Zaostrza się walka ze smogiem. Nowy obowiązek ma objąć kilka milionów osób

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Smog niebezpieczny dla dzieci
Smog niebezpieczny dla dzieciTVN24
wideo 2/5
TVN24Smog niebezpieczny dla dzieci

Nowe przepisy dotyczące termomodernizacji i remontów mają pomóc walce ze smogiem. Chodzi między innymi o usprawnienie programów antysmogowych, a także stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która ma objąć kilka milionów Polaków. Co to jest CEEB? Kogo będzie dotyczyć? Kiedy wejdzie w życie? Wyjaśniamy.

Trzy poprawki do noweli ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów zaproponowali senatorowie i następnie jednogłośnie ją przegłosowali. Nowela została przekazana Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, a następnie ponownie ma trafić pod obrady Sejmu. Trzy poparte przez wyższą izbę parlamentu poprawki miały m.in. charakter redakcyjny i językowy.

Nowela ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw zawiera zapisy dotyczące usprawnienia programów antysmogowych (Stop smog, Czyste powietrze), tak by więcej osób mogło być beneficjentami wymiany źródła ciepła.

CEEB - co to jest?

Nowe przepisy przewidują także stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - informatycznego narzędzia, "mapy", na której umieszczona byłaby informacja, jakiego rodzaju ogrzewanie stosowane jest w budynkach.

CEEB ma być narzędziem informatycznym, które posłuży do identyfikowania źródeł niskiej emisji z budynków. W systemie tym zostaną zebrane informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym, które zostaną pozyskane w ogólnopolskiej powszechnej inwentaryzacji. W CEEB mają znaleźć się również dane na temat stanu energetycznego budynków, formach udzielonej pomocy publicznej (np. dotacje) przyznanej na termomodernizację lub wymianę kotłów w budynkach.

Kogo ma dotyczyć Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków?

Ewidencja obejmie domy i wszystkie inne budynki - np. magazyny czy garaże, gospodarstwa rolne, a nawet kościoły i szpitale. O wpisaniu do CEEB decydować ma moc wykorzystywanego źródła ciepła - do 1 MW mocy - takie, na które nie trzeba mieć pozwolenia.

CEEB - od kiedy?

Nieznana jest jeszcze dokładna data wejścia nowych zasad w życie. W noweli zapisano, że rozwiązanie dotyczące CEEB wejdzie w życie "z dniem wdrożenia rozwiązań technicznych", które umożliwią jej wprowadzenie. Dokładny termin określi rozporządzenie.

Jakie dane znajdą się w CEEB?

Jak dowiadujemy się z projektu ustawy, w CEEB znajdą się m.in. dane i informacje o budynkach i lokalach w zakresie: źródła ciepła, źródła energii elektrycznej, źródła spalania paliw, przekazanej premii termomodernizacyjnej lub remontowej, ulgi podatkowej, udzielonego dofinansowania. Także dane właścicieli lub zarządców budynków lub lokali: imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania lub siedziby, adres nieruchomości, numer telefonu i adres poczty elektronicznej (o ile posiada).

Kiedy trzeba będzie zgłosić źródło ciepła?

Jeśli chodzi o właścicieli lub zarządców budynków, w których już są zainstalowane źródła ciepła, to będą oni mieli 12 miesięcy od ogłoszenia rozporządzenia na rejestrację w CEEB. Natomiast na złożenie deklaracji dotyczącej nowego źródła ciepła będzie tylko 14 dni od dnia uruchomienia źródła ciepła. 

Kiedy powstanie CEEB i ile budynków obejmie?

Zgodnie z ustawą, CEEB dla samorządów będzie ogólnodostępnym narzędziem inwentaryzacji budynków. Inwentaryzacja ma objąć ok. 5-6 mln budynków, rocznie ma być to pół miliona budynków.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, powszechna inwentaryzacja budynków zostanie połączona ze składaniem deklaracji pisemnych dotyczących źródeł ciepła i spalania - do końca 2021 r.

Kto będzie wpisywał dane do CEEB?

W Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mają znaleźć się dane, które będą pochodzić nie tylko z deklaracji mieszkańców. Do CEEB będą również wpisywane informacje pochodzące z innych rejestrów, a także kontroli i interwencji. W projekcie ustawy znalazły się m.in. kontrole kominiarskie, kontrole przedsiębiorców prowadzone przez inspekcję ochrony środowiska, kontrole dotyczące gospodarowania odpadami czy ściekami, także kontrole zlecone przez BGK po otrzymaniu dofinansowania do termomodernizacji czy remontu, a nawet wskazane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w zakresie przyznanych świadczeń z pomocy społecznej lub innych form wsparcia finansowego ze środków publicznych.

Kto będzie mógł korzystać z CEEB?

Jak czytamy w projekcie nowelizacji ustawy, informacje z CEEB będą mogły być udostępniane 25 podmiotom.

Na liście znajdują się m.in.: organy Inspekcji Ochrony Środowiska, nadzór budowlany, ministrowie właściwi do spraw klimatu, energii, budownictwa, planowania, zagospodarowania przestrzennego i mieszkalnictwa, spraw wewnętrznych oraz finansów publicznych, Narodowy Fundusz, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, Główny Urząd Statystyczny, Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami - Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, Krajowa Administracja Skarbowa, ośrodki pomocy społecznej i centra usług społecznych, Bank Gospodarstwa Krajowego, wójtowie, burmistrze lub prezydenci miast, starostowie, sejmiki i marszałkowie województwa, wojewodowie, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, regionalni dyrektorzy ochrony środowiska, organy lub inne podmioty udzielające ze środków publicznych finansowania albo dofinansowania: przedsięwzięć termomodernizacyjnych, przedsięwzięć niskoemisyjnych lub przedsięwzięć remontowych oraz odnawialnych źródeł energii czy innych przedsięwzięć związanych z ochroną powietrza; Urząd Regulacji Energetyki, zakłady ubezpieczeń.

To, które informacje będą zbierane w CEEB i udostępniane na zewnątrz, ma określić rozporządzenie.

Co się stanie w przypadku niezłożenia deklaracji?

"Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie składa w terminie deklaracji, podlega karze grzywny" - wyjaśniono w noweli ustawy.

Czyste powietrze zaczyna się ponad 100 metrów nad ziemią
Czyste powietrze zaczyna się ponad 100 metrów nad ziemią23.12 | Naukowcy z Krakowa sprawdzają na jakiej wysokości nie ma już smogu. Z ich wyliczeń wynika, że czyste powietrze zaczyna się ponad 100 metrów na ziemią. Osoby, które pracują na przykład na 25 piętrze lub wyższym przyznają, że czują różnicę.tvn24

Stop smog

Odnośnie programu Stop smog nowela przewiduje zmniejszenie minimalnej liczby budynków jednorodzinnych, która umożliwi samorządom wnioskowanie o środki z programu (z 2 do 1 proc. lub 20 budynków). Przepisy zakładają ponadto jednorazowe zniesienie tego limitu, o ile wcześniej gmina zawarła co najmniej jedno porozumienie. W ramach usprawnienia programu zaproponowano również zmniejszenie z 50 na 30 proc. wymaganej redukcji zapotrzebowania na ciepło grzewcze liczonego łącznie dla wszystkich przedsięwzięć niskoemisyjnych realizowanych przez gminę.

Skuteczności programu Stop smog ma też pomóc skrócenie z 10 do 5 lat okresu utrzymania efektów przedsięwzięć niskoemisyjnych. Nowela przewiduje ponadto, że takie inwestycje zostaną rozszerzone o m.in. przyłączenie budynku do sieci elektroenergetycznej, modernizację istniejącego przyłącza ciepłowniczego, gazowego lub elektroenergetycznego. Nowe przepisy pozwolą również na realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych w budynkach będących w zasobach mieszkaniowych gminy, a także umożliwią związkom międzygminnym i powiatom wnioskowanie do programu w imieniu kilku gmin.

Program Stop smog ma być realizowany do końca 2024 r. a jego budżet to 1,2 mld zł. Skierowany jest on do gmin, w których stężenie zanieczyszczeń powietrza przekracza normy unijne.

Czyste powietrze

W ramach usprawnienia sztandarowego programu antysmogowego, jakim jest Czyste powietrze, nowelizacja przewiduje, że powstanie Fundusz Ekologiczny Poręczeń i Gwarancji. Będą z niego udzielane gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne np. termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Fundusz ma działać przy BGK i zasilany będzie środkami przez NFOŚiGW.

Nowela ma pozwolić również udostępniać środki NFOŚiGW wojewódzkim funduszom ochrony środowiska na realizację proekologicznych inwestycji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Związek Banków Polskich sprzeciwia się przedłużeniu obowiązywania wakacji kredytowych. To "iluzoryczne wsparcie dla osób napotykających problemy z bieżącą płynnością" - napisał dr Tadeusz Białek, prezes ZBP w opinii opublikowanej na stronie Sejmu. W ocenie Związku podstawowym narzędziem pomocy dla kredytobiorców powinny być "kompleksowe instrumenty funkcjonujące w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców".

Sektor bankowy krytykuje projekt Trzeciej Drogi. "Iluzoryczne wsparcie"

Sektor bankowy krytykuje projekt Trzeciej Drogi. "Iluzoryczne wsparcie"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Miesiąc po wyborach parlamentarnych, w czasie których politycy obecnej opozycji mówili o postawieniu prezesa Narodowego Banku Polskiego przed Trybunałem Staniu, Adam Glapiński napisał list do Europejskiego Banku Centralnego, w którym poinformował o oskarżeniach skierowanych przeciwko niemu. Po dwóch tygodniach dostał odpowiedź. Europejski Bank Centralny wskazuje, że Narodowy Bank Polski będzie mógł skierować do TSUE ewentualne zawieszenie prezesa NBP w czynnościach, po postawieniu przed Trybunałem Stanu - wynika z listu prezeski EBC Christine Lagarde do prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Prezes Glapiński dostał wyczekiwaną odpowiedź w sprawie prób odwołania

Prezes Glapiński dostał wyczekiwaną odpowiedź w sprawie prób odwołania

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP/TVN24 Biznes

Adam Guibourgé-Czetwertyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, został powołany na urząd pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Decyzję w tej sprawie podjął premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślono na platformie X Guibourgé-Czetwertyński pełni funkcję podsekretarza od 2019 roku a za nową funkcję nie dostanie wynagrodzenia.

Nowy pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej

Nowy pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Kosztujące zwykle nawet kilkanaście tysięcy złotych torebki słynnych domów mody trafiły do pocztowych okienek w niespotykanie atrakcyjnej cenie. Szkopuł w tym, że towary nie miały nic wspólnego z oryginałami. Poczta Polska winą za wprowadzenie na swoje półki podróbek obarcza dystrybutora i deklaruje, że produkty są szybko wycofywane. - Cała sytuacja pokazuje, że w Poczcie Polskiej pracują osoby, które nawet nieświadomie, ale jednak, wprowadzają do obrotu nielegalny towar - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes Katarzyna Daniłko, znana też w sieci jako Pani od jakości, która nagłośniła sprawę.

Nie jest to Gucci. Podrabiany towar do kupienia w okienku pocztowym

Nie jest to Gucci. Podrabiany towar do kupienia w okienku pocztowym

Autor:
Maja
Piotrowska
Źródło:
TVN24 Biznes

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy dotyczącej handlu w niedziele. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Wigilia przypada na niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Zmiana terminu niedzieli handlowej w grudniu. Opublikowano ustawę

Zmiana terminu niedzieli handlowej w grudniu. Opublikowano ustawę

Aktualizacja:
Autor:
jw/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Niezależność banku manifestuje się w decyzjach, które ten bank podejmuje, a nie osobach, które pracują w ciałach Narodowego Banku Polskiego - powiedziała w poniedziałek Marta Kightley, wiceprezes NBP, pierwszy zastępca prezesa NBP Adama Glapińskiego. W ten sposób odniosła się do pytań o doradców szefa banku centralnego. - Historia jest taka, że przedstawiciele różnych partii, czołowi politycy, premierzy, zasiadali w tym gronie - oceniła Kightley.

Zarząd NBP broni doradców prezesa: pluralistyczny zespół

Zarząd NBP broni doradców prezesa: pluralistyczny zespół

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley zapowiedziała w rozmowie z "Financial Times", że w razie zawieszenia prezesa NBP Adama Glapińskiego w czynnościach w związku z ewentualnym postawieniem go przed Trybunałem Stanu polski bank centralny złoży apelację w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie złamania traktatów unijnych.

Adam Glapiński zawieszony? "Złożymy apelację do Trybunału Sprawiedliwości UE"

Adam Glapiński zawieszony? "Złożymy apelację do Trybunału Sprawiedliwości UE"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Polski rząd będzie się domagać od Komisji Europejskiej przywrócenia systemu zezwoleń dla ukraińskich ciężarówek przejeżdżających i przyjeżdżających do Polski. Mówił o tym w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. - Mogę uchylić rąbka tajemnicy, obiecałem przewoźnikom i na pewno słowa dotrzymamy - zadeklarował szef rządu. Na granicy trwa protest polskich przewoźników i rolników.

Protesty, blokady i ogromne kolejki na granicach. Premier Morawiecki składa obietnicę przewoźnikom

Protesty, blokady i ogromne kolejki na granicach. Premier Morawiecki składa obietnicę przewoźnikom

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto padły dwie szóstki. Główne wygrane odnotowano w Łodzi i Katowicach - poinformował Totalizator Sportowy. Wiemy też, gdzie padła główna wygrana w Lotto Plus.

Trzy główne wygrane w Lotto. Wiemy, gdzie padły

Trzy główne wygrane w Lotto. Wiemy, gdzie padły

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Nawet 1500 złotych grzywny może grozić za nieodśnieżenie chodnika. Ten obowiązek spoczywa na właścicielach i zarządcach nieruchomości. Osoba, która uległa wypadkowi z powodu tego typu zaniedbania, ma prawo do dochodzenia odszkodowania.

Konsekwencje za nieodśnieżony chodnik. Mandat może być tylko początkiem kłopotów

Konsekwencje za nieodśnieżony chodnik. Mandat może być tylko początkiem kłopotów

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Firma Thorium Space wraz z Europejską Agencją Kosmiczną pracuje nad pierwszym polskim satelitą telekomunikacyjnym. Urządzenie SmallGEO może trafić na orbitę za pięć lat.

Polska doczeka się własnego satelity komunikacyjnego

Polska doczeka się własnego satelity komunikacyjnego

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Spotify w tym roku przeprowadzało masowe zwolnienia już dwukrotnie. W styczniu pracę straciło 600 pracowników, a w czerwcu - 200. To jednak okazało się za mało w obliczu wyzwań finansowych, przed którymi stoi spółka. Dlatego w poniedziałek szwedzki koncern zapowiedział redukcję 1500 miejsc pracy.

Trzecia runda zwolnień w Spotify. Pracę straci 1500 osób

Trzecia runda zwolnień w Spotify. Pracę straci 1500 osób

Autor:
JW/ToL
Źródło:
Reuters

Na stronach Sejmu opublikowano oświadczenia majątkowe posłów. Kilkoro parlamentarzystów nie wykazało w nich żadnych oszczędności. "Nie posiadam" - napisał w oświadczeniu majątkowym poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Dworczyk. Nie brakuje też przypadków, w których oszczędności nie przekraczają 1 tysiąca złotych.

Posłowie w "klubie zero". Ci parlamentarzyści nie wykazali żadnych oszczędności

Posłowie w "klubie zero". Ci parlamentarzyści nie wykazali żadnych oszczędności

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, ma ponad 529 tysięcy złotych oszczędności. Poseł Koalicji Obywatelskiej zarządza gospodarstwem rolnym o wartości 3,1 miliona złotych. Na stronach Sejmu opublikowano oświadczenie majątkowe Michała Kołodziejczaka.

Lider Agrounii w Sejmie. Michał Kołodziejczak pokazał majątek

Lider Agrounii w Sejmie. Michał Kołodziejczak pokazał majątek

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, ma ponad 311 tysięcy złotych oszczędności. Spłaca też pożyczkę. Lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro poinformował o sprzedanych udziałach w domu rodzinnym i posiadanej broni. Z kolei jeden z liderów Platformy Obywatelskiej Borys Budka jest właścicielem, wraz z żoną, domu i dwóch mieszkań. Włodzimierz Czarzasty z Lewicy ma między innymi jacht motorowy, obrazy i wyroby ze złota, których łączna wartość przekracza 200 tysięcy złotych. Przejrzeliśmy oświadczenia majątkowe liderów partii zasiadających w Sejmie.

Broń Ziobry, pożyczka Kaczyńskiego, kryptowaluty Bosaka. Majątki liderów partii

Broń Ziobry, pożyczka Kaczyńskiego, kryptowaluty Bosaka. Majątki liderów partii

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Aleksandra Karolina Wiśniewska, posłanka Koalicji Obywatelskiej ma oszczędności przekraczające 386 tysięcy złotych. Jak poinformowała w oświadczeniu majątkowym, jest też właścicielką mieszkania o wartości około 1,3 miliona złotych. Aleksandra Karolina Wiśniewska jest córką polskiego przedsiębiorcy Radosława Wiśniewskiego, założyciela Redan SA, twórcy marki odzieżowej Top Secret.

Oszczędności, dwa mieszkania i samochód. Majątek córki polskiego biznesmena

Oszczędności, dwa mieszkania i samochód. Majątek córki polskiego biznesmena

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Szymon Hołownia do oświadczenia majątkowego wpisał między innymi dom, mieszkanie, siedlisko wiejskie oraz dwa kredyty hipoteczne. Jako składniki mienia ruchomego marszałek Sejmu wymienił współczesną ikonę i obraz.

Dom, mieszkanie i kredyty marszałka Sejmu

Dom, mieszkanie i kredyty marszałka Sejmu

Autor:
/dap
Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Sejmu opublikowane zostało oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Były premier i były szef Rady Europejskiej złożył je w związku z początkiem kadencji Sejmu. Tusk jest kandydatem na premiera ugrupowań, które mają większość w parlamencie.

Jest oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Jest oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na stronie Sejmu pojawiło się oświadczenie majątkowe posła Koalicji Obywatelskiej (KO) Andrzeja Domańskiego, który według nieoficjalnych informacji, do których dotarła Arleta Zalewska z "Faktów" TVN, ma zostać ministrem finansów w przyszłym rządzie Donalda Tuska.

To ma być przyszły minister finansów. Pokazał majątek, w tym akcje żony

To ma być przyszły minister finansów. Pokazał majątek, w tym akcje żony

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl

Bitcoiny warte niemal 5 milionów złotych, dwa domy, mieszkanie i dwa kredyty ujawnił w oświadczeniu majątkowym poseł Sławomir Mentzen, jeden z liderów Konfederacji. Dokument został opublikowany na stronie internetowej Sejmu.

Król bitcoinów w polskim Sejmie. Oto majątek Sławomira Mentzena

Król bitcoinów w polskim Sejmie. Oto majątek Sławomira Mentzena

Autor:
/dap
Źródło:
tvn24.pl

3,3 miliona złotych oszczędności i nieruchomości warte około 63 milionów złotych znalazły się w oświadczeniu majątkowym posła PiS Andrzeja Guta-Mostowego. Dokument został opublikowany w piątek na stronie Sejmu.

To jeden z najbogatszych posłów

To jeden z najbogatszych posłów

Autor:
kris/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" - poinformowała agencja w komunikacie. Perspektywa ratingu pozostała stabilna.

Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Jest decyzja w sprawie ratingu Polski

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Okres świąteczny jest grą psychologiczną między konsumentem, producentem i handlowcem. Jeśli on wie, że mamy pieniądze i nie zawahamy się ich użyć, to będzie te ceny podwyższał - powiedział na antenie TVN24 Maciej Samcik, autor bloga Subiektywnie o finansach. Zauważył, że z badań i sondaży wynika, że Polacy nie są chętni do zaciskania pasa. - Raczej będziemy starali się utrzymać obecny poziom życia, nawet kosztem oszczędności - wyjaśnił.

Święta w cieniu drożyzny? "Producenci i handlowcy będą to uwzględniać w cenach"

Święta w cieniu drożyzny? "Producenci i handlowcy będą to uwzględniać w cenach"

Autor:
jr/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes