"Zamierzam iść na twardo". Wicepremier zapowiada ustawę

Źródło:
tvn24.pl
"Zamierzam iść na twardo". Wicepremier zapowiada ustawę
"Zamierzam iść na twardo". Wicepremier zapowiada ustawę
wideo 2/8
"Zamierzam iść na twardo". Wicepremier zapowiada ustawę

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że do końca bieżącego roku przedstawi rządowi ustawę w sprawie podatku cyfrowego. - Pan premier powiedział mi wprost: pracuj, jak będziesz miał ustawę, przyjdziesz, będziemy rozmawiali - dodał wicepremier w programie "Jeden na Jeden" w TVN24.

Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, zapytany w "Rozmowie Piaseckiego" o wprowadzenie w Polsce podatku od gigantów cyfrowych zapowiedział, że "zamierza iść na twardo" i w tym roku przedstawi rządowi ustawę w tej sprawie.

- Pracę rozpoczęły się dopiero dwa, trzy tygodnie temu. To są prace, które potrwają, bo jeżeli chcemy pieniądze na startupy w Polsce, nowe technologie, AI, administrację elektroniczną - to musimy w Polsce wygenerować w budżecie te pieniądze - zauważył wicepremier i zapewnił przy tym, że ma poparcie premiera.

- Premier powiedział mi wprost: pracuj, jak będziesz miał ustawę, przyjdziesz, będziemy rozmawiali. Nikt nie powiedział, żebyśmy zamykali drogę dla tej ustawy. To po pierwsze. A po drugie, na pewno nikt w Polsce nie będzie się godził na to, aby jakiś dyplomata - amerykański czy jakikolwiek inny - namawiał nas albo kazał nam pisać jakieś prawo pod siebie - powiedział Gawkowski.

Zapowiedź wprowadzenia podatku skrytykował przyszły ambasador USA w Polsce. "To niezbyt mądre! Autodestrukcyjny podatek, który zaszkodzi tylko Polsce i jej relacjom z USA. Prezydent Trump również odpowie odwetem, jak i powinien zrobić. Odwołajcie podatek, aby uniknąć konsekwencji!" - napisał w serwisie X Tom Rose, nominowany przez Donalda Trumpa na stanowisko ambasadora USA w Polsce.

Gawkowski zapytany, czy "nie zmroziła go ta reakcja", zauważył, że "nie słyszałem takiej reakcji do Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, innych państw".

- Tam jakoś nikt nie kiwał palcem i nie mówił, że czegoś nie możecie zrobić. Tam mogą setki milionów płynąć do budżetu, a w Polsce nie mogą? - powiedział wicepremier. Na uwagę, że zmieniła się administracja w USA, Gawkowski przypomniał, że takie rozwiązania Francja i Wielka Brytania wprowadzały za czasów pierwszej kadencji Donalda Trumpa.

- Albo mówimy wprost: w Polsce prawo pisze się językiem polskim, a nie innym, i ten czas się bezpowrotnie skończył, albo chcemy być jakimś lennem dla gigantów cyfrowych. Dla mnie, jako polityka, ministra, ale też i ideowca w tych sprawach, giganci cyfrowi na całym świecie powinni płacić takie same podatki i te podatki powinny iść w setki milionów dolarów, a nie w miliony dolarów tak jak w Polsce - stwierdził minister cyfryzacji. 

Miliardy dla budżetu

Wicepremier podkreślił, że "jeżeli chcemy wprowadzić w Polsce prawo, które da w ogóle więcej pieniędzy na rozwój technologiczny, to muszą być na to pieniądze". - Startupy i technologia polska powinny na tym korzystać. Dlaczego inni korzystają, Polska nie? Ja się na to nie godzę - zadeklarował Gawkowski.

Minister cyfryzacji pytany o to, "czy ta gra jest warta świeczki" i ile "potencjalnie Polska jest w stanie do swojego budżetu dzięki temu podatkowi wprowadzić", odpowiedział, że "po to są konsultacje społeczne".

- Już się odbyły. Przeciwników i zwolenników. Zleciliśmy badania, które mają pokazać, ile będzie pieniędzy z tego podatku (…) To są sumy rzędu miliardów złotych na pewno. Jakich to miliardów złotych, nie odpowiem na to pytanie. Jedni mówią, że cztery, a inni, że sześć – powiedział wicepremier.

Pytany o to, jaki jest jego pomysł na ten podatek, od czego miałby on być naliczany, czy np. od obrotów firm cyfrowych na terenie Polski, Gawkowski powiedział, że na pełne deklaracje jest za wcześnie, gdyż chciałby być opierać na "opiniach społecznych" oraz "różnego rodzaju finansowo-ekonomicznych ekspertyzach".

- Wiem jedno, organizacje społeczne w tamtym tygodniu podpisały się pod listem do mnie i do pana ministra Domańskiego, że warto wprowadzić w Polsce podatek cyfrowy, bo jest dobry dla obywateli. Ja liczę, że namówię drugą część rządu (...). Skoro w podobnych gospodarkach na świecie są to setki milionów euro, które już tam płyną, z różnych też firm, to to są miliardy złotych w Polsce - podsumował.

Spory w koalicji?

Gawkowski odnosił się też do konfliktów w koalicji rządowej. Prowadzący program pytał go o kwestie sporne między koalicjantami - składkę zdrowotną, budownictwo społeczne, aborcję oraz związki partnerskie.  - Ja mógłbym powiedzieć koniec kropka, bo nie ma więcej sporów, a są takie sukcesy, które warto ogłaszać. Więcej pieniędzy dla budżetówki, sprawy dotyczące wsparcia aktywnego rodzica, budujemy nowe przedszkola. Doprowadziliśmy do tego, że duża część wymiaru sprawiedliwości naprawiona, rozpoczęliśmy procesy naprawiania polskiej armii, więcej pieniędzy na cyfryzację - mówił.  - Wspomniał pan o budownictwie społecznym. Dokładnie przez kilka miesięcy była taka narracja, że się nie dogadamy, i okazało się, że w tamtym tygodniu na rządzie przeszedł projekt lewicowospołeczny, który naprawdę daje poczucie, że będziemy budowali mieszkania na wynajem, społeczne. Duża praca Ministerstwa Rozwoju, ministra Paszyka i - powiem panu więcej - 50 miliardów złotych na 10 lat. Dogadaliśmy się? Dogadaliśmy się - powiedział Gawkowski.

Stwierdził też, że "jeżeli w koalicji każdy się pod czymś podpisuje, co zrobiliśmy wspólnie, to bardzo dobrze" odnosząc się do komentarzy ministra Krzysztofa Paszyka, że nie był to projekt Lewicy.  Stwierdził również, że w koalicji będzie "różnie". - Czy ta koalicja jest różna? Tak. Bo jest czerwona, żółta, jest niebieska, jest zielona. Czy ludzie w tej koalicji będą się różnili, bo przy podpisaniu umowy koalicyjnej się różnili - tak. Czy ona się rozpadnie? Nie. To jest dobra koalicja, bo w wielu miejscach załatwia ludzkie sprawy. A że będzie pięć spraw, bo pan tyle wymienił, na agendzie, gdzie będziemy się różnić, no to będą - powiedział.  Odniósł się też do kwestii wyborów prezydenckich. - Myślę, że powinniśmy być dogadani co do kilku spraw. Pierwsza jest taka - bez względu, kto będzie kandydatem koalicji w drugiej turze - wszyscy stajemy, popieramy go bezwzględnie, ruszamy w Polskę i wspieramy i walczymy o to, żeby wygrał - stwierdził.  Dodał, że koalicyjny kandydat musi wygrać, "jeżeli w tych wyborach prezydenckich chcemy, żeby rzeczywiście przyspieszył rząd". - Sprawy wymiaru sprawiedliwości, doprowadzenia do tego, żeby ta praworządność się ułożyła, nie zostaną załatwione bez tego prezydenta, który reprezentowałby naszą stronę - mówił Gawkowski.  - PiS i Konfederacja w rządzie to jest Polska, której ani ja, ani nasi widzowie nie chcą oglądać i to też jest jeden z elementów, który nas spaja. Myślenie o przyszłości Polski, która jest bezpieczna, współpracuje z Unią Europejską, która myśli ciepło o NATO, która nie rozpadnie się dlatego, że dwóch czy trzech polityków pokłóciło się na Twitterze czy na X. To się nie wydarzy - podsumował. 

Autorka/Autor:jw, mart/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Donald Trump skrytykował w serwisie Truth Social Jerome'a Powella, szefa Rezerwy Federalnej - amerykańskiego banku centralnego. "Zawsze się myli i zawsze się spóźnia" - napisał prezydent USA.

Trump: on powinien odejść jak najszybciej

Trump: on powinien odejść jak najszybciej

Źródło:
PAP, tvn24. pl

- Mamy niskie bezrobocie, mamy dobrze funkcjonujące firmy w Polsce - przekonywał w programie "Fakty po Faktach" poseł Maciej Konieczny z partii Razem, komentując kwestię obniżania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zwolennikiem zmiany przepisów jest poseł Ryszard Petru (Polska 2050-Trzecia Droga).

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Spór o składkę. "Mamy ogromną sferę optymalizacji podatkowej"

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek weszła w życie ustawa, która zakazuje sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z charakterystycznym aromatem. Producenci i sprzedający mają dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów.

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Źródło:
PAP

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wprowadzające zakaz fotografowania obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej bez zezwolenia. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i umożliwienie służbom interwencję oraz nakładanie kar za nielegalne fotografowanie tych miejsc.

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Źródło:
PAP

Liczba samochodów elektrycznych (BEV) w pierwszym kwartale 2025 roku wzrosła o 22 procent w porównaniu do tego samego okresu w minionym roku - wynika z Licznika Elektromobilności uruchomionego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM). Eksperci zauważają, że brak dopłat do elektrycznych samochodów dostawczych znacznie zmniejsza potencjał zakupowy w Polsce.

Nowe dane o elektrykach w Polsce. "To bardzo kontrastuje"

Nowe dane o elektrykach w Polsce. "To bardzo kontrastuje"

Źródło:
PAP

W Polsce droższe niż w Niemczech są między innymi wielkanocne słodycze, jaja i majonez. Tańsze są natomiast niektóre owoce i warzywa, cukier oraz sery - tak wynika z porównania cen w sklepach w Warszawie i Bonn, przeprowadzonego przez "Deutsche Welle".

Porównali ceny w Polsce i w Niemczech

Porównali ceny w Polsce i w Niemczech

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego obniżyła główne stopy procentowe o 25 punktów bazowych - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC nie użył już w swoim komunikacie określenia "restrykcyjne" w odniesieniu do stóp.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Według raportu Intrum "European Payment Report 2025", co czwarta firma w Europie może zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Szczególnie niepokojące są prognozy dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), gdzie aż 29 procent respondentów dostrzega ryzyko upadłości.

Mogą zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Niepokojący raport

Mogą zniknąć z rynku w ciągu dwóch lat. Niepokojący raport

Źródło:
PAP

Pakiet deregulacyjny, który premier zapowiadał na czwartek, zostanie ogłoszony po świętach, konferencja została przełożona - wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej uzyskanej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wcześniej Donald Tusk mówił, że pakiet ma być przedstawiony w czwartek.

Nagły zwrot akcji. Wystąpienie premiera z poślizgiem

Nagły zwrot akcji. Wystąpienie premiera z poślizgiem

Źródło:
PAP

Wielkanoc coraz bliżej. Z powodu zbliżających się świąt w najbliższych dniach sklepy niektórych sieci będą otwarte dłużej. Z kolei w Wielką Sobotę sklepy będą otwarte krócej niż zazwyczaj. Poniżej przedstawiamy kalendarz handlowy na nadchodzące dni.

Zakupy przed świętami. Godziny otwarcia sklepów

Zakupy przed świętami. Godziny otwarcia sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Po raz pierwszy w historii Czechy odbierają wyłącznie nierosyjską ropę - poinformował w czwartek premier tego kraju Petr Fiala. Zakończona została rozbudowa transalpejskiego rurociągu TAL i pierwsze dostawy nierosyjskiej ropy pochodzące ze zbiorników we włoskim Trieście dotarły do naszych południowych sąsiadów.

Zerwali z rosyjską ropą. Pierwszy taki dzień w historii

Zerwali z rosyjską ropą. Pierwszy taki dzień w historii

Źródło:
PAP

21 nowych propozycji deregulacji przedstawiła Inicjatywa SprawdzaMY. Zaproponowała między innymi wprowadzenie jednolitego wzoru umowy kredytu hipotecznego czy wideorozmów z dyspozytorem medycznym 999.

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Źródło:
PAP

Zgodnie z danymi Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, za wielkanocny koszyk zapłacimy o ponad 7 procent więcej niż w ubiegłym roku, czyli 65 złotych. Największy wzrost cen odnotowano w przypadku czekolady, soli i masła, natomiast chleb pszenny i kiełbasa krakowska potaniały.

Koszyk wielkanocny. Te produkty podrożały najbardziej

Koszyk wielkanocny. Te produkty podrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Organy likwidacyjne Krajowej Administracji Skarbowej uzyskały łącznie ponad sześć milionów złotych ze sprzedaży samochodów odebranych przez sądy pijanym kierowcom - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Finansów.

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Źródło:
tvn24.pl

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego opublikowała listę nominowanych w jubileuszowej, 35. edycji konkursu "Teraz Polska". Wśród wyróżnionych znalazło się 57 firm i instytucji z całej Polski, których produkty, usługi i innowacje cechują się wysoką jakością, nowoczesnością oraz znacznym potencjałem rynkowym.

Znamy nominowanych w konkursie "Teraz Polska"

Znamy nominowanych w konkursie "Teraz Polska"

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie w sprawie partii maku, w której stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów opium. Kwestionowany produkt jest wycofywany z obrotu handlowego.

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Partia produktu wycofana ze sklepów. "Ryzyko dla zdrowia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Amerykańska waluta jako pierwsza odczuła skutki nowych amerykańskich ceł na import z większości krajów świata - podał "Washington Post". Gazeta dodała, że wartość dolara wobec euro spadła o blisko 10 procent od chwili przejęcia władzy przez Donalda Trumpa.

Ofiara wyższych ceł. "Inwestorzy zwątpili"

Ofiara wyższych ceł. "Inwestorzy zwątpili"

Źródło:
PAP

Rosja chciałaby uzyskać zgodę Stanów Zjednoczonych na zakup samolotów Boeing za zamrożone środki państwowe po zawieszeniu broni w Ukrainie - poinformował Bloomberg, powołując się na źródło w Moskwie.

Rosja chce kupić amerykańskie samoloty

Rosja chce kupić amerykańskie samoloty

Źródło:
PAP

Inflacja w Unii Europejskiej wyniosła w marcu 2025 roku 2,5 procent rok do roku - przekazał Eurostat. Polska miała trzeci najwyższy wskaźnik HICP we Wspólnocie.

Wzrost cen w Europie. Polska na podium

Wzrost cen w Europie. Polska na podium

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w marcu 2025 roku wyniosła 3,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. W lutym ten wskaźnik również wyniósł 3,6 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl

Honda przenosi produkcję hybrydowej wersji modelu Civic z Japonii do USA - przekazał koncern motoryzacyjny. Według agencji Kyodo jest to efekt analizy kosztów uwzględniających dodatkowe cła na samochody importowane do Stanów Zjednoczonych.

Gigant przenosi produkcję do USA

Gigant przenosi produkcję do USA

Źródło:
PAP

Szykują się spadki rat kredytów - wynika z wyliczeń, które przygotował dla tvn24.pl główny analityk firmy Rankomat Jarosław Sadowski. Wszystko przez spadki stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M, w oparciu o które wyliczane są raty kredytów. Sygnał do zniżek dała konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed mailami, których autorzy podszywają się pod tę instytucję finansową. Oszuści rozsyłają rzekome "potwierdzenie przelewu", a otworzenie wiadomości i pobranie załącznika może spowodować, że stracimy pieniądze.

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Gospodarka Chin zaskoczyła analityków. Wzrost PKB był wyższy od przewidywań i w pierwszym kwartale 2025 roku wyniósł 5,4 procent rok do roku - wynika z rządowych danych.

Gospodarka Chin zaskoczyła. "Pojawi się efekt domina"

Gospodarka Chin zaskoczyła. "Pojawi się efekt domina"

Źródło:
PAP, Reuters

Aż 30 procent zawodów może zostać zastąpionych do 2030 roku przez algorytmy, roboty i sztuczną inteligencję (AI). Jak wskazuje raport firmy SAIO, zajmującej się tworzeniem robotów, szczególnie zagrożone są profesje związane z manualnym przetwarzaniem dokumentów, księgowością, obsługą klienta i analizą danych.

Te zawody niedługo mogą zniknąć

Te zawody niedługo mogą zniknąć

Źródło:
PAP

Premier Włoch Giorgia Meloni spotka się w czwartek w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Będzie pierwszą liderką kraju Unii Europejskiej, która odwiedzi go od czasu ogłoszenia przez niego ceł na produkty ze Wspólnoty. Cła zostały później zawieszone na 90 dni. - Meloni udaje się z pokojową misją handlową - podkreśla szef włoskiej dyplomacji Antonio Tajani.

Wojna handlowa byłaby "szaleństwem". Misja pokojowa "ulubienicy Trumpa"

Wojna handlowa byłaby "szaleństwem". Misja pokojowa "ulubienicy Trumpa"

Źródło:
PAP

Powołano nowego przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych i wiceministra handlu - podał chiński resort zasobów ludzkich. Został nim Li Chenggang, który zastąpił na tym stanowisku Wanga Shouwena.

Pekin reaguje. Zmiana przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych

Pekin reaguje. Zmiana przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych

Źródło:
PAP

W najbliższą sobotę od godziny 14 obowiązuje zakaz zatrudniania pracowników do pracy w handlu - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Po tej godzinie za ladą mogą stanąć jedynie właściciel sklepu lub członkowie jego rodziny.

Kara może wynieść nawet sto tysięcy złotych

Kara może wynieść nawet sto tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Hongkongu ogłosiła w środę, że wstrzymuje dostawy paczek do Stanów Zjednoczonych w reakcji na "nadmierne" podniesienie ceł przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wstrzymują dostawy do USA. Reakcja na decyzję Trumpa

Wstrzymują dostawy do USA. Reakcja na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Apple, z obawy przed cłami, w marcu wysłało z Indii do USA iPhone'y o rekordowej wartości dwóch miliardów dolarów - podał we wtorek Reuters. Na początku kwietnia prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające "cła wzajemne" obejmujące ponad 180 państw i terytoriów.

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Źródło:
Reuters

- Cła to jest narzędzie biznesowe. Prezydent Donald Trump z tego korzysta, aby ludzie przyszli do stołu negocjacyjnego - stwierdził w TVN24 BiS profesor Jim Mazurkiewicz, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej w Teksasie.

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Źródło:
tvn24.pl