Import polskiej wieprzowiny do USA. "Ograniczenia dotyczą obecnie jedynie dwóch zakładów"

Z kraju

ShutterstockOgraniczenia na import wieprzowiny ze strony USA dotyczą obecnie jedynie dwóch zakładów

Departament Rolnictwa USA zniósł większość ograniczeń dotyczących importu polskiej wieprzowiny - wynika z informacji zamieszczonej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Twitterze. Według resortu nadal dotyczą one jednak dwóch zakładów.

"Departament Rolnictwa USA znosi ograniczenia dla importu polskiej wieprzowiny. W wyniku wspólnej interwencji MSZ, MRiRW (resort rolnictwa - red.), Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz MPiT (resort przedsiębiorczości i technologii - red.), USDA zniósł ograniczenia na import wieprzowiny z 16 polskich zakładów" - poinformowano.

Jak dodano, "ograniczenia na import wieprzowiny ze strony USA dotyczą obecnie jedynie 2 zakładów".

Wstrzymany import

18 października tego roku Stany Zjednoczone wstrzymały czasowo import polskiej wieprzowiny, tłumacząc, że dostawy produktów pochodziły z zakładów znajdujących się w strefie z ograniczeniami w związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) i zgodnie z międzynarodowymi przepisami nie powinny one eksportować mięsa.

Polskie służby weterynaryjne zostały poinformowane o tym fakcie w piątek po północy.

Jak mówił w tym tygodniu minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Polska nie może sobie pozwolić na utratę amerykańskiego rynku, gdyż jest ważny dla eksportu polskiej wieprzowiny.

W ubiegłym roku wartość eksportu tego mięsa wyniosła ok. 180 mln euro.

"Rozwianie nieporozumień"

Szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) Jadwiga Emilewicz spotkała się w piątek wieczorem z wiceambasadorem USA w Polsce Erikiem F. Greenem ws. wstrzymania przez Stany Zjednoczone importu wieprzowiny z naszego kraju.

Celem spotkania, jak podało MPiT, było "rozwianie nieporozumień wokół handlu wieprzowiną z USA". W spotkaniu uczestniczył także Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk i przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podczas spotkania minister Emilewicz oraz Główny Lekarz Weterynarii przekazali stronie amerykańskiej wyjaśnienia dotyczące "procedur związanych z określaniem stref, gdzie obowiązują restrykcje związane z występowaniem ASF". Wyjaśnili, że mięso, które trafiło na rynek amerykański spełniało wszystkie wymogi przepisów weterynaryjnych, w tym przepisów prawa europejskiego. Według informacji Głównego Inspektora Weterynarii doszło do pomyłki związanej z określeniem statusu miejsc, z których pochodziło wyeksportowane mięso.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock