"Fałsz jest nową prawdą". Bańki, mikrotrendy i pianka w kolorze czekolady

Źródło:
tvn24.pl
Polski plan na wykorzystanie sztucznej inteligencji
Polski plan na wykorzystanie sztucznej inteligencjiTVN24
wideo 2/4
Polski plan na wykorzystanie sztucznej inteligencjiTVN24

Nowy rok prowokuje do zadawania pytań. Co się wydarzy? Jakie tematy zdominują dyskusje w 2025 roku? Czy szykują się jakieś znaczące zmiany? Większość ekspertów jest pewna jednego. To będzie rok sztucznej inteligencji. Ale nie tylko. O trendach na najbliższe miesiące rozmawiamy z Moniką Borycką z TrendRadar oraz Mają Musznicką-Janiec z Trendify.lab.

W 2008 roku biuro amerykańskiego Dyrektora Wywiadu Narodowego opublikowało dokument, w którym analitycy próbowali przewidzieć, jak świat będzie wyglądał w 2025 roku. "Więcej zmienności niż kontynuacji"; "dominacja USA będzie mniej znacząca"; "możliwość wystąpienia globalnej pandemii" - to tylko kilka wniosków. Niektóre zaskakują trafnością. Czy wydarzenia z przyszłości da się przewidzieć? Nie do końca. Ale można próbować.

Na pytania dotyczące przyszłości odpowiedzi szukają - nie tylko na przełomie grudnia i stycznia, a przez cały rok - analityczki i analitycy trendów. Obserwują zmieniające się tendencje i próbują na podstawie poszlak zidentyfikować ducha czasów (z niem. Zeitgeist). Czego pragniemy, czego się obawiamy, czego w życiu mamy za mało, a w jakich dziedzinach nastąpił przesyt. Taka wiedza może być bardzo przydatna np. dla marek pracujących nad nowymi produktami. Skorzystają jednak nie tylko one.

- Zastanawianie się nad trendami pomaga nam w tworzeniu długoterminowych strategii. Możemy też zauważyć potencjalne niebezpieczeństwa, czerwone flagi i zastanowić się, jak ich uniknąć - tłumaczy Monika Borycka, analityczka, założycielka firmy TrendRadar.

Od pewnego czasu rośnie zainteresowanie śledzeniem trendów. Zdaniem analityczki zaczęło się to mniej więcej w czasie pandemii. - Być może niepewność i obawy związane z tym dziwnym, nieprzewidywalnym okresem sprawiły, że chcieliśmy mieć dostęp do wiedzy na temat tego, jak sytuacja może się rozwinąć - tłumaczy Borycka.

Nie jest to jednak takie łatwe. - Żyjemy w tak dynamicznych czasach, że dominujące tendencje zmieniają się bardzo szybko - dodaje. - Mówi się wręcz o hipercyklach trendów. Jeszcze na dobre nie zdążymy zagłębić się w to, co się pojawia, a już czekają nowości. Do tego świat trendów się zdecentralizował, jest dużo baniek, osobnych nurtów. Inne tendencje będą kształtować technologie, jeszcze inne - kulturę. Niektóre są widoczne tylko lokalnie. Ale możemy dostrzec pewne nastroje, powtarzające się w różnych miejscach na świecie i w rozmaitych dziedzinach - stwierdza.

Jakie nastroje dominują na początku 2025 r.?

Sztuczna inteligencja i badanie granic

Większość analityków jest pewna jednego: rok 2025 będzie rokiem sztucznej inteligencji.

- Rosnące znaczenie AI w wielu dziedzinach życia będzie dominującym trendem - uważa Maja Musznicka-Janiec z Trendify.lab. - Z fazy eksperymentalnej wchodzimy w etap intensywnych działań. Ten wątek pojawia się naprawdę wszędzie. Wpływa nie tylko na świat technologiczny, ale też na media czy kulturę - wyjaśnia.

Z jednej strony będzie można zrzucać niektóre zadania na AI. Jak mówi Musznicka-Janiec, coraz popularniejsi staną się tzw. Agenci AI. Czy to znaczy, że będziemy szpiegować sztuczną inteligencję (albo ona nas)? Nie. - Agenci AI to takie narzędzia, które będą wykonywać niektóre zadania za człowieka. To dynamicznie rozwijająca się gałąź - zapewnia analityczka - Warto być na bieżąco, żeby technologia AI nas nie zaskoczyła. Jeśli poznamy jej narzędzia, nawet takie podstawowe, będzie nam łatwiej wraz z ich rozwojem. A ta technologia już z nami zostanie. To na pewno będzie budziło obawy, ale spodziewam się rosnącej normalizacji użycia AI - zaznacza.

No właśnie, obawy. Coraz częstsze wykorzystywanie nowych narzędzi będzie budziło różne emocje odbiorców. Biznes będzie badał granice akceptacji wykorzystywania AI. Niedawno obserwowaliśmy to w Polsce, gdy jedna z krakowskich rozgłośni stworzyła "prezenterów", którzy mieli prowadzić programy. - Opór był bardzo duży. Słuchaczom nie podobał się też "wywiad" z Wisławą Szymborską, również wygenerowany przez AI - przypomina Monika Borycka. Podobnie jest też na świecie.

Czytaj także: Koniec eksperymentu. Radio Off Kraków zwalnia Sztuczną Inteligencję >>>>

- Coca-Cola została mocno skrytykowana, gdy wygenerowała świąteczną reklamę w całości przy pomocy AI. Osoby, którym spot się nie spodobał, mówiły, że firma "zabiła magię świąt".

Michał Rusinek o wykreowanej przez sztuczną inteligencję rozmowie z Wisławą Szymborską
Michał Rusinek o wykreowanej przez sztuczną inteligencję rozmowie z Wisławą SzymborskąTVN24, Mateusz Kudła, fot. Art. Service 2/PAP

"Fałsz jest nową prawdą"

Uśmiechnięta kobieta w stroju kucharki prezentuje swój najnowszy wypiek: chałkę w kształcie konia rzeczywistych rozmiarów. Pod wpisem w mediach społecznościowych zaroiło się od gratulacji. Tyle że "chałkoń" - jak ochrzcili go internauci - nie istnieje. Zarówno on, jak i pracownica piekarni, powstali dzięki sztucznej inteligencji.

Stworzenie "chałkonia" miało być żartem, ale zwróciło uwagę na poważny problem. Sztuczna inteligencja rozwija się i coraz częściej zastanawiamy się, co jest prawdą, a co nie. - Napięcie między rzeczywistością i fałszem będzie coraz silniejsze, co wyraża trend "Fake is the new real". Coraz trudniej odróżnić fikcję od rzeczywistości - stwierdza Monika Borycka.

Szczególny problem z identyfikacją wygenerowanych treści będą mieli seniorzy i inne osoby, które słabiej orientują się w świecie cyfrowym. Problem będzie się jeszcze pogłębiał. Według niektórych raportów w 2026 roku 90 proc. treści, które będą do nas docierać, będą wygenerowane z udziałem AI. Maja Musznicka-Janiec zwraca uwagę, że możemy już mówić o kryzysie zaufania wobec tego, co widzimy w sieci.

- W dobie tak zwanych mediów syntetycznych coraz większe znaczenie będzie miała autentyczność i sprawdzone, zweryfikowane treści - podkreśla. - Factchecking musi być na wysokim poziomie, tego będą wymagać odbiorcy. Z drugiej strony Mark Zuckeberg ogłosił, że w jego serwisach (m.in. Facebook) podejście do factcheckingu i moderacji treści zostanie poluzowane - dodaje.

Zdaniem Moniki Boryckiej coraz częściej będziemy dyskutować o kosztach wiarygodności. - Będą je ponosić nie tylko sami odbiorcy, ale też firmy i marki, które będą musiały częściej udowadniać, że ich przekazy są prawdziwe, niezafałszowane. Że nikt się pod nie nie podszywa - dodaje Borycka. - Trudniejsze może się też stać potwierdzanie tożsamości. Stworzenie cyfrowego "bliźniaka" przestaje być problemem. A stąd już tylko krok do wykorzystania takiej wygenerowanej przez AI postaci na przykład na służbowym zoomie - dodaje.

Przed kilkoma miesiącami pokazał to popularny amerykański przedsiębiorca i podkaster Reid Hoffman. W ramach eksperymentu "nakarmił" sztuczną inteligencję dotychczasowymi odcinkami swojego programu i porozmawiał ze swoim "cyfrowym bliźniakiem". - Niełatwo było ich rozróżnić - stwierdza Borycka.

Zaprzyjaźnij się z (ro)botem

A co, jeśli człowiek powoli przestanie być potrzebny? - Obserwujemy napięcie pomiędzy człowiekiem a maszyną - potwierdza Borycka. - Narzędzia AI coraz częściej towarzyszą nam w życiu, w związku z tym pojawiają się pytania i wątpliwości, kto będzie dominował: człowiek czy zaawansowana technologia - dodaje.

Część prostych kontaktów międzyludzkich zostaje zastąpionych przez kontakt z wirtualnym bytem. Wystarczy telefon na dowolną infolinię, by "porozmawiać" z botem, czyli maszyną. Sklepy internetowe chętnie korzystają z pomocy wirtualnych asystentów. Ta technologia będzie się rozwijać.

Czytaj także: Sztuczna inteligencja zabierze pracę? "To nie żywioł, decyzja zależy od ludzi" >>>>

- Rośnie zainteresowanie - szczególnie ze strony inwestorów - robotami humanoidalnymi, czyli zaprojektowanymi tak, aby przypominać człowieka, na przykład podobnie się poruszać - tłumaczy Borycka. - Ambicją wielu firm technologicznych jest dziś to, aby wprowadzić je do masowej produkcji, ale też masowego użytku, czyniąc z nich roboty ogólnego przeznaczenia. Wiele specjalistów wskazuje, że uda się to w ciągu najbliższych lat - stwierdza.

Przykładem może być Optimus produkowany przez firmę Tesla. Reklamowany jest jako "dwunożny robot humanoidalny ogólnego przeznaczenia, zdolny do wykonywania zadań, które są niebezpieczne, powtarzalne lub nudne". Ma kosztować ok. 30 tys. dolarów (120 tys. zł) i być w stanie wyprowadzić psa na spacer, umyć naczynia czy posprzątać w domu. Trend zauważyli też celebryci. - Ostatnio z Optimusem na swoim Instagramie zapozowała Kim Kardashian - śmieje się Borycka.

Wyłączenie wtyczki

Przy takim natężeniu trendów związanych z zaawansowaną technologią nie dziwi powstanie trendu przeciwnego - docenianie życia poza internetem i szukanie aktywności w świecie rzeczywistym. Bez telefonów i ciągłego relacjonowania swojego życia w mediach społecznościowych.

- Jeszcze kilka lat temu nie widzieliśmy w social mediach niczego złego, ale coraz częściej zauważamy, że dzielą i polaryzują, zamiast łączyć - zwraca uwagę Maja Musznicka-Janiec. - Im większe znaczenie w naszym życiu ma technologia, tym mocniej jesteśmy tym zmęczeni. Ciągłe połączenie z siecią, nieustanne powiadomienia, praca i relacje funkcjonujące w sieci. Nie wiemy, co możemy w tej sytuacji zrobić, a to rodzi frustrację. Big techy robią wszystko, żebyśmy w tym świecie przebywali jak najwięcej, ale my coraz częściej mamy potrzebę wyjścia do "prawdziwego", namacalnego świata. W świecie cyfrowym potrzebujemy prawdziwych relacji, okazji do spotkań twarzą w twarz, do doświadczania. Będziemy szukać rozwiązań, które nam to umożliwią - prognozuje.

Ten trend zauważa także Monika Borycka. - Zastanawiamy się, jak wiele chwil z naszego życia chcemy przeżywać online. Koncept mediów społecznościowych dla wielu grup się wyczerpuje. Młodsze pokolenia szukają innych form spędzania czasu w sieci. Facebook dla nich nie istnieje, Instagram robi się nudny, a TikTok może być niebezpieczny. Pojawia się tęsknota za nawiązywaniem relacji poza siecią - opowiada.

Są już przykłady na to, jak ten trend może wyglądać w praktyce. - W Amsterdamie powstała kawiarnia, w której telefony zostawia się przy wejściu. W Los Angeles latem hitem stał się klub szachowy. Część nastolatków chce korzystać z tzw. dumbphone’ów: można zadzwonić, wysłać smsa, ale już nie połączyć się z internetem - opowiada Borycka. - Wraca rozwaga w korzystaniu z technologii. Australia podwyższa granicę wieku, od której można korzystać z mediów społecznościowych, w niektórych szkołach w Skandynawii zakazuje się komórek - opisuje.

Wracają też nieco zapomniane, "analogowe" rozrywki: zbieranie grzybów, robienie na drutach czy szydełkowanie. Bunt przeciwko technologiom może się nasilać w najnowszej generacji, zwanej pokoleniem beta. To ludzie urodzeni w czasach, gdy wszechobecna będzie sztuczna inteligencja.

Kolor mokka czy może wiśniowy?

Trendy na nadchodzące miesiące określa się za pomocą chwytliwych fraz, opisów, ale też za pośrednictwem koloru. Od dwudziestu pięciu lat firma Pantone na kilka tygodni przed początkiem nowego roku ogłasza, jaka barwa zdaniem specjalistów najlepiej odda ducha czasów. W 2025 r. ma to być "Mocha Mousse" - czyli w wolnym tłumaczeniu pianka o barwie czekolady. Kolor ma kojarzyć się z miękkością, ciepłem i odwoływać się do naszego pragnienia komfortu.

Inne zdanie mają użytkownicy portalu Pinterest, zdaniem których rok 2025 najlepiej określa kolor ciemnowiśniowy. Popularność wyszukiwania hasła "cherry vibe" miała się zwiększyć o 325 proc.

- Ważnym dominującym nastrojem jest poczucie, że funkcjonujemy pomiędzy wieloma silnymi nurtami. Widzimy to w różnych obszarach - stwierdza Monika Borycka. Ale dodaje, że analitycy trendów nie przewidują przyszłości. - Możemy wskazywać możliwe kierunki zmian, zadawać pytania zaczynające się od "what if" - "co by było gdyby". Trzeba jednak pamiętać, że trendy są żywe, zmieniają się pod wpływem okoliczności, ewoluują w czasie. Ich trajektoria może się zmieniać - podkreśla Monika Borycka.

Autorka/Autor:Natalia Szostak/ToL

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Eksperci są zgodni, że migranci są nam potrzebni, bo w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy ma zniknąć nawet 2,1 miliona osób. - Masowy napływ cudzoziemców pozwolił wypełnić lukę, która powstała z powodu starzenia się społeczeństwa i depopulacji - podkreśla Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ale to już nie wystarczy.

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

"Stanęłyby niektóre fabryki, a część szpitali miałaby problem z obsadą kadry"

Źródło:
TVN24+

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rozległa awaria zasilania w Hiszpanii i Portugalii doprowadziła do anulowania kilkudziesięciu lotów oraz zakłóceń w funkcjonowaniu sieci kolejowej - podał portal stacji telewizyjnej BBC.

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Masa odwołanych lotów, pasażerowie utknęli w pociągach

Źródło:
PAP

Awaria prądu na Półwyspie Iberyjskim nie doprowadziła do zakłóceń w pracy krajowego systemu elektroenergetycznego - wynika z poniedziałkowego oświadczenia Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Rzecznik prasowy PSE zapewnił, że polski operator jest przygotowany na takie zagrożenia. 

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Blackout na Półwyspie Iberyjskim. Polski operator zabiera głos

Źródło:
PAP

Podczas majówki większość kierowców zatankuje taniej niż rok temu - zauważa Urszula Cieślak, dyrektor Działu Prognoz i Analiz Reflexu. Benzyna 95 jest tańsza o ponad 80 groszy na litrze, olej napędowy o ponad 77 groszy, natomiast benzyna 98 - o 64 grosze. W ciągu ostatniego roku o 20 groszy podrożał natomiast autogaz.

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Majówkowe tankowanie tańsze niż przed rokiem

Źródło:
PAP

- Trzeba skrócić czas pracy Polek i Polaków, oczywiście przy zachowaniu tego samego poziomu wynagrodzeń - powiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zapowiedziała dobrowolny pilotaż dla różnego rodzaju pracodawców.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, czyli tak zwanej trzynastki. W tym roku do ponad 8,8 miliona osób trafiło łącznie blisko 16,5 miliarda złotych brutto. ZUS rozpoczął też coroczną wysyłkę listów do emerytów i rencistów.

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Koperty dla milionów emerytów. Dwie ważne decyzje

Źródło:
PAP

Resort finansów planuje uproszczenie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, ograniczenie formalności i zmniejszenie barier administracyjnych związanych z ich stosowaniem - wynika z wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Resort szykuje zmiany w podatku

Resort szykuje zmiany w podatku

Źródło:
PAP

- Dzięki nowej umowie z Westinghouse-Bechtel inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce staje się pewniejsza - powiedział premier Donald Tusk. Polska podpisała w poniedziałek z amerykańskimi wykonawcami, konsorcjum Westinghouse-Bechtel, umowę pomostową (EDA) w sprawie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Jest umowa w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Źródło:
PAP

Zbliża się majówka. System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w czwartek (1 maja) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. 

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Przerwa w realizacji przelewów. Płatności warto zlecić z wyprzedzeniem

Źródło:
tvn24.pl

PIT za 2024 rok możemy rozliczyć jeszcze tylko przez trzy dni. Ostateczny termin złożenia deklaracji podatku dochodowego upływa w środę, 30 kwietnia. Zeznanie można wysłać drogą elektroniczną lub na papierze i złożyć w Urzędzie Skarbowym albo wysłać pocztą.

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Ostatnie dni na rozliczenie się z fiskusem

Źródło:
PAP

Na wniosek Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) wydało decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną spółki Torgservis PL oraz jej udziałowców, Siergieja i Andrieja Sznejderów. Objęta sankcjami spółka prowadzi na polskim rynku sieć dyskontów MyPrice.

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Rosyjska sieć sklepów wróciła do Polski pod nową nazwą. Reakcja rządu

Źródło:
PAP

Ceny luksusowych mieszkań w Polsce nieustannie rosną. Metr kwadratowy nowej inwestycji deweloperskiej w Warszawie może kosztować 100 tysięcy złotych - podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

100 tysięcy złotych za metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Według raportu Instytutu Gallupa tylko 10 procent Polaków uważa, że angażuje się w swoją pracę. Raport analizuje emocje pracowników na całym świecie w 2024 roku. Polska zajęła 32. miejsce na 38 krajów europejskich, co jest jednym z najniższych wyników w Europie.

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Zestresowani i niezaangażowani. Jeden z najniższych wyników w Europie

Źródło:
PAP

Od kilku miesięcy obowiązują przepisy wprowadzające obowiązek raportowania do fiskusa transakcji sprzedających na platformach internetowych. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, osoby, które dokonują wielu transakcji na kilku internetowych platformach handlu, mogą nie podlegać raportowaniu do Krajowej Administracji Skarbowej, mimo przekroczenia ustawowych limitów.

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Sprzedajesz w internecie, dane mogą trafić do fiskusa. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

W sobotę w głównym losowaniu Lotto padły aż dwie szóstki. Padła też jedna szóstka w grze Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 kwietnia 2025 roku.

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Dwie szóstki w Lotto, jedna w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) odnotował w całej Polsce 25,5 miliona zaświadczeń lekarskich dotyczących czasowej niezdolności do pracy, co przełożyło się na łącznie 253,5 miliona dni absencji chorobowej. Z danych ZUS wynika, że nastąpił wyraźny wzrost zachorowań na krztusiec.

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Miliony dni na L4. Jedna choroba zanotowała ostry wzrost

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają wiadomości, w których nakłaniają do zaktualizowania danych z powodu podejrzanej aktywności na "koncie Blik" - informuje spółka Polski Standard Płatności (PSP), operator Blika, w swoich mediach społecznościowych. Jak przekazano, to próba kradzieży danych i środków finansowych.

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Nowy atak oszustów. "Czerwona flaga"

Źródło:
tvn24.pl

Według badania Polskiej Organizacji Turystycznej 43 procent Polaków planuje w tym roku wyjazd na majówkę. Spośród nich 21 procent zamierza spędzić ten czas w kraju, 7 procent za granicą, a reszta jeszcze nie podjęła decyzji.

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Gdzie na majówkę? Wyniki badania

Źródło:
PAP

Unijny komisarz do spraw gospodarki Valdis Dombrovskis po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem skarbu Scottem Bessentem powiedział, że rozmowy z USA "nie są jeszcze w zbyt dojrzałej fazie". - Wciąż potrzeba wiele pracy, by dojść do porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi i uniknąć wzajemnych ceł - podkreślał. Dombrovskis zabrał głos także w sprawie działań Chin.

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Unijny komisarz o rozmowach z USA. Ostrzega Chiny

Źródło:
PAP

Premier Australii Anthony Albanese zapowiada, że jeśli jego partia wygra nadchodzące wybory, to doprowadzi do zainwestowania 1,2 miliarda dolarów w metale ziem rzadkich. Stacja BBC zastanawia się, czy blokada Chin na eksport tych metali jest szansą dla Canberry.

Blokada Chin szansą dla Australii

Blokada Chin szansą dla Australii

Źródło:
BBC

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane w wysokości około miliona złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot i liczby, które padły 25 kwietnia 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zespół CSIRT KNF ostrzega przed rosnącym zagrożeniem "płynącym z grupowych wiadomości SMS od cyberprzestępców". Podkreśla także, że działania oszustów są "coraz bardziej niebezpieczne".

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

"Ich działania są nie tylko coraz bardziej niebezpieczne". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl