Egzamin ósmoklasisty rozpoczyna się we wtorek. Ze względu na pandemię odbędzie się na zmienionych zasadach i w specjalnym reżimie sanitarnym. Jak będzie wyglądał tegoroczny egzamin ósmoklasisty, kiedy znane będą wyniki? Odpowiadamy.
Egzamin ósmoklasisty 2021
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów ostatniej klasy szkół podstawowych – trzeba do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Wraz z likwidacją gimnazjów zastąpił egzaminy gimnazjalne i w tym roku przeprowadzony zostanie po raz trzeci. Po raz drugi odbędzie się przy tym na specjalnych zasadach wymuszonych pandemią COVID-19.
Egzamin pisany jest z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz nowożytnego języka obcego. Egzaminu tego nie można nie zdać, ale od jego wyników zależeć może przyjęcie do wybranej szkoły średniej.
W 2021 roku do egzaminu ósmoklasisty zgłoszonych zostało ponad 360 tysięcy uczniów z niemal 12 700 szkół.
Egzamin ósmoklasisty 2021 – data i harmonogram
Centralna Komisja Egzaminacyjna zadecydowała, że tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbędzie się w całej Polsce w dniach 25-27 maja. Tak jak dotychczas, będzie miał on formę wyłącznie pisemną i będzie zawierać zarówno pytania zamknięte (testowe) jak i otwarte.
Egzamin ósmoklasisty każdego dnia rozpoczynać się będzie o godzinie 9 rano. Jego dokładny harmonogram prezentuje się w tym roku następująco:
- 25 maja (wtorek) – Język polski, czas: 120 minut,
- 26 maja (środa) – matematyka, czas: 100 minut,
- 27 maja (czwartek) – język obcy nowożytny, czas: 90 minut.
Uczniom, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, czas na wypełnienie sprawdzianów może zostać wydłużony: w przypadku języka polskiego o 60 minut, w przypadku matematyki o 50 minut, a w przypadku języka obcego o 45 minut.
Dla uczniów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminu w terminie majowym, przewidziano również dodatkowy termin w dniach 16-18 czerwca.
Arkusze z pytaniami, z którymi mierzyć będą musieli się ósmoklasiści, około godziny 13 w dniach poszczególnych egzaminów publikowane będą na stronach CKE.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty
W ramach egzaminu z języka obcego uczniowie mogą wybierać spośród języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, rosyjskiego lub ukraińskiego. Wybrać można jednak jedynie ten język, którego uczeń uczył się w szkole w ramach zajęć obowiązkowych.
Zdecydowanie największą popularnością cieszy się język angielski, który wybrało w tym roku 96,66 proc. ósmoklasistów. Drugim najczęściej wybieranym językiem obcym jest język niemiecki, z którego egzamin pisać będzie 2,92 proc. uczniów.
Wyniki egzaminów ósmoklasisty ogłoszone zostaną w całej Polsce 2 lipca. Tydzień później uczniowie otrzymają swoje wyniki również w formie zaświadczeń. Znajdą na nich swoje wyniki w formie procentowej, a także na skali centylowej. Oznacza to, że uczniowie będą nie tylko wiedzieć, ile punktów zdobyli z poszczególnych egzaminów (w procentach), ale również jak wypadli na tle innych – wynik centylowy wskaże, ile procent egzaminowanych osiągnęło wynik taki sam lub niższy.
Egzamin ósmoklasisty – zmiany w pandemii
W związku z trwającą pandemią COVID-19 tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbędzie się na zmienionych zasadach. Przede wszystkim odbędzie się on później niż dotychczas: w 2019 roku uczniowie przystępowali do niego na przełomie marca i kwietnia, zaś w 2020 roku w połowie kwietnia.
Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu.
Na egzamin nie może przyjść osoba, która przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc.
Przed wpuszczaniem uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
Uczniowie są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. W trakcie egzaminu uczeń ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie, gdy wychodzi do toalety i wtedy, gdy kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali.
Z powodu trudności, jakich przez pandemię doświadczali przez ostatni rok uczniowie, na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty wyjątkowo ograniczone zostały również wymagania egzaminacyjne. Oznacza to, że tegoroczne egzaminy będą łatwiejsze tak, aby zrekompensować mniejsze szanse na opanowanie całości materiału.
W przypadku języka polskiego zmiany te oznaczają wykreślenie z listy lektur obowiązkowych dzieła "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza. W matematyce ograniczone zostały wymagania w zakresie obliczeń na pierwiastkach oraz stereometria. Z kolei w przypadku języka angielskiego wykreślony został wymóg znajomości czasu past perfect oraz mowy zależnej.
Szczegółowe informacje o tegorocznych wymaganiach na egzaminach ósmoklasisty znaleźć można na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN24