Ruszyły prace terenowe w ramach procesu projektowania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, która ma powstać w gminie Choczewo w województwie pomorskim. - Polska jest na dobrej drodze, aby jako pierwsza w regionie wybudować reaktor najnowszej generacji AP1000 - podkreślił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Według spółki Polskie Elektrownie Jądrowe rozpoczęcie badań geologicznych "to jeden z ważniejszych kamieni milowych" umowy na projektowanie elektrowni.
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) poinformowała, że firma Bechtel Polska rozpoczyna pogłębione badania geologiczne w lokalizacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej w pomorskiej gminie Choczewo. To element umowy na projektowanie elektrowni podpisanej we wrześniu 2023 roku przez PEJ z konsorcjum Westinghouse i Bechtel.
"Teren przeznaczony pod badania został odpowiednio przygotowany, a do końca kwietnia trwać będzie tzw. mobilizacja, czyli ustawianie zaplecza badawczego" - czytamy w komunikacie.
Badania rozpoczną się w maju. Według PEJ rozpoczęcie badań "to jeden z ważniejszych kamieni milowych" umowy na projektowanie elektrowni.
Ambasador USA w Polsce o budowie elektrowni
W oficjalnej inauguracji prac terenowych wziął udział m.in. ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. W jego ocenie "to historyczny dzień".
- Polska jest na dobrej drodze, aby jako pierwsza w regionie wybudować reaktor najnowszej generacji AP1000. Jest to najbezpieczniejsza i najbardziej niezawodna technologia budowy elektrowni jądrowej dostępna obecnie na świecie. Firmy Westinghouse i Bechtel współpracują w celu wybudowania reaktorów AP1000 w Polsce - powiedział Brzezinski.
Jak podkreślił, "jest to jeden z wielu sposobów w jaki Ameryka wypełnia treścią swoją szczególną przyjaźń z Polską". - Nasze stosunki w zakresie bezpieczeństwa są silniejsze niż kiedykolwiek, a ich celem jest ochrona każdego elementu naszego dwustronnego partnerstwa - zapewnił ambasador USA w Polsce.
Brzezinski wskazał przy tym, że Ameryka dostarczyła czołgi Abrams, wyrzutnie Himars, myśliwce F-35 i śmigłowce Apache. - I nic nie świadczy o tym zaangażowaniu bardziej, niż tysiące amerykańskich żołnierzy stojących ramię w ramię z polskimi partnerami w obronie NATO. Jesteśmy zjednoczeni, aby bronić wolności, wspieramy się nawzajem - podkreślił ambasador USA.
Mark Brzezinski zamieścił w tej sprawie również wpis w serwisie X, na co odpowiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.
"Prace terenowe na terenie przyszłej elektrowni jądrowej rozpoczęte! To niezwykle ważna inwestycja dla energetyki, gospodarki i bezpieczeństwa Polski. To też dowód na dobrą strategiczną współpracę Polski i USA. Dziękuję @USAmbPoland za jasne deklaracje dotyczące współpracy z polskimi firmami" - napisał Motyka.
We wtorek odbyło się też uroczyste otwarcie warszawskiego biura firmy Bechtel.
Cel badań geologicznych
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wyjaśniła, że celem pogłębionych badań geologicznych jest uszczegółowienie przeprowadzonego dotychczas rozpoznania warunków geologiczno-inżynierskich i hydrogeologicznych terenu. Prace mają objąć obszar o powierzchni około 30 hektarów. Zgodnie z zapowiedziami, w ich ramach wykonanych zostanie około 220 punktów badawczych o głębokości od 20 do 210 metrów.
Badania mają być prowadzone do końca roku. Następnie ich wyniki zostaną wykorzystane do zaprojektowania obiektu, w szczególności głównych obiektów budowlanych, czyli trzech jądrowych bloków energetycznych, basenu napływowego i kanałów wody chłodzącej oraz kanału zrzutowego wód pochłodniczych.
Wykonawcą prac geologicznych będzie firma P.S.D. z siedzibą w Słupsku, z którą Bechtel podpisał umowę na początku kwietnia.
"Projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej nabiera tempa"
"Projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej nabiera tempa. Do tej pory prace wykonywane przez stronę amerykańską ograniczały się głównie do kwestii przygotowawczych i analitycznych realizowanych w siedzibie firmy. Teraz firma Bechtel rozpoczyna prace geologiczne w terenie, w lokalizacji 'Lubiatowo-Kopalino'. Przed nami więc bardzo ważny i pełen wyzwań czas związany z projektowaniem i budową pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju" - powiedział, cytowany w komunikacie, Leszek Juchniewicz, członek zarządu p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.
Preferowaną lokalizacją elektrowni jądrowej jest Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo w powiecie wejherowskim w województwie pomorskim. W listopadzie 2022 roku rząd przyjął uchwałę o wyborze Westinghouse Electric Company na dostawcę technologii.
Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 roku zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 gigawatów. Budowa pierwszej - na Pomorzu - miałaby się zacząć w 2026 roku, pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 roku, a kolejne dwa w ciągu następnych trzech lat.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Slodkowski/SOPA Images/LightRocket/Getty Images