Rząd przyjął we wtorek Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2022-2025 (WPFP), którego elementem jest Aktualizacja Programu Konwergencji. Ten dokument ma zostać przekazany do 30 kwietnia Komisji Europejskiej. Wynika z niego, że w 2022 roku stopa inflacji średniorocznie wyniesie 9,1 procent. Wzrost cen będzie się zmniejszał w kolejnych latach i w 2025 roku osiągnie poziom 3,5 procent.
"Szybkiej odbudowie aktywności gospodarczej towarzyszy wzrost inflacji. Związany jest on przede wszystkim z czynnikami zewnętrznymi oraz geopolitycznymi i wynikającymi z tego podwyżkami cen energii, tj. cen paliw w wyniku wzrostu cen ropy naftowej na rynkach światowych oraz cen energii elektrycznej i gazu. Przewidujemy, że w 2022 r. stopa inflacji średniorocznie wyniesie 9,1 proc., by w kolejnych latach stopniowo spadać (7,8 proc. w 2023 r., 4,8 proc. w 2024 r. i 3,5 proc. w 2025 r.)" - napisało MF w komunikacie po przyjęciu WPFP przez Radę Ministrów.
Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r. wzrosły rdr o 11,0 proc. Najwięcej od lipca 2000 roku, kiedy była na poziomie 11,6 proc.
Z marcowej projekcji Rady Polityki Pieniężnej wynika, że inflacja w Polsce w całym 2022 roku może rosnąć nawet w dwucyfrowym tempie. Jak wskazano, wzrost cen pozostanie na podwyższonym poziomie, do czego przyczynią się między innymi skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według marcowej projekcji inflacji roczna dynamika cen znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale 9,3-12,2 proc. w 2022 roku.
Prezes NBP Adam Glapiński na początku kwietnia mówił, że szczyt inflacji jest prognozowany na czerwiec tego roku. - Na razie inflacja jest dwucyfrowa i ma tendencję do wzrostu w kolejnych miesiącach tego roku ze szczytem - jak teraz przewidujemy - w czerwcu, a potem powolny spadek - mówił szef banku centralnego.
Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. plus/minus 1 punkt procentowy.
Według ustawy budżetowej na 2022 rok wzrost PKB ma wynieść 4,6 proc., stopa bezrobocia na koniec roku stanowić będzie 5,9 proc., a średnioroczny wzrost cen towarów i usług ukształtuje się na poziomie 3,3 proc.
Prognozy MF
Jak podał resort finansów, "przyjęty scenariusz zakłada, że tempo wzrostu realnego PKB w 2022 r. osiągnie 3,8 proc., a w 2023 r. spadnie do 3,2 proc.", a "w kolejnych latach polska gospodarka będzie rosła w tempie 3,0 proc. oraz 3,1 proc.", przy czym "wyższa dynamika aktywności gospodarczej byłaby możliwa dzięki realizacji KPO".
"Polska jest krajem o bardzo niskiej stopie bezrobocia. Szacuje się, że stopa bezrobocia według BAEL spadnie z 3,4 proc. w 2021 r. do 2,7 proc. w 2022 r. W kolejnych latach bezrobocie pozostanie na niskim poziomie (2,6 proc. w horyzoncie prognozy) w wyniku trendów demograficznych i utrzymywania się tempa wzrostu gospodarczego" - napisało MF.
Wieloletni Plan Finansowy Państwa jest opracowywany na podstawie ustawy o finansach publicznych. Częścią tego dokumentu jest coroczna aktualizacja Programu Konwergencji, który jest elementem procesu nadzoru budżetowego w UE i obowiązkiem wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej spoza strefy euro. Coroczna aktualizacja programu konwergencji zawiera prognozę kształtowania się podstawowych zmiennych makroekonomicznych i fiskalnych na kolejne trzy lata, prezentuje główne cele polityki gospodarczej rządu i działania służące ich realizacji.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock