W poniedziałek Narodowy Bank Polski zaprezentuje marcową projekcję inflacji, a Ministerstwo Finansów ma ogłosić decyzję w sprawie stawki VAT na żywność. W piątek Główny Urząd Statystyczny poda odczyt inflacji za luty.
Na otwarcie tygodnia w poniedziałek o godz. 10.00 ekonomiści NBP zaprezentują szczegóły marcowej projekcji inflacji i PKB, której zręby przedstawił w ub. tygodniu prezes NBP.
Scenariusze dla inflacji
Wyniki projekcji CPI prezes Glapiński podał w dwóch skrajnych wariantach: kontynuacji zerowej stawki VAT na żywność oraz tarcz na prąd, gaz i ciepło do końca 2026 r., a także całkowitego zniesienia tych instrumentów (VAT-u po I kw. 2024 r., tarcz po II kw.).
Glapiński poinformował, że w scenariuszu utrzymania działań osłonowych w 2024 r. inflacja średnio wyniesie 3 proc., a w IV kw. kwartale tego roku będzie wynosić 3,4 proc., w IV kw. 2025 r. wyniesie 3,4 proc., średnio w 2026 r. - 2,9 proc., a w ostatnim kwartale 2026 r. 2,7 proc.
Z kolei w scenariuszu całkowitego wycofania tarcz w 2024 r. średnioroczna inflacja wyniosłaby 5,7 proc., a w samym IV kw. - 8,4 proc. W 2025 r. średniorocznie byłoby to 3,5 proc., a w samym IV kw. 2025 r. - 1,6 proc. W 2026 r. średniorocznie 2,7 proc., a w IV kw. 2026 r. 2,4 proc.
Faktyczny przebieg inflacji uplasuje się więc pomiędzy ścieżkami nakreślonymi przez NBP.
"W prezentacji NBP będziemy poszukiwali przede wszystkim odpowiedzi na pytanie dlaczego perspektywy powrotu inflacji do celu w prognozach banku centralnego poprawiły się w porównaniu do listopada pomimo wyraźnego wzrostu optymizmu dot. tempa wzrostu gospodarczego" - napisali w tygodniowym raporcie ekonomiści Banku Santander.
Decyzja dotycząca VAT na żywność
Zgodnie z zapowiedziami ministra finansów A. Domańskiego w poniedziałek ma zostać ogłoszona decyzja ws. stawki VAT na żywność, która do końca pierwszego kw. pozostaje obniżona do 0 proc. wobec bazowych 5 proc. Premier D. Tusk nie wykluczył w ub. tygodniu powrotu do 5-proc. stawki, ale zasygnalizował elastyczność w tym względzie - w razie potrzeby po przywróceniu podstawowej stawki możliwa byłaby jej obniżka.
Sprzedaż obligacji
Również w poniedziałek MF przedstawi podaż na środową aukcję sprzedaży. W miesięcznym planie resort wstępnie planował sprzedać w marcu na każdej z dwóch aukcji papiery za 5-9 mld zł. Oferowane będą obligacje serii OK0426, PS0729, WZ1129 i DS1033 lub inne.
Dane o inflacji po nowemu
Z danych makro kluczową publikacją będą piątkowe dane GUS o inflacji za luty i styczeń (wstępnie 3,9 proc.) w oparciu o nową strukturę wag w koszyku CPI.
"Nasze szacunki sugerują, że zmiana wag może obniżyć odczyt CPI na początku roku o 0,1-0,2 pp. i lekko podnieść inflację w II półroczu, chociaż zdajemy sobie sprawę z dużego ryzyka pomyłki w tym względzie, ponieważ próby antycypowania tego efektu podejmowane w poprzednich latach nie były szczególnie udane" - oceniają ekonomiści Santandera.
"Nasza prognoza inflacji na luty to 3,1 proc. rdr, wobec konsensusu w ankiecie Bloomberga na poziomie 3,2 proc. i przedziału oczekiwań 2,7-3,5 proc. rdr. Kolejny mocny spadek rocznej dynamiki nadal będzie wynikał w dużym stopniu z efektu bardzo wysokiej bazy, podczas gdy przewidywana przez nas zmiana cen mdm na poziomie 0,4 proc. byłaby wyraźnie powyżej historycznej mediany dla tego miesiąca z poprzednich lat (0,13 proc.), wskazując na utrzymującą się bezwładność cen, głównie w kategoriach bazowych" - dodali.
Również w piątek NBP opublikuje wstępny bilans płatniczy za styczeń.
Ważne wystąpienia
We wtorek przed południem na corocznym Forum Bankowym organizowanym przez Związek Banków Polskich zaplanowano wystąpienia kierownictwa kluczowych instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego. W programie przewidziano wypowiedzi: zastępczyni prezesa NBP Marty Kightley, przewodniczącego KNF J. Jastrzębskiego, prezesa BFG Piotra Tomaszewskiego, wiceministra finansów odpowiedzialnego za rynek długu J. Dropa, prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego oraz prezesów głównych banków komercyjnych.
Polityczne wydarzenie tygodnia
Politycznym wydarzeniem tygodnia będzie wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w USA (poniedziałek-środa), gdzie obaj spotkają się m.in. z prezydentem USA Joe Bidenem (wtorek, godz. 20.30 czasu polskiego).
Prezydent Duda prosto z USA uda się w czwartek do Brukseli na rozmowy z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock