Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl
Przełom w sprawie prawa autorskiego. Senat jeszcze w lipcu ma przyjąć poprawki
Przełom w sprawie prawa autorskiego. Senat jeszcze w lipcu ma przyjąć poprawkiKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
wideo 2/4
Przełom w sprawie prawa autorskiego. Senat jeszcze w lipcu ma przyjąć poprawkiKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

"Na zamkniętym posiedzeniu Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, lobbyści organizacji zbiorowego zarządzania prawami przekonali posłów do wprowadzenia poprawki, która w procedowanym projekcie ustawy o prawie autorskim nakłada na przedsiębiorców i abonentów podwójne opłaty od reemitowania. My, operatorzy telewizji kablowej i satelitarnej, stanowczo się temu sprzeciwiamy i zwracamy się do Pań i Panów Senatorów o zgłoszenie i poparcie poprawki do druku senackiego nr 111 w celu wykreślenia punktu 6 dodawanego do art. 70 ust. 2, co zapobiegnie podwójnemu obciążeniu naszych abonentów" - czytamy w apelu.

Apel sektora kablowego i satelitarnego

Podkreślono, że "ponad 50 proc. rocznego przychodu operatorów kablowych i satelitarnych przeznaczane jest na tantiemy, licencje i opłaty na rzecz środowisk twórczych".

"Nasz sektor wspiera telewizyjny ekosystem, umożliwiając artystom, producentom i dystrybutorom rozwój oraz tworzenie treści dla Polaków. Jeśli podwójne opłaty od reemitowania zostaną przyjęte, będziemy zmuszeni informować abonentów o dodatkowych kosztach na fakturach, podając jaka konkretna kwota przypada na nich z tytułu poprawki i powołaniem aktu prawnego" - wskazano w apelu.

Dodano też: "Nie jesteśmy przeciwni wynagrodzeniom dla twórców – zasługują na nie bez wątpienia. Jednak już dziś różne daniny, w tym opłaty prawnoautorskie i licencje, stanowią większość kosztów płatnej telewizji. Ponosimy te koszty, chcąc dostarczyć klientom jak najlepszy i profesjonalny produkt. Sprzeciwiamy się jednak oszukiwaniu naszych abonentów przez legislacyjne błędy".

W apelu zaznaczono, że "obecny konflikt między aktorami a producentami utworów audiowizualnych jest widoczny w trwających pracach nad ustawą", przy czym "aktorzy przenoszą swoje prawa na producentów, co oznacza, że tantiemy dla aktorów są uwzględnione w opłacie, którą operatorzy uiszczają do organizacji takich jak Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP)", więc "to SFP jest odpowiedzialne za przekazanie im właściwej części z już zebranych środków aktorom".

"Niezrozumiałe jest forsowanie przez OZZ aktorów kolejnych opłat dla korzystających z praw w nowelizacji ustawy" - napisano.

Według izb i organizacji działających w imieniu sektora kablowego i satelitarnego "konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia z już przekazanych środków".

"Podwójne naliczanie opłat obciąży naszych abonentów, co jest nieuczciwe i nie do przyjęcia. Polskie państwo powinno wziąć odpowiedzialność za naprawę złych przepisów, a nie przerzucać ciężar na przedsiębiorców i konsumentów" - stwierdzono w apelu.

Pod apelem podpisały się następujące osoby i organizacje: Bogdan Łaga, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej; Stefan Kamiński, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji; Karol Skupień, Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej; Krzysztof Kacprowicz, Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom; Krzysztof Czaja, Fundacja Nasza Wizja; Andrzej Dulka, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji; Jacek Silski, Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej; Teresa Wierzbowska, ZPPM Lewiatan; Paweł Wołoch, Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza.

PEŁNA TREŚĆ APELU >>>

TREŚĆ POPRAWKI >>>

Reakcja na apel wydawców

Premier Donald Tusk 10 lipca podczas okrągłego stołu z wydawcami poświęconego kwestii zmian w prawie autorskim przekazał, że rząd "znajdzie satysfakcjonujące rozwiązania jeszcze w obecnym lipcowym cyklu senackim". Bieżące posiedzenie Senatu kończy się w czwartek, kolejne jest zaplanowane na 24-26 lipca.

Po spotkaniu z wydawcami marszałkini Senatu powiedziała dziennikarzom, że rozmowy były merytoryczne i w większości punktów wydawcy i polskie władze zgadzali się. Pytana, czy prace nad nowelą prawa autorskiego mogą zakończyć się jeszcze w tym miesiącu, odparła, że "muszą zakończyć się" podczas ostatniego, lipcowego posiedzenia Senatu. - Ta dyrektywa jest bardzo ważna i nie możemy czekać z jej przyjęciem. Sprawa musi być zamknięta w lipcu - stwierdziła Kidawa-Błońska.

Wiceszef MKiDN Andrzej Wyrobiec dopytywany o skład grupy rządowej, która będzie pracować nad zmianami w prawie autorskim, poinformował, że znajdą się w niej prawnicy oraz dyrektor Departamentu Prawa Autorskiego i Filmu MKiDN Maciej Dydo, a także przedstawiciele wskazani przez Izbę Wydawców Prasy oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol. - Chodzi nam o to, byśmy rozmawiali z grupą jak najszerzej reprezentującą wydawców - wyjaśnił.

Zaproszenie premiera to reakcja na apel wydawców oraz dziennikarzy polskich mediów do polityków, by zmienili uchwalone w Sejmie niekorzystne dla mediów przepisy prawa autorskiego i praw pokrewnych. W apelu podkreślono, że w trakcie uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym zlekceważono ich postulaty, o których realizację zabiegali.

Wydawcy obawiają się, że przepisy doprowadzą do "zagłodzenia mediów" przez duże platformy cyfrowe. W przypadku sporu o tantiemy, rekompensaty za ekspozycję treści w sieci oraz ochrony przed ich kopiowaniem chcieliby również wprowadzenia instrumentu mediacji między platformami i wydawcami. Zdaniem wydawców, postulaty te zostały zignorowane zarówno przez MKiDN, jak i Sejm.

Wydawcy podkreślają, że w trakcie uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym zlekceważono ich postulaty, o których realizację zabiegali. "Oczekiwaliśmy wprowadzenia instrumentów mediacji między platformami i wydawcami w przypadku sporu o tantiemy, rekompensaty za ekspozycję treści w sieci oraz ochrony przed ich kopiowaniem" - napisali. Pod apelem podpisali się wydawcy oraz dziennikarze polskich mediów - łącznie ponad 350 tytułów gazet i portali lokalnych.

Czytaj więcej: Polskie media apelują do polityków >>>

Autorka/Autor:red

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Mediana wynagrodzeń w gospodarce narodowej w sierpniu 2024 roku wyniosła 6697,52 zł brutto i była niższa o 18 procent od przeciętnego wynagrodzenia brutto - podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że połowie zatrudnionych zostało wypłacone wynagrodzenie nie wyższe niż ta kwota, a druga połowa otrzymała wynagrodzenie nie niższe.

Połowa Polaków zarabia poniżej tej kwoty

Połowa Polaków zarabia poniżej tej kwoty

Źródło:
PAP

Poselski projekt ustawy, znany pod nazwą "Jasne zarobki", zakłada obowiązkowe podawanie wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Pomysł ujawnienia płac, pomimo dużego poparcia społecznego, budzi też jednak pewne obawy. Jakie zmiany przewiduje projekt zmiany Kodeksu pracy i czy Polska jest na to gotowa?

Rewolucyjny projekt w sprawie wynagrodzeń. To "odsłoniłoby skalę kolesiostwa"

Rewolucyjny projekt w sprawie wynagrodzeń. To "odsłoniłoby skalę kolesiostwa"

Źródło:
tvn24.pl, OPZZ

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa poinformowała, że odwołuje do kraju niemal cały personel USAID. Pracownikom agencji pomocowej przekazano, że mają 30 dni na powrót, chyba że zostaną uznani za "personel niezbędny". Zwolnieni zostaną zewnętrzni podwykonawcy.

Pracownicy mają 30 dni na powrót do domu. Decyzja administracji Trumpa

Pracownicy mają 30 dni na powrót do domu. Decyzja administracji Trumpa

Źródło:
PAP

Nissan zakończy rozmowy o fuzji z Hondą, porzucając tym samym plan połączenia, dzięki któremu mógł powstać trzeci co do wielkości producent samochodów na świecie - poinformował japoński dziennik "Nikkei".

Wielka fuzja odwołana? Giganci mają zerwać rozmowy

Wielka fuzja odwołana? Giganci mają zerwać rozmowy

Źródło:
Reuters

Premier Donald Tusk w trakcie spotkania z załogą misji Axiom-4 podkreślił, że kosmos nie jest tylko "grą wyobraźni". - Staje się przestrzenią, w której obecne będą również polskie ambicje - przekazał. Jak dodał, Polska jest zaangażowana nie tylko we własny program kosmiczny, ale także międzynarodowe inicjatywy.

Polak w kosmosie. Premier: to jest dla nas prawdziwy przełom

Polak w kosmosie. Premier: to jest dla nas prawdziwy przełom

Źródło:
PAP

Największą grupą pracujących obcokrajowców w Polsce nadal są Ukraińcy, ale ich udział stopniowo maleje. W ostatnich latach niemal 50-krotnie wzrosła natomiast liczba Kolumbijczyków, których pracodawcy cenią za elastyczność adaptacyjną i dobrą znajomość języka angielskiego - wynika z raportu Smart Solutions.

Chcą pracować w Polsce. Skokowy wzrost obywateli jednego kraju

Chcą pracować w Polsce. Skokowy wzrost obywateli jednego kraju

Źródło:
PAP

100 tysięcy jaj zniknęło z przyczepy dystrybucyjnej, należącej do sklepu Pete & Gerry's Organics. Do kradzieży doszło w miejscowości Greencastle na wschodzie Stanów Zjednoczonych - przekazał w środę portal telewizji CNN. Straty oszacowano na 40 tysięcy dolarów, czyli ponad 160 tysięcy złotych. Ten podstawowy produkt spożywczy stał się ostatnio trudno dostępny w niektórych regionach USA z powodu wybuchu ptasiej grypy, a jego ceny osiągają niemal rekordowe poziomy.

Nietypowa kradzież. Zniknęło 100 tysięcy jaj

Nietypowa kradzież. Zniknęło 100 tysięcy jaj

Źródło:
PAP, CNN

Rosja nadal zarabia miliardy euro, sprzedając swoje towary w Europie. Oczywiście nie sama, robi to rękami innych krajów. Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i Świat".

"Krwawa brzoza" zalewa Europę. Polska głównym odbiorcą

"Krwawa brzoza" zalewa Europę. Polska głównym odbiorcą

Źródło:
TVN24

Jednodniowy bojkot zakupów zorganizowany w piątek w kilku krajach bałkańskich skłonił część rządów do obniżenia cen podstawowych produktów oraz zobowiązania się do "walki o pobudzenie konkurencji". W kilku krajach objętych akcją ruch w sklepach spadł tego dnia o około połowę.

Bojkotowali sklepy przez jeden dzień. Oto rezultat

Bojkotowali sklepy przez jeden dzień. Oto rezultat

Źródło:
PAP

Ja mówię, że nie będzie dopłat do kredytów. To znaczy Polska 2050, nie tylko ja, cała moja formacja, marszałek Sejmu Szymon Hołownia, nie zagłosuje za dopłatami do kredytów. Nie zagłosujemy za czymś, co spowoduje, że znowu ceny mieszkań zaczną rosnąć - powiedziała w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Nie zagłosujemy za czymś, co spowoduje, że znowu ceny mieszkań zaczną rosnąć"

"Nie zagłosujemy za czymś, co spowoduje, że znowu ceny mieszkań zaczną rosnąć"

Źródło:
TVN24

Rząd Hiszpanii podjął na wtorkowym posiedzeniu decyzję o skróceniu ustawowego tygodnia pracy z 40 do 37,5 godziny, pomimo sprzeciwu ze strony pracodawców. Decyzja musi zostać jeszcze zatwierdzona przez parlament.

Skracają tydzień pracy. Decyzja rządu

Skracają tydzień pracy. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Na świecie mnożą się przykłady miast, które w najróżniejszy sposób próbują poradzić sobie z problemem nadmiernej turystyki. Niedawno do tej listy dołączyło japońskie Otaru, położone na zachodnim wybrzeżu wyspy Hokaido. Aby przywołać kłopotliwych turystów do porządku, lokalne władze zaangażowały do pomocy ochroniarzy.

Miasto wynajęło ochroniarzy, by przywołać turystów do porządku

Miasto wynajęło ochroniarzy, by przywołać turystów do porządku

Źródło:
PAP

W środę kończy się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomiści spodziewają się, że RPP pozostawi stopy na niezmienionym poziomie. Ekspert Banku Pekao Piotr Bartkiewicz ocenia, że do pierwszej obniżki dojdzie po wakacjach.

RPP zdecyduje w sprawie stóp procentowych

RPP zdecyduje w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Największe braki pracowników występują w branży budowlanej, edukacyjnej i medyczno-opiekuńczej - poinformowała dyrektorka Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Ewa Flaszyńska. Dodała, że 23 zawody w Polsce są uznane za deficytowe.

Zawody deficytowe w Polsce. W tych branżach są największe braki

Zawody deficytowe w Polsce. W tych branżach są największe braki

Źródło:
PAP

Lidl wycofuje ze sprzedaży precle w czekoladzie mlecznej i deserowej. Apeluje także o zwrot zakupionych produktów - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Produkt można zwrócić w każdym sklepie sieci bez konieczności okazywania paragonu.

Duża sieć wycofuje produkt. "Może spowodować uczucie pieczenia"

Duża sieć wycofuje produkt. "Może spowodować uczucie pieczenia"

Źródło:
tvn24.pl

- Pomoc dla Rafako jest wciąż możliwa, trwają w tej sprawie rozmowy - poinformował minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości spółki w grudniu ubiegłego roku.

Upadłość Rafako. "Pomoc jest wciąż możliwa"

Upadłość Rafako. "Pomoc jest wciąż możliwa"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zrobił pierwszy krok w kierunku utworzenia państwowego funduszu majątkowego dla Stanów Zjednoczonych i zasugerował, że możliwe, iż w przyszłości fundusz kupi platformę TikTok - podał portal stacji BBC.

Co z TikTokiem? Trump ma nowy pomysł

Co z TikTokiem? Trump ma nowy pomysł

Źródło:
BBC

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości prawie 800 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 4 lutego 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli wyniosą w zależności od wykształcenia od 5027 złotych do 6211 złotych brutto - przewiduje projekt, który we wtorek trafił do opiniowania.

Podwyżki dla nauczycieli. Jest projekt

Podwyżki dla nauczycieli. Jest projekt

Źródło:
PAP

Resort pracuje nad zmianą regulacji w obszarze najmu krótkotrwałego i usług hotelarskich - przekazało tvn24.pl Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT). Wyjaśniło, że ma zostać między innymi stworzony centralny rejestru wszystkich obiektów, w których są świadczone usługi najmu krótkoterminowego.

Szykują się zmiany w najmie. Resort wyjaśnia

Szykują się zmiany w najmie. Resort wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zespół CSIRT NASK zaobserwował kampanię wiadomości e-mail, podszywających się pod Pekao. Oszuści wysyłają wiadomości, które rzekomo pochodzą od zespołu wsparcia banku.

Masz konto w tym banku? Uważaj na takie e-maile

Masz konto w tym banku? Uważaj na takie e-maile

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump i premier Kanady Justin Trudeau ogłosili, że zapowiadane 25-procentowe cła na towary z Kanady zostaną wstrzymane na 30 dni. Trudeau zobowiązał się do zwiększenia ochrony granicy i współpracy z USA przeciwko przemytowi fentanylu. Wcześniej podobne porozumienie Trump zawarł z prezydentką Meksyku Claudią Sheinbaum.

Wojna celna z Kanadą i Meksykiem odłożona

Wojna celna z Kanadą i Meksykiem odłożona

Źródło:
PAP

We wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt ustawy zakładający uregulowanie kwestii nabywania uprawnień do obsługi maszyn wykorzystywanych w pracach ziemnych, drogowych czy budowlanych. Nowe przepisy określą zasady prowadzenia szkoleń, egzaminów, a także warunków, jakie należy spełnić, by ubiegać się o uprawnienia.

Uprawnienia na maszyny budowlane. Resort szykuje zmiany

Uprawnienia na maszyny budowlane. Resort szykuje zmiany

Źródło:
PAP

- Polska znajduje się na ścieżce intensywnego wzrostu gospodarczego mimo największego kryzysu energetycznego w Europie od lat 70. - poinformował we wtorek główny ekonomista Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Alvaro Pereira. W jego opinii w ciągu najbliższych dwóch lat Polska pod względem wzrostu PKB będzie w unijnej czołówce.

Polska w unijnej czołówce. Mimo "największego kryzysu w Europie od lat 70."

Polska w unijnej czołówce. Mimo "największego kryzysu w Europie od lat 70."

Źródło:
PAP

Skrzypce Stradivariusa ("Joachim-Ma Stradivarius") z 1714 roku zostaną wystawione w piątek na sprzedaż przez dom aukcyjny Sotheby's. Wartość instrumentu oszacowano na 12-18 milionów dolarów.

Może paść rekord. "To szczyt jego kunsztu"

Może paść rekord. "To szczyt jego kunsztu"

Źródło:
PAP

Oddział austriackiego Raiffeisen Bank International AG (RBI) czerpał korzyści dzięki przedsiębiorstwom, które wspierały rosyjski przemysł wojenny - podała agencja Bloomberg, powołując się na oficjalne dokumenty banku.

Media: oddział europejskiego banku zarabiał na rosyjskiej agresji

Media: oddział europejskiego banku zarabiał na rosyjskiej agresji

Źródło:
PAP, Bloomberg

Burmistrz stolicy Kosowa, Prisztiny, ogłosił w poniedziałek stan wyjątkowy w związku z niewywożeniem z miasta śmieci. Służby komunalne ostrzegły, że "sytuacja stwarza poważne ryzyko rozprzestrzenienia się epidemii" - przekazały kosowskie media.

Europejska stolica tonie w śmieciach. Ogłoszono stan wyjątkowy

Europejska stolica tonie w śmieciach. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Turkiye Today

Na lotniskach wiele towarów podlega konfiskacie - woda, żywność, kosmetyki. To standard. Jednak ochrona koreańskiego lotniska Incheon, obsługującego loty międzynarodowe, zajęta jest zatrzymywaniem jeszcze jednego produktu - kimchi. Chociaż to danie z płynem nie ma wiele wspólnego, to tak jest traktowane i w konsekwencji w zeszłym roku skonfiskowano niemal 11 ton tej potrawy.

Rekwirują na lotnisku narodowy przysmak. Prawie 11 ton w jednym roku

Rekwirują na lotnisku narodowy przysmak. Prawie 11 ton w jednym roku

Źródło:
CNN

Premier kanadyjskiej prowincji Ontario Doug Ford zapowiedział zerwanie umowy z firmą Elona Muska Starlink - podała Associated Press (AP). Dodała, że to reakcja na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu ceł na towary z Kanady.

Zapowiada koniec współpracy z firmą Muska. "Zerwiemy umowę"

Zapowiada koniec współpracy z firmą Muska. "Zerwiemy umowę"

Źródło:
Associated Press, PAP