Inflacja w Polsce utrzymuje się na dwucyfrowych poziomach, znacznie powyżej celu Narodowego Banku Polskiego. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), wyraźnym liderem wzrostów cen w ujęciu rocznym jest cukier, który wyprzedził energię cieplną, mleko i jaja. Są też produkty, których ceny spadły rok do roku.
GUS podał w piątkowym komunikacie, że inflacja w marcu 2023 roku wyniosła 16,1 proc. rok do roku. To nieco niższy wzrost cen niż podawano we wstępnym szacunku. Pod koniec marca GUS podawał w tak zwanym szybkim szacunku, że inflacja w marcu br. wyniosła 16,2 proc. rok do roku. W marcu w porównaniu do lutego ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,1 proc.
Inflacja w marcu - co podrożało najmocniej?
Ze szczegółowych danych GUS za marzec wynika, że w ciągu roku najmocniej, bo o 81,5 proc., podrożał cukier. Cukier otwierał niechlubne zestawienie również miesiąc wcześniej. Na drugim miejscu znalazły się ceny energii cieplnej, które wzrosły o 40,7 proc. rok do roku.
W czołówce jest też mleko, które w marcu było droższe o 37,5 proc. niż w rok wcześniej. W tym samym okresie jaja podrożały o 37,2 proc.
Zdecydowanie więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej płacimy też za mąkę - o 29,9 proc., ryż - o 28,5 proc., a także pieczywo - o 25,6 proc. Makarony i produkty makaronowe podrożały o 23 proc. Mięso wieprzowe jest droższe o 26 proc., a wędliny o 22,8 proc. Ponadto średnio o 28,6 proc. więcej trzeba zapłacić za warzywa, owoce podrożały zaś o 16,8 proc.
Ceny opału wzrosły o 32,4 proc., a energii elektrycznej o 22,4 proc.
Z danych GUS wynika, że więcej trzeba też zapłacić za wyjazdy z biurami podróży. Ceny w zakresie turystyki zorganizowanej za granicą poszły w górę o 23,1 proc., a w kraju o 18,7 proc.
Są też wyjątki. Ceny oleju napędowego w marcu br. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem spadły o 1,8 proc. Gaz ciekły i pozostałe paliwa do prywatnych środków transportu potaniały o 8,5 proc. rok do roku.
Z danych GUS wynika, że w ujęciu miesięcznym najmocniej podrożały warzywa - o 7 proc. oraz obuwie - o 6 proc.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock