Efekt taryf. Ceny energii w Unii Europejskiej spadają, w Polsce rosną

Z kraju

Rachunki za prąd moga wzrosnąć o 7 złotychTVN24 BiS
wideo 2/3

Ceny energii elektrycznej w Polsce wzrosły. W pierwszej połowie 2017 roku płaciliśmy rachunki o 6,9 procent wyższe niż w tym samym okresie roku ubiegłego. To odwrotnie niż w większości krajów Unii Europejskiej, gdzie ceny nieznacznie spadły.

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w Polsce w I połowie roku wzrosły o 6,9 proc. rok do roku - poinformowało europejskie biuro statystyczne Eurostat. Tymczasem średnia cena energii w krajach UE spadła o 0,5 proc. w stosunku do tego samego okresu 2016 roku.

Największy spadek cen odnotowały Włochy (11,2 proc.), Chorwacja (10.2 proc.) i sąsiadująca z Polską Litwa (9.3 proc.). Nie gorzej było w Luksemburgu (4.9 proc.), Austrii (4,1 proc.), Rumunii (4 proc.).

Podwyżki cen energii

Polska ze wzrostem cen o 6,9 proc. jest czwarta wśród krajów UE. Najbardziej znaczące podwyżki miały miejsce na Cyprze, gdzie średnia cena prądu w stosunku do 2016 roku wzrosła aż o 20 procent. Rosnące ceny energii mogli też odczuć konsumenci w Grecji (12,8 proc.) czy Belgii (10 proc.).

- Podwyżki, z którymi mamy do czynienia, są głównie spowodowane taryfami, które weszły w życie w styczniu tego roku - mówi Aleksander Śniegocki z think tanku WiseEuropa. Zdaniem eksperta rachunki najbardziej wywindowała dodatkowa opłata, która ma wspierać rynek energii odnawialnej oraz opłata przejściowa, czyli opłata administracyjna dla spółek energetycznych.

Zmiany w cenach energii i gazu w UEEurostat

Drożejąc węgiel

Jak zauważa think thank, za wzrost cen energii odpowiedzialny jest też drożejący węgiel.

"Trzeci miesiąc z rzędu obserwowany jest wzrost cen energii dla polskich konsumentów. W październiku był on jednak mniejszy niż we wrześniu i wyniósł 0,5 proc. Podwyżka spowodowana była przede wszystkim dynamicznie drożejącym węglem, który osiąga rekordowe ceny" - czytamy na stronie WiseEuropa.

Wzrost ceny węgla wyraźnie przyspieszył. "Węgiel drożeje już od 5 miesięcy, ale w październiku odnotowano rekordowe ceny, o ponad 9 proc. przewyższające te z ubiegłego roku. Przyczyną dynamicznego wzrostu cen surowca są problemy logistyczne na kolei, niedobór wysokiej jakości węgla krajowego, a także wzrost cen surowca na rynku światowym. Drożejący węgiel może spowodować podwyżkę cen innych nośników energii "- ocenia think thank.

Zdaniem Śniegockiego drożejący węgiel odbije się na taryfach energetycznych dopiero w styczniu 2018 roku.

Podwyżki przed nami

Także Ministerstwo Energii alarmuje, że podwyżki mogą dopiero nastąpić. Ministerstwo Środowiska w rozporządzeniu zaproponowało nowe stawki opłaty za pobór wód podziemnych i powierzchniowych, co może uderzyć w koszty elektrowni. Zdaniem ministerstwa będzie to oznaczać wzrost rachunków za energię, bo te koszty uwzględnią w taryfach za prąd, co odczują gospodarstwa domowe.

Rozporządzenie, poza kilkoma wyjątkami, ma wejść w życie wraz z początkiem 2018 roku. W ocenie Śniegockiego ceny energii mogą wzrosną także ze względu na rosnące opłaty za uprawnienia do emisji CO2.

Średnie ceny

Nawet mimo wzrostu Polska znajduje się w grupie krajów, gdzie cena energii wyrażona w euro, jest najniższa. Średni dla wszystkich krajów UE wynosiła 20,4 EUR za 100 kWh. W Polsce w pierwszej połowie roku tego roku płaciliśmy 62,2 zł (14,6 euro), z czego 24 proc. tej ceny stanowiły podatki i opłaty.

Najmniej płacą Bułgarzy (9,6 euro za 100 kWh), Litwini (11,2 euro) i Węgrzy (11,3 euro).

Najwyższe ceny były z kolei w Danii i Niemczech (30,5 euro) oraz w Belgii (28 euro).

Średnia cena energii elektrycznej w krajach UEEurostat

Z drugiej strony Polska jest krajem, gdzie ceny energii mierzone siłą nabywczą mieszkańców kraju są najwyższe. Gorzej jest tylko w Niemczech i Portugalii. Najlepiej pod tym względem wypadają Finlandia, Luksemburg i Holandia.

Eurostat podaje też, że średnia cena gazu dostarczanego gospodarstwom domowym w I połowie roku w Polsce wzrosła o 3,9 proc. rok do rpku. To znów odwrotnie niż w krajach UE, gdzie ceny spadły średnio o ponad 6 proc.

Autor: ps/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock