25-lecie GPW. Prezydent Duda: to symbol polskiego sukcesu przemian

Z kraju


Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest symbolem polskiego sukcesu przemian - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda na uroczystej gali z okazji 25-lecia GPW. Warszawska giełda jest sercem polskiej gospodarki - podkreślała prezes GPW Małgorzata Zaleska.

- To był niezwykle symboliczny dzień, kiedy na odnowionym parkiecie warszawskiej giełdy stanęło pierwszych pięć spółek giełdowych i było pierwsze notowanie (...). To był nie tylko dzień, kiedy odnowił się rynek kapitałowy, to był także i wielki symbol - mówił Andrzej Duda podczas uroczystej gali w Teatrze Narodowym w Warszawie. Prezydent podkreślał, że historia giełdy papierów wartościowych w Polsce jest historią blisko dwustuletnią, bo w 1817 roku zainaugurowała działalność giełda kupiecka w Warszawie. - Mam nadzieję, że uczcimy tę rocznicę za rok - zwrócił się do prezes GPW Małgorzaty Zaleskiej.

WIG20 w dół

Jak zaznaczył, pierwsza siedziba odnowionej GPW mieściła się w gmachu dawnego Komitetu Centralnego PZPR. "To taki chichot historii, że w miejscu, gdzie urzędowało centrum władzy ludowej, która niszczyła wolny rynek, która go w Polsce zlikwidowała, odnowił się rynek kapitałowy". - Dziś warszawska giełda jest czwartą co do wielkości giełdą w Europie, a największą bez wątpienia w Europie Środkowo-Wschodniej. Trzeba powiedzieć: GPW jest symbolem polskiego sukcesu przemian - podkreślił Duda. - Obecność na giełdzie przyniosło wielkie pieniądze, czasem i fortunę, dużej grupie Polaków - mówił prezydent. Przyznał, że dziwne jest to, że główny indeks giełdowy WIG20 spadł w ostatnich latach, choć gospodarka się rozwija. Dodał zarazem, że polski eksport w ostatnim czasie bardzo wzrósł, więc i "na giełdę należy patrzeć z wielką nadzieją". Przekonywał, że obecnie GPW jest godna zaufania dla inwestorów z całego świata i to tu jest możliwość uzyskania dodatkowego kapitału. Dziękował tym, którzy przyczynili się do rozwoju warszawskiej GPW. - Wierzę w to, że przed warszawską giełdą jest świetlana przyszłość z nowym dzwonem na następne 25 lat - powiedział prezydent. Giełda od wiosny ma nowy dzwon, jego uroczyste uruchomienie nastąpiło w kwietniu.

Największa w regionie

Przed prezydentem głos ze sceny Teatru Narodowego zabrała prezes GPW. Małgorzata Zaleska podkreślała, że po 25 latach warszawska GPW jest jedną z najnowocześniejszych giełd na świecie i jest największą giełdą w Europie Środkowej. Jest też jedną z nielicznych giełd, gdzie realnie można pozyskać kapitał. - Warszawska giełda jest sercem polskiej gospodarki - mówiła Zaleska. Zaznaczyła, że to "dobre miejsce do budowania długoterminowych oszczędności". Według niej GPW może też być podstawą do realizacji "Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" wicepremiera Mateusza Morawieckiego. - Warszawska giełda jest naszym dobrem, o które musimy wszyscy dbać - powiedziała Zaleska. - Wierzę, że za 25 lat spotkamy się i będziemy mieli okazję do świętowania kolejnych sukcesów - dodała. Po oficjalnych wystąpieniach i życzeniach z telebimu od prezesów spółek giełdowych odbyła się aukcja na rzecz fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę" oraz koncert. Podczas aukcji sprzedany został m.in. historyczny dzwonek giełdowy, który służył w latach 1991-2016 oraz m.in. koszulki sportowców Roberta Lewandowskiego i Anity Włodarczyk.

25-lecie

Giełda Papierów Wartościowych powstała 12 kwietnia 1991 roku. 16 kwietnia tego roku w dawnym gmachu KC PZPR odbyła się pierwsza sesja giełdowa z udziałem 7 domów maklerskich, na której notowano akcje 5 spółek: Tonsilu, Próchnika, Krosna, Kabli, i Exbudu. Pierwszym prezesem GPW w Warszawie był Wiesław Rozłucki, który kierował tą instytucją przez 15 lat (1991-2006). Najważniejszymi indeksami giełdowymi głównego rynku są: WIG, WIG20, WIG30.

Najważniejsze daty w historii warszawskiego parkietu. Zobacz materiał z programu "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS (12.04.2016):

GPW obchodzi 25. urodziny. Oto najważniejsze daty w historii warszawskiego parkietu

Autor: mb / Źródło: PAP

Raporty: