Paweł Jarski, założyciel i prezes Elemental Holding, zwycięzcą 20. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Źródło:
TVN24 Biznes
EY Przedsiębiorca Roku: Paweł Jarski, założyciel i prezes Elemental Holding, zwycięzcą 20. edycji konkursu
EY Przedsiębiorca Roku: Paweł Jarski, założyciel i prezes Elemental Holding, zwycięzcą 20. edycji konkursuTVN24 BiS
wideo 2/16
EY Przedsiębiorca Roku: Paweł Jarski, założyciel i prezes Elemental Holding zwycięzcą 20. edycji konkursuTVN24 BiS

Paweł Jarski, założyciel i prezes Elemental Holding, został zwycięzcą 20. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2022. Gala finałowa transmitowana była w TVN24 BiS.

Paweł Jarski został również zwycięzcą konkursu w kategorii Produkcja i Usługi

W kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność nagrodę otrzymał Paweł Kluczyński, założyciel i prezes firmy Airoptic.

Z kolei w kategorii Nowy Biznes zwyciężyli twórcy firmy Health Labs Care: Magdalena Górska-Warchoł, Andrzej Jacek Szlendak, Tomasz Kwaśniewski i Robert Jakub Ołtarzewski.

Paweł Jarski, założyciel i prezes Elemental Holding

Konkurs EY Przedsiębiorca Roku - nagrody specjalne

Jury w porozumieniu z Polskim Funduszem Rozwoju – Partnerem Konkursu, przyznało także Nagrodę Specjalną za ekspansję międzynarodową. Wyróżnienie to otrzymali Hanna Kokczyńska, Benjamin Kuna, Mikołaj Molenda i Jacek Majewski z firmy Tylko.

Jury przyznało również Nagrodę Specjalną Kamili Błażejewskiej i Arturowi Błażejewskiemu z firmy Cosmo Group.

- Bardzo się cieszę, że tegoroczny laureat znakomicie się wpisuje w najważniejsze wyzwania współczesnego świata. Stworzona przez Pawła Jarskiego firma Elemental swoją działalność opiera na odzyskiwaniu coraz szybciej kurczących się zasobów naturalnych naszej planety. A co najważniejsze, skala biznesu, jaką udało mu się osiągnąć, jest niezwykle imponująca. Rzadko mamy do czynienia z taką sytuacją, aby polskie przedsiębiorstwo było jednym ze światowych liderów w swojej branży - stwierdził Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska. 

Gala finałowa konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2022

Zwycięzcy kategorii głównych

Tegoroczny zdobywca tytułu EY Przedsiębiorca Roku - Paweł Jarski - zdobył uznanie jury, ponieważ "odzyskuje najcenniejsze metale, robi to w sposób ekologiczny i jest już potentatem na rynku światowym".

"Założony przez Pawła Jarskiego Elemental Holding działa w branży recyklingu i zielonej produkcji strategicznych dla gospodarki metali od 2010 roku. Grupa Elemental jest jednym ze światowych liderów recyklingu metali z grupy platynowców oraz sprzętu elektronicznego, tzw. e-waste i działa łącznie na ponad 35 rynkach" - wyjaśniono w informacji prasowej.

Jarski wygrał w kategorii Produkcja i Usługi za "zbudowanie od podstaw firmy, która jest odpowiedzią na kurczące się zasoby naszej planety".

"Założyciel i prezes Elemental Holding będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2022. O tytuł najlepszego przedsiębiorcy na świecie, Polak będzie rywalizował ze zwycięzcami lokalnych edycji konkursu z blisko 60 państw" - podano w komunikacie.

Nagrodę w kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność przyznano Kluczyńskiemu - "uczonemu, który prowadząc badania udowodnił słuszność starej maksymy: szukajcie aż znajdziecie i stał się znakomitym przedsiębiorcą".

"Paweł Kluczyński przez lata pracował na uczelni, a założył w 2010 r. firmę Airoptic bo uznał, że wdrażanie wynalazków jest ciekawsze niż kariera akademicka. Przedsiębiorca ma w swoim dorobku liczne publikacje i patenty, a produkty firmy m.in. umożliwiają bezkontaktowy pomiar gazów bezpośrednio w trakcie produkcji przy użyciu promienia laserowego. Nowy produkt firmy, tzw. laserowy płot pozwala na wykrycie gazów na poziomie kilku części na miliard na odległości do 1 kilometra" - wyjaśniono w komunikacie prasowym.

Dodano, że "nagrodę w kategorii Nowy Biznes za 'udowodnienie, że nawet na niezwykle konkurencyjnym rynku można błyskawicznie zdobyć uznanie konsumentów dzięki jakości i przejrzystej komunikacji' otrzymali Magdalena Górska-Warchoł, Andrzej Jacek Szlendak, Tomasz Kwaśniewski i Robert Ołtarzewski z firmy Health Labs Care".

