Paweł Jarski, założyciel i prezes Elemental Holding, zwycięzcą 20. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Źródło:
TVN24 Biznes
EY Przedsiębiorca Roku: Paweł Jarski, założyciel i prezes Elemental Holding, zwycięzcą 20. edycji konkursu
EY Przedsiębiorca Roku: Paweł Jarski, założyciel i prezes Elemental Holding, zwycięzcą 20. edycji konkursuTVN24 BiS
wideo 2/16
EY Przedsiębiorca Roku: Paweł Jarski, założyciel i prezes Elemental Holding zwycięzcą 20. edycji konkursuTVN24 BiS

Paweł Jarski, założyciel i prezes Elemental Holding, został zwycięzcą 20. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2022. Gala finałowa transmitowana była w TVN24 BiS.

Paweł Jarski został również zwycięzcą konkursu w kategorii Produkcja i Usługi

W kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność nagrodę otrzymał Paweł Kluczyński, założyciel i prezes firmy Airoptic.

Z kolei w kategorii Nowy Biznes zwyciężyli twórcy firmy Health Labs Care: Magdalena Górska-Warchoł, Andrzej Jacek Szlendak, Tomasz Kwaśniewski i Robert Jakub Ołtarzewski.

Paweł Jarski, założyciel i prezes Elemental Holding

Konkurs EY Przedsiębiorca Roku - nagrody specjalne

Jury w porozumieniu z Polskim Funduszem Rozwoju – Partnerem Konkursu, przyznało także Nagrodę Specjalną za ekspansję międzynarodową. Wyróżnienie to otrzymali Hanna Kokczyńska, Benjamin Kuna, Mikołaj Molenda i Jacek Majewski z firmy Tylko.

Jury przyznało również Nagrodę Specjalną Kamili Błażejewskiej i Arturowi Błażejewskiemu z firmy Cosmo Group.

- Bardzo się cieszę, że tegoroczny laureat znakomicie się wpisuje w najważniejsze wyzwania współczesnego świata. Stworzona przez Pawła Jarskiego firma Elemental swoją działalność opiera na odzyskiwaniu coraz szybciej kurczących się zasobów naturalnych naszej planety. A co najważniejsze, skala biznesu, jaką udało mu się osiągnąć, jest niezwykle imponująca. Rzadko mamy do czynienia z taką sytuacją, aby polskie przedsiębiorstwo było jednym ze światowych liderów w swojej branży - stwierdził Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska. 

Gala finałowa konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2022

Zwycięzcy kategorii głównych

Tegoroczny zdobywca tytułu EY Przedsiębiorca Roku - Paweł Jarski - zdobył uznanie jury, ponieważ "odzyskuje najcenniejsze metale, robi to w sposób ekologiczny i jest już potentatem na rynku światowym".

"Założony przez Pawła Jarskiego Elemental Holding działa w branży recyklingu i zielonej produkcji strategicznych dla gospodarki metali od 2010 roku. Grupa Elemental jest jednym ze światowych liderów recyklingu metali z grupy platynowców oraz sprzętu elektronicznego, tzw. e-waste i działa łącznie na ponad 35 rynkach" - wyjaśniono w informacji prasowej.

Jarski wygrał w kategorii Produkcja i Usługi za "zbudowanie od podstaw firmy, która jest odpowiedzią na kurczące się zasoby naszej planety".

"Założyciel i prezes Elemental Holding będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2022. O tytuł najlepszego przedsiębiorcy na świecie, Polak będzie rywalizował ze zwycięzcami lokalnych edycji konkursu z blisko 60 państw" - podano w komunikacie.

Nagrodę w kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność przyznano Kluczyńskiemu - "uczonemu, który prowadząc badania udowodnił słuszność starej maksymy: szukajcie aż znajdziecie i stał się znakomitym przedsiębiorcą".

"Paweł Kluczyński przez lata pracował na uczelni, a założył w 2010 r. firmę Airoptic bo uznał, że wdrażanie wynalazków jest ciekawsze niż kariera akademicka. Przedsiębiorca ma w swoim dorobku liczne publikacje i patenty, a produkty firmy m.in. umożliwiają bezkontaktowy pomiar gazów bezpośrednio w trakcie produkcji przy użyciu promienia laserowego. Nowy produkt firmy, tzw. laserowy płot pozwala na wykrycie gazów na poziomie kilku części na miliard na odległości do 1 kilometra" - wyjaśniono w komunikacie prasowym.

Dodano, że "nagrodę w kategorii Nowy Biznes za 'udowodnienie, że nawet na niezwykle konkurencyjnym rynku można błyskawicznie zdobyć uznanie konsumentów dzięki jakości i przejrzystej komunikacji' otrzymali Magdalena Górska-Warchoł, Andrzej Jacek Szlendak, Tomasz Kwaśniewski i Robert Ołtarzewski z firmy Health Labs Care".

"Marka Health Labs Care pojawiła się na rynku w 2019 roku oferując suplementy diety najwyższej jakości, a od lipca 2022 roku również kosmetyki. Produkty firmy, pozycjonowane w kategorii premium, skierowane są do nowoczesnych kobiet dbających o wygląd, zdrowie i dobre samopoczucie. Firma prowadzi marketing przede wszystkim poprzez media społecznościowe" - wskazano w informacji prasowej.

Laureaci nagród specjalnych

"Jury w porozumieniu z Polskim Funduszem Rozwoju – Partnerem Konkursu, przyznało także Nagrodę Specjalną za ekspansję międzynarodową. Otrzymała ją 'grupa przyjaciół, którzy działając niestandardowo na tradycyjnym rynku odnieśli sukces, i zawojowali domy tysięcy Europejczyków': Hanna Kokczyńska, Benjamin Kuna, Mikołaj Molenda i Jacek Majewski z firmy Tylko" - czytamy w komunikacie.

Podano, że "firma Custom, właściciel marki Tylko, to firma technologiczna działająca w branży meblowej", która "za pomocą autorskiej technologii umożliwia tworzenie wysokiej jakości mebli na wymiar oraz automatyzuje produkcję jednostkowych egzemplarzy na masową skalę". Dodano, że "firma jest najmocniej obecna w Niemczech, we Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niderlandach i zamierza zdobywać kolejne rynki".

"Nagrodę Specjalną 'za udowodnienie, że ciągle można mieć czułą rękę do kosmetyków i podbijać kolejne rynki zagraniczne' otrzymali Kamila Błażejewska i Artur Błażejewski z Cosmo Group" - wskazano.

"Cosmo Group to międzynarodowa firma z sektora beauty, lider sprzedaży lakierów hybrydowych posiadająca marki NEONAIL, MYLAQ, NÉO MAKE UP, NEONAIL Expert. Produkty Cosmo Group dostępne są w 1600 stacjonarnych punktach sprzedaży w Polsce oraz w ponad 40 krajach na świecie. W tym roku firma wdrożyła aplikację mobilną Color Match NEONAIL służącą do wirtualnego przymierzania kolorów lakierów do paznokci" - przekazano w komunikacie.

20. edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku

EY Przedsiębiorca Roku - to konkurs, który promuje najlepszych przedsiębiorców. 21 przedsiębiorców z 12 firm znalazło się w finale 20. edycji konkursu. Oto pełna lista nominowanych:

Kategoria Produkcja i Usługi Kamila i Artur Błażejewscy – Cosmo Group Paweł Jarski – Elemental Holding Arkadiusz Sadowski – Miodziarze Robert Jędrzejowski – Pekabex Kategoria Nowe Technologie/Innowacyjność Paweł Kluczyński – Airoptic Hanna Kokczyńska, Jacek Majewski, Mikołaj Molenda, Benjamin Kuna – Custom Katarzyna i Filip Barańscy – KFB Acoustics Maciej Góralski – Vasco Electronics Kategoria Nowy Biznes Magdalena Górska, Tomasz Kwaśniewski, Jacek Szlendak, Robert Jakub Ołtarzewski – Health Labs Care Piotr Nowosielski – Just Join IT Jakub Pawelski – Livekid Zuzanna i Magdalena Rzymanek – Wege Siostry

Jury konkursu

W skład 15-osobowego gremium wchodzą autorytety ze świata biznesu, w tym zwycięzcy poprzednich edycji konkursu:

Jerzy Koźmiński - Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Rafał Brzoska – Prezes Inpost, Przedsiębiorca Roku 2021 Filip Granek, Prezes XTPL S.A., Przedsiębiorca Roku 2018 Marcin Grzymkowski – Prezes MKK3, Przedsiębiorca Roku 2016 Marcin Iwiński - Wiceprezes CD Projekt, Przedsiębiorca Roku 2008 Igor Klaja, Prezes OTCF, Przedsiębiorca Roku 2020 Piotr Krupa – Prezes KRUK S.A., Przedsiębiorca Roku 2017 Adam Krzanowski – Prezes Grupy Nowy Styl, Przedsiębiorca Roku 2014 Krzysztof Pawiński - Prezes Grupy Maspex Wadowice, Przedsiębiorca Roku 2011 Ewald Raben – Prezes Grupy Raben, Przedsiębiorca Roku 2012 Artur Rytel - Prezes Green Holding, Przedsiębiorca Roku 2019 Jacek Siwicki – Prezes, Przewodniczący Rady Dyrektorów Enterprise Investors Barbara Sołtysińska – Prezes indahash i Założycielka Lifetube Kinga Stanisławska – Partner Zarządzający i Założycielka Experior Venture Fund Andrzej Wiśniowski – Twórca firmy WIŚNIOWSKI, Przedsiębiorca Roku 2013

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ukraina może być zmuszona do importowania 6,3 miliarda metrów sześciennych gazu. Zapasy surowca spadły do rekordowo niskiego poziomu - oświadczył Serhij Makohon, były szef niezależnego Operatora HTS Ukrainy.

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Źródło:
PAP

30-letnia Lucy Guo to najmłodsza kobieta na świecie, która sama dorobiła się miliarda dolarów - podał "Forbes". Współzałożycielka Scale AI odeszła z firmy wiele lat temu, ale zatrzymała jakże wartościowe teraz udziały.

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Źródło:
"Forbes"

Firmy z Chin są obecne w jednej trzeciej portów w Afryce. Tak duże zaangażowanie państwowych spółek daje Chińczykom większe wpływy niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Źródło:
PAP

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP

National Gallery w Londynie zorganizowało loterię. Zwycięzca spędzi noc wśród arcydzieł van Gogha, Renoira oraz Moneta. Zgłoszenia można składać do 28 kwietnia.

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Źródło:
PAP

Zegarek kieszonkowy należący do pasażera Titanica trafi na aukcję. Szacuje się, że jego cena może osiągnąć nawet 50 tysięcy funtów, czyli około 250 tysięcy złotych.

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 kwietnia 2025 roku.

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Źródło:
tvn24.pl

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Analityk: taki jest cel Chin

Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Źródło:
PAP

Na szczeblu unijnym może dojść do "harmonizacji zasad opodatkowania" nowatorskich wyrobów tytoniowych i nikotynowych. Jak poinformowało źródło Polskiej Agencji Prasowej, pomysł ten popiera "zdecydowana większość państw członkowskich". Dyskusję na ten temat rozpoczęła polska prezydencja.

Akcyza na e-papierosy w całej Unii? "Zdecydowana większość" jest za

Akcyza na e-papierosy w całej Unii? "Zdecydowana większość" jest za

Źródło:
PAP

Rosja dąży do tego, by Stany Zjednoczone otworzyły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych, lecz Unia Europejska nie jest temu przychylna, a bez współpracy z Europą rosyjskim przewoźnikom trudno będzie wznowić loty do Ameryki - ocenił serwis Politico.

Nie zgadzają się na rosyjskich przewoźników. "Poważne kwestie bezpieczeństwa"

Nie zgadzają się na rosyjskich przewoźników. "Poważne kwestie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP

Sprawa dotycząca możliwego zwolnienia szefa Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome'a Powella będzie nadal analizowana przez Donalda Trumpa i jego zespół - powiedział w piątek Kevin Hassett, doradca prezydenta USA do spraw gospodarczych. Eksperci zwracają uwagę, że Trump nie jest upoważniony do zwolnienia prezesa amerykańskiego banku centralnego, jednak wyraźnie dał do zrozumienia, że może chcieć zerwać z dotychczasowymi zasadami.

Trump będzie "analizował tę sprawę"

Trump będzie "analizował tę sprawę"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie w sprawie określonych partii bezglutenowych batonów proteinowych. Stwierdzono w nich obecność glutenu. Kwestionowane produkty są wycofywane ze sklepów.

Batony wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Batony wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, przygotowanym przez resort infrastruktury, maszyniści prowadzący pociągi nie będą musieli podawać sygnałów dźwiękowych przed częścią przejazdów kolejowych.

Zmiany na przejazdach kolejowych. Efekt skarg

Zmiany na przejazdach kolejowych. Efekt skarg

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane piątego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Ceny paliw na stacjach spadły względem zeszłego tygodnia i obecnie są o około 10 procent niższe niż przed rokiem - poinformowali analitycy z e-petrol.pl. Dodali, że w następnych dniach kierunek zmian na rynku detalicznym powinien się utrzymać. "Jeśli chodzi o tankowanie przed świętami, to będzie ono najtańsze od pandemii koronawirusa" - zwracają z kolei uwagę analitycy Reflex.

"Najtaniej od pandemii". Dobre wieści dla kierowców

"Najtaniej od pandemii". Dobre wieści dla kierowców

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w pierwszym kwartale 2025 roku spadły w porównaniu z czwartym kwartałem roku ubiegłego - wynika z raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Mimo zainteresowania wielu potencjalnych nabywców nie odnotowano wyraźnych wzrostów sprzedaży, ponieważ rynek czeka na spadek stóp procentowych.

Chcą kupić mieszkanie, ale czekają na jedną decyzję

Chcą kupić mieszkanie, ale czekają na jedną decyzję

Źródło:
PAP

W rozliczeniu PIT za 2024 rok można uwzględnić ulgę z tytułu darowizny - przypomina Ministerstwo Finansów. Resort wyjaśnia, że odliczenie dotyczy między innymi darowizn na cele pożytku publicznego, krwiodawstwa, kultu religijnego, kształcenia zawodowego czy odbudowy niektórych zabytków.

Tak można zmniejszyć podatek. Resort wyjaśnia

Tak można zmniejszyć podatek. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

Wojna handlowa dotarła do sektora energetycznego - wskazuje "Financial Times" informując, że od ponad dwóch miesięcy Chiny nie importują gazu skroplonego (LNG) z USA.

Napięcie na linii USA-Chiny. Cios w kolejną branżę

Napięcie na linii USA-Chiny. Cios w kolejną branżę

Źródło:
PAP