Energetyka atomowa wraca do łask w USA z powodu przyspieszającego rozwoju sztucznej inteligencji. Giganci tacy jak Microsoft, Google i Amazon stawiają na atom, bo potrzebują potężnej ilości energii do zasilania swoich centrów przetwarzania danych.
Jak podaje CNBC, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy Google, Microsoft i Amazon podpisały umowy na zwiększenie wytwarzania energii jądrowej. Przede wszystkim Microsoft zawarł 20-letnie porozumienie z Constellation Energy w sprawie ponownego uruchomienia reaktora w Three Mile Island w Pensylwanii, miejscu najpoważniejszej katastrofy nuklearnej w historii USA w 1979 r. Ponowne otwarcie planowane jest na 2028 r.
Dan Yergin, amerykański autor i konsultant w sektorze energetycznym i gospodarczym, wiceprezes S&P Global, którego CNBC określa jako "wieloletniego weterana rynku" powiedział stacji, że mamy do czynienia z niezwykłą zmianą. - Ta zmiana jest niezwykła. W przemyśle nuklearnym panował zastój - powiedział CNBC, a ponowne otwarcie elektrowni Three Mile Island określił jako "symboliczne".
- Big Tech mówi: potrzebujemy niezawodnej energii elektrycznej działającej całą dobę. Nie możemy jej uzyskać tylko z wiatru i słońca – zauważył.
Wiatr zmian w USA
Yergin, który napisał kilka książek na temat energetyki, zwrócił uwagę na dynamicznie rosnące inwestycje w sektorze.
- To naprawdę duża zmiana i odzwierciedla poczucie, że tak naprawdę od pokolenia mieliśmy stałe zapotrzebowanie na energię elektryczną – powiedział Yergin. - Teraz jednak będzie rosło i istnieje prawdziwy niepokój, jak je zaspokoić? A energia nuklearna wróciła do formy, ludzie mówią o małych reaktorach jądrowych. I oczywiście duża firma technologiczna faktycznie stara się zakontraktować produkcję energii elektrycznej z istniejących elektrowni jądrowych. To niesamowita zmiana - stwierdził.
Jak podaje CNBC, zapotrzebowanie na energię elektryczną w USA gwałtownie zaczęło rosnąć po tym, jak od około 15 lat utrzymywało się na stałym poziomie. Wynika to z pojawienia się nowych centrów danych, fabryk, rozwoju rynku pojazdów elektrycznych oraz cieplejszych i dłuższych sezonów letnich.
Rosnący popyt przez technologię
Niedawno Departament Energii Stanów Zjednoczonych ogłosił, że sfinalizował pożyczkę w wysokości 1,5 miliarda dolarów na przywrócenie do działania elektrowni jądrowej Holtec Palisades w stanie Michigan pod koniec 2025 r., co oznaczałoby ponowne uruchomienie pierwszej amerykańskiej elektrowni jądrowej. W połowie października Google poinformował, że zakupi energię od Kairos Power, twórcy małych reaktorów modułowych, aby pomóc "w realizacji postępu sztucznej inteligencji".
Z raportu badawczego Międzynarodowej Agencji Energetycznej wynika, że globalne zużycie energii elektrycznej przez centra danych, sztuczną inteligencję i sektor kryptowalut podwoi się z szacunkowych 460 terawatogodzin (TWh) w 2022 r. do ponad 1000 TWh w 2026 r.
Źródło: CNBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock