Duże przejęcie na rynku bankowym w Polsce. Zielone światło daje Komisja Europejska

Z kraju

Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedziećtvn24bis.pl
wideo 2/3

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie Raiffeisen Bank Polska przez BGŻ BNP Paribas - wynika z wtorkowego komunikatu KE.

Komisja uznała, że przejęcie nie rodzi obaw z punktu widzenia konkurencji (w sektorze bankowym), między innymi ze względu na niewielką zbieżność działalności prowadzonych przez oba banki.

O transakcji

Bank BGŻ BNP Paribas podał w kwietniu, że kupi podstawową działalność Raiffeisen Bank Polska od Raiffeisen Bank International AG za 3,25 mld zł.

Działalność ta obejmuje m.in. obsługę małych i średnich firm, bankowość korporacyjną, działalność detaliczną oraz private banking, ale z wyłączeniem działalności w zakresie walutowych kredytów hipotecznych. Zakończenie transakcji planowane jest w czwartym kwartale 2018 roku, pod warunkiem uzyskania wymaganych zgód korporacyjnych i regulacyjnych. Fuzja operacyjna przewidywana jest w 2019 roku.

Transakcja ma kosztować BGŻ BNP Paribas 3,25 miliarda złotych.

Umocnienie pozycji w czołówce

Według stanu na koniec grudnia 2017 roku, podstawowa działalność Raiffeisen Bank Polska obejmuje portfel 19 mld zł kredytów brutto klientów oraz 34,4 mld zł depozytów.

Jak wskazywali wcześniej przedstawiciele BGŻ BNP, transakcja pozwoli na umocnienie 6. pozycji wśród banków z największymi aktywami w Polsce. Po połączeniu łączne aktywa mają bowiem wynieść 112,6 mld zł.

Na pierwszym miejscu jest PKO BP - 296,9 mld zł. Na drugim miejscu - 185,5 mld zł, na trzecim zaś BZ WBK - 152,7 mld zł. Pierwszą piątkę uzupełniają mBank oraz ING.

W ubiegłym roku Raiffeisen Leasing Polska został przejęty przez PKO Leasing.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock