Dwie potężne przeszkody na drodze do rekordowego przejęcia

Źródło:
TVN24 Biznes
Jak powstają gry komputerowe?
Jak powstają gry komputerowe?tvn24
wideo 2/4
Jak powstają gry komputerowe?tvn24

To ma być największa fuzja w historii branży. Microsoft chce przejąć za prawie 70 miliardów dolarów giganta produkującego znane na całym świecie gry - Activision Blizzard. Na drodze stoją jednak dwie przeszkody: regulatorzy z USA i Wielkiej Brytanii.

Przez ostatnie 10 lat Microsoft zakupił kilkanaście mniejszych i większych firm gamingowych. W 2014 roku przejął Mojanga i tym samym markę Minecraft. Od półtora roku amerykański gigant technologiczny ma chrapkę na Activision Blizzard. Na początku 2022 roku złożył ofertę opiewającą na 68,7 mld dolarów - byłoby to największe przejęcie w historii branży.

Z tego też powodu budzi kontrowersje. Jak wskazywał lutym w rozmowie z TVN24 Biznes Grzegorz Bobrek, były szef TVgry, współzałożyciel kanału To Znowu Oni, obawy wiążą się z utrzymaniem konkurencji na rynku gier po sfinalizowaniu przejęcia.

Fatalny rok, czyli geneza przejęcia

"Rok 2021 był dla Activision fatalny. Pod jego koniec kurs akcji Activision spadł o 35 proc. Zbieg niepokojących nagłówków, opóźnionych gier i słabej reakcji fanów na najnowszą odsłonę Call of Duty zbierał swoje żniwo" – wskazywał portal Variety, pisząc o początkach drogi do wstępnej umowy.

- Byli w trudnej sytuacji. (...) Nowe Call of Duty wyszło i okazało się klapą. Akcje były przecenione. Niektóre tytuły Blizzarda zostały opóźnione – stwierdził, cytowany przez Variety, Clay Griffin, analityk gier wideo w MoffettNathanson Research.

Portal podkreślił, że w tym samym czasie dział gier wideo Xbox Microsoftu pozostawał coraz bardziej w tyle za swoimi największymi konkurentami - Sony PlayStation i Nintendo. - Microsoft musiał zrobić coś odważnego dla Xbox-a. To był najlepszy moment dla obu stron, by powiedzieć: "hej, jaka jest uczciwa cena i jak możemy to zrobić" - wskazał Griffin.

Weto brytyjskie, weto amerykańskie

Obecnie fuzję blokuje między innymi brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA). Odwołanie Microsoftu od decyzji brytyjskiego regulatora w sprawie zablokowania proponowanego przejęcia Activision Blizzard trafi na wokandę 24 lipca.

Oznacza to, że Microsoft ma przed sobą burzliwe lato z dwoma prawniczymi bataliami z organami regulacyjnymi: jedną przeciwko CMA, a drugą przeciwko Federalnej Komisji Handlu USA (FTC) - wyjaśnił portal The Verge.

Dodał, że Microsoft skupia się teraz głównie na decyzji CMA. Jako powód weta brytyjski regulator wskazał, że według szacunków Microsoft kontroluje około 60 do 70 procent globalnych usług gier w chmurze i oddanie kontroli nad grami Activision Blizzard dałoby amerykańskiemu gigantowi alarmującą przewagę.

Z kolei FTC w grudniu 2022 roku pozwała Microsoft, aby zablokować transakcję. Komisja argumentowała, że Microsoft ma historię kupowania wartościowych gier i oferowania ich tylko na własnej platformie Xbox. Batalia sądowa rozpocznie się od posiedzenia dowodowego, które zaplanowano na 2 sierpnia.

Przejęcie Activision Blizzard - gdzie jesteśmy?

Jak poinformowała agencja Bloomberg, prezes Microsoftu Brad Smith spotka się ponadto w tym tygodniu z kanclerzem skarbu Wielkiej Brytanii Jeremym Huntem. Smith ma wyrazić swoją frustrację z powodu szokującej decyzji CMA.

Microsoft potwierdził, że Smith będzie w Londynie, gdzie wygłosi "zaplanowane przemówienie na temat potencjału sztucznej inteligencji i potrzeby jej przemyślanej regulacji". Będzie również prowadził prywatne dyskusje na inne tematy, "w tym proponowanego przejęcia Activision Blizzard, ponieważ nadal jesteśmy zaangażowani w znalezienie kreatywnych i konstruktywnych sposobów rozwiązania pozostałych kwestii regulacyjnych" - powiedział Bloombergowi przedstawiciel Microsoftu.

Agencja dodała, że Hunt wcześniej skrytykował weto CMA, mówiąc niedawno na konferencji biznesowej, że organy nadzorujące konkurencję muszą zrozumieć swoją odpowiedzialność w zakresie wzrostu gospodarczego.

Jedno ze źródeł Bloomberga przekazało, że ministrowie byli "niezadowoleni" z krytyki CMA przez Smitha w wywiadach, w których twierdził, że Unia Europejska - która zatwierdziła przejęcie - jest lepszym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej niż Wielka Brytania. Przy czym rząd nie odgrywa formalnej roli w egzekwowaniu krajowych zasad konkurencji, ale członkowie zarządu CMA są mianowani przez brytyjski departament biznesu.

Jedną ze skrajnych opcji może być ominięcie brytyjskiego nakazu i kontynuowanie transakcji lub wycofanie Activision z rynku brytyjskiego – przekazało źródło Bloomberga, czym potwierdziło wcześniejsze doniesienia w tej sprawie.

Według agencji Microsoft prawdopodobnie wykorzysta ustalenia UE w swoich argumentach prawnych przeciwko CMA po tym, jak urzędnicy UE warunkowo zgodzili się na tę rekordową na rynku gier fuzję.

Bloomberg poinformował, że biuro brytyjskiego premiera odmówiło komentarza, a Activision nie odpowiedział na prośbę o komentarz. Poufne rozmowy mają odbyć się w trakcie przyszłotygodniowego London Tech Week.

Według CMA fuzja wzmocniłaby przewagę Microsoftu na rynku gier w chmurze, ale wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager jest innego zdania i nazwała ją "prokonkurencyjną". Stwierdziła, że może ona "rozruszać" rynek streamingu w chmurze – wskazał Bloomberg.

Jakie są szanse na powodzenie fuzji?

Co ciekawe, większych problemów z transakcją nie miały i ją zaakceptowały, oprócz Unii Europejskiej, między innymi Chiny, Japonia czy Korea Południowa.

"Postrzegamy akceptację ze strony Chin jako kolejny dowód na zbieżność opinii kluczowych gospodarek świata i to, że umowa ta nie stanowi zagrożenia dla konsumentów i dlatego powinna zostać zrealizowana. W związku z tym uważamy, że sprzeciw CMA wygląda jeszcze bardziej zaskakująco, co może zmniejszyć jego znaczenie dla ostatecznego wyniku w sprawie domknięcia transakcji" - stwierdziła w notatce cytowanej przez portal Barron's analityczka Sarah Hindlian-Bowler z firmy świadczącej usługi finansowe Macquarie.

Hindlian-Bowler dodała, że nadal istnieją pewne przeszkody, ale zgoda Chin sprawia, że widać "coraz wyraźniejszą ścieżkę do zakończenia procesu".

Do najpopularniejszych gier stworzonych przez Activision Blizzard należą m.in.: World of Warcraft, Call of Duty, Diablo, Overwatch, Hearthstone, Candy Crush, Starcraft czy Warcraft.

W 2022 roku przychody AB wyniosły około 7,5 mld dol., a zysk netto – ok. 1,5 mld dol.

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: ALDECA studio/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

W praktyce zapadła decyzja, że nie będzie budowany Centralny Port Komunikacyjny. Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić, bo Polska nie może być krajem peryferyjnym, potrzebujemy lotniska na miarę naszego kraju - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

W środę wypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do marca 2024 roku nasz kraj otrzymał z UE 261 miliardów euro, a wpłacił 85,8 miliarda euro - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła szefowa MFiPR.

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Źródło:
PAP

Spółka Orlenu była naszpikowana agentami służb, którzy nie zorientowali się, że mają do czynienia z lewym interesem i kradzieżą pieniędzy na wielką skalę - stwierdził były prezes PGNiG Piotr Woźniak, odnosząc się do 1,5 miliardowej straty Orlen Trading Switzerland. To i tak według niego nic, wobec ogromnej straty w wysokości 10,2 mld złotych jaką odnotowała w ubiegłym roku spółka. Orlen straciła na inwestycjach w petrochemię.

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Źródło:
TVN24 BiS

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się tydzień majówkowy. W związku ze świętami wypadającymi w najbliższych dniach, większe sklepy będą otwarte w kratkę. Część sieci zdecydowała o wydłużeniu godzin pracy. Poniżej podajemy kalendarz handlowy.

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę jako nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za jego pierwszej kadencji w instytucji wdrożono kilka istotnych reform.

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Źródło:
PAP

Karolina Mucha-Kuś złożyła rezygnację z członkostwa w radzie nadzorczej spółki Tauron Polska Energia. Mucha-Kuś wcześniej przez kilkadziesiąt dni pełniła obowiązki prezesa zarządu tej firmy energetycznej.

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w kwietniu 2024 roku wyniosła 2,4 procent, licząc rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 procent. W marcu wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 2 procent.

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Źródło:
tvn24.pl

Nowy okres świadczeniowy 800 plus startuje 1 czerwca bieżącego roku i potrwa do 31 maja 2025 roku. Osoby, które chcą pobierać pieniądze nieprzerwanie, powinny złożyć nowy wniosek do wtorku, 30 kwietnia. W innym przypadku wypłata środków zostanie wstrzymana.

Chcesz zachować ciągłość świadczenia 800 plus? To ostatni dzień na złożenie wniosku

Chcesz zachować ciągłość świadczenia 800 plus? To ostatni dzień na złożenie wniosku

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych wejdzie w życie do końca kadencji - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" minister finansów Andrzej Domański. - Premier (Donald Tusk - red.) zobowiązał mnie do przedstawienia planu, jak dojść do tej kwoty i oczywiście taki plan panu premierowi przedstawię. Realizujemy konkretne nasze zobowiązania - zapewnił szef MF.

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Źródło:
tvn24.pl

Dyrektor generalny grupy HSBC Noel Quinn nieoczekiwanie, po prawie pięciu latach pełnienia tej funkcji, odchodzi. W firmie spędził 37 lat.

Dyrektor generalny HSBC niespodziewanie odchodzi ze stanowiska

Dyrektor generalny HSBC niespodziewanie odchodzi ze stanowiska

Źródło:
BBC

Niemal połowa studentów w Polsce zarabia nie więcej niż cztery tysiące złotych "na rękę" - wynika z raportu "Student w pracy 2024" Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Jednocześnie pensja co czwartego wynosi co najwyżej tysiąc lub dwa. Blisko co trzecia osoba zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych. Znacząco wzrosły jednak aspiracje, co do płacy w przyszłości.

Tyle zarabiają polscy studenci. "Niepewność dotyka przede wszystkim młode osoby"

Tyle zarabiają polscy studenci. "Niepewność dotyka przede wszystkim młode osoby"

Źródło:
tvn24.pl

Stały Komitet Rady Ministrów (SKRM) przyjął między innymi projekt ustawy o bonie energetycznym - przekazał szef SKRM Maciej Berek. Dodał, że rząd zajmie się projektem 7 maja. Zgodnie z projektem bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w II połowie 2024 r. i ma mieć wartość od 300 do 1200 zł.

Bon energetyczny po majówce. Jest zapowiedź rządu

Bon energetyczny po majówce. Jest zapowiedź rządu

Źródło:
PAP

Polskie Porty Lotnicze chcą rozbudować Lotnisko Chopina. W 2029 roku port w Warszawie ma osiągnąć przepustowość na poziomie 30 milionów pasażerów. Zdaniem Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, w 2035 roku cały ruch lotniczy z Warszawy będzie mógł zostać przeniesiony do planowanego portu w Baranowie.

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Źródło:
PAP

Marzena Czarnecka ma dwa domy, cztery mieszkania i ponad milion złotych w polskiej walucie - wynika z oświadczenia majątkowego minister przemysłu. Oprócz tego w zeznaniu znalazły się torebki, zegarki i biżuteria o wartości powyżej 10 tysięcy złotych. 

Domy, mieszkania i ponad półtora miliona na koncie. Oto oświadczenie majątkowe minister przemysłu

Domy, mieszkania i ponad półtora miliona na koncie. Oto oświadczenie majątkowe minister przemysłu

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjski dziennik "Financial Times" i amerykańska firma OpenAI zawarły umowę pozwalającą wykorzystywać zarchiwizowane treści gazety do trenowania modeli sztucznej inteligencji. Wcześniej twórca chatbota ChatGPT parafował podobne umowy między innymi z amerykańską agencją Associated Press, czy niemieckim wydawnictwem Axel Springer.

Sztuczna inteligencja zyska nowe treści. Jest umowa z renomowaną gazetą

Sztuczna inteligencja zyska nowe treści. Jest umowa z renomowaną gazetą

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) uznała, że iPadOS - system operacyjny firmy Apple na tablety - to tak zwany strażnik dostępu, a więc podlega surowszym regulacjom w ramach Aktu o rynkach cyfrowych (DMA). Amerykański gigant technologiczny ma pół roku na dostosowanie się do przepisów.

Apple pod lupą Brukseli. Będą surowsze regulacje unijne

Apple pod lupą Brukseli. Będą surowsze regulacje unijne

Źródło:
PAP