Z kraju

Z kraju

Jak zmieni się rola agencji ratingowych po kryzysie? Przypomnijmy, że agencje były krytykowane za postępowanie w czasie ostatniego kryzysu. Jak powiedział prezes Fitch Polska Piotr Kowalski obecnie trwa proces rejestracji agencji na nowych zasadach działania.

Urząd Regulacji Energetyki otworzył innym niż Gazprom dostawcom surowca, dostęp do polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Możliwe będzie także kupowanie w Polsce, gazu płynącego do Niemiec, czyli tak zwany wirtualny rewers. O zmianach rozmawialiśmy z prezesem Gazsystemu, Janem Chadamem.

Jak koszt emisji CO2 wpłynie na koszty inwestycji w energetyce. Według Lucyny Stańczak, dyrektor biura EBOR w Warszawie dla dużych firm największym wyzwaniem jest niepewność związana z tym, jak wyglądać będzie system płatności za limity CO2. Na razie największe polskie grupy energetyczne finansują rozwój głównie przez emisje obligacji. Podczas XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy z Lucyną Stańczak, dyrektor biura EBOR w Warszawie rozmawiał Marek Tejchman.

Jakie nastroje w strefie euro wywołały słowa szefa Europejskiego Banku Centralnego, w kontekście planów zaciskania pasa w kolejnych państwach strefy euro? Wystąpienie Jeana-Clauda Tricheta komentuje Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.

Mieliśmy 3 lata - zostało 274 dni. Czy Polska zdąży z przygotowaniami do Euro2012. Co zostało do zrobienia? Rozmowa z Jackiem Bochenkiem, dyrektorem grupy sportowej w Deloitte.

Ponad 80 proc. inwestycji na Euro 2012 zostało już ukończonych, dotychczas wydano prawie 100 mld zł. Ile jeszcze pozostaje do wydania i jakie obszary są najbardziej zagrożone? Rozmowa z Marcinem Herrą, prezesem PL.2012

Polska w dół o dwie pozycje w rankungu najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata. Na 142 sklasyfikowane w nim państwa, Polska zajęła 41. miejsce. Polska nie przejmuje się rankingami mówi dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu badań nad gospodarką. Dodaje, że część z rankingów przez kilka lat nie oddawało polskiego potencjału gospodarczego, bo były na nieaktualnych danych, a to wina rządzących.

Niemieckie TAK dla pomocy dla zadłużonych państw eurolandu. Trybunał Konstytucyjny Niemiec odrzucił skargę przeciw udziałowi Berlina w unijnych programach ratunkowych. Jednak rząd Niemiec za każdym razem, kiedy państwo będzie miało udzielić komuś pomocy, będzie musiał dostać zgodę parlamentu. Decyzję Trybunału Konstytucyjnego chwali Angela Merkel. Jaka zatem przyszłość przed strefa euro mówi dr Sebastian Płóciennik z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Bariera dla mocniejszego franka, polskie obligacje atrakcyjniejsze dla Zurichu - twierdzi prezes BRE Banku, Cezary Stypułkowski. Jego zdaniem Szwajcarski Bank Centralny może zamienić skupione z rynku euro na polskie papiery dłużne.

EBC pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Czego możemy spodziewać się po wystąpieniu szefa Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Tricheta - mówi Przemysław Gdański, członek zarządu BRE Banku.

W czasach niepewnych warto się ubezpieczyć np. od utraty zysków. Ile kosztuje takie ubezpieczenie? Czy warto inwestować w taki produkt w momencie gdy biznes dobrze prosperuje? Alexander Konopka, prezes zarządu Gras Savoye, który był gościem Pawła Blajera podkreśla, że obecnie firmy ubezpieczają się bardziej świadomie.

Nowe modele biznesowe w europejskim sektorze finansowym wobec wyzwań regulacyjnych. Rozmowa z Józefem Wancerem, doradcą zarządu Deloitte.

Polimex-Mostostal liczy, że w kolejnych kwartałach wyniki finansowe wspomoże to, co w pierwszym półroczu 2011 wpłynęło na ich pogorszenie - czyli m.in. wielkie projekty w energetyce. Prezes spółki Konrad Jaskóła mówi, że spółka jest przygotowana do realizacji takich kontraktów, a zajmować się nimi w firmie ma łącznie 5 tys. osób.

W sierpniu wartość umorzeń jednostek funduszy inwestycyjnych przekroczyła 2,5 mld zł. Kolejne miesiące nie powinny być już tak dramatyczne - przekonuje w "Pieniądzach od rana" Tomasz Publicewicz z Analiz Online.

Rozpatrujemy dwa scenariusze – firma w kłopotach i dobrej sytuacji finansowej. Jak przygotować się na słabszą koniunkturę na rynku doradza Igor Chalupec, prezes Icentis.

Czy i jak szwajcarski bank centralny poprzez swoje decyzje wpływa na polskie banki komercyjne. Według analityków BRE Banku to pozytywna informacja szczególnie dla Getin Holdingu, Millenium, Kredyt Banku oraz PKO BP. Rozmowa ze Stanisławem Kluzą, przewodniczącym KNF.

PGE do końca roku wstrzymuje się z rozstrzygnięciem przetargu na budowę bloków w Elektrowni Opole. Proces przejęcia Energi się przedłuża. Spółka ma nadzieję, że uda się zamknąć ten proces w 2012 roku. Rozmowa z prezesem PGE, Tomaszem Zadrogą.

Ciech z optymizmem patrzy na drugą połowę roku. Spółka chce utrzymać 10-procentowy wzrost przychodów i zmniejszyć wskaźniki zadłużenia. Rozmowa z Ryszardem Kunickim, prezesem Ciechu.

W jaki sposób na PZU jako ubezpieczyciela hipotek, może wpłynąć pogorszenie spłacalności tego typu kredytów? O wpływie na wyniki spółki zmienności na rynku akcji, mówi prezes Andrzej Klesyk.

O tym, jak prowadzić biznes w czasach dużej niepewności na rynkach i na co jeszcze powinni być przygotowani inwestorzy, mówi Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

Najbliższa, warta 300-400 mln zł emisja akcji Petrolinvestu, ma być ostatnią - mówi TVN CNBC prezes spółki Bertrand Le Guern. Pieniądze mają być wykorzystane do podboju kazachskich złóż ropy.

Rynek czeka na decyzję Europejskiego Banku Centralnego, a szczególnie jej uzasadnienie. Część analityków przewiduje, że Jean Claude Trichet zasygnalizuje, że cykl podwyżek dobiegł końca. Rozmowa z doradcą ekonomicznym PriceWaterhouseCoopers, prof. Witoldem Orłowskim.

Finansowy problem Europy staje się już także sprawą renegocjacji traktatów UE. Co o tym mówi się w Brukseli? Na ile plany oszczędnościowe krajów strefy euro mogą przekładać się na budżet UE i mniejsze pieniądze dla krajów takich jak Polska. Rozmowa z Januszem Lewandowskim,

Szanse na sowite przychody z prywatyzacji podczas giełdowej przeceny maleją. Czy rząd powinien teraz kontynuować dalszą prywatyzację Lotosu i PKO BP? Rozmowa z Jackiem Sochą, partnerem w PwC.

Na polski program energetyki atomowej ma według wstępnych przymiarek pójść 20 mld zł. Polskie spółki z branży energetycznej, notowane na GPW, mogą zgarnąć lwią część tego tortu. Jak na tym skorzystać? Rozmowa z Dariuszem Marcem, dyrektorem KPMG Polska .

"Na tak trudnym rynku, generalnie pozostawałbym z boku do momentu uspokojenia. Jednakże gdybym miał inwestować swoje pieniądze wybrałbym PGE, ponieważ zbliża się dzień ustalenia prawa do dywidendy, lub PZU. Obecnie te spółki nie są wyceniane z dużym dyskontem, jednakże są to spółki defensywne i nie powinny tracić dużo na swej wartości". Tak pisze widz. Spójrzmy, czy warto zainwestować w te spółki.

Rozpoczyna się napełnianie gazem Gazociągu Północnego. Operacja zostanie zainicjowana koło Wyborga. Gaz, który ma zostać wpompowany dziś, ma pomóc w utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia w rurach . Pierwsze dostawy gazu dzięki Nord Stream odbiorcy otrzymają na przełomie października i listopada. Zapytamy eksperta rynku paliw, Andrzeja Szczęśniaka, co to oznacza dla Polski i bezpieczeństwa energetycznego w Europie.

Jakie studia zapewnią perspektywiczny zawód? Według doktora Pawłowskiego, rektora Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, młodzi ludzie są teraz w trudnej sytuacji, bo pokolenie obecnych 30-40-latków zajęło atrakcyjne miejsca pracy gospodarce i szybko ich nie odda. Podkreśla, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie zawody będą potrzebne za 10 czy 20 lat. Dodaje, że w najbliższych latach zawody związane z informatyką i szeroko rozumianymi multimediami będą nadal bardzo atrakcyjne. Podczas XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy z dr Krzysztofem Pawłowskim, rektorem wyższej szkoły biznesu National-Louis University w Nowym Sączu rozmawiał Mikołaj Kunica.

ETFy syntetyczne. Teoretycznie ETF ma odwzorowywać zachowanie na przykład danego indeksu (WIG20, DAX, itp.) inwestując we wchodzące w skład tego indeksu instrumenty. Tymczasem większość istniejących dziś funduszy ETF częściej stosuje swapowanie - odwzorowanie zachowania indeksu z użyciem swapa, czyli tak zwaną replikację syntetyczną niż fizyczne kupno instrumentów z indeksu. Rozmowa z Robertem Raszczykiem, dyrektorem ds. wsparcia operacyjnego DM BZ WBK.