Kluczowa decyzja dotycząca podatku, projekcja inflacji. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP
Adam Glapiński: prawdopodobnie jesteśmy w celu inflacyjnym
Adam Glapiński: prawdopodobnie jesteśmy w celu inflacyjnymTVN24
wideo 2/6
Adam Glapiński: prawdopodobnie jesteśmy w celu inflacyjnymTVN24

W poniedziałek Narodowy Bank Polski zaprezentuje marcową projekcję inflacji, a Ministerstwo Finansów ma ogłosić decyzję w sprawie stawki VAT na żywność. W piątek Główny Urząd Statystyczny poda odczyt inflacji za luty.

Na otwarcie tygodnia w poniedziałek o godz. 10.00 ekonomiści NBP zaprezentują szczegóły marcowej projekcji inflacji i PKB, której zręby przedstawił w ub. tygodniu prezes NBP.

Scenariusze dla inflacji

Wyniki projekcji CPI prezes Glapiński podał w dwóch skrajnych wariantach: kontynuacji zerowej stawki VAT na żywność oraz tarcz na prąd, gaz i ciepło do końca 2026 r., a także całkowitego zniesienia tych instrumentów (VAT-u po I kw. 2024 r., tarcz po II kw.).

Glapiński poinformował, że w scenariuszu utrzymania działań osłonowych w 2024 r. inflacja średnio wyniesie 3 proc., a w IV kw. kwartale tego roku będzie wynosić 3,4 proc., w IV kw. 2025 r. wyniesie 3,4 proc., średnio w 2026 r. - 2,9 proc., a w ostatnim kwartale 2026 r. 2,7 proc.

Z kolei w scenariuszu całkowitego wycofania tarcz w 2024 r. średnioroczna inflacja wyniosłaby 5,7 proc., a w samym IV kw. - 8,4 proc. W 2025 r. średniorocznie byłoby to 3,5 proc., a w samym IV kw. 2025 r. - 1,6 proc. W 2026 r. średniorocznie 2,7 proc., a w IV kw. 2026 r. 2,4 proc.

Faktyczny przebieg inflacji uplasuje się więc pomiędzy ścieżkami nakreślonymi przez NBP.

"W prezentacji NBP będziemy poszukiwali przede wszystkim odpowiedzi na pytanie dlaczego perspektywy powrotu inflacji do celu w prognozach banku centralnego poprawiły się w porównaniu do listopada pomimo wyraźnego wzrostu optymizmu dot. tempa wzrostu gospodarczego" - napisali w tygodniowym raporcie ekonomiści Banku Santander.

Decyzja dotycząca VAT na żywność

Zgodnie z zapowiedziami ministra finansów A. Domańskiego w poniedziałek ma zostać ogłoszona decyzja ws. stawki VAT na żywność, która do końca pierwszego kw. pozostaje obniżona do 0 proc. wobec bazowych 5 proc. Premier D. Tusk nie wykluczył w ub. tygodniu powrotu do 5-proc. stawki, ale zasygnalizował elastyczność w tym względzie - w razie potrzeby po przywróceniu podstawowej stawki możliwa byłaby jej obniżka.

Sprzedaż obligacji

Również w poniedziałek MF przedstawi podaż na środową aukcję sprzedaży. W miesięcznym planie resort wstępnie planował sprzedać w marcu na każdej z dwóch aukcji papiery za 5-9 mld zł. Oferowane będą obligacje serii OK0426, PS0729, WZ1129 i DS1033 lub inne.

Dane o inflacji po nowemu

Z danych makro kluczową publikacją będą piątkowe dane GUS o inflacji za luty i styczeń (wstępnie 3,9 proc.) w oparciu o nową strukturę wag w koszyku CPI.

"Nasze szacunki sugerują, że zmiana wag może obniżyć odczyt CPI na początku roku o 0,1-0,2 pp. i lekko podnieść inflację w II półroczu, chociaż zdajemy sobie sprawę z dużego ryzyka pomyłki w tym względzie, ponieważ próby antycypowania tego efektu podejmowane w poprzednich latach nie były szczególnie udane" - oceniają ekonomiści Santandera.

"Nasza prognoza inflacji na luty to 3,1 proc. rdr, wobec konsensusu w ankiecie Bloomberga na poziomie 3,2 proc. i przedziału oczekiwań 2,7-3,5 proc. rdr. Kolejny mocny spadek rocznej dynamiki nadal będzie wynikał w dużym stopniu z efektu bardzo wysokiej bazy, podczas gdy przewidywana przez nas zmiana cen mdm na poziomie 0,4 proc. byłaby wyraźnie powyżej historycznej mediany dla tego miesiąca z poprzednich lat (0,13 proc.), wskazując na utrzymującą się bezwładność cen, głównie w kategoriach bazowych" - dodali.

Również w piątek NBP opublikuje wstępny bilans płatniczy za styczeń.

Ważne wystąpienia

We wtorek przed południem na corocznym Forum Bankowym organizowanym przez Związek Banków Polskich zaplanowano wystąpienia kierownictwa kluczowych instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego. W programie przewidziano wypowiedzi: zastępczyni prezesa NBP Marty Kightley, przewodniczącego KNF J. Jastrzębskiego, prezesa BFG Piotra Tomaszewskiego, wiceministra finansów odpowiedzialnego za rynek długu J. Dropa, prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego oraz prezesów głównych banków komercyjnych.

Polityczne wydarzenie tygodnia

Politycznym wydarzeniem tygodnia będzie wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w USA (poniedziałek-środa), gdzie obaj spotkają się m.in. z prezydentem USA Joe Bidenem (wtorek, godz. 20.30 czasu polskiego).

Prezydent Duda prosto z USA uda się w czwartek do Brukseli na rozmowy z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Skoro wszystko drożeje, to rosnąć musi też składka OC - tak podwyżki tłumaczą specjaliści z branży ubezpieczeń. Jednocześnie brak ważnego OC wiąże się nie tylko z karą finansową, ale też niesie ryzyko wypłaty ogromnych kwot w przypadku spowodowania wypadku. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Źródło:
TVN Turbo

Tacie blogera Michała Góreckiego przestępcy próbowali wyczyścić konto bankowe, korzystając z tego, że na popularnej platformie OLX wystawił do sprzedaży biurko i szafkę. - Wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Opisał też sposoby działania przestępców wobec rodzica.

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Źródło:
tvn24.pl

Na rzymskiej stacji metra Barberini doszło w sobotę wieczorem do interwencji policji w rezultacie serii kradzieży, której ofiarami padło wielu pasażerów, a także z powodu starć między bandami kieszonkowców. Stacja była zamknięta przez 40 minut.

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Źródło:
PAP

Chorwacja, jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych podróży Polaków, może pochwalić się najczystszymi kąpieliskami morskimi w Europie. Eksperci wskazują między innymi na jeden z najlepiej zorganizowanych systemów monitorowania jakości wody w Unii Europejskiej.

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto ponownie nie padła główna wygrana. Oznacza to, że rośnie kumulacja i w najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 13 lipca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Darczyńcy przekazali komitetowi Super PAC, który wspiera Joe Bidena w wyścigu prezydenckim, że zamrozili wsparcie w wysokości około 90 milionów dolarów. To jeden z najbardziej wyrazistych przykładów negatywnych skutków słabego występu prezydenta Bidena w debacie pod koniec czerwca - podał "New York Times".

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Źródło:
"New York Times"

Posłowie zdecydowali się przyjąć bez poprawek Prawo komunikacji elektronicznej oraz ustawę wprowadzającą jego przepisy. Ustawy trafią teraz do Senatu. - To ważny dzień, rynek telekomunikacyjny dostał dziś swoją konstytucję. To dobra wiadomość dla każdego obywatela, wprowadzamy bowiem wiele ważnych zmian, które pozytywnie wpłyną na nasze życie w kontekście wykorzystywania technologii - powiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Piątkowe problemy z dostępem do strony internetowej Sejmu były skutkiem ataku DDoS. Miał on doprowadzić do tego, żeby nie było łączności ze stroną Sejmu przez urządzenia korzystające z karty SIM - przekazał marszałek izby Szymon Hołownia.

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Źródło:
PAP

W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą oczekiwać obniżek cen paliw na stacjach - wynika z prognoz analityków portalu e-petrol.pl. Benzyna i olej napędowy oraz opałowy mogą potanieć w hurcie o kilka złotych na metrze sześciennym. Według analityków benzyna powinna kosztować 6,35-6,46 zł/l, a diesel 6,38-6,49 zł/l.

Dobre prognozy dla kierowców

Dobre prognozy dla kierowców

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że według jej wstępnej oceny platforma X naruszyła unijny akt o usługach cyfrowych w obszarach związanych między innymi z weryfikacją kont na platformie, przejrzystością reklam i dostępem naukowców do danych.

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Źródło:
PAP

W drugim kwartale 2024 roku ceny mieszkań na rynku wtórnym w pięciu miastach - Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu - wzrosły od 10 do 31 procent rok do roku - dowiadujemy się z raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Wskazano przy tym, że liczba dostępnych lokali wzrosła, a zainteresowanie kupców spadło.

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Źródło:
PAP

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie narażenia firmy na szkodę w wysokości 84 milionów złotych oraz wyrządzenia szkody w kwocie 2,6 miliona złotych - poinformowały w piątek Lasy Państwowe. Jak podano, chodzi o zakup i okoliczności produkcji nowych mundurów dla pracowników.

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Źródło:
PAP