W 2025 roku to Singapur jest liderem w rankingu najsilniejszych paszportów świata. Posiadacze singapurskiego dokumentu mogą wjeżdżać bez wizy do aż 195 państw świata. Paszport polski spadł o jedno miejsce w zestawieniu, ale nadal jest w czołówce.
W środę zaprezentowano wyniki nowej edycji Henley Passport Index, uwzględniającego 199 paszportów oraz 227 państw i terytoriów. Za najsilniejsze paszporty uznawane są te, których posiadacze mogą wjechać do największej liczby miejsc bez konieczności posiadania wizy. Zestawienie przygotowuje od 20 lat firma Henley & Partners na podstawie danych dostarczanych przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).
Najsilniejsze paszporty
Na szczycie rankingu znalazł się Singapur. Posiadacze paszportu tego kraju mogą wjechać aż do 195 krajów świata bez konieczności posiadania wizy. W czołowej dziesiątce dominują państwa Unii Europejskiej, których obywatele mogą korzystać ze swobodnych podróży w ramach strefy Schengen. W najnowszym zestawieniu Polska znalazła się na miejscu siódmym, czyli jedno "oczko" niżej niż przed rokiem, kiedy to była na rekordowo wysokim szóstym miejscu. Z kolei dwa lata temu Polskę sklasyfikowano na pozycji dziewiątej.
Najsilniejsze paszporty świata - Henley Passport Index
1. Singapur - 195 2. Japonia - 193 3. Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Korea Południowa, Hiszpania - 192 4. Austria, Dania, Irlandia, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Szwecja - 191 5. Belgia, Nowa Zelandia, Portugalia, Szwajcaria, Wielka Brytania - 190 6. Australia, Grecja - 189 7. Kanada, Malta, Polska - 188 8. Czechy, Węgry - 187 9. Estonia, Stany Zjednoczone - 186 10. Łotwa, Litwa, Słowenia, Zjednoczone Emiraty Arabskie - 185
Z kolei na przeciwnym biegunie rankingu znalazły się: Irak, którego obywatele mogą bez wizy wjechać do 31 państw, Syria (27 państw) i Afganistan (26 państw).
Największe skoki i spadki
Autorzy zestawienia zauważają, że jednym z państw, które w ciągu ostatniej dekady zaliczyły największy skok w zestawieniu są Zjednoczone Emiraty Arabskie, które od 2015 roku zyskały bezwizowy wstęp do kolejnych 72 krajów i wspięły się o 32 miejsca w zestawieniu - lądując w tym roku w czołowej dziesiątce. Imponująco wygląda też poprawa pozycji paszportu chińskiego, z 94. na 60. pozycję. Ogólnie największy skok zaliczyło Kosowo - z miejsca 103. w 2015 roku na 63. w 2025 roku.
Krajem, który zaliczył największy spadek w zestawieniu jest Wenezuela - o 15 miejsc w ciągu dekady. Spadła też pozycja Stanów Zjednoczonych - od 2015 roku paszport amerykański spadł z drugiej na dziewiątą pozycję. Ogólnie w ciągu dekady spadki zaliczyły 22 paszporty brane pod uwagę w rankingu.
Źródło: CNN, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock