Ceny w sklepach dalej rosną. Co podrożało najmocniej?

Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński: jednocyfrowa inflacja na koniec roku (wypowiedź z 9 marca 2023)
Glapiński: jednocyfrowa inflacja na koniec roku (wypowiedź z 9 marca 2023)TVN24
wideo 2/9
Glapiński: jednocyfrowa inflacja na koniec rokuTVN24

Ceny w sklepach w lutym 2023 roku wzrosły średnio o 20,8 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych", autorstwa UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych. Najmocniej podrożał nabiał, który pod tym względem wyprzedził pieczywo i chemię gospodarczą.

Według "Indeksu cen w sklepach detalicznych", w lutym br. ceny poszły w górę średnio o 20,8 proc. rok do roku. Dla porównania w styczniu był to wzrost o 20 proc., w grudniu o 24,8 proc., a w listopadzie - 25,8 proc. Autorzy raportu - podobnie jak w poprzednich miesiącach - przeanalizowali ponad 37 tys. sklepów detalicznych oraz cen 100 produktów, najczęściej kupowanych przez konsumentów. Jak wyjaśniono, łącznie zestawiono ze sobą ponad 72,6 tys. cen detalicznych z ponad 37 tys. sklepów należących do 61 sieci handlowych.

Inflacja w sklepach

"Ponowny wzrost dynamiki cen był przewidywalny, z uwagi na podwyżkę płacy minimalnej o blisko 12 procent w styczniu 2023 roku. Ponadto, jak pokazują dane GUS-u, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw poszło w górę o 13,5 procent rok do roku. Dla niektórych firm handlowych było to istotną przyczyną podniesienia cen" - wskazała, cytowana w rapocie, dr Justyna Rybacka z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni.

"Nie bez znaczenia są też wysokie opłaty za prąd i gaz. W tym roku przestała obowiązywać tarcza antyinflacyjna, co oznacza powrót do wyższych stawek VAT na gaz, paliwa i energię elektryczną" - dodała.

Zdaniem dr. Roberta Orpycha z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie w najbliższym czasie, a już na pewno przed Wielkanocą, nie można się spodziewać wyhamowania dynamiki wzrostu cen w sklepach. W jego ocenie, poziom przekraczający 20 proc. pozostanie z nami na dłużej.

Jednocześnie Orpych zwrócił uwagę, że w perspektywie rocznej można przewidywać, że w końcu dynamika wzrostu cen zmniejszy się, bo kolejne pomiary będą się odnosić do coraz wyższych wartości z ubiegłego roku. - To jednak nie przełoży się na obniżki w sklepach. Ceny nadal będą rosły, tylko wolniej, a Polacy będą płacili coraz więcej za poszczególne produkty - podkreślił Orpych.

Jego zdaniem "wciąż jesteśmy przed szczytem drożyzny, po przekroczeniu którego dynamika wzrostu cen będzie sukcesywnie spadała w ujęciu rok do roku". W ocenie dr. Orpycha "Polacy nie byli w tak trudnej sytuacji ekonomicznej od czasów transformacji ustrojowej, tj. od początku lat 90. XX wieku".

Ceny w sklepach - co podrożało najmocniej?

W lutym br. podrożała każda z 17 badanych kategorii - wynika z najnowszej analizy. Wszystkie wzrosty były dwucyfrowe. Najszybciej rosły ceny nabiału - 30,9 proc. w ujęciu rocznym, z czego najmocniej podrożały jaja - o 51,8 proc. O 35,8 proc. wzrosły też ceny jogurtów, a o 29,3 proc. mleka. - Tej kategorii warto się przyjrzeć w najbliższym czasie. Na świecie wzrosła podaż mleka, co przy zmniejszonym w ostatnim okresie popycie, wpłynęło na obniżenie cen w skupie. Jednak to wcale nie musi przełożyć się na obniżki w sklepach. Może dojść do zwiększenia zysków producentów żywności, przy niezmienionych poziomach cen na sklepowych półkach - zwrócił uwagę Orpych.

Na drugim miejscu w niechlubnym zestawieniu znalazło się pieczywo, ze średnim wzrostem o 29,8 proc. rok do roku, podczas gdy miesiąc temu było to 24,4 proc. - Ceny zboża, energii elektrycznej i gazu wprost przenoszą się na koszt zakupu pieczywa w sklepie. Nie zmieni tego faktu nawet obniżenie cen gazu dla piekarni od 1 kwietnia 2023 roku, wprowadzone nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Interesujący będzie dalszy rozwój sytuacji w kontekście znacznej obniżki cen skupu zboża, która miała miejsce w drugiej połowie stycznia bieżącego roku. W dłuższej perspektywie może to wpłynąć na spadek dynamiki wzrostu cen pieczywa - zaznaczył przedstawiciel WSB w Chorzowie.

Na trzecim miejscu w rankingu znalazła się chemia gospodarcza ze wzrostem w ujęciu rocznym o 28 proc., przed miesiącem było 27,5 proc. Liderem tej kategorii są ręczniki papierowe, które podrożały o 51,5 proc. rok od roku.

Wysokie wzrosty odnotowały też papier toaletowy - 48,4 proc. rok do roku, a także kapsułki do prania, proszek do prania i płyn do płukania – odpowiednio o 43,3 proc., 33,7 proc. i 30,6 proc.

- Branża papiernicza od dłuższego czasu sygnalizowała, że wysokie koszty produkcji i niedobory drożejącej celulozy przełożą się na podwyżki cen produktów. Zakłócone dostawy wyżej wymienionego surowca z Chin i konieczność poszukiwania jego nowych źródeł to praprzyczyny obecnej drożyzny w tej kategorii. Dodatkowo potęgują ją wysokie ceny drewna, energii i paliw oraz rosnące koszty pracy - wyjaśnił dr Robert Orpych.

W czołówce kategorii, w których odnotowano największe wzrosty cen, są też karma dla zwierząt (wzrost o 27,3 proc. rok do roku), wędliny (25 proc. rok do roku).

Hamowanie wzrostu

Z drugiej strony, autorzy raportu zwrócili uwagę, że hamuje wzrost cen produktów tłuszczowych. W lutym zdrożały o 20 proc. rok do roku, podczas gdy w styczniu było to 22,6 proc., w grudniu 31,9 proc., a w listopadzie 48,8 proc. Jak zauważono, wyraźnie zmniejszyła się dynamika wzrostu cen masła - do 2,5 proc. rok do roku, a oleju do 17,2 proc.

Z analizy wynika, że spadek dynamiki wzrostu cen widać też w przypadku produktów sypkich, które w lutym zdrożały o 21,9 proc. rdr. "Najwyższy wzrost nadal generuje cukier – 33,9 proc. rdr. Ale daleko mu do podwyżek sprzed np. pół roku, które oscylowały wokół 100 proc. rdr" - czytamy.

Spośród warzyw i owoców, największe skoki dotyczą cebuli, marchwi i bananów, które podrożały w ujęciu rocznym odpowiednio o 55,4 proc., 47,3 proc. i 32,2 proc. - Warzywa są obecnie bardzo drogie, bo część dostępnych na rynku towarów jest importowana. A zbiory w wielu państwach eksportujących żywność zostały utracone, z uwagi na złe warunki pogodowe. Chodzi przede wszystkim o dostawy z południa Europy i północy Afryki, gdzie atak zimy spowodował znaczne zniszczenia. Natomiast zbiory w Polsce w 2022 roku były relatywnie dobre, co w pozytywny sposób wpływało na poziom cen w poprzednich miesiącach - wyjaśnił Orpych.

Z kolei wśród kategorii, które średnio najmniej zdrożały rok do roku, są m.in. środki higieny osobistej - 10,3 proc., słodycze i desery - 12,5 proc., a także ryby - 17,6 proc.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Trwa globalna awaria systemów informatycznych. Utrudnienia znacząco wpływają na działalność gospodarki, w tym linii lotniczych, terminali morskich, banków. Firma CrowdStrike tworząca oprogramowanie antywirusowe przekazała w oświadczeniu, że do problemów doszło w wyniku nieudanej poprawki do jednego z jej produktów. Microsoft dodał, że równocześnie doszło też do problemów z jego własnym oprogramowaniem. Chaos to efekt połączonego skutku tych dwóch awarii.

Globalna awaria informatyczna. Nie działają systemy na lotniskach, problemy mają banki

Globalna awaria informatyczna. Nie działają systemy na lotniskach, problemy mają banki

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, CNN

W piątek, w związku z globalną awarią systemów informatycznych, indeksy w Europie zniżkują, podobnie jak amerykańskie kontrakty. Inwestorzy analizują obecnie skutki usterki, która wpłynęła na działalność gospodarki, w tym giełd, banków, a także linii lotniczych.

Rynki reagują na globalną awarię

Rynki reagują na globalną awarię

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Z wiedzy, którą posiadamy wynika, że problem został rozwiązany i teraz trzeba zaktualizować ponownie system - przekazał na konferencji prasowej Paweł Olszewski, wiceminister cyfryzacji. Chodzi o globalną awarię informatyczną. Wcześniej wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski informował na antenie TVN24, że awaria systemów Microsoftu jest monitorowana przez polskie służby. Z kolei Donald Tusk poinformował, że jest w sprawie na bieżąco informowany, a zdarzenia "jak na razie mają ograniczony charakter i nie zagrażają bezpieczeństwu państwa".

"Są już wdrażane działania naprawcze". Wiceszef cyfryzacji o globalnej awarii informatycznej

"Są już wdrażane działania naprawcze". Wiceszef cyfryzacji o globalnej awarii informatycznej

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Globalna awaria spowodowała zakłócenia i problemy w wielu branżach, m.in. lotniczej, finansowej, medialnej i na kolei – poinformowały w piątek agencje prasowe.- Antywirus nowej generacji firmy Crowdstrike, a nie oprogramowanie firmy Microsoft jest powodem globalnej awarii - przypuszcza na antenie TVN24 Piotr Konieczny z niebezpiecznik.pl. Dodaje, że usunięcie jej, w jego ocenie, będzie wymagało "ściągnięcia pracowników do firm".

Co spowodowało światowy paraliż? "Pętla śmierci na systemach Windows"

Co spowodowało światowy paraliż? "Pętla śmierci na systemach Windows"

Źródło:
TVN24

Eksperci CERT Polska są przekonani, że w tym przypadku incydent bezpieczeństwa nie jest równoznaczny z cyberatakiem i prawdopodobnie mamy do czynienia z awarią - przekazała tvn24.pl Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) w odpowiedzi na zapytanie dotyczące globalnej awarii systemów informatycznych.

"Incydent bezpieczeństwa nie jest równoznaczny z cyberatakiem"

"Incydent bezpieczeństwa nie jest równoznaczny z cyberatakiem"

Źródło:
tvn24.pl

Rano terminal dotknęły utrudnienia spowodowane awarią systemów operacyjnych - przekazał w komunikacie terminal kontenerowy Baltic Hub (dawniej DCT Gdańsk). Podkreślił, że "obecnie działanie większości systemów w terminalu zostało przywrócone".

Terminal kontenerowy w Gdańsku dotknięty globalną awarią

Terminal kontenerowy w Gdańsku dotknięty globalną awarią

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Nazywa się Apex, ma 3,4 metra wysokości i 8,2 metra długości. To szkielet stegozaura, odkryty w 2022 roku, który został właśnie sprzedany na aukcji w domu Sotheby's w Nowym Jorku za 44,6 miliona dolarów.

Szkielet dinozaura osiągnął rekordową cenę na aukcji

Szkielet dinozaura osiągnął rekordową cenę na aukcji

Źródło:
BBC

Wizz Air poinformował o uruchomieniu nowych połączeń lotniczych z Krakowa do Bolonii, Bukaresztu oraz Walencji. Pierwsze loty zaplanowano na 27 i 28 października 2024 roku. "Obecność tej linii w Krakowie jest dowodem silnego zaangażowania na polskim rynku" - podkreślają przedstawiciele spółki.

Wizz Air ogłasza nowe połączenia z Polski

Wizz Air ogłasza nowe połączenia z Polski

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od 1 października będzie można składać wnioski do programu Aktywny Rodzic. Środki mają być wypłacone do końca roku - przekazała wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk zapewnił, że ZUS będzie gotowy do obsługi tego zadania.

Będzie można dostać do 1900 złotych miesięcznie. Podano terminy

Będzie można dostać do 1900 złotych miesięcznie. Podano terminy

Źródło:
PAP

Ponad 714 tysięcy złotych może średnio pożyczyć na zakup mieszkania trzyosobowa rodzina, której dochód składa się z dwóch średnich krajowych - wylicza platforma deweloperska HREIT. Ostatnio tak wysoki wynik odnotowano w lipcu 2021 roku, kiedy to za łatwym dostępem do kredytów hipotecznych stało najniższe oprocentowanie w historii. Teraz za wzrost zdolności kredytowej odpowiadają rosnące wynagrodzenia.

Rekordowa zdolność kredytowa w Polsce. "Najwyższy wynik od 2021 roku"

Rekordowa zdolność kredytowa w Polsce. "Najwyższy wynik od 2021 roku"

Źródło:
tvn24.pl

Zmiany mają zwiększyć liczbę mieszkań i umożliwić budowę placów zabaw poza terenami osiedli. Odległość między wejściem do budynku a placem zabaw nie może być większa niż 750 metrów - takie założenia ma projekt nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT).

Więcej mieszkań i place zabaw poza osiedlami. Projekt rozporządzenia

Więcej mieszkań i place zabaw poza osiedlami. Projekt rozporządzenia

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) utrzymała stopy procentowe bez zmian: refinansową na 4,25 procent, depozytową na 3,75 procent, a lombardową na 4,5 procent. Europejski Bank Centralny powtórzył, że Rada nie deklaruje z góry określonej ścieżki dla stóp procentowych.

Europejski Bank Centralny podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Europejski Bank Centralny podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Niemal dwie dekady temu "Wyrocznia z Omaha" zszokowała świat. Warren Buffett w 2006 roku zobowiązał się do oddania niemal całej fortuny i od tego czasu przekazał znaczną część majątku na cele charytatywne. Gdyby nie to, byłby najbogatszym człowiekiem świata - wskazał "Forbes".

Jedna decyzja sprawiła, że nie jest najbogatszy na świecie

Jedna decyzja sprawiła, że nie jest najbogatszy na świecie

Źródło:
"Forbes"

Ministerstwo klimatu krytycznie wypowiada się o projekcie resortu finansów dotyczącym podatku od nieruchomości. "W projekcie pojawiły się niejasności, które mogą dotyczyć zarówno małoskalowej, jak i wielkoskalowej fotowoltaiki" - komentuje resort dla "Rzeczpospolitej". Ministerstwo Finansów uspokaja, że celem projektu nie jest opodatkowanie fotowoltaiki.

Podatek od fotowoltaiki? Ministerstwo zabiera głos

Podatek od fotowoltaiki? Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Rzeczpospolita

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział otwarcie bramek na autostradzie A1 na odcinku Toruń - Gdańsk w każdy weekend. Jest jeden warunek - czas oczekiwania na bramkach zbliży się do 25 minut.

Minister zapowiada otwarcie bramek. Jest jeden warunek

Minister zapowiada otwarcie bramek. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP