Amerykański Senat przyjął pakiet pomocowy dla Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Senat USA przyjął pakiet pomocowy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 miliardów dolarów. Prezydent Joe Biden oświadczył we wtorek wieczorem czasu lokalnego, że podpisze ustawę w środę 24 kwietnia, tak, aby wznowić dostawy amerykańskiej broni na Ukrainę jeszcze w tym tygodniu. Senatowi po głosowaniu podziękował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Ustawę przyjęto przeważającą większością głosów z poparciem większości senatorów obydwu partii, stosunkiem głosów 79-18. Przeciwko głosowało trzech krytycznych wobec Izraela demokratów (Jeff Merkley, Peter Welch i Bernie Sanders) i 15 republikanów. Część z nich zagłosowała przeciwko, bo domagała się włączenia do ustawy restrykcji imigracyjnych.

- Podpiszę tę ustawę i wygłoszę odezwę do narodu amerykańskiego, jak tylko trafi ona jutro na moje biurko, tak abyśmy mogli rozpocząć dostawy broni i sprzętu na Ukrainę w tym tygodniu - oświadczył prezydent USA Joe Biden.

Wcześniej w Senacie z łatwością w głosowaniu przekroczono próg 60 głosów wymagany do przyspieszenia prac nad ustawą. Za wnioskiem o ograniczenie debaty głosowało 80 senatorów (48 demokratów i 32 republikanów), a przeciwko - 19 (17 republikanów, dwóch demokratów).

Pomoc USA dla Ukrainy. Izba Reprezentantów zdecydowała

Lider republikańskiej mniejszości: niech nikt nie ma złudzeń

W swoim wystąpieniu lider republikańskiej mniejszości Mitch McConnell skrytykował polityków własnej partii za wstrzymywanie pomocy Ukrainie, oskarżając ich o przyczynienie się do pogorszenia sytuacji na froncie.

- Niech nikt nie ma złudzeń: zwłoka w dostarczeniu Ukrainie uzbrojenia (...) naruszyła perspektywy pokonania rosyjskiej agresji (...). Nie będę owijał w bawełnę, kiedy członkowie mojej własnej partii podchodzą do odpowiedzialności związanej z amerykańskim przywództwem tak lekceważąco. Dziś Senat stoi przed próbą i nie możemy jej nie sprostać - powiedział McConnell.

Członkowie obu partii domagają się głosowania nad poprawkami. Należący do klubu demokratów niezależny senator Bernie Sanders zgłaszał m.in. poprawki nakładające restrykcje na pomoc wojskową dla Izraela. Przyjęcie jakichkolwiek zmian jest jednak mało prawdopodobne, bo oznaczałoby konieczność ponownego głosowania nad całym pakietem przez Izbę.

Zełenski: to są niezbędne środki, aby jak najszybciej doprowadzić do sprawiedliwego pokoju

Senatowi po głosowaniu podziękował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Dziękuję szefowi większości Chuckowi Schumerowi i szefowi Partii Republikańskiej Mitchowi McConnellowi za ich silne przywództwo w propagowaniu tej dwupartyjnej ustawy oraz wszystkim amerykańskim senatorom z obu obozów, którzy za nią głosowali" - napisał w mediach społecznościowych.

Zełenski wyraził też uznanie dla wsparcia, jakie okazał dla ustawy pomocowej prezydent Joe Biden. Wskazał, że Ukraina "szczególnie potrzebuje obecnie" broni dalekiego zasięgu, artylerii i systemów obrony powietrznej.

"To są niezbędne środki, aby jak najszybciej doprowadzić do sprawiedliwego pokoju" – napisał Zełenski. 

Schumer: jeden z najważniejszych aktów uchwalonych od lat

Lider demokratów w Senacie Chuck Schumer napisał, że "dziś wieczorem, po ponad sześciu miesiącach ciężkiej pracy, Senat przyjął pakiet uzupełniający dotyczący bezpieczeństwa narodowego, jeden z najważniejszych aktów uchwalonych przez Kongres od lat w celu ochrony bezpieczeństwa Ameryki i przyszłości demokracji".

- Dziś Senat wysyła przesłanie całemu światu: Ameryka zawsze będzie bronić demokracji w godzinie potrzeby. Mówimy naszym sojusznikom: jesteśmy z wami. Mówimy naszym przeciwnikom: nie zadzierajcie z nami. Mówimy światu: zrobimy wszystko, co tylko możliwe, by bronić demokracji i naszego sposobu życia - oznajmił z kolei jeszcze przed głosowaniem.

Senator Shaheen: musimy powstrzymać Putina

O pakiecie pomocowym, obejmującym wsparcie dla Ukrainy, korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona rozmawiał z senator Jeanne Shaheen, przedstawicielką demokratów.

- Chcemy mieć pewność, że Ukraina będzie mogła uzyskać pomoc, której potrzebuje. Miło widzieć, że spiker (Mike Johnson - red.) w końcu postąpił słusznie i że Izba przytłaczającą większością zagłosowała za pomocą. Musimy wspierać Ukraińców. Musimy powstrzymać Władimira Putina natychmiast, musimy upewnić się, że nie wygra i nie wkroczy do innych krajów w Europie - podkreśliła.

Zapytana, czy spodziewa się ostatecznego głosowania jeszcze we wtorek, odparła, że "w tym momencie proceduralna sytuacja jest dość niepewna". - Większość osób, z którymi rozmawiałam, uważa, że głosowanie odbędzie się dzisiaj - dodała.

Senator Jeanne Shaheen w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną
Senator Jeanne Shaheen

Senator Wicker: to ważny punkt zwrotny

Senator Roger Wicker z Partii Republikańskiej powiedział w rozmowie z Marcinem Wroną, że "za rok, a może mniej, możemy znów zajmować się podobną ustawą". - Pieniądze kiedyś się skończą, a sprzęt zużyje. Ważne jest, żeby sposób, w jaki amunicja i sprzęt będą wykorzystywane, nie budził żadnych wątpliwości i kontrowersji - powiedział Wicker.

- My też musimy podejmować mądre decyzje, razem ze wszystkimi sojusznikami z Europy, Ameryki i Azji. Dobrze, że ten dość długi proces dotarł w końcu do czegoś, co według mnie jest ważnym punktem zwrotnym - dodał w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN.

Senator Roger Wicker w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną
Senator Roger Wicker w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem WronąTVN24

Pakiet pomocowy

Ustawa zapewnia 60,8 mld dolarów środków na wsparcie wojskowe i gospodarcze Ukrainy, 26 mld na uzbrojenie dla Izraela i pomoc humanitarną dla Palestyńczyków, 8 mld na zakup broni dla Tajwanu oraz wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku.

Dodatkowo w ustawie znalazł się szereg uprawnień do nałożenia dodatkowych sankcji na Iran i Rosję, przepisy upoważniające prezydenta do przeznaczenia zamrożonych rosyjskich aktywów (4-5 mld dol.) na pomoc Ukrainie, oraz ustawa, która ma zmusić chińskiego właściciela TikToka do sprzedaży aplikacji w ciągu 12 miesięcy.

Autorka/Autor:mjz, pp/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: