Inflacja w czerwcu 2025 roku wyniosła 4,1 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym, szybkim szacunkiem GUS.
Urząd poinformował, że w czerwcu 2025 ceny usług wzrosły o 6,3 proc. rdr, a towarów - o 3,2 proc. rdr. Z kolei w porównaniu z poprzednim miesiącem usługi podrożały o 0,8 proc., a ceny towarów spadły o 0,2 proc.
Tak rosną ceny w Polsce
Jak podał GUS, w czerwcu 2025 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku odnotowano wzrost m.in. w kategoriach: - mieszkania - o 8,2 proc., - żywność - o 4,8 proc., - napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe - o 6,7 proc., - restauracje i hotele - o 6,0 proc., - zdrowie - o 4,6 proc.
Z kolei "niższe ceny zaobserwowano w zakresie: - transportu - spadek o 6,0 proc., - odzieży i obuwia - o 1,5 proc.
Inflacja w czerwcu 2025. Komentarze
"To ostatni miesiąc z inflacją przekraczającą przedział wahań od celu (1,5-3,5% r/r) – już w lipcu inflacja z przytupem spadnie poniżej 3% r/r" - stwierdzili w mediach społecznościowych analitycy PKO BP.
Podobnego zdania są ekonomiści ING Banku Śląskiego, którzy przewidują "w lipcu spadek inflacji CPI poniżej 3%" i względną stabilizację w kolejnych miesiącach.
"RPP będzie kontynuowała obniżki stóp. We wrześniu niewykluczone cięcie o 50pb" - czytamy we wpisie na platformie X.
"Inflacja bazowa prawdopodobnie z nieznacznym wzrostem do 3,4% r/r za zasługą wyższych cen usług (+0,8% m/m). Nie jest to jednak powód do obaw - jednorazowo w tym samym czasie wzrosły ceny pojedynczych usług, które potrafią zaskoczyć (bilety lotnicze, usługi telekomunikacyjne, turystyka zorganizowana)" - napisali analitycy Banku Pekao.
Dodali, że "to i tak blednie na znaczeniu, gdy wiemy, że już w lipcu inflacja CPI runie w dół, poniżej 3% r/r (w czym mocno pomogą efekty bazowe na nośnikach energii)", co "skłoni to RPP do obniżek stóp", przy czym "najbliższa już we wrześniu".
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock