Wzrost cen nie zniechęca pasażerów. Najpopularniejsze trzy kierunki

Źródło:
PAP
Prokuratura o katastrofie lotniczej w Chrcynnie
Prokuratura o katastrofie lotniczej w ChrcynnieTVN24
wideo 2/4
Prokuratura o katastrofie lotniczej w ChrcynnieTVN24

W pierwszym kwartale tego roku polskie porty lotnicze obsłużyły 9,4 miliona pasażerów; to o 0,6 procent więcej niż w I kwartale 2019 roku i o 65,5 procent więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku - podał Urząd Lotnictwa Cywilnego. Najwięcej osób podróżowało do trzech państw.

"Rynek lotniczy intensywnie odbudowuje się po epidemii COVID-19, pomimo niesprzyjających okoliczności, takich jak agresja Rosji na Ukrainę oraz wysoki poziom inflacji" - podkreślił Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Intensywna odbudowa ruchu lotniczego

Z danych ULC wynika, że w pierwszym kwartale bieżącego roku w polskich portach lotniczych obsłużono 9,4 mln pasażerów, czyli o 0,6 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2019 r. i o 65,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2022 r. Jak przypomniał ULC, 2019 r. był najlepszym dotychczas rokiem dla polskiego lotnictwa pasażerskiego.

W pierwszym kwartale 2023 r. obsłużono 73,4 tys. operacji lotniczych. To o 13,3 proc. mniej niż w roku 2019, ale o 27,9 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2022 r.

Wśród portów lotniczych najwięcej pasażerów obsłużyły: Lotnisko Chopina w Warszawie (3,5 mln osób), Port Lotniczy Kraków-Balice (1,9 mln) oraz Port Lotniczy Gdańsk (1 mln). Największe wzrosty w porównaniu do 2019 roku osiągnęły porty lotnicze: Kraków-Balice (+257,3 tys. pasażerów), Katowice w Pyrzowicach (+81,2 tys.) i Gdańsk (+29,9 tys.), natomiast w porównaniu do 2022 roku: Lotnisko Chopina w Warszawie (+1,5 mln pasażerów), Kraków-Balice (+691,9 tys.) i Gdańsk (+402,4 tys.).

Jak podał ULC na swojej stronie internetowej, najwięcej pasażerów przewieźli: Ryanair (3,2 mln), PLL LOT (2,3 mln) i Wizz Air (2 mln).

Największe wzrosty przewoźników

W przypadku przewoźników największe wzrosty w pierwszym kwartale 2023 roku względem tego samego okresu 2019 roku wykazali: Ryanair (+513,2 tys. pasażerów), Wizz Air (+338,3 tys.) i flydubai (+32,6 tys.). W porównaniu do pierwszego kwartału 2022 roku największymi wzrostami mogli pochwalić się: PLL LOT (+1,1 mln pasażerów), Ryanair (+1 mln) i Wizz Air (+974,2 tys.).

Na trasach międzynarodowych w pierwszym kwartale 2023 roku przewieziono 8,6 mln pasażerów (+63,6 proc. do 2022 r. i +1,4 proc. do 2019 r.) i wykonano 61,7 tys. operacji lotniczych (+30 proc. do 2022 r. i -13,3 proc. do 2019 r.).

Z międzynarodowych przewozów regularnych skorzystało 8,1 mln pasażerów (+3,2 mln do 2022 r. i +27,4 tys. do 2019 r.), a z czarterowych 501,8 tys. pasażerów (+123,6 tys. do 2022 r. i +89,5 tys. do 2019 r.). Najwięcej pasażerów przewieźli: Ryanair (3,1 mln), Wizz Air (2 mln) i PLL LOT (1,6 mln).

W ruchu krajowym obsłużono 791,6 tys. pasażerów (+88,4 proc. do 2022 r. i -7,1 proc. do 2019 r.). Najwięcej osób przewieźli: PLL LOT (703,8 tys.) i Ryanair (86,1 tys.).

Najpopularniejsze trzy kierunki

Jak podał ULC, w ruchu regularnym międzynarodowym i krajowym przewieziono 8,9 mln pasażerów (+67,8 proc. do 2022 r. i -0,4 proc. do 2019 r.). Najwięcej osób podróżowało do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch. Kierunki te osiągnęły również największe wzrosty względem analogicznego kwartału w 2022 r., ale w stosunku do pierwszego kwartału 2019 roku największe wzrosty odnotowano w przypadku: Włoch (+258,5 tys. pasażerów), Hiszpanii (+160,5 tys.) i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (+73,4 tys.).

W polskich portach lotniczych w pierwszym kwartale br. odprawiono w ruchu międzynarodowym i krajowym 504,1 tys. pasażerów czarterowych (+32,7 proc. do 2022 r. i +21,7 proc. do 2019 r.). Najwięcej osób podróżowało do Egiptu, Hiszpanii i Turcji. Największe wzrosty w stosunku do pierwszego kwartału 2019 r. odnotowano w przypadku: Egiptu (+58,5 tys. pasażerów), Dominikany (+18,4 tys.) i Hiszpanii (+15,6 tys.).

Wśród przewoźników najwięcej pasażerów w ruchu czarterowym obsłużyły: Enter Air (174,1 tys., +45,9 tys. pasażerów do 2022 r.), PLL LOT (143,5 tys., +48,5 tys. pasażerów do 2022 r.), oraz Smartwings (98,2 tys., +1,2 tys. pasażerów do 2022 r.). W stosunku do pierwszego kwartału 2019 r. największe wzrosty osiągnęły PLL LOT (+90,5 tys. pasażerów), flyEgipt (+21,6 tys.) oraz Enter Air (+14,5 tys.).

Autorka/Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mirko Kuzmanovic / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Ceny produktów spożywczych w ostatnich latach poszybowały w górę. Podwyżki nie ominęły również lodów. Najbardziej podrożały rożki, za które obecnie płacimy o 45 procent więcej niż jeszcze dwa lata temu - wynika z danych aplikacji PanParagon.

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP

Wkrótce rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). W związku z tym na ulicach Warszawy pojawią się samochody ze specjalnymi oznaczeniami. Warto jednak podkreślić, że zielone naklejki, umieszczane na przedniej szybie pojazdów, będą obowiązkowe tylko w niektórych przypadkach. Kogo obejmą nowe regulacje? 

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Źródło:
tvn24.pl

Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym zostało wszczęte w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Przeszukano siedzibę Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad przygotowaniem nowego modelu ugód dla osób spłacających mieszkaniowe kredyty frankowe - przekazał na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Jak podkreślił, nowa propozycja będzie bardziej atrakcyjna w porównaniu do poprzedniej koncepcji opracowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Źródło:
PAP

Najbliższy czwartek, 30 maja, to dzień wolny od pracy. To oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Przerwa w realizacji przelewów

Przerwa w realizacji przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Czasem moglibyśmy uniknąć przykrych zdarzeń, jeżeli zrezygnowalibyśmy z danej wyprawy - mówił w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS dyrektor departamentu konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jakub Wawrzyniak. Zwracał uwagę, że przed wyjazdem zagranicznym trzeba dobrze się przygotować. Zdradził również, z jakimi nietypowymi prośbami o pomoc zgłaszają się Polacy do konsulatów.

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Źródło:
TVN24 BiS

Na bardzo konkurencyjnym rynku sprzedaży internetowej już w pierwszym roku działalności znika 5 procent podmiotów. Po dziesięciu latach nadal działa zaledwie 37 procent - można przeczytać we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej postanowiła odwołać Michała Fijoła ze stanowiska prezesa spółki, powierzając jednocześnie jego obowiązki wiceprezesowi Bartoszowi Piechocie - przekazała PGL. Zarząd opuścił także członek zarządu do spraw finansowo-ekonomicznych Paweł Urbaniak.

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Źródło:
PAP

- Jeżeli marszałek Szymon Hołownia i jego ugrupowanie nie poprą projektu w sprawie Kredytu zero procent, to szansa, że zostanie on wdrożony, radykalnie spada - stwierdził w poniedziałek w radiowym wywiadzie minister finansów Andrzej Domański.  

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Źródło:
tvn24.pl

Za dwa tygodnie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zniknie ponad siedem milionów aut - wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o tak zwane martwe dusze, czyli samochody, które od dłuższego czasu nie mają ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC.

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Źródło:
tvn24.pl

Podejmujemy wszelkie działania, zmierzające do uratowania spółki PKP Cargo - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Dodał, że w ostatnich latach nie spotkał się na polskiej kolei z taką skalą patologii, jaka miała miejsce w spółce.

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 13. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Radosław Kulesza, współzałożyciel i prezes szkoły Giganci Programowania, Władysław Grochowski, założyciel i prezes Arche, oraz Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz z Fundacji Wolne Sądy. Nagroda Specjalna została przyznana śp. Mariuszowi Walterowi, jednemu z twórców TVN.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
tvn24.pl

Sojusz zakupowy Auchan i Intermarche w Polsce. Dwie wielkie sieci handlowe chcą utworzyć wspólną strukturę, która będzie negocjować dostawy produktów spożywczych i niespożywczych przez najbliższe 10 lat. Spółki wystąpiły w tej sprawie o zgodę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowano w poniedziałek we wspólnym komunikacie.

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Źródło:
PAP

W kwietniu 2024 roku 43 zakłady zadeklarowały zwolnienie 2,3 tysiąca pracowników - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w kwietniu 2023 roku 38 zakładów deklarowało zwolnienie 1,5 tysiąca pracowników.

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Źródło:
PAP