Z kraju

Z kraju

Rząd we wtorek przyjął projekt budżetu na 2019 rok. Projekt zakłada dochody w wysokości 387,6 miliarda złotych, a wydatki na poziomie 416,1 miliarda złotych. - W budżecie na 2019 rok mieści się polityka społeczna, a także polityka inwestycyjna i rozwojowa, jednocześnie deficyt budżetu maleje, dług publiczny do PKB spada - mówi premier Mateusz Morawiecki.

Sąd Okręgowy w Warszawie zakazał przeprowadzenia strajku w Polskich Liniach Lotniczych LOT do czasu zakończenia postępowania o ustalenie jego legalności - poinformował we wtorek rzecznik spółki Adrian Kubicki. LOT podkreśla, że nie oznacza to zupełnego zakazu strajku. Jak poinformowała przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego Monika Żelazik podjęto decyzję o niepodejmowaniu chwilowo akcji strajkowej. - We wrześniu strajku nie będzie - powiedziała w rozmowie z dziennikarzami.

Od piątku sieć sklepów Biedronka powiększy się o pięć nowych lokalizacji – poinformowała firma w przesłanym tvn24bis.pl komunikacie. To efekt prowadzonych rozmów między Jeronimo Martins Polska a siecią Piotr i Paweł odnośnie przejęcia części sklepów.

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,8 procent wobec 5,9 procent w lipcu - podał Główny Urząd Statystyczny. Od 27 lat wskaźnik bezrobocia w sierpniu nie był tak niski jak teraz.

Polscy 30-latkowie coraz chętniej korzystają ze zwolnień lekarskich; według danych ZUS w 2017 roku spędzili na chorobowym ponad 70 milionów dni, czyli o ponad 15 milionów więcej niż dekadę temu - podaje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Rolnicy dostali już pierwsze wypłaty rekompensat z powodu suszy - poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło do tej pory ponad 28 tysięcy wniosków od poszkodowanych. Będą one przyjmowane do 31 października.

Muminek, Włóczykij, Han Solo, czy Czubaka - to tylko część pseudonimów pacjentów, którzy mieli wizytę w jednej z przychodni w Wohyniu w województwie lubelskim. Taki pomysł miał na celu uniknięcie naruszenia przepisów o RODO. Jak jednak podkreślił doktor Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji , "stosowanie pseudonimów nie ma uzasadnienia". - Takie listy nie muszą być publicznie dostępne - zauważył gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

Według danych z połowy września blisko 3 mln wniosków zostało złożonych o świadczenia w ramach programu "Dobry start" – poinformowała w poniedziałek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która inwestuje w całej Polsce, czwarte lotnisko w kraju skazuje na kaprysy pogody - twierdzą władze Modlina. Port poskarży się w Unii Europejskiej - czytamy w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".

Tegoroczna susza spowodowała silny, dwucyfrowy wzrost cen skupu zbóż w Polsce. Będzie to miało przełożenie na nasze wydatki w piekarniach, choć eksperci i piekarze zaznaczają, że wyższa cena za pieczywo to efekt nie tylko drogich zbóż, ale też podwyżek cen paliwa czy energii elektrycznej. - Ta nawałnica, z powodu której muszą wzrosnąć ceny pieczywa, już ruszyła. Nie chodzi tylko o droższą mąkę - mówią piekarze.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń, zajmująca się likwidacją zakładów górniczych oraz rekultywacją i zagospodarowaniem ich majątku, będzie miała nowego prezesa. Kierujący firmą od czerwca ubiegłego roku Tomasz Cudny został w sobotę odwołany przez radę nadzorczą. Spółka nie podała przyczyn takiej decyzji.

Lepsza sytuacja na rynku pracy i dofinansowanie do kredytów hipotecznych pomagały młodym Polakom usamodzielnić się w 2017 roku. Decyzję o wyprowadzeniu się z domu rodziców podjęło w ubiegłym roku 330 tysięcy osób w wieku 25-34 lat – wynika z szacunków Open Finance. Bartosz Turek w swojej analizie zauważa jednak, że wciąż 2,6 miliona młodych Polaków mieszka z rodzicami.

W najbliższą niedzielę 23 września większość sklepów będzie zamknięta. Otwarte będą placówki między innymi na stacjach benzynowych oraz sklepy prowadzone przez właścicieli. Będzie można odwiedzić część galerii handlowych, w których czynna będzie część gastronomiczna.

Biuro podróży Millennium Travel International złożyło oświadczenie o niewypłacalności; nie jest w stanie wywiązać się z umów zawartych z klientami w zakresie ich powrotu do kraju - poinformował rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Michał Nowakowski.

Obietnice Morawieckiego to jest oszukiwanie ludzi - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Leszek Balcerowicz. Były wicepremier i minister finansów dodał, że "bonanza", jaką duża część ludzi w Polsce odczuwa i niesłusznie przypisuje PiS-owi, może "nagle zniknąć".