Z kraju

Z kraju

Producent alkoholi mocnych Stock Spirits analizuje potencjalne skutki wprowadzenia w Polsce opłaty na napoje alkoholowe w opakowaniach o małej objętości (do 300 mililitrów), czyli tak zwane małpki, i rozważy podjęcie stosownych działań, w tym prawnych - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Tylko od początku roku do wczoraj na polskich drogach zginęło stu pieszych. - 60 procent zdarzeń ma miejsce na przejściach - mówił w TVN24 Radosław Kobryś z KGP. W czwartek policja prowadziła akcję "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Zachowanie kierowców kontrolowano między innymi z użyciem dronów.

Ile za schabowego, ile za filet z kurczaka? Organizacje pozarządowe walczące o środowisko chcą, by konsumenci poznali "prawdziwą cenę" mięsa - czyli taką, która oprócz kosztów nakarmienia, wyhodowania i uboju zwierzęcia uwzględnia też zanieczyszczenie środowiska związane z przemysłową hodowlą. Gdyby brać je pod uwagę ceny mięsa na sklepowych półkach mogłyby wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Związkowcy i zarząd Polskiej Grupy Górniczej, przy udziale wicepremiera Jacka Sasina, wypracowali w czwartek porozumienie w sprawie zasad wypłaty nagrody rocznej - tak zwanej czternastej pensji - za 2019 rok. Nie osiągnięto porozumienia w sprawie postulowanego przez związkowców wzrostu płac.

Polska Grupa Zbrojeniowa szuka nowego prezesa - ze stanowiska został odwołany Witold Słowik. Oprócz niego odwołano jeszcze dwóch członków zarządu. Rada Nadzorcza postanowiła rozpisać konkurs na ich stanowiska - informuje PGZ.

W czwartek na drogach w całym kraju jest prowadzona policyjna akcja "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Kontrole będą prowadzone między innymi z użyciem dronów.

Senacka komisja rodziny zaproponowała kilka zmian do ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Jedna z nich zakłada wykreślenie zapisów wskazujących, że tak zwane trzynaste emerytury będą wypłacane z Funduszu Solidarnościowego. Zdaniem wiceministra rodziny Stanisława Szweda przyjęcie tej poprawki spowoduje, że "nie ma źródła finansowania ustawy".

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapewnił, że produkcja w ST3 Offshore zostanie wznowiona, a pracownicy firmy mogą czuć się bezpieczni. Zatrudnieni w fabryce domagają się jednak "konkretnego planu ratunkowego". "Pana zapewnienia o tym, że pracownicy mogą czuć się bezpiecznie, nic dla nas nie znaczy. Bez konkretów są to puste słowa" - podkreślili w liście skierowanym do ministra Gróbarczyka.