Gdzie wyjechać na majówkę? Dziesięć pomysłów

Źródło:
TVN24 Biznes
Podwyżka cen biletów. Mieszkańcy Pomorza od kwietnia podróżują drożej
Podwyżka cen biletów. Mieszkańcy Pomorza od kwietnia podróżują drożejTVN24
wideo 2/4
Podwyżka cen biletów. Mieszkańcy Pomorza od kwietnia podróżują drożejTVN24

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna majówka. Dni wolne od pracy wypadają tym razem wyjątkowo korzystnie dla pracowników - wystarczy połączyć je z zaledwie kilkoma dniami urlopu, aby móc się cieszyć nawet dziewięciodniowym wypoczynkiem. To idealna okazja, aby udać się w wyprawę po jednych z najpiękniejszych zakątków Polski. Przedstawiamy dziesięć pomysłów na kilkudniowe wycieczki w naszym kraju.

W tym roku 1 maja Święto Pracy wypada w poniedziałek, a zaledwie dwa dni później jest Święto Konstytucji 3 Maja. Wystarczy wziąć więc tylko jeden dzień urlopu (2 maja), aby cieszyć się pięciodniową majówką. Można też skorzystać nawet z dziewięciu dni wolnych z rzędu i wziąć dodatkowo dwa dni urlopu (4-5 maja).

Czytaj więcej: Dni wolne od pracy w 2023 roku. Kiedy wziąć wolne, żeby mieć długi weekend?

1. Kazimierz Dolny i okolice

Zabytkowy Kazimierz Dolny, nazywany też Perłą Lubelszczyzny, to mekka artystów. Współtworzona przez nich niezwykła atmosfera miasteczka od lat przyciąga rzesze odwiedzających. Urokliwy Kazimierz otoczony jest przez malowniczy Kazimierski Park Krajobrazowy ze spektakularnymi wąwozami lessowymi oraz przełomem Wisły. Obowiązkowym punktem każdego dłuższego lub krótszego pobytu w Kazimierzu jest zjedzenie świeżo wypieczonego, maślanego kazimierskiego koguta.

Kazimierz Dolny monticello / Shutterstock.com

Ze względu na swoje niewielkie rozmiary Kazimierz Dolny jest idealnym kierunkiem dla osób preferujących pieszą turystykę. W samym Kazimierzu na pewno należy odwiedzić rynek, na którym skupia się życie miasteczka. Warto zwrócić uwagę na fasady okolicznych budynków, w tym kamienice braci Przybyłów, kamienicę gdańską oraz zajrzeć do zabytkowego kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła. Na uwagę zasługuje też średniowieczny zamek wraz z basztą z której przed wiekami zabezpieczano przeprawę przez Wisłę. Wycieczka do Kazimierza Dolnego nie może być kompletna bez wspinaczki na Górę Trzech Krzyży. Wysiłek wynagradzają rozciągające się ze wzniesienia widoki na miasteczko i dolinę Wisły.

Wielbiciele natury powinni przespacerować się jednym ze szlaków Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, słynącego unikalnej rzeźby terenu. Na terenie parku żyją też rzadko spotykane zwierzęta, w tym ostrygojady czy nietoperze. Osoby chcące spędzić majówkę w aktywny sposób mają jednak do wyboru dużo szersze spektrum możliwości - w Kazimierzu Dolnym znajduje się Natura Park Liniowy, a także park wodny z pływalnią w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Wyjazd do zabytkowego Kazimierza Dolnego można połączyć ze zwiedzaniem okolicznych miejscowości. Jedynie 20 kilometrów od Kazimierza znajduje się słynący z uzdrowiska Nałęczów. Na miejscu warto zobaczyć park zdrojowy, a także obejrzeć pamiątki po dawnych słynnych bywalcach Nałęczowa w Muzeum Bolesława Prusa czy Muzeum Stefana Żeromskiego.

2. Trójmiasto

Łącząca trzy miasta rozległa aglomeracja oferuje wiele atrakcji turystycznych. Portowe miasto Gdynia, pełen zabytków Gdańsk i będący ważnym ośrodkiem kulturalnym Sopot to miejsca o wyjątkowym charakterze i bogatej historii. Ciekawym pomysłem na majówkową wycieczkę jest również rejs statkiem po Zatoce Gdańskiej.

Pobyt w największym z miast aglomeracji - Gdańsku - warto zacząć od zwiedzania starówki. W samym sercu zabytkowej dzielnicy znajduje się najbardziej znana, reprezentacyjna ulica Gdańska, Długa. Otaczają ją wspaniałe kamienice z epoki renesansu, w tym słynny Dom Uphagena, zabytkowe kościoły i jeden z najwspanialszych znajdujących się w Polsce ratuszy. Jednym z najchętniej odwiedzanych zakątków Gdańska jest Długi Targ. Nieopodal można podziwiać symbol miasta, uwielbianą przez turystów fontannę Neptuna. W Gdańsku warto zobaczyć także Długie Pobrzeże, deptak ciągnący się wzdłuż brzegu Motławy z malowniczym, liczącym setki lat portem. Koniecznie należy zajrzeć również do monumentalnej Bazyliki Mariackiej - jednej z największych gotyckich świątyń Europy.

GdańskShutterstock

W wciąż niesłabnącym na popularności Sopocie warto przejść się główną promenadą miasta, słynną ulicą Bohaterów Monte Cassino, dużo bardziej znaną jako Monciak. Spacerując po popularnym deptaku prędzej czy później natrafimy na jedną z najbardziej oryginalnych budowli znajdujących się na Pomorzu - Krzywy Domek. Wyjątkowy budynek zachwycił także dziennikarzy BBC Travel, którzy w 2015 roku umieścili go w zestawieniu miejsc "wyglądających jak z bajki". Podczas wizyty w Sopocie nie sposób pominąć spaceru po najatrakcyjniejszym miejscu miasta, słynnym molo.

Podczas zwiedzania ostatniego z trzech miast, portowej Gdyni, turyści również mogą skorzystać z szeregu atrakcji. Uciechę najmłodszym przyniesie wizyta w Akwarium Morskim, oceanarium w którym można podziwiać egzotyczne i rodzime gatunki ryb oraz innych zwierząt morskich. Warto pokusić się także o zdobycie szczytu Kamiennej Góry, z którego rozpościera się przepiękna panorama zarówno na morze, jak i na miasto. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy historii - w Muzeum Marynarki Wojennej można podziwiać interesującą ekspozycję poświęconą historii polskich działań zbrojnych na morzu. W Muzeum Miasta Gdyni zgromadzono zaś pamiątki związane z dziejami regionu.

W obrębie Trójmiasta znajduje się również wiele atrakcji dla rodzin. Ciekawą propozycją jest wizyta w parku rozrywki Kolibiki Adventure Park, na terenie którego urządzono tory dla quadów, pole do paintballa czy ścianki wspinaczkowe. Połączenie zabawy z edukacją zapewni natomiast gdyńskie Centrum Nauki Experyment, w którym dzieci mogą poznać różne naukowe zagadnienia dzięki interaktywnym instalacjom.

3. Łeba i Słowiński Park Narodowy

Obfitujące w przepiękne trasy do pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych czy jazdy konnej. okolice Łeby to idealny kierunek dla miłośników aktywnego wypoczynku. Jedna z najpopularniejszych i najładniejszych nadmorskich miejscowości, największe w środkowej Europie ruchome wydmy - to tylko niektóre z atrakcji tego wyjątkowego zakątku Polski.

Łeba Shutterstock | Agnieszka Pałac

W samej Łebie warto odwiedzić centrum miasta, wraz z główną ulicą Kościuszki, wzdłuż której zachowało się najwięcej zabytkowych domów rybackich. Na uwagę w mieście zasługuje także kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W ramach dłuższego spaceru wzdłuż lokalnej plaży można udać się do Mierzei Sarbskiej, rezerwatu obejmującego porośnięte lasami wydmy i jezioro Sarbsko.

Największą popularnością wśród turystów cieszą się ruchome wydmy. Aby zobaczyć jedno z najbardziej niezwykłych miejsc nad polskim morzem, należy udać się do Rabki. Niezapomniane widoki można podziwiać ze szczytu najwyższej z wędrujących wydm - tak zwanej Łąckiej Góry. W Słowińskim Parku Narodowym znajduje się także trzecie największe polskie jezioro - Łebsko. Bogata fauna i flora, możliwość napotkania licznych gatunków ptaków, zróżnicowana rzeźba terenu sprawiają, że teren parku narodowego jest szczególnym miejscem do podziwiania natury. Niedaleko znajduje się również kilka ciekawych miasteczek - jednym z nich Gardna Wielka z zachowaną stuletnią zabudową, a także uroczym kościołem na wzgórzu, u którego stóp rozciąga się jezioro Gardno.

Okolice Łeby oferują kilka miejsc na spędzenie czasu dla rodzin z dziećmi. Jednym z nich jest Łeba Park, w którym najmłodsi mogą zobaczyć figury dinozaurów o naturalnej wielkości, a także przejechać się pojazdem ze słynnej bajki Flinstonowie. Interesującym miejscem na rodzinny wypad może być także znajdujący się w Sarbsku Sea Park, którego główną atrakcją jest fokarium, z rodzimymi i bardziej egzotycznymi podgatunkami tych sympatycznych ssaków.

4. Kraków

Pełna architektonicznych perełek dawna stolica Polski to znany na całym świecie ośrodek kultury i jedno z najliczniej odwiedzanych przez obcokrajowców miejsc na mapie naszego kraju. Miasto regularnie pojawia się w wszelakich zagranicznych rankingach podróżniczych. Ostatnio Kraków został wyróżniony między innymi w zestawieniu Travellers' Choice Awards 2022 serwisu turystycznego Tripadvisor.

KrakowShutterstock

Zwiedzanie Krakowa można rozpocząć od Rynku Głównego, największego średniowiecznego rynku Europy. Na środku placu znajdują się słynne Sukiennice, zabytkowa hala targowa, w której obecnie mieści się Galeria Sztuki Polskiej XIX w. Na przeciwko Sukiennic znajduje się symbol Krakowa, jedna z najważniejszych świątyń stolicy Małopolski, Bazylika Mariacka. Z wieży gotyckiego kościoła co godzinę rozbrzmiewa Hejnał mariacki. Warto zwrócić też uwagę na kościół św. Wojciecha, którego fundamenty są jednymi z najstarszych w mieście.

Jednak najważniejszym, jeżeli chodzi o polską historię zabytkiem w Krakowie jest Zamek Królewski na Wawelu. W znajdującej się nieopodal katedrze spoczywają polscy królowie i bohaterowie narodowi. W kryptach pochowano między innymi polskich wieszczy - Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. U stóp zamku znajduje się znana młodszym i starszym z legend Smocza Jama, przed którą dzielny szewczyk miał podstępem zgładzić krwiożerczą bestię. Przed grotą znajduje się atrakcja dla dzieci - figura smoka ziejącego ogniem.

Miłośnicy klimatycznych spacerów powinni wybrać się na Kazimierz. Dawna dzielnica żydowska pełna jest uznanych restauracji i knajp. Na terenie Kazimierza zachowała się najstarsza w Polsce Stara Synagoga, w której obecnie można podziwiać ekspozycję poświęconą kulturze Żydów. Pamiątek po dawnych mieszkańcach Kazimierza jest więcej - Synagoga Tempel, Synagoga Remuh i znajdujący nieopodal niej cmentarz z zachowanymi renesansowymi nagrobkami.

Na wycieczkę z najmłodszymi warto udać się do Ogrodu Doświadczalnego im. Stanisława Lema, gdzie dzieci będą mogły zapoznać się osobiście z prawami fizyki, wykonując proste doświadczenia. Około godziny drogi jazdy samochodem od Krakowa znajduje się jeden z najpopularniejszych parków rozrywki w Polsce - Energylandia w Zatorze.

5. Bieszczady

A może rzucić wszystko i wyjechać - chociaż na chwilę - w Bieszczady? To idealny region, aby się odizolować, wyciszyć, podziwiać cudowne dzieła matki natury oraz niespiesznie zwiedzać urocze, małe miasteczka.

Warunki w BeskidachShutterstock

Jednym z nich jest Sanok, w którym oprócz urokliwej starówki, warto zobaczyć zamek, gdzie znajduje się obecnie Muzeum Historyczne z obrazami namalowanymi przez jednego ze słynniejszych Sanoczanin - Zdzisława Beksińskiego. Tuż obok zamku wznosi się Cerkiew Katedralna Trójcy Świętej. Ciekawym punktem na mapie miasteczka jest Park Etnograficzny. W skansenie można podziwiać przykłady drewnianego budownictwa ludowego. Każdy z sektorów parku jest poświęcony innej grupie etnicznej zamieszkującej niegdyś tereny regionu.

Innym wartym odwiedzenia miasteczkiem w regionie są Ustrzyki Dolne. Ciekawe obiekty znajdziemy także w jego okolicach. W samych Ustrzykach Dolnych warto zobaczyć Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w którym zebrano eksponaty związane z bieszczadzką fauną i florą. W okolicznych miejscowościach, takich jak Hoszów, Równia, Smolnik i Chmiel warto zobaczyć zabytkowe cerkwie.

Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego stworzono całą sieć szlaków turystycznych, których łączna długość wynosi aż 130 kilometrów. Można je przebywać nie tylko pieszo, ale również konno czy na rowerach. Największą atrakcją Bieszczad są połoniny, będące znakomitymi punktami widokowymi. Atrakcją dla dzieci może być przejazd Bieszczadzką Kolejką Leśną. Popularna "bieszczadzka ciuchcia" wiedzie przez najbardziej urocze zakątki regionu, interesujące miasteczka i znane punkty widokowe.

6. Szlak Piastowski

Wielbiciele historii będą na pewno zadowoleni z odwiedzenia miejsc znajdujących się na Szlaku Piastowskim. To jedna z najstarszych tras turystycznych w Polsce, która przebiega przez dwa województwa - kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. W miejscowościach ze Szlaku Piastowskiego - takich jak Poznań, Gniezno czy Biskupin - znajduje się wiele zabytków z początku polskiej państwowości i czasów panowania Piastów.

Poznań ilolab / Shutterstock.com

Jednym z najważniejszych miast szlaku jest Gniezno, kolebka polskiej państwowości. Wzniesiony we wczesnym średniowieczu gród był pierwszą stolicą Polski. Niestety śladów po piastowskiej przeszłości ostało się niewiele. Ocalałe pamiątki po dawnych władcach można oglądać w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Warto udać się także na Wzgórze Lecha, gdzie przed wiekami powstała pierwsza osada. Obecnie wznosi się tam Katedra Gnieźnieńska, w której znajdują się relikwie św. Wojciecha oraz słynne Drzwi Gnieźnieńskie.

Kolejnym punktem na Szlaku Piastowskim jest Biskupin, jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Rekonstrukcja dawnej osady, na której ślady napotkał w latach 30. minionego wieku miejscowy nauczyciel Walenty Szwajcer, obejmuje część dawnych zabudowań, w tym wały obronne, bramę, uliczki oraz dwa rzędy domów. Od maja do września w rezerwacie archelogicznym można napotkać edukatorów i obejrzeć pokazy dawnego rękodzieła. Oprócz najbardziej znanej osady obronnej, na terenie parku można zobaczyć jeszcze obozowisko łowców i zbieraczy, osadę pierwszych rolników czy rekonstrukcję dawnych grobów skrzynkowych.

Innymi interesującymi przystankami Szlaku Piastowskiego są miejscowości znajdujące się nad jeziorem Gopło. W jednej z nich, Kruszwicy, warto zwiedzić znaną z legendy o królu Popielu Mysią Więżę. To właśnie tam okrutny władca miał zapłacić żywcem za swoje niecne występki i zostać zjedzonym przez myszy. Na szczycie budowli znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się widok na miasteczko oraz jezioro Gopło.

W okolicach jest także wiele atrakcji dla najmłodszych. W Rogowie znajduje się jeden z największych polskich parków z figurami dinozaurów. Na miejscu jest także plac zabaw oraz inne atrakcje dla dzieci. Ciekawą atrakcją jest również miasteczko rodem z amerykańskich westernów Silverado City w Żninie.

7. Pieniny

Przełom Dunajca, liczne szlaki, urocze miasteczka i rozległe panoramy co roku przyciągają w Pieniny rzesze turystów. Pasmo leżące po polskiej stronie przyjęło się dzielić na Pieniny Właściwe, ciągnące się od Czorsztyna do Szczawnicy. Małe Pieniny rozciągającą natomiast między Dunajcem na wysokości Szczawnicy a przełęczą Rozdziela.

Na krańcu Pienin znajduje się Czorsztyn z ruinami okazałego zamku wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego. W dawnej fortecy znajduje się ekspozycja przybliżające dzieje regionu oraz znaczenie budowli. Z tarasy zamkowego można podziwiać widok na okoliczne jezioro. Przy dobrych warunkach pogodowych można ujrzeć z niego nawet znacznie oddalone Tatry. Dużo popularniejszą atrakcją jest jednak spływ przełomem Dunajca. Rejs zaczyna się w Sromowcach Wyżnych - Kątach i kończy się w okolicach Szczawnicy. Obowiązkowym punktem wycieczki do Pienin jest zdobycie szczytu Trzech Koron.

PieninyPiotr Pawelczyk/Shutterstock

Na terenie parku narodowego znajduje się również słynny pieniński kurort, Szczawnica. Prócz wspaniałej lokalizacji, Szczawnica zawdzięcza swoją sławę także leczniczym wodom mineralnym. Na uwagę zasługuje stara zabudowa uzdrowiska, w tym XIX domy z namalowanymi na nich godłami. Ze szczegółową historią miasteczka można zapoznać się w Muzeum Pienińskim, w którym zgromadzono pamiątki dotyczące historii uzdrowiska. Dzięki wyciągowi krzesełkowemu ze Szczawnicy można dostać się także na Palenicę, szczyt w Małych Pieninach. Szczawnica to też idealny kierunek dla wielbicieli wycieczek rowerowych - z miasteczka wyznaczono ścieżkę rowerową, którą można pojechać aż do słowackiej Leśnicy. Warto wspiąć się również na Sokolicę. Mimo dość stromego podejścia, szczyt nie traci na popularności wśród turystów, których przyciąga roztaczająca się z niego przepiękna panorama.

Nieopodal kolejki liniowej na Palenicę znajduje się atrakcja dla miłośników adrenaliny - Zjeżdżalnia Grawitacyjna w Szczawnicy, letni tor saneczkowy, który ma długość 570 metrów. Śmiałkowie wchodzą do dwuosobowych wózków znajdujących się na specjalnym torze, które szybko pędzą na sam dół. Inną znajdującą się w Szczawnicy atrakcją jest Park Linowy Ablandia, gdzie niemałe wrażenia zapewni wspinaczka po ruchomych kładkach i siatkach zawieszonych między drzewami.

8. Wrocław

Wrocław to jedno z popularniejszych miejsc na mapie turystycznej Polski. Wszystko dzięki niepowtarzalnemu klimatowi wrocławskich uliczek, wyjątkowej architekturze i ogromnej liczbie atrakcji turystycznych.

Sercem Wrocławia jest tętniący wieczornym życiem towarzyskim rynek Startego Miasta. Warto jednak odwiedzić go również także za dnia, być móc zwiedzić tamtejsze zabytki. Na środku rynku znajduje się jedna z najważniejszych budowli Wrocławia - jeden z najpiękniejszych polskich ratuszy. Turyści mogą zwiedzić jego część, w którym znajduje się Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Na uwagę zasługują znajdują się nieopodal kamienice - Kamienica pod Złotym Słońcem z Muzeum Pana Tadeusza, a także Kamienica Jasia i Małgosi. Warto zajrzeć także do Bazyliki św. Elżbiety, jednej z najważniejszych świątyń miasta.

WrocławShutterstock

Podczas spaceru po stolicy Dolnego Śląska warto udać się także do najstarszej części Wrocławia. Ostrów Tumski to miejsce zasiedlone już od czasów pogańskich. Dzisiaj Ostrów Tumski jest uznawany za jedną z najładniejszych części Wrocławia. Najważniejszym zabytkiem Ostrowa Tumskiego jest arcydzieło architektury średniowiecznej, Katedra pw. Jana Chrzciciela. Na wieży katedralnej znajduje się punkt widokowy. W Ostrowie Tumskim warto też zobaczyć Bramę Kluskową, nazywany mostem zakochanych most Tumski czy XIII-wieczną Kolegiatę Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja.

Atrakcją dla najmłodszych niewątpliwie będzie poszukiwanie wrocławskich krasnali. W mieście znajduje się także słynny ogród zoologiczny. To największe takie miejsce w Polsce. W ogrodzie znajduje się wiele ciekawych gatunków zwierząt, w tym te najrzadsze i zagrożone wyginięciem jak myszojelenie, okapi czy manaty. Popularnym celem wycieczek jest także Ogród Japoński we Wrocławiu, zaaranżowany zgodnie z zasadami projektowania tradycyjnych orientalnych parków.

9. Zakopane i Tatry

Najwyższe pasmo górskie leżące w granicach Polski od lat cieszy się niezmienną popularnością wśród turystów. Rejon Tatr jest wyjątkowy nie tylko pod względem przyrodniczym, ale także historycznym i kulturowym, o czym można się przekonać podczas wizyty w jego najpopularniejszym miasteczku, Zakopanem.

Każda wycieczka do Zakopanego musi zahaczyć o jedną z najsłynniejszych ulic Polski, Krupówki. Podczas przechadzania się promenadą Zakopanego warto zwrócić uwagę na zabytkowy kościół Świętej Rodziny, a także zajrzeć do Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego. Często odwiedzanym przez turystów miejscem jest także ulica Kościeliska, na której znajdują się stare domy góralskie, a także ciekawy Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i Św. Klemensa czy stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. W okolicach znajduje się także willa Koliba, pierwszy dom wzniesiony w stylu zakopiańskim, w którym obecnie znajduje się Muzeum Stylu Zakopiańskiego.

ZakopaneShutterstock

Zakopane to idealne baza wypadowa na wycieczkę w Tatry. Jedną z popularniejszych z nich jest ta do Morskiego Oka, największego jeziora polodowcowego w Tatrach, otoczonego przez malownicze i najwyższe szczyty Tatr. Innym często obieranym kierunkiem jest Dolina Kościeliska. Przez jedną z najpiękniejszych dolin płynie Potok Kościeliski, wzdłuż którego wiedzie malowniczy szlak. Z Zakopanego turyści często udają się także na Gubałówkę z piękną panoramą Tatr. Na Gubałówkę można udać się specjalną kolejką.

Wycieczkę na Gubałówkę można uatrakcyjnić sobie wizytą w parku liniowym Trollandia czy zjechaniem Zjeżdżalnią Grawitacyjną Gubałówka. Na terenie Zakopanego znajduje się także Aqua Park. W mieście można odwiedzić także Muzeum Kornela Makuszyńskiego, autora "Przygód Koziołka Matołka", w którym zgromadzono pamiątki po słynnym pisarzu.

10. Mierzeja Helska i okolice

Jedno z popularniejszych miejsc na polskim wybrzeżu tworzą szerokie plaże, malownicze wioski i klify. Wielbicieli przyrody przyciągają także nadmorskie lasy z Puszczą Darżlubską. Narzekać nie mogą również miłośnicy historii - region obfituje w liczne zabytki, kościoły, pałace i sanktuaria.

Zwiedzanie najdłuższego polskiego półwyspu należy zacząć od jednego z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych nad Bałtykiem, Jastarni. Warto przejść się główną ulicą Sychty, zobaczyć miejski port czy wejść do zaułków przy których znajdują się stare chaty rybackie, a także udać się na spacer po szerokiej plaży. Inne popularne turystyczne ośrodki półwyspu to Jurata. Na krańcu półwyspu znajduje się miasteczko o tej samej nazwie - Hel z częściowo zachowaną przedwojenną zabudową. Przy miejskim bulwarze znajduje się schronisko dla fok.

Półwysep HelskiShutterstock

Ciekawą miejscowością znajdującą się niejako u nasady Półwyspu Helskiego jest Władysławowo. Jednym z symboli miasta jest Dom Rybaka. Najciekawszą częścią budynku dla turystów jest niewątpliwie Wieża Domu Rybaka, która jest świetnym punktem widokowym na panoramę miasta, Bałtyk, Półwysep Helski oraz Zatokę Pucką. W budynku znajdują się również ciekawe wystawy i ekspozycje, w tym Muzeum Motyli. Atrakcją miasteczka są też piękne plaże czy duży port, z którego wypływają statki wycieczkowe. Innymi ciekawymi okolicznymi miejscowościami są: Rozewie z urwistym klifem, Chłapowo z Wąwozem Chłapowskim czy Krokowa z zabytkowym pałacem.

Atrakcja dla dzieci może być wizyta w Ocean Parku we Władysławowie. Na terenie obiektu wystawiono modele największych morskich stworzeń o realnych rozmiarach. We Władysławowie działa też wesołe miasteczko Lunapark Sowiński z kolejkami górskimi, torami gokartowymi czy zamkiem strachu.

Autorka/Autor:Maja Piotrowska

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Pawelczyk/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Nic nie wskazuje na to, by w 2024 roku ceny nieruchomości gruntowych zaczęły spadać. Najbardziej poszukiwane przez inwestorów nadal będą grunty w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, a znaczącym rynkiem ma szansę stać się również Poznań - ocenia firma doradcza JLL.

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Źródło:
PAP

Samsung wrócił na pierwsze miejsce zestawienia największych producentów telefonów na świecie - wynika z raportu opublikowanego przez firmę IDC. Tym samym koncern z Korei Południowej wyprzedził amerykańskiego giganta - firmę Apple.

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Źródło:
"The Guardian"

W notatce skierowanej do pracowników Tesli Elon Musk napisał, że nie ma niczego, czego bardziej nienawidzi, "ale to musi zostać zrobione". W ten sposób zapowiedział zwolnienie ponad 10 procent pracowników firmy motoryzacyjnej.

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Źródło:
BBC

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w poniedziałek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. To równowartość około 27 miliardów złotych. Środki mają popłynąć między innymi na program Czyste Powietrze oraz likwidację białych plam w obszarze szerokopasmowego internetu w Polsce. - To dopiero początek - skomentowała rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. ekonomicznych Veerle Nuyts.

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa". Miliardy z KPO na koncie

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa". Miliardy z KPO na koncie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy wpłyną pozytywnie na złotego oraz będą wspierały wzrost gospodarczy - ocenił główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. Zwrócił uwagę, że jeszcze w tym roku Unia Europejska przekaże Polsce 24 miliardy euro, z czego 16-17 miliardów będzie pochodziło z KPO.

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki i złotego

Źródło:
PAP

Inflacja w marcu wyniosła dwa procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 procent. W marcu największy wpływ na wzrost cen miały wyższe ceny odzieży i obuwia - podał GUS.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Źródło:
PAP

W marcu na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 262,6 tysiąca nowych ofert pracy, czyli 19 procent mniej niż przed rokiem - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Grant Thornton. Z badania wynika, że w marcu największy spadek liczby ofert pracy w ujęciu rocznym zanotowano w branży informatycznej – pracodawcy opublikowali tu aż o 50 proc. mniej ofert niż rok temu.

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Źródło:
PAP

CVC, właściciel sieci Żabka Polska, ogłosił zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej na giełdzie w Amsterdamie - poinformowała spółka w komunikacie.

Właściciel dużej sieci w Polsce chce wejść na giełdę

Właściciel dużej sieci w Polsce chce wejść na giełdę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Finansów planuje, że Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że MF koncentruje się obecnie na emisjach obligacji w złotych.

Mają oceniać wydatki z państwowej kasy. Minister podaje termin

Mają oceniać wydatki z państwowej kasy. Minister podaje termin

Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wyraził aprobatę dla eksportu chińskich aut na rynek europejski. Jednak stawia warunek "uczciwej konkurencji". - Nie ma dumpingu, że nie ma nadprodukcji, że prawa autorskie nie są naruszane - wymieniał niemiecki przywódca. Oczekuje jednocześnie wyjaśnień od Chin w kwestii wsparcia rosyjskich działań w konflikcie z Ukrainą.

"Bez dumpingu i bez nadprodukcji". Niemiecki kanclerz stawia warunki chińskiej motoryzacji

"Bez dumpingu i bez nadprodukcji". Niemiecki kanclerz stawia warunki chińskiej motoryzacji

Źródło:
PAP

Choć budowa Centralnego Portu Lotniczego się nie zaczęła, to za czasów PiS rządowa spółka wydała miliony na polityczne pokazówki, posady dla partyjnych towarzyszy, ołtarze, walki MMA i skórzane torebki - wylicza w poniedziałkowym wydaniu tygodnik "Newsweek". Tylko w 2023 r. spółka miała wydać na marketing i PR prawie 14 mln zł.

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała rozporządzenie zaostrzające normy środowiskowe pojazdów. Norma Euro 7 zaostrzy limity cząstek stałych dla samochodów osobowych i dostawczych oraz spalin dla autobusów i ciężarówek. Rozporządzenie wprowadzi też paszport środowiskowy dla każdego pojazdu.

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Zmiana dla kierowców. Nowa norma spalin i paszporty dla każdego pojazdu

Źródło:
PAP

Węgierski deficyt dusi gospodarkę, a środki z KPO nie uratują Budapesztu od razu. W połowie grudnia Komisja Europejska odblokowała Węgrom 10,2 mld euro zamrożonych funduszy z polityki spójności z przewidzianych na lata 2021-2027 dla Węgier 22 mld euro. - Dostępne ponad 10 miliardów euro powinno wystarczyć rządowi na najbliższe lata na wsparcie krajowej gospodarki – powiedział Peter Virovacz, główny ekonomista banku ING Hungary odnosząc się do unijnych środków dla Węgier. - Nie zmieni to jednak z dnia na dzień jej stanu – zastrzegł analityk.

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Historyczna dziura w budżecie. "Duża część środków jest cały czas zamrożona"

Źródło:
PAP