Celnicy ostrzegają: brak kontroli na wschodniej granicy

Celnicy strajkują na wschodniej granicy, kierownictwo Służby Celnej wprowadziło zagrożenie kryzysowe vl.sfs.gov.ua

Na wschodniej granicy czasem szlaban na przejściu zostaje podniesiony, a czekające auta wjeżdżają do Polski bez żadnej kontroli - opisują związkowcy ze Służby Celnej. Kolejny dzień prowadzą oni akcję protestacyjną. Ministerstwo Finansów problemu nie widzi. Innego zdania jest kierownictwo Służby Celnej, które wprowadziło trzeci i czwarty stopień zagrożenia kryzysowego.

"Informuję, że od dnia 17.06.2016 r. Zastępca Szefa Służby Celnej, działając z upoważnienia Szefa Służby Celnej, wprowadził do odwołania na podstawie pkt 4.3 Planu Reagowania Kryzysowego w Służbie Celnej trzeci stopień zagrożenia kryzysowego w związku z wystąpieniem sytuacji kryzysowej dotyczącej całej Służby Celnej" - czytamy w komunikacie datowanym na 19 czerwca, pod którym podpisał się Dyrektor Izby Celnej w Gdyni mł. insp. Jarosław Lipski.

W reakcji na tę decyzję dyrektor Izby Celnej we Wrocławiu wprowadził czwarty stopień zagrożenia kryzysowego.

ZOBACZ KOMUNIKAT

Nie chcą reformy

Celnicy protestują przeciwko projektowi reformy, która zakłada wchłonięcie ich służby przez Krajową Administrację Skarbową. I choć ministerstwo przełożyło prace nad KSA na wrzesień, to celnicy zaostrzyli protest i twierdzą, że nie są w stanie kontrolować już skrupulatnie wschodniej granicy. - Sytuacja jest taka, że ogromna większość towarów wjeżdża na teren kraju bez jakiejkolwiek kontroli - zdradza Sławomir Siwy, przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL.

Pracownicy placówek granicznych biorą urlopy na żądanie i zwolnienia lekarskie. Efekt jest taki, że na niektórych posterunkach - według związkowców - celnicy nie mogą skutecznie wykonywać obowiązków. - Nie można dopuścić do tego, co ma miejsce we Francji, gdzie zagrożenie terrorystyczne jest spotęgowane chaosem, które wynika ze strajków i protestów - alarmuje gen. Roman Polko, były dowódca jednostki specjalnej "GROM".

Resort uspokaja

Ministerstwo finansów, które nadzoruje służbę celną, przekonuje, że protest nie wpływa negatywnie – ani na bezpieczeństwo państwa, ani na wpływy do budżetu. - Obsługa na przejściach granicznych odbywa się płynnie, a tam, gdzie tworzyły się korki, byli kierowani dodatkowi funkcjonariusze - mówi Waldemar Grzegorczyk z ministerstwa finansów. W tej chwili jest zatem słowo przeciwko słowu.

Związkowcy przekonują, że w niektórych placówkach problem nieobecności funkcjonariuszy rozwiązywany jest nietypowo. - Na przejściu granicznym w Medyce były takie informacje od funkcjonariuszy: dwa razy na pół godziny podniesiono szlaban i zastosowano tzw. zieloną falę. Wpuszczono praktycznie wszystko bez kontroli - mówi Sławomir Siwy.

Coś zgoła odmiennego mówi z kolei przedstawiciel resortu finansów. - Nie mamy informacji, żeby coś takiego nastąpiło. Nie ma takiej możliwości, żeby szef celników na przejściu granicznym puszczał samochody bez kontroli - ripostuje Waldemar Grzegorczyk.

Wzmożone kontrole

Oficjalnie ministerstwo finansów wydało dyspozycje uszczelnienia granic przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. Celnicy dostali polecenie "wzmożenia działań kontrolnych" (...) "w obliczu rosnącego zagrożenia terrorystycznego". Jaka jest rzeczywistość według związkowców ? - Są polecenia odstępowania od kontroli i przyspieszania kontroli - wyjaśnia Maria Maługa ze Związku Zawodowego Celnicy PL.

Całą sytuację uspokaja minister spraw wewnętrznych. – Proszę się nie martwić o bezpieczeństwo obywateli, bo nasze granice są strzeżone nie przez służby celne tylko przez straż graniczną - mówił na konferencji prasowej minister Mariusz Błaszczak.

Mimo to eksperci są zaniepokojeni. – Mamy problem na granicy, bo nie ma służby bardziej doświadczonej i lepiej zorganizowanej, żeby przeciwdziałać przemytowi - mówi Piotr Niemczyk, ekspert ds. bezpieczeństwa.

Autor: tol//ms / Źródło: Fakty TVN, Izba Celna

Źródło zdjęcia głównego: vl.sfs.gov.ua

Pozostałe wiadomości

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

Magazyn podróżniczy "Afar" ogłosił rok 2025 "rokiem podróży bez tłumów". Dlatego też w swoich propozycjach na kolejne miesiące zwrócił uwagę na nieco mniej popularne, można by powiedzieć - niedoceniane kierunki wakacyjnych wojaży. Z miejsc w Europie polecane są między innymi Belgrad i grecka wyspa Chios.

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

"2025 rokiem podróży bez tłumów". Te miejsca warto odwiedzić

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania ukarała pięć tanich linii lotniczych grzywnami w łącznej wysokości 179 milionów euro za nadużycia, w tym za pobieranie opłat za bagaż podręczny - podaje BBC. Linie lotnicze zapowiadają odwołania się od kar.

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Hiszpania nakłada "historyczne" kary na linie lotnicze

Źródło:
BBC

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Austria coraz częściej zastępuje aluminiowe znaki drogowe drewnianymi. Dotychczas rozwiązanie to wprowadzano w wybranych regionach, a teraz drewniane oznaczenia pojawią się także w Wiedniu. Głównym celem jest ochrona środowiska.

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Drewno wyprze aluminium. Na austriackich drogach

Źródło:
PAP

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Do różnych możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji można teraz dołączyć szpiegowanie widzów kinowych. Jak informuje portal Daily Mail, brytyjska sieć kin Vue wykorzystuje AI do śledzenia nawyków widzów. Ma to pomóc we wzroście sprzedaży biletów.

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Sztuczna inteligencja szpieguje widzów kin

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd w Oslo widzi w nowych inwestycjach w branżę paliwową szansę na pobudzenie gospodarki i wzmocnienie kursu swojej waluty. Planuje przeznaczyć na nie w przyszłym roku rekordową kwotę ćwierć biliona koron, czyli 23 miliardów dolarów.

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Gigantyczne paliwowe inwestycje w Norwegii

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP