TikTok i jego chiński właściciel ByteDance podały, że złożyły pozew w amerykańskim sądzie federalnym w celu zablokowania ustawy podpisanej przez prezydenta Joe Bidena. Ustawa wymaga, aby ByteDance sprzedał TikToka inwestorowi spoza Chin. Jeżeli tego nie zrobi, platforma przestanie być dostępna w Stanach Zjednoczonych.
Firmy poinformowały, że złożyły pozew w amerykańskim Sądzie Apelacyjnym dla Dystryktu Kolumbii, argumentując, że prawo narusza Konstytucję USA, między innymi ochronę wolności słowa w pierwszej poprawce. Ustawa, podpisana przez Bidena 24 kwietnia, daje chińskiej firmie ByteDance czas do 19 stycznia 2025 roku na sprzedaż TikToka.
TikTok składa pozew
TikTok udostępnił kopię pozwu Agencji Reutera. W pozwie stwierdzono, że zbycie "jest po prostu niemożliwe: ani komercyjnie, ani technologicznie, ani prawnie. Nie ma wątpliwości: ustawa (prawo) wymusi zamknięcie TikToka 19 stycznia 2025 r., blokując dostęp 170 milionom Amerykanów, którzy używają platformy do komunikowania się w sposób, który nie jest możliwy gdzie indziej".
Amerykańscy prawodawcy obawiali się, że Chiny mogą uzyskać dostęp do danych Amerykanów lub szpiegować ich za pomocą aplikacji, więc nowe prawo przyjęto w Kongresie w zaledwie kilka tygodni. Ustawa zabrania sklepom z aplikacjami oferowania TikToka i zakazuje usługom hostingowym wspierania TikToka, chyba że ByteDance pozbędzie się TikToka do 19 stycznia - wskazał Reuters.
W pozwie stwierdzono, że TikTok wydał 2 miliardy dolarów na wdrożenie środków ochrony danych amerykańskich użytkowników i podjął dodatkowe zobowiązania w 90-stronicowym projekcie umowy o bezpieczeństwie narodowym, opracowanym w drodze negocjacji z Komisją Inwestycji Zagranicznych USA (CFIUS).
Czas na sprzedaż TikToka
ByteDance ma czas do 19 stycznia na znalezienie nowego właściciela TikToka. Jeżeli proces sprzedaży rozpocznie się w tym okresie, ale transakcja nie zostanie sfinalizowana, to termin będzie mógł być wydłużony o kolejne 90 dni. Brak zmiany właściciela aplikacji w powyższym okresie ma sprawić, że aplikacja zostanie zakazana w USA.
Rozwiązania dotyczące TikToka są częścią dużego pakietu ustaw, w skład którego wchodzi m.in. długo oczekiwana pomoc dla Ukrainy.
TikTok może zostać zakazany w USA
- Przez lata pozwalaliśmy Komunistycznej Partii Chin kontrolować jedną z najpopularniejszych aplikacji w Ameryce, co było niebezpiecznie krótkowzroczne - powiedział Marco Rubio, czołowy senator Partii Republikańskiej. - Nowe prawo będzie wymagało od chińskiego właściciela sprzedania aplikacji. To dobre posunięcie dla Ameryki - ocenił.
TikTok zapewnia, że nie udostępnił i nie udostępni chińskiemu rządowi danych użytkowników z USA. Jednocześnie przedstawiciele aplikacji argumentowali, że potencjalny zakaz podważyłby zasady wolności słowa dla 170 milionów Amerykanów korzystających z TikToka.
Obecny właściciel TikToka już wcześniej podkreślał, że nie jest chińską firmą, wskazując, że 60 proc. jej udziałów jest w rękach globalnych firm inwestycyjnych.
Nowej ustawie sprzeciwia się Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich, tłumacząc to wolnością słowa. W jej ocenie może to stanowić "niepokojący, globalny precedens związany z nadmierną kontrolą rządu nad mediami społecznościowymi".
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock