Ten tydzień w gospodarce. Co nas czeka?

Źródło:
PAP
Domański pytany o Glapińskiego. "Jestem w bardzo specyficznej sytuacji"
Domański pytany o Glapińskiego. "Jestem w bardzo specyficznej sytuacji"TVN24
wideo 2/6
Domański pytany o Glapińskiego. "Jestem w bardzo specyficznej sytuacji"TVN24

W tym tygodniu w gospodarce czeka nas analiza struktury odczytu inflacji, pierwsze dane makro za grudzień, drugie czytanie projektu budżetu i jego głosowanie. Odbędzie się też Światowe Forum Ekonomiczne w Davos, w którym weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

W poniedziałek o godz. 10.00 GUS poda szczegółowy odczyt inflacji za grudzień. Wstępne dane zaskoczyły rynek niższym od konsensusu (6,5 proc. rdr) odczytem 6,1 proc, wobec 6,6 proc. miesiąc wcześniej. W kolejnych dniach NBP poda dane o inflacji bazowej (wtorek), a GUS o koniunkturze konsumenckiej i oczekiwaniach inflacyjnych (czwartek), a także PPI (piątek).

Inflacja na początek tygodnia

"Krajowe dane makro raczej nie będą kluczowymi impulsami dla rynku w najbliższych dniach – wstępne informacje o grudniowej inflacji już znamy (6,1 proc. rdr) i nawet jeśli (tak jak w poprzednich dwóch miesiącach) finalna publikacja przyniesie delikatną rewizję w górę, to nie zmieni zasadniczo obrazu sytuacji. Inflacja bazowa obniży się zapewne do 6,8-6,9 proc. rdr, a PPI do niemal -6 proc. rdr" - oceniają ekonomiści Santandera.

Ich zdaniem ważniejsze dla inwestorów mogą być informacje ze świata, w tym o koniunkturze w USA, PKB w Chinach, odczyty inflacyjne z różnych krajów. Ewentualne sygnały, podważające wiarę inwestorów w szybkie obniżki stóp procentowych Fed i ECB, mogłyby z kolei wznowić korektę na bazowych rynkach długu.

Projekt budżetu na 2024 rok

We wtorek i środę na przeniesionym z ub. tygodnia 2. posiedzeniu Sejmu obecnej kadencji zaplanowano II czytanie projektu budżetu państwa na 2024 r. W czwartek prawdopodobnie (na razie brak oficjalnego harmonogramu) odbędzie się III czytanie i głosowanie nad dokumentem, który trafi do Senatu.

W grudniu sejmowa Komisja Finansów Publicznych zakładała, że 22 stycznia Senat podejmie uchwałę o stanowisku w sprawie ustawy budżetowej, 23 stycznia KFP zajmie się ewentualnymi poprawkami Senatu, zaś 26 stycznia na posiedzeniu plenarnym Sejm rozpatrzy poprawki Senatu. Prezydent powinien w takim układzie otrzymać ustawę budżetową do podpisu 29 stycznia, czyli w ostatnim możliwym terminie. Zgodnie z Konstytucją RP, jeżeli w ciągu 4 miesięcy od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy budżetowej nie zostanie ona przedstawiona prezydentowi do podpisu, prezydent może w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu. Rząd premiera Morawieckiego złożył w Sejmie projekt budżetu 29 września.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem grupy senatorów ws. procedury pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej prezesa NBP przed Trybunał Stanu. W ub. tygodniu TK uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisy o Trybunale Stanu (TS) stanowiące, że uchwała Sejmu podjęta bezwzględną większością głosów o postawieniu przed TS prezesa NBP zawiesza go w czynnościach. W ocenie TK Sejm do czasu zmian w prawie nie może rozpatrywać wniosków o TS dla prezesa NBP. Zdaniem premiera Donalda Tuska werdykt TK nie jest wiążący, a rządzący koalicja znajdzie inne sposoby na pociągnięcie Glapińskiego do odpowiedzialności prawnej.

W piątek MF poda dane o podaży długu na aukcję w dn. 23 stycznia. 5 stycznia MF na przetargu sprzedało 5 serii obligacji za 8,0 mld zł, przy popycie 15,7 mld zł.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), które odbywa się po raz 54., rozpoczyna się w poniedziałek wieczorem i potrwa do piątku. W jego trakcie zaplanowano wystąpienia przedstawicieli banków centralnych oraz decydentów z największych oraz znaczących geopolitycznie i gospodarczo państw świata. Wybrane wydarzenia z WEO znajdują się w kalendarium w drugiej części depeszy.

Forum zakończy w piątek o godz. 11.00 debata o perspektywach dla światowej gospodarki z udziałem z udziałem prezes EBC Christine Lagarde, prezes MFW Kristiny Georgievej oraz ministra finansów Niemiec Christiana Lindera.

Tegoroczne WEF upłynie pod hasłem "odbudować zaufanie", co ma odbywać się na trzech poziomach: zaufania co do przyszłości, w ramach społeczeństw oraz pomiędzy narodami.

Od wtorku do czwartku na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos Polskę reprezentować będzie prezydent Andrzej Duda. Plan wizyty jest bardzo intensywny i wypełniony spotkaniami kluczowymi partnerami międzynarodowymi Polski.

We wtorek o godz. 10.45 Duda spotka się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, o 15.30 z Prezesem Japońskiego Banku Współpracy Międzynarodowej Nobumitsu Hayashim, a o 16.00 weźmie udział w dyskusji panelowej i inwestycjach zagranicznych w regionie CEE.

Środę prezydent rozpocznie o 9.00 od udziału w dyskusji o bezpieczeństwie w Europie, o 11.05 spotka się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Verą Jurovą, o 12.00 weźmie udział w nieformalnym spotkaniu przywódców światowej gospodarki (IGWEL): "Restoring Faith in the Global System", o godz. 14.15 weźmie udział w debacie z udziałem prezydentów Litwy i Łotwy oraz premierem Chorwacji, z którymi spotka się również bez kamer godzinę później. O godz. 18.45 Duda spotka się z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Czwartek z kolei upłynie prezydentowi m.in. na spotkaniach z prezydent Szwajcarii (15.00), premierem Mołdawii (16.15) oraz prezydentem Singapuru Tharmanem Shanmugaratnamem (17.00). O godz. 18.15 Duda weźmie udział w dyskusji o obronie wschodniej flanki NATO.

Dane makro na świecie

Z danych makro, uwaga w środę zwrócona będzie na Chiny, które podadzą szacunek PKB za IV kw., co rzuci ostateczne światło na całoroczne tempo wzrostu drugiej gospodarki świata. Pod koniec ub. roku przedstawiciele banku centralnego zapewniali, że założony cel 5-proc. wzrostu zostanie osiągnięty. Pytaniem pozostaje tempo rozwoju chińskiej gospodarki w 2024 r., w której pojawiają się wyraźne sygnały presji dezinflacyjnych, przy nieustannych problemach rynku nieruchomości, niskim zaufaniu konsumenta, czy zadłużeniu samorządów. Tamtejszy bank centralny zapowiedział w ub. tygodniu aktywne wykorzystanie instrumentów nakierowanych na wspieranie akcji kredytowej.

Również w środę ważne dane napłyną z USA - sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa za grudzień.

W USA powoli rozkręcać się będzie sezon wyników spółek za IV kw., który tradycyjnie inaugurować będą banki inwestycyjne. We wtorek raporty przedstawią Goldman Sachs i Morgan Stanley, w środę Charles Schwab. W czwartek wyniki poda Taiwan Semiconductor, a w piątek m.in Travelers.

Rynek oczekuje w IV kw. (dane FactSet) wzrostu zysków spółek notowanych w indeksie S&P500 o 1,3 proc. rdr, choć jeszcze we wrześniu oczekiwano +8 proc. Najlepiej poradził sobie wg analityków sektor usług komunikacyjnych (+41,5 proc.), użyteczności publicznej (+34 proc.) oraz dóbr wyższego rzędu (+23 proc.). Na drugim biegunie plasują się energetyka (-29 proc.), opieka zdrowotna (-20 proc.), oraz materiały i surowce (-20 proc.).

Od wtorku do końca tygodnia codziennie będzie można usłyszeć publiczne wypowiedzi członków Amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Na Starym Kontynencie, oprócz wystąpień Ch. Lagarde w Davos, uwagę zwróci czwartkowa publikacja minutes z ostatniego posiedzenia EBC. Lagarde powiedziała w ub. czwartek, że EBC rozpocznie obniżanie stóp procentowych, gdy nabierze pewności, że inflacja jest na drodze do osiągnięcia celu na poziomie 2 proc. w 2025 r. Po tej wypowiedzi rynki zwiększyły wyceny liczby obniżek stóp (w krokach po 25 pb.) przez EBC w 2024 r. do 6 z 4. Najbliższe posiedzenie EBC odbędzie się 24-25 stycznia.

Autorka/Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl