"Składom prywatnym grozi bankructwo". Około 20 tysięcy ludzi może stracić pracę

Źródło:
PAP/ TVN24 Biznes
Wicepremier Sasin o kolejnym wsparciu dla odbiorców mającym wpłynąć na dalsze obniżenie cen węgla
Wicepremier Sasin o kolejnym wsparciu dla odbiorców mającym wpłynąć na dalsze obniżenie cen węglaTVN24
wideo 2/5
Wicepremier Sasin o kolejnym wsparciu dla odbiorców mającym wpłynąć na dalsze obniżenie cen węglaTVN24

- Jeżeli ruszy subsydiowana konkurencja ze strony samorządów, składom prywatnym grozi bankructwo, a 15-20 tysięcy ludzi straci pracę. Warto przypomnieć, że składy opału to w dużej mierze małe, rodzinne przedsiębiorstwa - podkreślił Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. Jednocześnie Izba podała w komunikacie, że prywatne firmy zajmujące się sprzedażą węgla, dysponujące siecią ponad 500 składów opału, są gotowe do współpracy w dystrybucji surowca z importu.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w poniedziałek zwrócił się do samorządów, "aby zaangażowały się w dystrybucję węgla, mając spółki komunalne, różnego rodzaju przedsiębiorstwa". - Dzięki temu mają możliwość kupować węgiel bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem - przekonywał szef MAP. Pomysł ten jest krytykowany przez znaczną część samorządowców. W ubiegły piątek zorganizowali protest w Warszawie.

Pomysł wydawał się początkowo nierealny

W komunikacie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla czytamy, że "pomysł, aby to samorządy zajmowały się dystrybucją węgla, wydawał się początkowo tak nierealny, że nie chcieliśmy go komentować. Każdy, kto choć raz był klientem na składzie opału wie doskonale, że sprzedaż węgla wymaga odpowiednio przygotowanego terenu, infrastruktury technicznej i doświadczonego personelu".

Jednocześnie Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla oświadczyła, że "reprezentując ponad 100 największych firm zajmujących się dystrybucją węgla, co w efekcie przekłada się na ponad pół tysiąca składów opału (...), pragniemy zadeklarować gotowość do współpracy z każdą organizacją gospodarczą, rządową czy samorządową, w celu zapewnienia możliwie najskuteczniejszego dostępu do węgla Polakom w tym trudnym okresie". - Oferując do dyspozycji całą gotową infrastrukturę w postaci składów opału wyposażonych w odpowiedni sprzęt i doświadczony personel, jesteśmy jedynym racjonalnym kierunkiem optymalnej i skutecznej dystrybucji węgla na terenie Polski. Jesteśmy przekonani, że znacznie łatwiej będzie wykorzystać już istniejące i gotowe do pracy firmy niż tworzyć od podstaw nowe składy opału - ocenił prezes Izby Łukasz Horbacz.

Zabraknie do 2,5 miliona ton węgla opałowego

Przedstawiciele Izby podkreślają, iż ich stanowisko w tej sprawie "jest całkowicie apolityczne" i wynika z wieloletniego doświadczenia firm, które może być wykorzystane do możliwie najsprawniejszej dystrybucji węgla w sezonie grzewczym 2022/23. Według prognoz Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, w tym roku na rynku zabraknie do 2,5 mln ton węgla opałowego, co stanowi niemal 30 proc. zapotrzebowania. Odczuwalny jest głównie brak węgla grubego typu orzech i kostka. To konsekwencja embarga na węgiel rosyjski, wprowadzonego po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Niedobór jest uzupełniany importem drogą morską z innych kierunków.

Składom grozi bankructwo

Obecnie krajowy węgiel dla gospodarstw domowych sprzedawany jest niemal wyłącznie bezpośrednio przez producentów, czyli spółki węglowe. Największym dostawcą jest Polska Grupa Górnicza, której sklep internetowy jest oblegany. W ocenie Izby obecnie "przez odcięcie firm prywatnych od polskiego węgla znacjonalizowano dystrybucję węgla krajowego". "Szacujemy, że z tego powodu zamknęło się już lub zawiesiło działalność około 30 procent z niemal 5 tysiąca firm handlujących detalicznie węglem. Poprzez embargo na rosyjski węgiel, kilkudziesięciu prywatnych importerów zastąpiono państwowym duopolem. W prywatnych rękach została już tylko dystrybucja węgla importowanego" - czytamy we wtorkowym stanowisku - krytycznym wobec pomysłu dystrybucji importowanego węgla przez samorządy. - Jeżeli ruszy subsydiowana konkurencja ze strony samorządów, składom prywatnym grozi bankructwo, a 15-20 tysięcy ludzi straci pracę. Warto przypomnieć, że składy opału to w dużej mierze małe, rodzinne przedsiębiorstwa - podkreślił Łukasz Horbacz.

Horbacz: sprzedaż węgla przez samorządy nie obniży ceny opału

Izba zwraca uwagę, że sprzedaż węgla wymaga odpowiednio przygotowanego terenu, infrastruktury technicznej i doświadczonego personelu. "Próba zorganizowania tego w krótkim czasie przez podmioty niemające żadnej praktyki w tym zakresie, z góry skazana jest na porażkę" - ocenia Izba, która nie zgadza się również z argumentem, że sprzedaż węgla przez samorządy miałaby obniżyć cenę opału. Jak wylicza zarząd Izby, obecnie firmy prywatne kupują węgiel importowany w portach w cenach rzędu 2100-2300 zł netto za tonę, zależnie od parametrów jakościowych. Transport z portu do poszczególnych lokalizacji w głębi kraju kosztuje ok. 50-250 zł za tonę. Finalnie węgiel sprzedawany jest za 2900-3500 brutto za tonę. - W związku z tym, że rynek dystrybucji węgla jest bardzo rozdrobniony i konkurencyjny (kilka tysięcy firm), przedsiębiorcy zostaje zwykle marża handlowa na poziomie 250-300 złotych netto za tonę. Z tej marży musi pokryć on koszty finansowania - ostatnio bardzo dotkliwe, za sprawą wysokich stóp procentowych, koszty funkcjonowania składu, koszty pracownicze, amortyzację sprzętu, paliwo, energię itd. To, co zostaje, to zysk firmy" - tłumaczy prezes IGSPW. Jego zdaniem samorządy nie będą w stanie sprzedawać węgla taniej, zaś budowane w pośpiechu składy opału byłyby droższe w działaniu od tych już istniejących – prywatnych.

Sasin: import węgla osiągnie wielkość 17 milionów ton

Jak poinformował przed tygodniem wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, do końca sezonu grzewczego import węgla osiągnie wielkość 17 mln ton, z czego do końca 2022 r. będzie to prawie 11 mln ton. Do końca roku na rynek trafi też 5,4 mln ton węgla z polskich kopalń.

Minister zwrócił się do samorządów, aby zaangażowały się w dystrybucję opału, co miałoby też ograniczyć jego koszt dla klientów końcowych. Według szefa MAP, "coraz więcej samorządów jest zainteresowanych, aby dostarczyć węgiel swoim mieszkańcom". Chętne do dystrybucji węgla samorządy mogą występować do PGE i Węglokoksu, które dysponują przesianym węglem gotowym do sprzedaży.

Autorka/Autor:jr/ams

Źródło: PAP/ TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay

Pozostałe wiadomości

Oświadczenie Joanny Kuciel-Frydryszak, autorki bestsellerowych "Chłopek", która zagroziła wydawcy książki sądem w związku z dysproporcją w zarobkach, wywołała gorącą dyskusję o stanie portfeli polskich twórców. Kolejną, bo o problemach autorów wiadomo od lat. - Cała grupa społeczna coraz głośniej domaga się poprawy warunków pracy i płacy - mówi w rozmowie z tvn24.pl Grzegorz Jankowicz z Instytutu Książki.

"Idiotycznie tajny rynek"

"Idiotycznie tajny rynek"

Źródło:
tvn24.pl

Agencja Moody’s oceniła wiarygodność kredytową Polski w obliczu ostatnich wydarzeń. Uznano, że zagrożenia są "łagodzone przez członkostwo Polski w NATO i znacznie zwiększone zdolności do samoobrony". Ocena kredytowa kraju pozostaje na poziomie "A2", a jej perspektywa jest stabilna.

Rating Polski. Czołowa agencja podjęła decyzję

Rating Polski. Czołowa agencja podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Ich misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wydłużyła się o 278 dni. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że astronauci otrzymają zapłatę za dodatkowy czas pracy. Dodał, że jak będzie trzeba, to pokryje koszty z własnej kieszeni.

Trump: jeśli będę musiał, zapłacę z własnej kieszeni

Trump: jeśli będę musiał, zapłacę z własnej kieszeni

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 450 milionów złotych. W Polsce najwyższe wygrane to te piątego stopnia, 29 osób wygrało ponad 37 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 marca 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot wciąż rośnie

Kumulacja w Eurojackpot wciąż rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump chciałby, by ukraińskie elektrownie atomowe przeszły pod kontrolę USA. "New York Times" wskazuje, jaki może być cel amerykańskiego prezydenta i jakie znaczenie miałaby dla Stanów Zjednoczonych okupowana przez Rosję Zaporoska Elektrownia Jądrowa.

Do tego Trump potrzebuje ukraińskich elektrowni atomowych

Do tego Trump potrzebuje ukraińskich elektrowni atomowych

Źródło:
PAP

Ceny benzyny i oleju napędowego spadły do poziomów, które ostatni raz notowane były w połowie października 2024 roku - podał Reflex. Z kolei według e-petrol.pl pod koniec marca ceny paliw na stacjach będą jeszcze spadać, ale widoczny jest już koniec tego trendu.

Takich cen nie było od miesięcy

Takich cen nie było od miesięcy

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, mBank, ING Bank Śląski - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z przelewami, bankowością mobilną, a także płatnościami BLIK.

Klienci największych banków muszą przygotować się na utrudnienia

Klienci największych banków muszą przygotować się na utrudnienia

Źródło:
tvn24.pl

Granice Polski zostaną zamknięte na import wybranych produktów ze Słowacji w związku z ogniskami pryszczycy - wynika z rozporządzenia ministra rolnictwa. Dotyczy to między innymi mleka oraz mięsa.

Zakaz przywozu niektórych towarów ze Słowacji

Zakaz przywozu niektórych towarów ze Słowacji

Źródło:
PAP

Wykryto bakterię salmonelli w jednej z partii sezamu łuskanego. Chodzi o produkt pochodzący z Indii - podał Główny Inspektorat Sanitarny. GIS przypomniał, że w razie wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego należy skontaktować się z lekarzem.

Partia sezamu wycofywana z obrotu. Ostrzeżenie

Partia sezamu wycofywana z obrotu. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Twierdzenia z ust Lewicy, że program dotyczący budownictwa społecznego to ich pomysł, są nieprawdziwe - stwierdził minister rozwoju Krzysztof Paszyk. Anna-Maria Żukowska z Lewicy zareagowała na te słowa i zwróciła się bezpośrednio do szefa resortu rozwoju: "Jesteś bezczelny".

Spięcie w koalicji o program mieszkaniowy. "Jesteś bezczelny"

Spięcie w koalicji o program mieszkaniowy. "Jesteś bezczelny"

Źródło:
tvn24.pl

Taryfikator mandatów może zostać zmieniony. Przedstawicielka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazała na analizę zakładającą podwyższenie wysokości grzywien. Policja chce obniżenia progu, od którego płacone są maksymalne kary za przekroczenie prędkości.

Mandaty mogą pójść w górę. Resort o zmianach

Mandaty mogą pójść w górę. Resort o zmianach

Linie lotnicze odwołują loty i modyfikują trasy w związku z zamknięciem lotniska Heathrow w Londynie. Port będzie nieczynny do północy, jednak zakłócenia mogą potrwać jeszcze przez co najmniej tydzień. Piątkowa awaria oznacza kłopoty dla niemal 300 tysięcy pasażerów. - Brak dodatkowego zasilania na lotnisku to ogromny błąd - ocenił ekspert do spraw lotnictwa Julian Bray.

"Ogromny błąd" na największym lotnisku Europy

"Ogromny błąd" na największym lotnisku Europy

Źródło:
PAP

W piątek Rada Federacji przegłosowała zmianę niemieckiej konstytucji, znosząc limit wydatków na obronność i bezpieczeństwo, a także otwierając drogę do większych inwestycji w infrastrukturę.

Przełom w Niemczech. "Historyczny sygnał pod adresem Europy"

Przełom w Niemczech. "Historyczny sygnał pod adresem Europy"

Źródło:
PAP

- Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców uderzy w niedofinansowany system ochrony zdrowia - przekonywał w programie "Bez kitu" w TVN24 wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Mówił też o propozycji Lewicy dotyczącej wprowadzenia podatku zdrowotnego.

"To jest nasz udział w koalicji"

"To jest nasz udział w koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Lewica nie powinna łamać dotychczasowych ustaleń i zachowywać się jak piąta kolumna - stwierdziła w piątek ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska, odnosząc się do wypowiedzi polityków Lewicy w sprawie obniżenia składki zdrowotnej.

Iskrzy w koalicji. "Bunt przeciwko projektowi, który jednomyślnie został przyjęty przez rząd"

Iskrzy w koalicji. "Bunt przeciwko projektowi, który jednomyślnie został przyjęty przez rząd"

Źródło:
PAP

Rafał Brzoska zaprezentował w Sejmie propozycje deregulacji, które zostały podzielone na siedem bloków. Dotyczą one między innymi cyfryzacji czy prawa podatkowego. Inicjator prac zespołu zaznaczył, że w propozycjach nie ma "wrzutek lobbystycznych".

Deregulacja. Brzoska wskazał siedem priorytetów

Deregulacja. Brzoska wskazał siedem priorytetów

Źródło:
PAP

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska przekazała, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej w trybie obiegowym. Minimalna odległość wiatraków od zabudowań ma wynieść 500 metrów.

"Ważny krok". Rząd przyjął projekt

"Ważny krok". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Nowe prawo w Hiszpanii pomoże rozwiązać problem z dzikimi lokatorami. Eksperci przypuszczają, że jednocześnie podniesie też ceny najmu wakacyjnego i stawki za metr - informuje w piątek "Puls Biznesu".

To może podnieść ceny. Zmiana przepisów

To może podnieść ceny. Zmiana przepisów

Źródło:
PAP

Frankowicze zyskali nawet 30 miliardów złotych dzięki ugodom i unieważnieniom kredytów - napisała w piątek "Rzeczpospolita", powołując się na szacunki ekspertów. Saga frankowa powoli się kończy, a banki liczą straty.

Klienci "triumfują". Można zyskać dziesiątki tysięcy złotych

Klienci "triumfują". Można zyskać dziesiątki tysięcy złotych

Źródło:
PAP

"Poradnik kryzysowy" powinien zachęcać obywateli do posiadania zapasów gotówki na wypadek kryzysu - rekomenduje Koalicja dla Gotówki w piśmie skierowanym do ministra spraw wewnętrznych. - Gotówka w sytuacjach kryzysowych jest bardzo ważnym wyposażeniem obywatela - uważa Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.

Apel do rządu w sprawie zapasu gotówki

Apel do rządu w sprawie zapasu gotówki

Źródło:
PAP

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk zapowiedział uszczelnienie luk prawnych wykorzystywanych przez "patodeweloperów". Jak stwierdził, kładzie się to cieniem na całej branży.

"To kładzie się cieniem na całej branży"

"To kładzie się cieniem na całej branży"

Źródło:
PAP

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku rozpoczyna zwolnienia grupowe. W pierwszym etapie obejmą one około 100 osób, a docelowo nawet 350. - Mamy bardzo dużą konkurencję ze strony dostawców spoza Unii Europejskiej, gdzie koszty energii, pracy i koszty administracyjne są dużo niższe - wyjaśnił Andrzej Zbróg, dyrektor do spraw zasobów ludzkich.

Zwolnienia grupowe w polskiej fabryce

Zwolnienia grupowe w polskiej fabryce

Źródło:
PAP

- Nowa odsłona programu Czyste Powietrze rusza z początkiem kwietnia - zapowiedziała w czwartek minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. W programie znajdzie się między innymi obowiązkowy audyt energetyczny przed wykonaniem termomodernizacji, nie będzie też dotacji do kotłów gazowych.

"Nie będzie rachunków grozy". Zmiany od kwietnia

"Nie będzie rachunków grozy". Zmiany od kwietnia

Źródło:
PAP

Co piąty klient w Szwecji przyznaje, że bojkotuje produkty z USA, a większość badanych nie wyklucza dołączenia do protestu - dowiadujemy się z ankiety Uniwersytetu w Lund.

Bojkotują produkty z USA. "Imponujący wynik"

Bojkotują produkty z USA. "Imponujący wynik"

Źródło:
PAP

Tesla wycofuje w USA ponad 46 tysięcy Cybertrucków z powodu odpadających paneli zewnętrznych - podał w czwartek Reuters, cytując komunikat firmy. Usterka może zagrażać bezpieczeństwu na drodze i zwiększać ryzyko wypadku.

Tesla wycofuje 46 tysięcy pojazdów

Tesla wycofuje 46 tysięcy pojazdów

Źródło:
Reuters

Cena złota wspina się na kolejne poziomy - zwraca uwagę Reuters. Najnowszy rekord to efekt konferencji po środowym posiedzeniu Fed.

Padł nowy rekord. "Myślą: kupuj bez względu na wszystko"

Padł nowy rekord. "Myślą: kupuj bez względu na wszystko"

Źródło:
Reuters