"Marka Health Labs Care pojawiła się na rynku w 2019 roku oferując suplementy diety najwyższej jakości, a od lipca 2022 roku również kosmetyki. Produkty firmy, pozycjonowane w kategorii premium, skierowane są do nowoczesnych kobiet dbających o wygląd, zdrowie i dobre samopoczucie. Firma prowadzi marketing przede wszystkim poprzez media społecznościowe" - wskazano w informacji prasowej.

Laureaci nagród specjalnych

"Jury w porozumieniu z Polskim Funduszem Rozwoju – Partnerem Konkursu, przyznało także Nagrodę Specjalną za ekspansję międzynarodową. Otrzymała ją 'grupa przyjaciół, którzy działając niestandardowo na tradycyjnym rynku odnieśli sukces, i zawojowali domy tysięcy Europejczyków': Hanna Kokczyńska, Benjamin Kuna, Mikołaj Molenda i Jacek Majewski z firmy Tylko" - czytamy w komunikacie.

Podano, że "firma Custom, właściciel marki Tylko, to firma technologiczna działająca w branży meblowej", która "za pomocą autorskiej technologii umożliwia tworzenie wysokiej jakości mebli na wymiar oraz automatyzuje produkcję jednostkowych egzemplarzy na masową skalę". Dodano, że "firma jest najmocniej obecna w Niemczech, we Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niderlandach i zamierza zdobywać kolejne rynki".

"Nagrodę Specjalną 'za udowodnienie, że ciągle można mieć czułą rękę do kosmetyków i podbijać kolejne rynki zagraniczne' otrzymali Kamila Błażejewska i Artur Błażejewski z Cosmo Group" - wskazano.

"Cosmo Group to międzynarodowa firma z sektora beauty, lider sprzedaży lakierów hybrydowych posiadająca marki NEONAIL, MYLAQ, NÉO MAKE UP, NEONAIL Expert. Produkty Cosmo Group dostępne są w 1600 stacjonarnych punktach sprzedaży w Polsce oraz w ponad 40 krajach na świecie. W tym roku firma wdrożyła aplikację mobilną Color Match NEONAIL służącą do wirtualnego przymierzania kolorów lakierów do paznokci" - przekazano w komunikacie.

20. edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku

EY Przedsiębiorca Roku - to konkurs, który promuje najlepszych przedsiębiorców. 21 przedsiębiorców z 12 firm znalazło się w finale 20. edycji konkursu. Oto pełna lista nominowanych:

Kategoria Produkcja i Usługi Kamila i Artur Błażejewscy – Cosmo Group Paweł Jarski – Elemental Holding Arkadiusz Sadowski – Miodziarze Robert Jędrzejowski – Pekabex Kategoria Nowe Technologie/Innowacyjność Paweł Kluczyński – Airoptic Hanna Kokczyńska, Jacek Majewski, Mikołaj Molenda, Benjamin Kuna – Custom Katarzyna i Filip Barańscy – KFB Acoustics Maciej Góralski – Vasco Electronics Kategoria Nowy Biznes Magdalena Górska, Tomasz Kwaśniewski, Jacek Szlendak, Robert Jakub Ołtarzewski – Health Labs Care Piotr Nowosielski – Just Join IT Jakub Pawelski – Livekid Zuzanna i Magdalena Rzymanek – Wege Siostry

Jury konkursu

W skład 15-osobowego gremium wchodzą autorytety ze świata biznesu, w tym zwycięzcy poprzednich edycji konkursu:

Jerzy Koźmiński - Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Rafał Brzoska – Prezes Inpost, Przedsiębiorca Roku 2021 Filip Granek, Prezes XTPL S.A., Przedsiębiorca Roku 2018 Marcin Grzymkowski – Prezes MKK3, Przedsiębiorca Roku 2016 Marcin Iwiński - Wiceprezes CD Projekt, Przedsiębiorca Roku 2008 Igor Klaja, Prezes OTCF, Przedsiębiorca Roku 2020 Piotr Krupa – Prezes KRUK S.A., Przedsiębiorca Roku 2017 Adam Krzanowski – Prezes Grupy Nowy Styl, Przedsiębiorca Roku 2014 Krzysztof Pawiński - Prezes Grupy Maspex Wadowice, Przedsiębiorca Roku 2011 Ewald Raben – Prezes Grupy Raben, Przedsiębiorca Roku 2012 Artur Rytel - Prezes Green Holding, Przedsiębiorca Roku 2019 Jacek Siwicki – Prezes, Przewodniczący Rady Dyrektorów Enterprise Investors Barbara Sołtysińska – Prezes indahash i Założycielka Lifetube Kinga Stanisławska – Partner Zarządzający i Założycielka Experior Venture Fund Andrzej Wiśniowski – Twórca firmy WIŚNIOWSKI, Przedsiębiorca Roku 2013

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

Od marca 2024 do marca 2025 roku z rejestru podatkowego urzędy skarbowe wykreśliły prawie 132,5 tysiąca firm. Aż 9,3 tysiąca dlatego, że nie można było się z nimi w żaden sposób skontaktować. Co ciekawe, jak informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna", ewidentnych oszustów nakryto stosunkowo mało.

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP