NSZZ Solidarność krytycznie o projekcie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Jak podkreśla Związek, proponowane zapisy ustawy najbardziej dotkną polskie duże i średnie podmioty handlowe w tym spółdzielnie spożywców.
W ubiegłym tygodniu Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, minister Henryk Kowalczyk poinformował, że projekt ustawy o podatku od marketów trafił do Rady Dialogu Społecznego. - Poczekamy, co najmniej do 18 lutego ze względu na to, że ten projekt został skierowany do Rady Dialogu Społecznego i czekamy na jej opinię, i po uzyskaniu jej, i uwzględnieniu tych dzisiaj uzgodnionych uwag i porozumienia, zaprezentujemy projekt najpierw zainteresowanym stronom, a nie medialnie, i jeśli będzie akceptacja, to wtedy ten projekt pójdzie do prac legislacyjnych - zapowiedział Kowalczyk.
Jedną z takich opinii przygotowało prezydium NSZZ Solidarność.
Uwagi Związku
W ocenie Związku, projekt podatku nie wpłynie na eliminowanie nierównych obciążeń podatkowych, które w większym stopniu dotykają małych i średnich przedsiębiorców zajmujących się handlem detalicznym oraz przeciwdziałanie ekspansji zagranicznych sieci handlowych kosztem rodzimego handlu detalicznego.
Dlatego Solidarność proponuje kilka rozwiązań, a wśród nich m.in. odstąpienie od wyższego opodatkowania sprzedaży w soboty i niedziele.
W ocenie Związku zastosowanie w tym przypadku jedynie kryterium uzyskania większych wpływów nie jest do zaakceptowania. Opodatkowanie sprzedaży w weekendy wyższą stawką w praktyce spowodować może, że przede wszystkim polskie firmy handlowe po przekroczeniu sprzedaży rzędu 1,5 mln zł, ze względu na słabą rentowność wynoszącą od 0,0 do 1,5 proc., nie byłyby w stanie zapłacić kwoty podatku.
Jednocześnie "Solidarność" zwraca uwagę, że od lat dąży do wprowadzenia całkowitego zakazu handlu w niedziele i święta.
Jak podkreśla Związek, proponowane zapisy ustawy najbardziej dotkną polskie duże i średnie podmioty handlowe w tym spółdzielnie spożywców, które ze względu na obroty miesięczne powyżej 1,5 mln zł kwalifikują się do zapłacenia dodatkowego podatku, którego nie będą w stanie udźwignąć.
W ocenie "Solidarności" również sieci działające na zasadzie franczyzodawcy i franczyzobiorcy zostaną dotknięte dużą skalą podatku, poprzez wprowadzenie solidarnej odpowiedzialności podatkowej.
Związek zaproponował rozważenie propozycji wprowadzenia progresywnego podatku obrotowego od sprzedaży.
Podatek handlowy w pigułce:
Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock