać. Nawet jak się kliknie, nie należy wpisywać danych wrażliwych, szczególnie numeru PESEL i numeru konta, bo można zostać brutalnie okradzionym. Materiał z magazynu "Polska i Świat".

Nowy pomysł oszustów. Wyłudzają pieniądze na sfałszowane kody

Nowy pomysł oszustów. Wyłudzają pieniądze na sfałszowane kody

Źródło:
TVN24

Duża część nadleśnictw w kraju prowadzi sprzedaż choinek przed świętami, w niektórych z nich drzewko można wyciąć samodzielnie. Jak informują Lasy Państwowe, ceny wahają się średnio od 40 do 130 złotych. Zależą od regionu Polski, gatunku, czy wysokości świątecznego drzewka, które chcemy kupić.

Leśnicy zachęcają do kupowania choinek. Kuszą cenami

Leśnicy zachęcają do kupowania choinek. Kuszą cenami

Źródło:
PAP

"Masło w sejfie byłoby śmieszne, gdyby nie było straszne. Niestety, to ponury symbol tego rządu" - napisał w poniedziałek Jarosław Kaczyński na swoim oficjalnym koncie na portalu X, założonym w miniony weekend. Nawiązał w ten sposób do wysokich cen tego produktu spożywczego w polskich sklepach. Rafał Trzaskowski odpowiedzialnością za wysokie ceny obarcza prezesa NBP Adama Glapińskiego i jego walkę z inflacją.

Prezes PiS trzyma masło w sejfie. "Byłoby śmieszne, gdyby nie było straszne"

Prezes PiS trzyma masło w sejfie. "Byłoby śmieszne, gdyby nie było straszne"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze ma wrócić w marcu 2025 roku. Jednak w nowej odsłonie - przekazało na poniedziałkowej konferencji prasowej szefostwo Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nie będzie już można, między innymi, otrzymać pieniędzy na instalację kotła gazowego. Obecnie ruszył drugi etap konsultacji społecznych, który potrwa do 27 grudnia 2024 roku.

Czyste Powietrze nie powróci w dotychczasowej formule. Część Polaków bez dopłat

Czyste Powietrze nie powróci w dotychczasowej formule. Część Polaków bez dopłat

Źródło:
PAP

Od prezentu otrzymanego od pracodawcy w niektórych przypadkach trzeba zapłacić podatek - wynika z wyjaśnień ekspertów. Zależy to między innymi od źródła finansowania upominków.

"Pracownik może się zdziwić, że wypłata będzie niższa"

"Pracownik może się zdziwić, że wypłata będzie niższa"

Źródło:
tvn24.pl

W całej Unii Europejskiej pracę zarobkową po przejściu na emeryturę kontynuowało w 2023 roku 13 procent zbadanych - wynika z badania przeprowadzonego przez Eurostat. Polska nie pozostawała w tyle.

Blisko połowa pracujących emerytów robi to, bo lubi

Blisko połowa pracujących emerytów robi to, bo lubi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polski rząd chce przystąpić do kolejnych negocjacji z Komisją Europejską w sprawie warunków wypłaty pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Chodzi przede wszystkim o rezygnację z konieczności oskładkowania umów cywilno-prawnych, czyli tak zwanych umów śmieciowych. - Mamy alternatywne propozycje - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami.

Oskładkowanie umów-zleceń po nowemu. "Mamy alternatywne propozycje"

Oskładkowanie umów-zleceń po nowemu. "Mamy alternatywne propozycje"

Źródło:
PAP

Amerykański producent samolotów Boeing zamierza zwolnić w najbliższym czasie blisko czterystu pracowników w stanie Waszyngton - donosi w poniedziałek Reuters, powołując się na informacje stanowego Departamentu Bezpieczeństwa Pracy.

Kolejny etap zwolnień u światowego producenta

Kolejny etap zwolnień u światowego producenta

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Influencerka Haliey Welch, znana w sieci jako "Hawk Tuah Girl", jest oskarżana o oszukanie inwestorów. Tylko w ciągu kilku godzin sygnowana jej pseudonimem kryptowaluta straciła aż 95 procent swojej wartości.

Wystarczyło jedno zdanie, aby zyskała sławę w sieci. Teraz jest oskarżana o oszustwo na miliony dolarów

Wystarczyło jedno zdanie, aby zyskała sławę w sieci. Teraz jest oskarżana o oszustwo na miliony dolarów

Źródło:
BBC

Dla zabezpieczenia dostaw LPG zimą najistotniejsze będzie optymalne wykorzystanie kolei - uważa dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Dodał, że mimo embarga na LPG z Rosji, które wejdzie w życie 20 grudnia, tego paliwa w Polsce nie powinno zabraknąć, a firmy intensywnie przygotowują się do nowych regulacji.

Rewolucja na rynku paliw. Intensywne przygotowania

Rewolucja na rynku paliw. Intensywne przygotowania

Źródło:
PAP

Nie jest jasne, czy kontrakt na sprzedaż Polsce 820 czołgów K2 zostanie podpisany jeszcze w tym roku - poinformowała w poniedziałek agnecja Yonhap, powołując się na swoje źródła. Powodem jest obecna sytuacja w Korei Południowej. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreśla, że "chcemy też wynegocjować najlepszy możliwy kontrakt".

Zamówienie sprzętu wojskowego od Korei Południowej pod znakiem zapytania

Zamówienie sprzętu wojskowego od Korei Południowej pod znakiem zapytania

Źródło:
PAP

PKO BP wydał ostrzeżenie przed oszustami, którzy podszywają się pod bank. Pokazano, jak wyglądają fałszywe e-maile, które trafiają do klientów.

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem"

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem"

Źródło:
tvn24.pl

Choć gwiazdkowe budżety 2024 wzrosną, to święta będą często skromniejsze niż przed rokiem – pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Najbardziej atrakcyjny benefit. Mniej pracowników się załapie

Najbardziej atrakcyjny benefit. Mniej pracowników się załapie

Źródło:
PAP

Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostępna jest ankieta, która pomaga ustalić zainteresowanej osobie, czy ma prawo do tak zwanej renty wdowiej. Wnioski będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku.

Sprawdź, czy masz prawo do nowego świadczenia

Sprawdź, czy masz prawo do nowego świadczenia

Źródło:
PAP

Wynagrodzenia specjalistów do spraw rekrutacji i szkoleń wzrosły w bieżącym roku o 10,5 procent - wynika z najnowszego raportu Grafton Recruitment.

Pensje sięgają nawet 40 tysięcy złotych

Pensje sięgają nawet 40 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Do końca akcji charytatywnej Szlachetna Paczka pozostało pięć dni i kilka godzin, a bez wsparcia wciąż pozostaje ponad 2 tysiące rodzin. Wolontariusze apelują o przekazywanie i zgłaszanie się do pomocy. - Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców - powiedziała w rozmowie z TVN24 prezes stowarzyszenia Wiosna i wolontariuszka Szlachetnej Paczki Joanna Sadzik.

"Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców"

"Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Chińskie platformy sprzedażowe mają za sobą rok pełen kryzysów wizerunkowych: USA i UE zapowiadały przyjrzenie się ich interesom, pojawiły się problemy z wejściem na giełdę, a kolejne raporty organizacji pozarządowych ujawniały, że firmy miały korzystać z niewolniczej pracy i sprzedawać produkty zanieczyszczone toksycznymi substancjami. - To nic nie zmienia - uważa Sylwia Czubkowska, autorka książki "Chińczycy trzymają nas mocno". - Tym tematem interesuje się część konsumentów, ale politycy niespecjalnie.

Chińskie platformy szturmem biorą rynek. "Jako społeczeństwo i państwo przegrywamy"

Chińskie platformy szturmem biorą rynek. "Jako społeczeństwo i państwo przegrywamy"

Źródło:
tvn24.pl

Nie w każdym przypadku klient może zwrócić do sklepu nieudany prezent, podarowany na przykład na Mikołajki. Wszystko zależy od miejsca zakupu towaru, a także od tego w jakim jest stanie. Nawet jeżeli zwrotu nie możemy dokonać na mocy obowiązujących, ogólnopolskich przepisów, warto zapytać o taką możliwość w konkretnej placówce handlowej. Znaczna część sklepów prowadzi bowiem własną politykę zwrotów, uregulowaną w swoich regulaminach.

Nieudany prezent na Mikołajki. Zwrot nie zawsze będzie możliwy

Nieudany prezent na Mikołajki. Zwrot nie zawsze będzie możliwy

Źródło:
tvn24.pl

Spadek sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym pociągnął za sobą w listopadzie obniżkę ceny metra kwadratowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i aglomeracji śląskiej – wynika z raportu GetHome.pl. W Trójmieście średnia utrzymała poziom z października, a w Łodzi i Wrocławiu nieznacznie wzrosła.

Spadki na rynku mieszkaniowym. Analitycy zwracają uwagę na cztery miejsca

Spadki na rynku mieszkaniowym. Analitycy zwracają uwagę na cztery miejsca

Źródło:
PAP

Największa w Europie stacja do ultraszybkiego ładowania pojazdów elektrycznych ma powstać nieopodal centrum handlowego Trafford Centre w brytyjskim Manchesterze - podaje BBC. 

Tutaj ma powstać największa w Europie stacja ładowania pojazdów

Tutaj ma powstać największa w Europie stacja ładowania pojazdów

Źródło:
BBC

Za rekordową kwotę aż 28 milionów dolarów została wylicytowana para legendarnych rubinowych pantofelków noszonych przez Judy Garland w filmie z 1939 roku "Czarnoksiężnik z Oz". Poprzedni rekord dla tego typu pamiątki wynosił 5,52 mln dolarów - za białą sukienkę unoszoną przez podmuch wiatru w słynnej scenie z Marilyn Monroe w filmie "Słomiany wdowiec".

Słynne pantofelki sprzedane. Jest rekordowa kwota

Słynne pantofelki sprzedane. Jest rekordowa kwota

Źródło:
PAP

Podczas konwencji kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski oskarżył prezesa NBP Adama Glapińskiego o doprowadzenie do galopującej inflacji i wezwał go do do obniżenia stóp procentowych. - Koniec upolitycznienia i koniec niekompetencji w Narodowym Banku Polskim - podkreślał. Stwierdził, że polska powinna być gospodarczą potęgą.

"Polska powinna być potęgą". Trzaskowski o gospodarce

"Polska powinna być potęgą". Trzaskowski o gospodarce

Źródło:
PAP

– Są sytuacje, w których ubezpieczyciele są ofiarami oszustwa – stwierdzają przedstawiciele sektora ubezpieczeń. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), w 2023 roku zakłady ujawniły przypadki wyłudzeń odszkodowań na kwotę 452 milionów złotych. A proceder rośnie w siłę, bo między innymi, jak twierdzi PIU, coraz większy jest udział obcokrajowców zaangażowanych przez grupy przestępcze jako kierujący i poszkodowani w celowo powodowanych kolizjach.

Urządzają "polowania", czyhają w miejscach "kolizjogennych". Tak wygląda ten proceder

Urządzają "polowania", czyhają w miejscach "kolizjogennych". Tak wygląda ten proceder

Źródło:
tvn24.pl

Prezes PiS Jarosław Kaczyński założył w sobotę profil na portalu X. Konto polityka pojawiło się w momencie, gdy w Gliwicach rozpoczęła się konwencja, na której Rafał Trzaskowski został ogłoszony kandydatem KO na prezydenta. "Witam serdecznie!" brzmiał pierwszy jego wpis. W zaledwie godzinę opublikował ich aż 15.

Jarosław Kaczyński z kontem na X. Komentuje konwencję Trzaskowskiego

Jarosław Kaczyński z kontem na X. Komentuje konwencję Trzaskowskiego

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto jeden z graczy wylosował szóstkę. Do szczęśliwca trafią ponad cztery miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 7 grudnia.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało niedawno projekt regulujący kwestie utraty prawa do zasiłku chorobowego. W 2025 roku mogą zostać wprowadzone nowe przepisy dotyczące przebywania na chorobowym, kontroli zwolnień lekarskich czy podejmowania pracy podczas przebywania na L4.

Rewolucja w zwolnieniach lekarskich. To może się zmienić

Rewolucja w zwolnieniach lekarskich. To może się zmienić

Źródło:
tvn24.pl

W przyszłym tygodniu kierowcy będą mogli obserwować na stacjach paliw dalsze, niewielkie obniżki cen paliw - ocenili w piątek analitycy portalu e-petrol.pl. Także Reflex zwraca uwagę, że spadek cen paliw w hurcie przyniósł pierwsze obniżki na stacjach.

Ceny paliw na stacjach. Najnowsze prognozy ekspertów

Ceny paliw na stacjach. Najnowsze prognozy ekspertów

Źródło:
PAP