Paweł Jarski, założyciel i prezes Elemental Holding, zwycięzcą 20. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Źródło:
TVN24 Biznes
EY Przedsiębiorca Roku: Paweł Jarski, założyciel i prezes Elemental Holding, zwycięzcą 20. edycji konkursu
EY Przedsiębiorca Roku: Paweł Jarski, założyciel i prezes Elemental Holding, zwycięzcą 20. edycji konkursuTVN24 BiS
wideo 2/16
EY Przedsiębiorca Roku: Paweł Jarski, założyciel i prezes Elemental Holding zwycięzcą 20. edycji konkursuTVN24 BiS

Paweł Jarski, założyciel i prezes Elemental Holding, został zwycięzcą 20. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2022. Gala finałowa transmitowana była w TVN24 BiS.

Paweł Jarski został również zwycięzcą konkursu w kategorii Produkcja i Usługi

W kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność nagrodę otrzymał Paweł Kluczyński, założyciel i prezes firmy Airoptic.

Z kolei w kategorii Nowy Biznes zwyciężyli twórcy firmy Health Labs Care: Magdalena Górska-Warchoł, Andrzej Jacek Szlendak, Tomasz Kwaśniewski i Robert Jakub Ołtarzewski.

Paweł Jarski, założyciel i prezes Elemental Holding

Konkurs EY Przedsiębiorca Roku - nagrody specjalne

Jury w porozumieniu z Polskim Funduszem Rozwoju – Partnerem Konkursu, przyznało także Nagrodę Specjalną za ekspansję międzynarodową. Wyróżnienie to otrzymali Hanna Kokczyńska, Benjamin Kuna, Mikołaj Molenda i Jacek Majewski z firmy Tylko.

Jury przyznało również Nagrodę Specjalną Kamili Błażejewskiej i Arturowi Błażejewskiemu z firmy Cosmo Group.

- Bardzo się cieszę, że tegoroczny laureat znakomicie się wpisuje w najważniejsze wyzwania współczesnego świata. Stworzona przez Pawła Jarskiego firma Elemental swoją działalność opiera na odzyskiwaniu coraz szybciej kurczących się zasobów naturalnych naszej planety. A co najważniejsze, skala biznesu, jaką udało mu się osiągnąć, jest niezwykle imponująca. Rzadko mamy do czynienia z taką sytuacją, aby polskie przedsiębiorstwo było jednym ze światowych liderów w swojej branży - stwierdził Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska. 

Gala finałowa konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2022

Zwycięzcy kategorii głównych

Tegoroczny zdobywca tytułu EY Przedsiębiorca Roku - Paweł Jarski - zdobył uznanie jury, ponieważ "odzyskuje najcenniejsze metale, robi to w sposób ekologiczny i jest już potentatem na rynku światowym".

"Założony przez Pawła Jarskiego Elemental Holding działa w branży recyklingu i zielonej produkcji strategicznych dla gospodarki metali od 2010 roku. Grupa Elemental jest jednym ze światowych liderów recyklingu metali z grupy platynowców oraz sprzętu elektronicznego, tzw. e-waste i działa łącznie na ponad 35 rynkach" - wyjaśniono w informacji prasowej.

Jarski wygrał w kategorii Produkcja i Usługi za "zbudowanie od podstaw firmy, która jest odpowiedzią na kurczące się zasoby naszej planety".

"Założyciel i prezes Elemental Holding będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2022. O tytuł najlepszego przedsiębiorcy na świecie, Polak będzie rywalizował ze zwycięzcami lokalnych edycji konkursu z blisko 60 państw" - podano w komunikacie.

Nagrodę w kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność przyznano Kluczyńskiemu - "uczonemu, który prowadząc badania udowodnił słuszność starej maksymy: szukajcie aż znajdziecie i stał się znakomitym przedsiębiorcą".

"Paweł Kluczyński przez lata pracował na uczelni, a założył w 2010 r. firmę Airoptic bo uznał, że wdrażanie wynalazków jest ciekawsze niż kariera akademicka. Przedsiębiorca ma w swoim dorobku liczne publikacje i patenty, a produkty firmy m.in. umożliwiają bezkontaktowy pomiar gazów bezpośrednio w trakcie produkcji przy użyciu promienia laserowego. Nowy produkt firmy, tzw. laserowy płot pozwala na wykrycie gazów na poziomie kilku części na miliard na odległości do 1 kilometra" - wyjaśniono w komunikacie prasowym.

Dodano, że "nagrodę w kategorii Nowy Biznes za 'udowodnienie, że nawet na niezwykle konkurencyjnym rynku można błyskawicznie zdobyć uznanie konsumentów dzięki jakości i przejrzystej komunikacji' otrzymali Magdalena Górska-Warchoł, Andrzej Jacek Szlendak, Tomasz Kwaśniewski i Robert Ołtarzewski z firmy Health Labs Care".

"Marka Health Labs Care pojawiła się na rynku w 2019 roku oferując suplementy diety najwyższej jakości, a od lipca 2022 roku również kosmetyki. Produkty firmy, pozycjonowane w kategorii premium, skierowane są do nowoczesnych kobiet dbających o wygląd, zdrowie i dobre samopoczucie. Firma prowadzi marketing przede wszystkim poprzez media społecznościowe" - wskazano w informacji prasowej.

Laureaci nagród specjalnych

"Jury w porozumieniu z Polskim Funduszem Rozwoju – Partnerem Konkursu, przyznało także Nagrodę Specjalną za ekspansję międzynarodową. Otrzymała ją 'grupa przyjaciół, którzy działając niestandardowo na tradycyjnym rynku odnieśli sukces, i zawojowali domy tysięcy Europejczyków': Hanna Kokczyńska, Benjamin Kuna, Mikołaj Molenda i Jacek Majewski z firmy Tylko" - czytamy w komunikacie.

Podano, że "firma Custom, właściciel marki Tylko, to firma technologiczna działająca w branży meblowej", która "za pomocą autorskiej technologii umożliwia tworzenie wysokiej jakości mebli na wymiar oraz automatyzuje produkcję jednostkowych egzemplarzy na masową skalę". Dodano, że "firma jest najmocniej obecna w Niemczech, we Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niderlandach i zamierza zdobywać kolejne rynki".

"Nagrodę Specjalną 'za udowodnienie, że ciągle można mieć czułą rękę do kosmetyków i podbijać kolejne rynki zagraniczne' otrzymali Kamila Błażejewska i Artur Błażejewski z Cosmo Group" - wskazano.

"Cosmo Group to międzynarodowa firma z sektora beauty, lider sprzedaży lakierów hybrydowych posiadająca marki NEONAIL, MYLAQ, NÉO MAKE UP, NEONAIL Expert. Produkty Cosmo Group dostępne są w 1600 stacjonarnych punktach sprzedaży w Polsce oraz w ponad 40 krajach na świecie. W tym roku firma wdrożyła aplikację mobilną Color Match NEONAIL służącą do wirtualnego przymierzania kolorów lakierów do paznokci" - przekazano w komunikacie.

20. edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku

EY Przedsiębiorca Roku - to konkurs, który promuje najlepszych przedsiębiorców. 21 przedsiębiorców z 12 firm znalazło się w finale 20. edycji konkursu. Oto pełna lista nominowanych:

Kategoria Produkcja i Usługi Kamila i Artur Błażejewscy – Cosmo Group Paweł Jarski – Elemental Holding Arkadiusz Sadowski – Miodziarze Robert Jędrzejowski – Pekabex Kategoria Nowe Technologie/Innowacyjność Paweł Kluczyński – Airoptic Hanna Kokczyńska, Jacek Majewski, Mikołaj Molenda, Benjamin Kuna – Custom Katarzyna i Filip Barańscy – KFB Acoustics Maciej Góralski – Vasco Electronics Kategoria Nowy Biznes Magdalena Górska, Tomasz Kwaśniewski, Jacek Szlendak, Robert Jakub Ołtarzewski – Health Labs Care Piotr Nowosielski – Just Join IT Jakub Pawelski – Livekid Zuzanna i Magdalena Rzymanek – Wege Siostry

Jury konkursu

W skład 15-osobowego gremium wchodzą autorytety ze świata biznesu, w tym zwycięzcy poprzednich edycji konkursu:

Jerzy Koźmiński - Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Rafał Brzoska – Prezes Inpost, Przedsiębiorca Roku 2021 Filip Granek, Prezes XTPL S.A., Przedsiębiorca Roku 2018 Marcin Grzymkowski – Prezes MKK3, Przedsiębiorca Roku 2016 Marcin Iwiński - Wiceprezes CD Projekt, Przedsiębiorca Roku 2008 Igor Klaja, Prezes OTCF, Przedsiębiorca Roku 2020 Piotr Krupa – Prezes KRUK S.A., Przedsiębiorca Roku 2017 Adam Krzanowski – Prezes Grupy Nowy Styl, Przedsiębiorca Roku 2014 Krzysztof Pawiński - Prezes Grupy Maspex Wadowice, Przedsiębiorca Roku 2011 Ewald Raben – Prezes Grupy Raben, Przedsiębiorca Roku 2012 Artur Rytel - Prezes Green Holding, Przedsiębiorca Roku 2019 Jacek Siwicki – Prezes, Przewodniczący Rady Dyrektorów Enterprise Investors Barbara Sołtysińska – Prezes indahash i Założycielka Lifetube Kinga Stanisławska – Partner Zarządzający i Założycielka Experior Venture Fund Andrzej Wiśniowski – Twórca firmy WIŚNIOWSKI, Przedsiębiorca Roku 2013

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach paliw hamuje - ocenili analitycy portalu e-petrol.pl w najnowszym raporcie. Zdaniem analityków Refleksu, koniec lutego może przynieść wzrost cen diesla średnio do 5 groszy za litr. Z kolei detaliczne ceny benzyny mogą spaść.

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Plany umożliwienia angielskim producentom whisky używania terminu "single malt" wywołały ostry sprzeciw szkockich destylarni i polityków - informuje BBC. Obecnie whisky single malt musi być produkowane w jednej destylarni. Nowe przepisy dopuściłyby wytwarzanie trunku w kilku różnych lokalizacjach – co radykalnie obniżyłoby koszty. Szkoccy producenci twierdzą, że taki krok "podepcze tradycję" i zaszkodzi wielomiliardowemu przemysłowi.

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Źródło:
BBC, "Daily Mail"

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Renta inwalidzka, to świadczenie pieniężne, które przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby ją otrzymać należy spełnić szereg warunków - przede wszystkim otrzymać orzeczenie lekarskie. Natomiast o jej wysokości decyduje między innymi czas odprowadzania składek.

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP