Będą podwyżki cen prądu. Prezes URE mówi o dwucyfrowych wzrostach

Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna, TVN24 Biznes
Bartłomiej Derski o podwyżkach cen prądu
Bartłomiej Derski o podwyżkach cen prąduTVN24
wideo 2/6
Bartłomiej Derski o podwyżkach cen prąduTVN24

W przyszłym roku czekają nas podwyżki cen prądu. - Nie będą to podwyżki odzwierciedlające poziom inflacji, ale znacznie wyższe. Padają różne liczby i rzeczywiście poruszamy się raczej na poziomie dwucyfrowym niż jednocyfrowym. - powiedział prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Rafał Gawin w wywiadzie dla "DGP" przyznał, że "sygnałów, jakie to będą konkretnie podwyżki, jeszcze nie mamy". - O tym zapewne dowiemy się wtedy, kiedy spółki rzeczywiście złożą swoje wnioski taryfowe. Nie jest zaskoczeniem, że nie będą to podwyżki odzwierciedlające poziom inflacji, ale znacznie wyższe. Padają różne liczby i rzeczywiście poruszamy się raczej na poziomie dwucyfrowym niż jednocyfrowym - podkreślił.

Podwyżki cen prądu - wnioski taryfowe spodziewane są w listopadzie

Zwrócił uwagę, że nigdy nie jest jednak tak, że punktem odniesienia dla taryf na cały rok jest giełdowa cena energii w danym momencie. - Każdy racjonalnie i odpowiedzialnie działający przedsiębiorca kontraktuje zakupy energii w swoim portfelu i ta kontraktacja jest rozłożona w czasie – kupuje energię w różnej cenie. Ze względu na tendencję wzrostową od dłuższego czasu, w portfelach spółek energetycznych znajdują się kontrakty niżej wyceniane i te droższe, które są zawierane na bieżąco. Gdyby przyjąć za punkt odniesienia te ostatnie, to pewnie można mówić o maksymalnych wzrostach. Natomiast biorąc pod uwagę, że na potrzeby klientów były też zawierane inne kontrakty, oczekujemy, że wnioskowane taryfy nie będą odzwierciedlały tylko aktualnych notowań cen energii - powiedział Gawin.

Prezes URE dodał, że "jeśli chodzi o najbliższy proces taryfowy, działań formalnych spodziewamy się w listopadzie" - To jest zwykle ten czas, kiedy zaczynają się postępowania taryfowe w części obrotowej. Czy te negocjacje (spółek energetycznych z URE - red.) będą twarde? Myślę, że dzisiaj chyba wszyscy mają świadomość, że jest drożej i że koszty oraz rosnące ceny energii trzeba odzwierciedlić w taryfach - powiedział.

Gawin odniósł się również do postulatu uwolnienia cen energii dla gospodarstw domowych. - Obserwujemy postępujące samouwalnianie się rynku, już blisko 40 proc. odbiorców korzysta z rynkowych ofert sprzedawców prądu. W mojej ocenie nadal istnieje spory potencjał, żeby przy pewnym wysiłku po stronie przedsiębiorstw energetycznych ten odsetek znacznie się zwiększył. W momencie, kiedy zostaną zakończone prace nad mechanizmem ochrony odbiorców wrażliwych, czyli zagrożonych ubóstwem energetycznym, i gdy rynek sam się uwolni do 50, 60 czy 70 proc., to wydaje się, że to będzie dobry moment, aby rozmawiać o jego pełnym uwolnieniu - stwierdził.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jacek Sasin o podwyżkach cen prądu

O tym, że podwyżki cen prądu są nieuniknione mówił w ubiegłym tygodniu na Forum Ekonomicznym w Karpaczu wicepremier Jacek Sasin. Nie określił jednak skali podwyżki. - Nie chciałbym przesądzać. Oczekiwania spółek energetycznych zostaną określone przez same spółki we wnioskach taryfowych do URE. Spółki prawa handlowego nie mogą dokładać do swojego biznesu, muszą też inwestować, żeby w przyszłości ceny energii mogły być niższe. Nieuchronna logika jest taka, że ten wzrost musi nastąpić - powiedział.

- Spółki energetyczne są w dosyć trudnej sytuacji dochodowej, muszą obniżać koszty działalności, żeby skala podwyżek cen energii była jak najniższa. Nie chcę jednak przewidywać tego, co zgłoszą spółki. One to obecnie jeszcze szacują - dodał. 

Wnioski taryfowe

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przyjmuje wnioski taryfowe, następnie są one analizowane i albo zatwierdzane, albo prezes wzywa spółki obrotu do ich korekty. Przedsiębiorstwo energetyczne może wprowadzić taryfę do stosowania nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45. dnia od dnia jej opublikowania przez Prezesa URE.

Wnioski do URE składają kontrolowani przez państwo sprzedawcy: Enea, Energa Obrót, PGE Obrót i Tauron Sprzedaż. Z kolei np. Innogy to jedna z firm energetycznych, która sama kształtuje cennik. Nie musi w tym celu składać wniosku taryfowego do URE.

Z wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w tym roku rachunki za prąd dla gospodarstw domowych wzrosły średnio o 8 zł miesięcznie, czyli około 10 proc.

Autorka/Autor:ToL

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo rodziny i pracy rekomenduje uwzględnienie wyższego wzrostu wynagrodzeń we wskaźniku waloryzacji emerytur i rent - wynika z pisma szefowej resortu Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.

Trzy warianty podwyżek. Jest rekomendacja resortu

Trzy warianty podwyżek. Jest rekomendacja resortu

Źródło:
PAP

Na najbliższy weekend dwa banki zaplanowały prace serwisowe. Są to Santander Bank Polska i ING Bank Śląski.

"Nie zalogujesz się do bankowości internetowej". Utrudnienia dla klientów

"Nie zalogujesz się do bankowości internetowej". Utrudnienia dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Firma CD Projekt zaprezentowała pierwszy zwiastun gry Wiedźmin IV podczas gali The Game Awards w Los Angeles. Główną bohaterką gry będzie Ciri, kluczowa postać zarówno książek Andrzeja Sapkowskiego, jak również Wiedźmina III: Dziki Gon. Deweloper zapowiada, że gra będzie najambitniejszą odsłoną serii.

"Początek nowej wiedźmińskiej sagi". CD Projekt pokazuje zwiastun

"Początek nowej wiedźmińskiej sagi". CD Projekt pokazuje zwiastun

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeszcze w listopadzie Bosch zapowiadał zwolnienia na poziomie ok. 5,5 tysiąca osób. Jednak w piątek, CNN podaje, że ta liczba będzie wyższa. Około 8 250 pracowników na świecie zamierza zwolnić niemiecki gigant przemysłowy Bosch – poinformował stację CNN rzecznik firmy. Redukcja zatrudnienia najmocniej dotknie dział Mobility, który dostarcza części przedsiębiorstwom motoryzacyjnym. Pod koniec 2023 r. koncern zatrudniał ponad 429 tys. osób.

Zwolnienia będą większe, niż zapowiadano. Bosch planuje mocne cięcia

Zwolnienia będą większe, niż zapowiadano. Bosch planuje mocne cięcia

Źródło:
PAP

Pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek powiedział w piątek w Radiu ZET, że pierwszy samolot wyląduje na lotnisku CPK w Baranowie jesienią 2032 roku.

Start megalotniska w Polsce. Jest data

Start megalotniska w Polsce. Jest data

Źródło:
PAP

Nowa lista leków refundowanych zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Wśród nowych cząsteczko-wskazań znalazło się m.in. 13 substancji we wskazaniach onkologicznych (m.in. w leczeniu raka szyjki macicy, nerki, jelita grubego), 12 w chorobach rzadkich i ultrarzadkich, 3 wskazania w chemioterapii i jedna terapia wysokoinnowacyjna.

Dziesięć złotych zamiast kilkuset. Nowa lista leków refundowanych od stycznia

Dziesięć złotych zamiast kilkuset. Nowa lista leków refundowanych od stycznia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amazon przekaże 1 milion dolarów na fundusz inauguracyjny prezydenta elekta Donalda Trumpa, a firma wyemituje to wydarzenie w swoim serwisie streamingowym - powiedział w czwartek rzecznik spółki. Jak zauważa amerykańska agencja Associated Press, to już kolejny koncern, który stara się w ten sposób zyskać przychylność prezydenta-elekta. Wcześniej na taki krok zdecydowała się Meta.

Kiedyś krytykował Trumpa, teraz przekaże mu milion dolarów

Kiedyś krytykował Trumpa, teraz przekaże mu milion dolarów

Źródło:
AP, PAP, Reuters

Inflacja w listopadzie wyniosła w ujęciu rocznym 4,7 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Przed miesiącem inflacja wyniosła 5,0 procent rok do roku.

Najnowsze dane o wzroście cen

Najnowsze dane o wzroście cen

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zarówno w najbliższą niedzielę 15 grudnia jak i następną, 22 grudnia, sklepy będą otwarte. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Zbliża się wyjątkowa niedziela

Zbliża się wyjątkowa niedziela

Źródło:
PAP

Ubywa mieszkań komunalnych. Pokazuje to raport, z którego wynika, że są samorządy, które w ciągu ostatnich lat sprzedały prawie dwukrotnie więcej mieszkań niż wybudowały. Średni czas oczekiwania na takie mieszkanie to trzy lata, nie jest o nie łatwo, ale patrząc na ceny i rzeczywistość, to często jedyna szansa dla tych, których nie stać na własne cztery kąty kupione na wolnym rynku. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i świat".

To często jedyna szansa na mieszkanie. Niektórzy czekają nawet kilkanaście lat

To często jedyna szansa na mieszkanie. Niektórzy czekają nawet kilkanaście lat

Źródło:
TVN24

Pracownicy Poczty Polskiej objęci układem zbiorowym otrzymają 460 złotych brutto podwyżki od stycznia 2025 roku, to efekt porozumienia ze związkami zawodowymi w sprawie zakończenia sporów zbiorowych w spółce - poinformował w czwartek prezes Poczty Sebastian Mikosz. Propozycję odrzuciła pocztowa Solidarność.

Będą podwyżki w państwowej spółce. Prezes podał kwoty

Będą podwyżki w państwowej spółce. Prezes podał kwoty

Źródło:
PAP

W Rzymie padł rekord na rynku nieruchomości: 45 tysięcy euro (192 422 złotych według obecnego kursu) za metr kwadratowy apartamentu przy Placu Hiszpańskim. Sprzedano go bardzo szybko. To, jak zauważają analitycy, więcej niż wynosi cena w wielu ekskluzywnych lokalizacjach w Nowym Jorku czy Dubaju.

Ponad 190 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Nowy rekord

Ponad 190 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Nowy rekord

Źródło:
PAP

Polimex Mostostal zrezygnował z dalszej budowy bloku węglowego w puławskich Azotach i wezwał spółkę do zapłaty pozostałego wynagrodzenia, czyli ponad 189 milionów złotych. Według komunikatu spółki Azoty mają na to dwa tygodnie. Z kolei zdaniem Azotów Puławy odstąpienie przez Polimex od umowy jest nieuzasadnione.

Koniec dużej inwestycji. Dają im dwa tygodnie na zapłatę niemal 190 milionów złotych

Koniec dużej inwestycji. Dają im dwa tygodnie na zapłatę niemal 190 milionów złotych

Źródło:
PAP

Decyzja o rezygnacji z programu "kredyt zero procent" powinna zostać podjęta dużo wcześniej - ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

"Szukający mieszkań zbyt długo utrzymywani byli w niepewności"

"Szukający mieszkań zbyt długo utrzymywani byli w niepewności"

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Główna wygrana padła natomiast w Lotto Plus. Do zwycięzcy losowania trafi milion złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 12 grudnia.

Wyniki Lotto z 12 grudnia 2024. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Lotto z 12 grudnia 2024. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Związek Zawodowy Dyżurnych Ruchu PKP podjął decyzję o wprowadzeniu pogotowia strajkowego na terenie sieci kolejowej zarządzanej przez PKP PLK S.A - poinformował związek w komunikacie. "Częste, nieprzemyślane i chaotyczne zmiany wprowadzane pod potrzebę chwili i nierzadko z konieczności wyciszenia szumu medialnego, zamiast poprawić bezpieczeństwo ruchu kolejowego, obniżają jego poziom" - argumentują związkowcy. Podkreślają, że "w konsekwencji może doprowadzić to do kolejnej poważnej tragedii na polskich torach".

Kolejarze krytykują PKP, nie wykluczają strajku. "To nie gra czy symulator. Tu nie ma kolejnych żyć"

Kolejarze krytykują PKP, nie wykluczają strajku. "To nie gra czy symulator. Tu nie ma kolejnych żyć"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiejszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie spełnia oczekiwań - skomentował w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Radosław Górski, radca prawny. Jak wyjaśnił, "sytuacja konsumentów, wszystkich skarżących jest taka, że przed nimi jeszcze daleka droga w długim procesie sądowym". - Będzie dużo trudniej uzyskać jakiekolwiek odszkodowanie - dodał. TSUE wydał w czwartek wyrok w sprawie Getin Noble Bank i frankowiczów.

Prawnik o decyzji TSUE: będzie dużo trudniej uzyskać jakiekolwiek odszkodowanie

Prawnik o decyzji TSUE: będzie dużo trudniej uzyskać jakiekolwiek odszkodowanie

Źródło:
tvn24.pl

Wojciech Król został przewodniczącym Rady Mediów Narodowych. Poseł KO zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Czabańskiego, którego w październiku odwołał Sejm.

Jest nowy przewodniczący Rady Mediów Narodowych

Jest nowy przewodniczący Rady Mediów Narodowych

Źródło:
PAP

Średnia cena koszyka świątecznego wzrosła rok do roku o 4,58 procent, a najtańsze zakupy na Wigilię i dwa dni świąt można było zrobić w Dino - podała agencja badawcza ASM SFA.

Świąteczne zakupy będą droższe w tym roku. Gdzie wydamy najmniej?

Świąteczne zakupy będą droższe w tym roku. Gdzie wydamy najmniej?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd Australii zapowiedział w czwartek wprowadzenie przepisów, które zmuszą firmy takie jak Google czy Meta do płacenia mediom za ich treści, które udostępniają na swoich platformach. W przeciwnym razie będą musiały uiszczać ogromne opłaty do budżetu państwa za prawo do dalszej działalności.

Australia nakaże płacić mediom społecznościowym za treści mediów

Australia nakaże płacić mediom społecznościowym za treści mediów

Źródło:
PAP

Dwie partie produktu French's Classic Yellow Mustard zostaną wycofane z obrotu - poinformował w czwartek Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Powodem jest brak informacji na etykiecie o tym, że musztarda ma w składzie gorczycę, która może powodować alergię.

Wycofują dwie partie tego produktu. "Może wywołać reakcję alergiczną"

Wycofują dwie partie tego produktu. "Może wywołać reakcję alergiczną"

Źródło:
PAP

Nie zgadzam się na porozumienie Unii Europejskiej z krajami Mercosuru w obecnym kształcie - powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Francji Emmanuel Macron. W czasie wspólnego spotkania z mediami z Donaldem Tuskiem podkreślał, że "są obawy co do wpływu umowy na rynek rolny". - Z całą pewnością nie poświęcimy naszego rolnictwa w imię merkantylizmu z ubiegłego wieku - oświadczył francuski przywódca.

"Z całą pewnością nie poświęcimy naszego rolnictwa"

"Z całą pewnością nie poświęcimy naszego rolnictwa"

Źródło:
PAP

Rada Prezesów EBC obniżyła główne stopy proc. o 25 pb. - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC podał, że proces dezinflacji postępuje. W czwartek o obniżce zadecydował też Narodowy Bank Szwajcarii.

Niższe stopy procentowe w strefie euro. Jest decyzja banku

Niższe stopy procentowe w strefie euro. Jest decyzja banku

Źródło:
PAP

Dobra wiadomość dla frankowiczów. Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) obniżył stopy procentowe o 50 pb. - poinformował bank w czwartkowym komunikacie. Po największej od 10 lat obniżce główna stopa wynosi teraz 0,50 proc.

To największa obniżka od 10 lat. Dobre wiadomości dla frankowiczów

To największa obniżka od 10 lat. Dobre wiadomości dla frankowiczów

Źródło:
PAP, Reuters

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyjaśnił przepisy dotyczące niezależności krajowego organu ds. restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz skarg na jego decyzje wobec instytucji finansowych znajdujących się na progu upadłości. To odpowiedzi na pytania Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w którym czekają na rozpatrzenie tysiące spraw kredytobiorców. Jak komentuje Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli "nie ma tu jednoznacznych wskazówek, czy decyzje ws. Getin Banku były prawidłowe czy nie".

TSUE wydał ważny wyrok dla klientów Getin Noble Banku

TSUE wydał ważny wyrok dla klientów Getin Noble Banku

Źródło:
tvn24.pl

Jak podaje Reuters brytyjski organ nadzoru finansowego zwleka z zatwierdzeniem pierwszej publicznej oferty platformy Shein na giełdzie. Dwa źródła agencji informują, że sprawdzany jest nadzór nad łańcuchem dostaw tej platformy sprzedażowej. Oceniane jest także ryzyko prawne związane z debiutem po protestach ze strony organizacji działających na rzecz praw Ujgurów, mniejszości etnicznej z Chin, którzy mogą być przymuszani do pracy.

Brytyjczycy prześwietlają Shein. W tle zarzuty o wykorzystywanie niewolniczej pracy

Brytyjczycy prześwietlają Shein. W tle zarzuty o wykorzystywanie niewolniczej pracy

Źródło:
Reuters

Dobra. Tyle tylko, że oczywiście jest niesłychanie spóźniona - tak decyzję zarządu Orlenu o wstrzymaniu projektu Olefiny III skomentował na antenie TVN24 Piotr Woźniak, były minister gospodarki oraz były szef Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Jednocześnie ostro podsumował plany spółki na kontynuację projektu. Od teraz prace prowadzone będą w ramach projektu Nowa Chemia.

"Było wiadomo, że ta inwestycja jest po prostu i zwyczajnie absurdalna"

"Było wiadomo, że ta inwestycja jest po prostu i zwyczajnie absurdalna"

Źródło:
TVN24

Nie będzie kredytu 0 procent. Program mieszkaniowy rządu zostanie zaprezentowany w pierwszym kwartale przyszłego roku - zapowiedział w czwartek minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

Kredyt zero procent. Minister zapowiedział wycofanie się z pomysłu

Kredyt zero procent. Minister zapowiedział wycofanie się z pomysłu

Źródło:
PAP