Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zdecydowała o ustanowieniu w Idea Banku kuratora - poinformowano w środę. Jak dodano w komunikacie, kuratorem został Bankowy Fundusz Gwarancyjny, posiadający wszelkie niezbędne kompetencje w tym zakresie.
Decyzja została podjęta jednogłośnie.
Idea Bank z kuratorem
Jak wyjaśniono w komunikacie, ustanowienie kuratora jest elementem wsparcia przez Komisję Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny organów banku w działaniach nakierowanych na poprawę i ustabilizowanie sytuacji banku.
"Ustanowienie kuratora pozostanie bez wpływu na świadczenie przez Idea Bank usług na rzecz jego klientów" - podkreślono. Zaznaczono, że kurator ustanowiony w Idea Banku nie jest organem banku, a jego działalność nie ogranicza uprawnień organów statutowych. "Kurator może brać udział we wszystkich posiedzeniach organów Banku. Powyższy sposób określenia zadań kuratora ma celu umożliwienie kuratorowi efektywne wspieranie organów Banku w podejmowanych działaniach restrukturyzacyjnych" - napisano.
"Plan B"
Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski mówił niedawno PAP Biznes, że Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje, że Idea Bank jak najszybciej przedstawi "plan B" wytyczający ścieżkę poprawy sytuacji ekonomiczno-finansowej i odbudowy wskaźników kapitałowych w scenariuszu, w którym bankowi nie uda się pozyskać inwestora. - Jeśli chodzi o Idea Bank, kluczowe jest spełnienie wymogów kapitałowych. Naturalnym i najszybszym sposobem, aby to się dokonało, jest – w przypadku braku dokapitalizowania przez dotychczasowych akcjonariuszy – pozyskanie inwestora. Jest to jednak proces, którego powodzenie zależy także od czynników zewnętrznych wobec banku - powiedział Jastrzębski.
Pomoc państwowej spółki?
Pod koniec kwietnia br. premier Mateusz Morawiecki pytany o to, czy bierze pod uwagę, że jeden z banków należący do Skarbu Państwa może pomóc bankom Leszka Czarneckiego powiedział, że nie rozważa takich scenariuszy. Dodał, że tutaj muszą działać przede wszystkim siły rynkowe, oferta.
Pytany o "fatalne wyniki finansowe" Idea Banku i o to czy, to może zachwiać równowagą sektora, szef rządu powiedział: "Mamy tutaj bardzo dobre instytucje nadzorcze, mamy jeden z najbardziej dokapitalizowanych sektorów bankowych, jeden z najlepiej zarządzanych funduszy gwarancyjnych bankowych, więc ja się o stabilność sektora bankowego absolutnie nie martwię". Idea Bank zanotował na koniec 2018 roku skonsolidowaną stratę netto w wysokości 1,892 miliarda złotych, na którą złożyły się głównie czynniki jednorazowe, w tym odpisy i rezerwy - poinformował bank w komunikacie. Potencjalni inwestorzy prowadzą due diligence banku.
Afera KNF
"Gazeta Wyborcza" napisała 13 listopada ubiegłego roku, że w marcu 2018 roku ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski zaoferował Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 milionów złotych. Miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika.
Czarnecki nagrał rozmowę, jednak w nagraniu nie znalazła się wypowiedź Chrzanowskiego o tej kwocie. Według biznesmena szef KNF pokazał mu kartkę, na której napisał "1 procent", co miało stanowić część wartości Getin Noble Banku "powiązaną z wynikiem banku". Chrzanowski jest podejrzany o przekroczenie uprawnień w związku z rozmową z właścicielem Getin Noble Banku.
Autor: mb / Źródło: PAP