We wtorek stracą moc przedłużone okresy uprawnień, ważności dokumentów oraz przedłużone terminy na realizację przez cudzoziemców określonych czynności. Powodem jest zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.
Firma Crido przypomniała, że pracodawcy zatrudniający obcokrajowców, w przypadku chęci kontynuacji współpracy muszą upewnić się, czy w okresie po 31 lipca 2023 posiadają odpowiednie dokumenty potwierdzające legalny pobyt i prawo do wykonywania pracy przez cudzoziemca. "Cudzoziemcy przebywający w Polsce na podstawie tzw. przedłużonych dokumentów muszą zadbać o legalność pobytu oraz podjąć odpowiednie kroki np. złożyć wniosek o pobyt najpóźniej w dniu 31 lipca" - podkreślono.
Zmiany dla zatrudniających cudzoziemców
Firma Crido wyjaśniła, że w obecnym stanie prawnym obowiązuje szereg przepisów ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Z dniem 1 lipca 2023 roku został jednak odwołany stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
W związku z tym, z dniem 2 lipca 2023 roku rozpoczęły swój bieg określone w przepisach terminy 30-dniowe. "Te terminy upłyną z końcem dnia 31 lipca 2023 r. dlatego skutek przedłużenia określonych uprawnień, ważności dokumentów czy terminów na dokonanie czynności, zakończy się z upływem tego dnia" - wskazała firma Crido.
Przestanie obowiązywać przedłużenie m.in.:
- okresów ważności zezwoleń na pobyt czasowy oraz kart pobytu upływających w okresie od dnia 14 marca 2020 roku (w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii),
- okresów pobytu i okresów ważności wiz krajowych w przypadkach, gdy ostatni dzień okresu pobytu na podstawie takich wiz wypadałby w okresie od dnia 14 marca 2020 roku,
- wypadających w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii terminów opuszczenia terytorium Polski,
- wypadających w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii okresów ważności polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca,
- wypadających w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii okresów ważności dokumentów "zgoda na pobyt tolerowany",
- uznanie pobytu cudzoziemców na terytorium Polski za legalny z mocy prawa, w sytuacji gdy w dniu 14 marca 2020 roku przebywali w Polsce na podstawie krótkoterminowych tytułów pobytowych.
Firma Crido zwróciła uwagę na sytuację posiadaczy wizy Poland Business Harbour. "Po wygaśnięciu wizy zatrudnienie na podstawie polskiej umowy cywilno-prawnej oraz prowadzenie działalności gospodarczej może być kontynuowana, o ile cudzoziemiec uzyska odpowiedni tytuł pobytowy" - zaznaczono.
Jednocześnie przypomniano, że "samo złożenie wniosku o wydanie zezwolenia nie umożliwia kontynuacji celu pobytowego w okresie oczekiwania na decyzję (po wygaśnięciu wizy)".
Program "Poland. Business Harbour" wystartował we wrześniu 2020 roku. To pakiet rozwiązań, których celem jest przyciągnięcie do Polski specjalistów i przedsiębiorstw z branży IT.
Obywatele Ukrainy objęci ochroną czasową w związku z działaniami wojennymi na terytorium Ukrainy mają zapewniony legalny pobyt w Polsce do 4 marca 2024 roku, w niektórych przypadkach może to być dłuższy termin.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock