Inflacja w maju 2024 roku wyniosła 2,5 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent. Dane są zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.
"Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,5 proc. (przy wzroście cen usług - o 6,2 proc. i towarów - o 1,2 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1 proc. (w tym towarów i usług po 0,1 proc.)" - napisał GUS w komunikacie.
Inflacja w maju 2024 - komentarze
"GUS potwierdził, że inflacji w maju wyniosła 2,5%. Tempo wzrostu cen w Polsce jest obecnie niższe niż we Francji czy Niemczech. To jednak głównie zasługa zamrożenia cen energii oraz drobnego wzrostu cen żywności. Inflacja bazowa wciąż pozostaje podwyższona" - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w mediach społecznościowych.
Dodał, że "czerwiec będzie ostatnim miesiącem, kiedy ceny energii pozostaną zamrożone", dlatego "w lipcu inflacja prawdopodobnie znajdzie się w przedziale 4,0-4,5 proc." i "tym samym wzrost cen ponownie będzie szybszy niż w strefie euro", a "zbliżenie się do państw zachodniej Europy będzie trudne".
"Spodziewamy się, że w 2025 r. inflacja dalej oscylować będzie średnio blisko 4,5%. Największy udział dalej będą miały ceny usług, zobaczymy też ponowny wzrost cen towarów przemysłowych. Dodatkowo przez pierwsze półrocze na wynikach zdecydowanie ciążyć będą ceny energii" - napisał PIE.
"Majowa inflacja CPI potwierdzona na 2,5% r/r. Nadal mocno drożeją usługi (6,2% r/r), a wzrost cen towarów pozostaje niski (1,2% r/r). Inflacja bazowa obniżyła się do ok. 3,8% r/r z 4,1% w kwietniu. Kolejne miesiące 2024 pod znakiem dalszego wzrostu inflacji i stabilizacji stóp NBP" - stwierdzili analitycy ING Banku Śląskiego.
"Finalny odczyt potwierdził wzrost inflacji CPI za maj w Polsce o 2,5% r/r z 2,4% r/r w kwietniu. W ujęciu miesięcznym wzrost cen wyniósł 0,1%. Dynamika cen towarów wzrosła do 1,2% r/r (wobec 1,1% r/r w kwietniu) zaś inflacja w usługach ustabilizowała się na poziomie 6,2% r/r" - wskazał PKO BP.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock