Belka nie chce komentować nowych propozycji dla frankowiczów. To zadanie dla następcy

Z kraju

PAP/Tomasz GzellBelka nie chce komentować nowych propozycji dla frankowiczów

W sprawie projektów ustawy frankowej w najbliższym czasie powinien wypowiadać się prezes Adam Glapiński - mówił prezes NBP Marek Belka, pytany na konferencji po posiedzeniu RPP o propozycje w tej sprawie, przedstawione we wtorek przez prezydencki zespół ekspertów.

Belka przekonywał, że już wielokrotnie wypowiadał się o pomysłach na rozwiązanie problemu frankowiczów, ale teraz tę sprawę komentować powinien już jego następca. - To, co zostało zaprezentowane to nie jest ustawa, tylko materiał do dalszej dyskusji - dodał członek Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hardt. Zaznaczył, że propozycja nie zawiera szczegółów, do których można by się odnieść. Przyznał zarazem, że co prawda "dla sektora finansowego i dla banków najlepsze byłoby nicnierobienie w tej sprawie", ale "nicnierobienie też wiąże się z ryzykiem". Bo kredyty frankowe w obecnym stanie również są zagrożeniem dla systemu.

Nicnierobienie najlepsze

We wtorek zespół prezydenckich ekspertów przedstawił "prawie ostateczny kształt" propozycji dotyczących frankowiczów, które mogą znaleźć się w kolejnym projekcie ustawy, przygotowywanym w Kancelarii Prezydenta. W odniesieniu do kredytów walutowych (głównie frankowych) zespół zaproponował takie rozwiązania, jak zwrot części spreadów, cztery warianty "kursu sprawiedliwego" - do wyboru przez kredytobiorcę, przewalutowanie kredytu po obecnym kursie, a także zwrot nieruchomości, na którą został zaciągnięty kredyt. Jak powiedział członek zespołu ekspertów dr Marek Dietl, z tych propozycji służby prezydenta zapewne wybiorą te, które znajdą się w ostatecznym projekcie. Dyrektor Biura Prasowego Prezydenta Marek Magierowski mówił niedawno, że ostateczny projekt zostanie skierowany do Sejmu najprawdopodobniej do końca czerwca.

Nowy pomysł na franki. Banki zapłacą, ale państwo pomoże:

Nowy pomysł na franki. Banki zapłacą, ale państwo pomoże Waluty tvn24bis

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell