"Fałsz jest nową prawdą". Bańki, mikrotrendy i pianka w kolorze czekolady

Źródło:
tvn24.pl
Polski plan na wykorzystanie sztucznej inteligencji
Polski plan na wykorzystanie sztucznej inteligencjiTVN24
wideo 2/4
Polski plan na wykorzystanie sztucznej inteligencjiTVN24

Nowy rok prowokuje do zadawania pytań. Co się wydarzy? Jakie tematy zdominują dyskusje w 2025 roku? Czy szykują się jakieś znaczące zmiany? Większość ekspertów jest pewna jednego. To będzie rok sztucznej inteligencji. Ale nie tylko. O trendach na najbliższe miesiące rozmawiamy z Moniką Borycką z TrendRadar oraz Mają Musznicką-Janiec z Trendify.lab.

W 2008 roku biuro amerykańskiego Dyrektora Wywiadu Narodowego opublikowało dokument, w którym analitycy próbowali przewidzieć, jak świat będzie wyglądał w 2025 roku. "Więcej zmienności niż kontynuacji"; "dominacja USA będzie mniej znacząca"; "możliwość wystąpienia globalnej pandemii" - to tylko kilka wniosków. Niektóre zaskakują trafnością. Czy wydarzenia z przyszłości da się przewidzieć? Nie do końca. Ale można próbować.

Na pytania dotyczące przyszłości odpowiedzi szukają - nie tylko na przełomie grudnia i stycznia, a przez cały rok - analityczki i analitycy trendów. Obserwują zmieniające się tendencje i próbują na podstawie poszlak zidentyfikować ducha czasów (z niem. Zeitgeist). Czego pragniemy, czego się obawiamy, czego w życiu mamy za mało, a w jakich dziedzinach nastąpił przesyt. Taka wiedza może być bardzo przydatna np. dla marek pracujących nad nowymi produktami. Skorzystają jednak nie tylko one.

- Zastanawianie się nad trendami pomaga nam w tworzeniu długoterminowych strategii. Możemy też zauważyć potencjalne niebezpieczeństwa, czerwone flagi i zastanowić się, jak ich uniknąć - tłumaczy Monika Borycka, analityczka, założycielka firmy TrendRadar.

Od pewnego czasu rośnie zainteresowanie śledzeniem trendów. Zdaniem analityczki zaczęło się to mniej więcej w czasie pandemii. - Być może niepewność i obawy związane z tym dziwnym, nieprzewidywalnym okresem sprawiły, że chcieliśmy mieć dostęp do wiedzy na temat tego, jak sytuacja może się rozwinąć - tłumaczy Borycka.

Nie jest to jednak takie łatwe. - Żyjemy w tak dynamicznych czasach, że dominujące tendencje zmieniają się bardzo szybko - dodaje. - Mówi się wręcz o hipercyklach trendów. Jeszcze na dobre nie zdążymy zagłębić się w to, co się pojawia, a już czekają nowości. Do tego świat trendów się zdecentralizował, jest dużo baniek, osobnych nurtów. Inne tendencje będą kształtować technologie, jeszcze inne - kulturę. Niektóre są widoczne tylko lokalnie. Ale możemy dostrzec pewne nastroje, powtarzające się w różnych miejscach na świecie i w rozmaitych dziedzinach - stwierdza.

Jakie nastroje dominują na początku 2025 r.?

Sztuczna inteligencja i badanie granic

Większość analityków jest pewna jednego: rok 2025 będzie rokiem sztucznej inteligencji.

- Rosnące znaczenie AI w wielu dziedzinach życia będzie dominującym trendem - uważa Maja Musznicka-Janiec z Trendify.lab. - Z fazy eksperymentalnej wchodzimy w etap intensywnych działań. Ten wątek pojawia się naprawdę wszędzie. Wpływa nie tylko na świat technologiczny, ale też na media czy kulturę - wyjaśnia.

Z jednej strony będzie można zrzucać niektóre zadania na AI. Jak mówi Musznicka-Janiec, coraz popularniejsi staną się tzw. Agenci AI. Czy to znaczy, że będziemy szpiegować sztuczną inteligencję (albo ona nas)? Nie. - Agenci AI to takie narzędzia, które będą wykonywać niektóre zadania za człowieka. To dynamicznie rozwijająca się gałąź - zapewnia analityczka - Warto być na bieżąco, żeby technologia AI nas nie zaskoczyła. Jeśli poznamy jej narzędzia, nawet takie podstawowe, będzie nam łatwiej wraz z ich rozwojem. A ta technologia już z nami zostanie. To na pewno będzie budziło obawy, ale spodziewam się rosnącej normalizacji użycia AI - zaznacza.

No właśnie, obawy. Coraz częstsze wykorzystywanie nowych narzędzi będzie budziło różne emocje odbiorców. Biznes będzie badał granice akceptacji wykorzystywania AI. Niedawno obserwowaliśmy to w Polsce, gdy jedna z krakowskich rozgłośni stworzyła "prezenterów", którzy mieli prowadzić programy. - Opór był bardzo duży. Słuchaczom nie podobał się też "wywiad" z Wisławą Szymborską, również wygenerowany przez AI - przypomina Monika Borycka. Podobnie jest też na świecie.

Czytaj także: Koniec eksperymentu. Radio Off Kraków zwalnia Sztuczną Inteligencję >>>>

- Coca-Cola została mocno skrytykowana, gdy wygenerowała świąteczną reklamę w całości przy pomocy AI. Osoby, którym spot się nie spodobał, mówiły, że firma "zabiła magię świąt".

Michał Rusinek o wykreowanej przez sztuczną inteligencję rozmowie z Wisławą Szymborską
Michał Rusinek o wykreowanej przez sztuczną inteligencję rozmowie z Wisławą SzymborskąTVN24, Mateusz Kudła, fot. Art. Service 2/PAP

"Fałsz jest nową prawdą"

Uśmiechnięta kobieta w stroju kucharki prezentuje swój najnowszy wypiek: chałkę w kształcie konia rzeczywistych rozmiarów. Pod wpisem w mediach społecznościowych zaroiło się od gratulacji. Tyle że "chałkoń" - jak ochrzcili go internauci - nie istnieje. Zarówno on, jak i pracownica piekarni, powstali dzięki sztucznej inteligencji.

Stworzenie "chałkonia" miało być żartem, ale zwróciło uwagę na poważny problem. Sztuczna inteligencja rozwija się i coraz częściej zastanawiamy się, co jest prawdą, a co nie. - Napięcie między rzeczywistością i fałszem będzie coraz silniejsze, co wyraża trend "Fake is the new real". Coraz trudniej odróżnić fikcję od rzeczywistości - stwierdza Monika Borycka.

Szczególny problem z identyfikacją wygenerowanych treści będą mieli seniorzy i inne osoby, które słabiej orientują się w świecie cyfrowym. Problem będzie się jeszcze pogłębiał. Według niektórych raportów w 2026 roku 90 proc. treści, które będą do nas docierać, będą wygenerowane z udziałem AI. Maja Musznicka-Janiec zwraca uwagę, że możemy już mówić o kryzysie zaufania wobec tego, co widzimy w sieci.

- W dobie tak zwanych mediów syntetycznych coraz większe znaczenie będzie miała autentyczność i sprawdzone, zweryfikowane treści - podkreśla. - Factchecking musi być na wysokim poziomie, tego będą wymagać odbiorcy. Z drugiej strony Mark Zuckeberg ogłosił, że w jego serwisach (m.in. Facebook) podejście do factcheckingu i moderacji treści zostanie poluzowane - dodaje.

Zdaniem Moniki Boryckiej coraz częściej będziemy dyskutować o kosztach wiarygodności. - Będą je ponosić nie tylko sami odbiorcy, ale też firmy i marki, które będą musiały częściej udowadniać, że ich przekazy są prawdziwe, niezafałszowane. Że nikt się pod nie nie podszywa - dodaje Borycka. - Trudniejsze może się też stać potwierdzanie tożsamości. Stworzenie cyfrowego "bliźniaka" przestaje być problemem. A stąd już tylko krok do wykorzystania takiej wygenerowanej przez AI postaci na przykład na służbowym zoomie - dodaje.

Przed kilkoma miesiącami pokazał to popularny amerykański przedsiębiorca i podkaster Reid Hoffman. W ramach eksperymentu "nakarmił" sztuczną inteligencję dotychczasowymi odcinkami swojego programu i porozmawiał ze swoim "cyfrowym bliźniakiem". - Niełatwo było ich rozróżnić - stwierdza Borycka.

Zaprzyjaźnij się z (ro)botem

A co, jeśli człowiek powoli przestanie być potrzebny? - Obserwujemy napięcie pomiędzy człowiekiem a maszyną - potwierdza Borycka. - Narzędzia AI coraz częściej towarzyszą nam w życiu, w związku z tym pojawiają się pytania i wątpliwości, kto będzie dominował: człowiek czy zaawansowana technologia - dodaje.

Część prostych kontaktów międzyludzkich zostaje zastąpionych przez kontakt z wirtualnym bytem. Wystarczy telefon na dowolną infolinię, by "porozmawiać" z botem, czyli maszyną. Sklepy internetowe chętnie korzystają z pomocy wirtualnych asystentów. Ta technologia będzie się rozwijać.

Czytaj także: Sztuczna inteligencja zabierze pracę? "To nie żywioł, decyzja zależy od ludzi" >>>>

- Rośnie zainteresowanie - szczególnie ze strony inwestorów - robotami humanoidalnymi, czyli zaprojektowanymi tak, aby przypominać człowieka, na przykład podobnie się poruszać - tłumaczy Borycka. - Ambicją wielu firm technologicznych jest dziś to, aby wprowadzić je do masowej produkcji, ale też masowego użytku, czyniąc z nich roboty ogólnego przeznaczenia. Wiele specjalistów wskazuje, że uda się to w ciągu najbliższych lat - stwierdza.

Przykładem może być Optimus produkowany przez firmę Tesla. Reklamowany jest jako "dwunożny robot humanoidalny ogólnego przeznaczenia, zdolny do wykonywania zadań, które są niebezpieczne, powtarzalne lub nudne". Ma kosztować ok. 30 tys. dolarów (120 tys. zł) i być w stanie wyprowadzić psa na spacer, umyć naczynia czy posprzątać w domu. Trend zauważyli też celebryci. - Ostatnio z Optimusem na swoim Instagramie zapozowała Kim Kardashian - śmieje się Borycka.

Wyłączenie wtyczki

Przy takim natężeniu trendów związanych z zaawansowaną technologią nie dziwi powstanie trendu przeciwnego - docenianie życia poza internetem i szukanie aktywności w świecie rzeczywistym. Bez telefonów i ciągłego relacjonowania swojego życia w mediach społecznościowych.

- Jeszcze kilka lat temu nie widzieliśmy w social mediach niczego złego, ale coraz częściej zauważamy, że dzielą i polaryzują, zamiast łączyć - zwraca uwagę Maja Musznicka-Janiec. - Im większe znaczenie w naszym życiu ma technologia, tym mocniej jesteśmy tym zmęczeni. Ciągłe połączenie z siecią, nieustanne powiadomienia, praca i relacje funkcjonujące w sieci. Nie wiemy, co możemy w tej sytuacji zrobić, a to rodzi frustrację. Big techy robią wszystko, żebyśmy w tym świecie przebywali jak najwięcej, ale my coraz częściej mamy potrzebę wyjścia do "prawdziwego", namacalnego świata. W świecie cyfrowym potrzebujemy prawdziwych relacji, okazji do spotkań twarzą w twarz, do doświadczania. Będziemy szukać rozwiązań, które nam to umożliwią - prognozuje.

Ten trend zauważa także Monika Borycka. - Zastanawiamy się, jak wiele chwil z naszego życia chcemy przeżywać online. Koncept mediów społecznościowych dla wielu grup się wyczerpuje. Młodsze pokolenia szukają innych form spędzania czasu w sieci. Facebook dla nich nie istnieje, Instagram robi się nudny, a TikTok może być niebezpieczny. Pojawia się tęsknota za nawiązywaniem relacji poza siecią - opowiada.

Są już przykłady na to, jak ten trend może wyglądać w praktyce. - W Amsterdamie powstała kawiarnia, w której telefony zostawia się przy wejściu. W Los Angeles latem hitem stał się klub szachowy. Część nastolatków chce korzystać z tzw. dumbphone’ów: można zadzwonić, wysłać smsa, ale już nie połączyć się z internetem - opowiada Borycka. - Wraca rozwaga w korzystaniu z technologii. Australia podwyższa granicę wieku, od której można korzystać z mediów społecznościowych, w niektórych szkołach w Skandynawii zakazuje się komórek - opisuje.

Wracają też nieco zapomniane, "analogowe" rozrywki: zbieranie grzybów, robienie na drutach czy szydełkowanie. Bunt przeciwko technologiom może się nasilać w najnowszej generacji, zwanej pokoleniem beta. To ludzie urodzeni w czasach, gdy wszechobecna będzie sztuczna inteligencja.

Kolor mokka czy może wiśniowy?

Trendy na nadchodzące miesiące określa się za pomocą chwytliwych fraz, opisów, ale też za pośrednictwem koloru. Od dwudziestu pięciu lat firma Pantone na kilka tygodni przed początkiem nowego roku ogłasza, jaka barwa zdaniem specjalistów najlepiej odda ducha czasów. W 2025 r. ma to być "Mocha Mousse" - czyli w wolnym tłumaczeniu pianka o barwie czekolady. Kolor ma kojarzyć się z miękkością, ciepłem i odwoływać się do naszego pragnienia komfortu.

Inne zdanie mają użytkownicy portalu Pinterest, zdaniem których rok 2025 najlepiej określa kolor ciemnowiśniowy. Popularność wyszukiwania hasła "cherry vibe" miała się zwiększyć o 325 proc.

- Ważnym dominującym nastrojem jest poczucie, że funkcjonujemy pomiędzy wieloma silnymi nurtami. Widzimy to w różnych obszarach - stwierdza Monika Borycka. Ale dodaje, że analitycy trendów nie przewidują przyszłości. - Możemy wskazywać możliwe kierunki zmian, zadawać pytania zaczynające się od "what if" - "co by było gdyby". Trzeba jednak pamiętać, że trendy są żywe, zmieniają się pod wpływem okoliczności, ewoluują w czasie. Ich trajektoria może się zmieniać - podkreśla Monika Borycka.

Autorka/Autor:Natalia Szostak/ToL

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Rada Polityki Pieniężnej zostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie - poinformował bank centralny. Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w kwietniu pozostały na dotychczasowym poziomie. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat zwraca jednak uwagę, że dość dobre dane na temat inflacji w marcu sprawiły, że przewidywany moment obniżki coraz bardziej się przybliża, co wpływa na WIBOR. Ekspert wyliczył, ile może wynieść rata w kolejnych miesiącach.

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym w Polsce, proponujący wprowadzenie całorocznego czasu letniego. Zdaniem autorów likwidacja zmiany czasu wpłynęłaby pozytywnie na zdrowie Polaków.

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński gigant Xiaomi zapowiedział współpracę z policją w dochodzeniu dotyczącym tragicznego wypadku z udziałem samochodu SU7, wyposażonego w system autonomicznej jazdy - przekazał dziennik "South China Morning Post". W zdarzeniu, do którego doszło w sobotę, życie straciły trzy osoby.

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Źródło:
PAP

Biały Dom szacuje koszty, jakie Stany Zjednoczone poniosłyby w związku z zarządzaniem Grenlandią, gdyby to terytorium, obecnie zależne od Danii, znalazło się pod amerykańską kontrolą – podał w środę "Washington Post".

USA liczą koszty. "Zapłacimy więcej"

USA liczą koszty. "Zapłacimy więcej"

Źródło:
PAP

Portal Moscow Times poinformował w środę, że łączny majątek 146 rosyjskich miliarderów przewyższa oszczędności zgromadzone przez wszystkich pozostałych mieszkańców kraju. Dane pochodzą z dorocznej listy miliarderów magazynu 'Forbes'."

146 osób ma więcej niż reszta obywateli

146 osób ma więcej niż reszta obywateli

Źródło:
PAP

Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Krzysztof Trofiniak złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska - podała spółka w komunikacie. Zarząd PGZ działa obecnie w czteroosobowym składzie.

Prezes polskiego giganta rezygnuje

Prezes polskiego giganta rezygnuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Najem krótkoterminowy za pośrednictwem wyspecjalizowanych platform mocno zyskuje na popularności w Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu w 2024 roku odnotowano jego wzrost o 18,8 procent w porównaniu do roku 2023. W trzecim kwartale najpopularniejsze pod tym względem były trzy regiony, znajdujące się w Chorwacji, Hiszpanii i Francji.

Fala rozlewa się na całą Europę. Duży wzrost

Fala rozlewa się na całą Europę. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Przebywająca w stolicy Ukrainy Kijowie niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock wykluczyła możliwość wznowienia projektu gazociągu Nord Stream 2, który miałby dostarczać Europie rosyjski gaz. Moskwa zasugerowała ostatnio wznowienie projektu.

Niemiecka ministra zabrała głos w sprawie Nord Stream 2

Niemiecka ministra zabrała głos w sprawie Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Na południowej granicy kraju w związku z zagrożeniem pryszczycą wprowadzone zostały rygorystyczne kontrole weterynaryjne - przekazał w środę w Sejmie minister rolnictwa Czesław Siekierski. Na dziesięciu przejściach granicznych służby weterynaryjne prowadzą dyżury, rozstawiono bramki i maty dezynfekcyjne.

"Rygorystyczne kontrole" na granicach

"Rygorystyczne kontrole" na granicach

Źródło:
PAP

Eksploatacja reaktora jądrowego Maria została wstrzymana na czas od 1 kwietnia do 8 maja - poinformowało tvn24.pl Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Z końcem marca wygasło zezwolenie Państwowej Agencji Atomistyki umożliwiające działalność tego obiektu.

Jedyny taki reaktor w Polsce. Przestał działać

Jedyny taki reaktor w Polsce. Przestał działać

Źródło:
tvn24.pl

Skarga Ryanaira w sprawie pomocy publicznej przyznanej polskiemu LOT-owi została oddalona przez Sąd Unii Europejskiej. Pieniądze miały zrekompensować polskiemu przewoźnikowi straty poniesione w związku z pandemią COVID-19.

Ryanair przegrywa w sądzie

Ryanair przegrywa w sądzie

Źródło:
PAP

Zamknięta część popularnych szlaków na Maderze i tak jest odwiedzana przez turystów, w tym Polaków - wynika z informacji portugalskich mediów. Przeskakują przez ogrodzenie, łamiąc w ten sposób zakazy. Narażają się jednocześnie na duże koszty, jeśli będą musieli skorzystać z pomocy.

Polacy ryzykują zdrowiem i życiem. Grożą im duże kary

Polacy ryzykują zdrowiem i życiem. Grożą im duże kary

Źródło:
PAP

Ceny jaj z powodu ptasiej grypy mogą wzrosnąć - przyznał wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski. Przypomniał, że problem z dostępnością jaj ma kilka państw, na przykład Stany Zjednoczone, które zwróciły się już o pomoc do kilku krajów - również do Polski.

Ceny tego produktu mogą wzrosnąć. "Sytuacja jest dynamiczna"

Ceny tego produktu mogą wzrosnąć. "Sytuacja jest dynamiczna"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Amerykanie masowo grają na giełdzie, a wielu się zadłuża, by kupować akcje. Polityka administracji USA może jednak doprowadzić do zapaści na Wall Street. Zachowania Trumpa są nieobliczalne, a rynki kapitałowe są bardzo czułe na takie decyzje - powiedział rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. W jej efekcie sprzedaż wyrobów tytoniowych z charakterystycznym aromatem będzie zakazana.

Te produkty będą zakazane. Podpis prezydenta

Te produkty będą zakazane. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Od 2 kwietnia obywatele Polski objęci ruchem bezwizowym muszą posiadać elektroniczną autoryzację podróży (Electronic Travel Authorisation - ETA) w celu wjazdu do Wielkiej Brytanii. Opłata za ten cyfrowy dokument wynosi 10 funtów, a od 9 kwietnia wzrośnie do 16 funtów.

Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii

Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną drugiego stopnia o wartości ponad 6 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 1 kwietnia 2025 roku.

Wielka wygrana w Eurojackpot w Polsce

Wielka wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W ubiegłym roku firma KTM, austriacki producent motocykli, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Ale znalazł się inwestor, dzięki któremu będzie możliwe kontynuowanie produkcji. Pomoc nadeszła z Indii w postaci producenta pojazdów Bajaj, który wpłacił 100 milionów euro na dalszą działalność.

Jest ratunek dla legendarnej marki

Jest ratunek dla legendarnej marki

Źródło:
PAP

W marcu średnie ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów pozostawały bez zmian w niemal wszystkich metropoliach - wynika ze wstępnych danych przedstawionych w raporcie portalu RynekPierwotny.pl. Wyjątkiem była Warszawa, w której wzrost wyniósł 1 procent.

Ceny mieszkań od deweloperów. Jedno miasto wyjątkiem

Ceny mieszkań od deweloperów. Jedno miasto wyjątkiem

Źródło:
PAP

- Polska wynegocjowała nową umowę pomostową z wykonawcami elektrowni jądrowej - poinformował na briefingu premier Donald Tusk. Stwierdził, że umowa jest dla Polski "dużo bardziej korzystna".

Tusk: porozumieliśmy się z amerykańskimi partnerami 

Tusk: porozumieliśmy się z amerykańskimi partnerami 

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

W pewnym momencie Departament Wydajności Państwa (DOGE) zakończy swoją działalność - powiedział prezydent USA Donald Trump. Zwrócił uwagę, że według obecnych ustaleń Elon Musk ma pełnić funkcję specjalnego pracownika rządowego przez 130 dni.

Trump zabrał głos w sprawie przyszłości Muska

Trump zabrał głos w sprawie przyszłości Muska

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Relacja długu sektora instytucji rządowych i samorządowych liczonego według metodologii unijnej wyniosła na koniec 2024 roku 55,6 procent PKB - poinformowało Ministerstwo Finansów. W kwotach nominalnych to rekordowe ponad dwa biliony złotych. "Sfera fiskalna pozostaje daleko od równowagi" - napisali we wtorek analitycy banku PKO BP.

Dwa biliony złotych pod kreską

Dwa biliony złotych pod kreską

Źródło:
PAP

Francuska sieć hoteli Accor ostrzegła, że liczba rezerwacji noclegów w USA na lato spadła w przypadku Europejczyków o 25 procent. Według Bloomberga powodem jest kontrowersyjna polityka Donalda Trumpa, przez którą turyści wybierają Kanadę, Egipt lub kraje Ameryki Południowej.

Duży spadek rezerwacji. "Omijają USA"

Duży spadek rezerwacji. "Omijają USA"

Źródło:
Bloomberg

Włoskie media donoszą o ślubie Jeffa Bezosa i Lauren Sanchez, który ma się odbyć w Wenecji i potrwać trzy dni. Pomysł hucznego ślubu miliardera w tym słynnym miejscu spotkał się z głosami niezadowolenia, jednak burmistrz miasta uspokaja i zapewnia, że władze współpracują z organizatorami wydarzenia.

Jeff Bezos ma wziąć ślub w Wenecji, burmistrz miasta uspokaja

Jeff Bezos ma wziąć ślub w Wenecji, burmistrz miasta uspokaja

Źródło:
CNN, The Guardian, USA Today, The Independent

Rozmowa o pracę, wyprawa w tropiki czy wspieranie rozwodzącej się przyjaciółki - to, jak się okazuje, dopuszczalne aktywności na zwolnieniu lekarskim według sądów - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Co wolno choremu na L4

Co wolno choremu na L4

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ponad 80 tysięcy pracowników federalnych instytucji zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych drży o swoje miejsca pracy. Niektóre osoby zatrudnione w Agencji do spraw Żywności i Leków (FDA) otrzymały polecenie spakowania się i przygotowania na możliwość, że już nie wrócą do swoich zadań - podała agencja AP.

Tysiące pracowników zagrożonych zwolnieniami

Tysiące pracowników zagrożonych zwolnieniami

Źródło:
PAP

Władze stolicy Włoch ruszyły w poniedziałek z kampanią "Szanuj Rzym". Skierowana jest do mieszkańców i turystów, a jej przekaz brzmi: kto kocha Rzym, nie rani go, nie obraża, nie przyczynia się do jego degradacji. Władze chcą w ten sposób zwrócić uwagę na trzy zabronione w Rzymie zachowania, które wciąż regularnie się zdarzają.

Trzy zabronione zachowania, władze Rzymu ostrzegają

Trzy zabronione zachowania, władze Rzymu ostrzegają

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Czy Wielkanoc 2025 będzie droższa niż ubiegłoroczna? Eksperci zwracają uwagę, że więcej - i to znacznie - trzeba będzie zapłacić za masło czy jaja. Podrożały także pieczywo i wędliny. Tańsze natomiast mogą być ziemniaki, czy mąka.

Skok nawet o 30 procent. Co podrożało, co potaniało

Skok nawet o 30 procent. Co podrożało, co potaniało

Źródło:
tvn24.pl