Oszustwo inwestycyjne zyskało nową, powodziową szatę - ostrzega CERT Polska. Podkreśla przy tym, że cyberprzestępcy coraz odważniej wplatają tego typu wątki do swoich schematów.
"Oszuści internetowi coraz odważniej wplatają wątki powodziowe do swoich schematów. Tym razem to oszustwo inwestycyjne zyskało nową – powodziową szatę" - napisał w mediach społecznościowych zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie CERT Polska.
"Nowa przynęta" oszustów
Następnie zapytał retorycznie: "rodzina zrujnowana przez powódź, ale uratowana przez pewną inwestycję?"
"To tylko nowa przynęta" - zaznaczył CERT Polska.
Wyjaśnił także, że "reklama w mediach społecznościowych kieruje na stronę promującą fałszywą inwestycję", a "późniejszy kontakt z konsultantem ma skłonić do przelania pieniędzy, które zamiast na inwestycję trafią na konto oszustów".
"Zespół CERT Polska działa w strukturach NASK - Państwowego Instytutu Badawczego, prowadzącego działalność naukową, krajowy rejestr domen .pl i dostarczającego zaawansowane usługi teleinformatyczne. CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty" - napisał na swojej stronie CERT Polska.
Działania cyberprzestępców i oszustów
Jak podał Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego (CSIRT KNF), fałszywe inwestycje, szczególnie w kryptowaluty i na rynku Forex, stały się powszechną metodą wyłudzania pieniędzy.
Czytaj więcej: To jedna z najczęstszych form oszustw >>>
Wcześniej CSIRT KNF ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod PKO BP, a także o kampanii oszustów podszywających się pod mBank.
Na początku roku CSIRT KNF ostrzegał przed oszustami, którzy podszywają się pod ING Bank Śląski. Cyberprzestępcy poprzez fałszywe strony próbowali wyłudzić dane do bankowości elektronicznej.
CSIRT KNF ostrzegał również przed oszustami podszywającymi się pod bank BNP Paribas. Jak wskazywano, cyberprzestępcy wysyłali wiadomości e-mail z fałszywą informacją. Chodziło o rzekomą konieczność dokonania aktualizacji danych.
Czytaj też: Nowy wariant oszustwa inwestycyjnego. "Dane trafiają bezpośrednio w ręce cyberprzestępców"
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock