Inflacja w Polsce w całym 2022 roku może rosnąć nawet w dwucyfrowym tempie - wynika z marcowej projekcji, o której poinformowała Rada Polityki Pieniężnej. Jak wskazano, wzrost cen pozostanie na podwyższonym poziomie, do czego przyczynią się między innymi skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według marcowej projekcji inflacji roczna dynamika cen znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale 9,3-12,2 proc. w 2022 roku.
Rada Polityki Pieniężnej w informacji po wtorkowym posiedzeniu zwróciła uwagę, że w 2022 roku inflacja w Polsce pozostanie "istotnie podwyższona". Jak wskazano, przyczynią się do tego nie tylko dotychczasowe czynniki, ale również ekonomiczne skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Rada podała, że zapoznała się z wynikami marcowej projekcji inflacji i PKB z modelu NECMOD. Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględnia dane dostępne do 7 marca br.
Według marcowej projekcji inflacji roczna dynamika cen znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale 9,3-12,2 proc. w 2022 roku. W 2023 roku ma to być przedział 7,0-11,0 proc., a w 2024 roku 2,8-5,7 proc.
"Rada oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych" - wskazano. Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. plus/minus 1 punkt procentowy.
Rada przekazała, że dalsze decyzje "będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę".
Według marcowej projekcji tegoroczne tempo wzrostu produktu krajowego brutto Polski znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale 3,4-5,3 proc. W 2023 roku polska gospodarka będzie rosła w przedziale 1,9-4,1 proc., a w 2024 roku wzrost PKB ma wynieść 1,4-4,0 proc.
Inflacja w Polsce
Główny Urząd Statystyczny podał w ubiegłym miesiącu, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (wskaźnik CPI) w styczniu 2022 roku wzrósł o 9,2 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,9 procent.
Dane dotyczące lutego zostaną opublikowane w następny wtorek, 15 marca.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: fakty