Stopa bezrobocia we wrześniu 2024 roku wyniosła 5,0 procent, tak jak miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.
Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 769,6 tys. wobec 772,3 tys. osób miesiąc wcześniej. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej wcześniej szacował, że stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5,0 proc. Konsensus opracowany przez PAP Biznes wskazywał, że we wrześniu stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 5,0 proc.
Zwolnienia
We wrześniu tego roku zakłady zadeklarowały zwolnienie 3,6 tys. pracowników - podał GUS.
W końcu września aktualnych było 19,569 tys. ogłoszonych planowanych zwolnień grupowych pracowników wobec 19,682 tys. we wrześniu 2023 roku i 19,76 tys. w sierpniu.
Komentarze
Liczba bezrobotnych pozostaje umiarkowana na tle historycznych wyników. Zachowanie Polaków w sieci nie wskazuje, aby w najbliższych miesiącach miało dochodzić do częstych zwolnień. Ewidentnie częściej pojawiają się jednak absencje w pracy" - zaznaczyli analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
Zwrócili uwagę, że w urzędach pracy zarejestrowanych jest o 0,8 proc. mniej osób wobec poprzedniego roku. Ich zdaniem jest to związane głównie ze zmianami demograficznymi na rynku pracy. Dodali, że liczba osób zwolnionych z przyczyn zakładu pracy pozostała niska – we wrześniu było to 32,8 tys. osób.
"Bardziej istotny wzrost stopy bezrobocia czy liczby zwolnień w kolejnych miesiącach jest mało prawdopodobny" - uważają przedstawiciele Instytutu. Analizie poddali pytania kierowane przez polskich internautów do Google za pomocą aplikacji Trends. Wynika z nich, że liczba zapytań dotyczących zwolnień grupowych jest bliska przeciętnym poziomom, podwyższone wyniki utrzymywały się na końcu I kwartału. "Również częstotliwość zapytań o zasiłek nie odbiega od historycznych norm. Takie dane sugerują raczej stabilizację" - ocenili analitycy.
Zwrócili jednocześnie uwagę, że aktywność internautów przedstawia jeden rosnący trend na rynku pracy – więcej pytań o zwolnienia L4. "Prawdopodobnie związana jest ona z przyrostem jednodniowych absencji. Raport ZUS wskazuje, że w 2023 r. wystawiono 1,4 mln takich L4 – ich odsetek w łącznej puli wzrósł z 5,8 do 6,6 proc." - poinformowali analitycy PIE. Powołując się na dane firmy Conperio, prowadzącej kontrole L4, ekonomiści z PIE ocenili, że głównie jest to związane z nieobecnościami w piątki, czyli przedłużaniem weekendów. "W 2024 r. trend prawdopodobnie pogłębi się" - ocenili.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock