Tech
Partner serwisu

"Miękki reset" w branży. "Liczby i tak są ogromne"

Źródło:
TVN24 Biznes
Serial "The Last of Us" zadebiutował na platformie HBO Max w poniedziałek 16 stycznia
Serial "The Last of Us" zadebiutował na platformie HBO Max w poniedziałek 16 styczniaTVN24
wideo 2/3
Serial "The Last of Us" zadebiutował na platformie HBO Max w poniedziałek 16 styczniaTVN24

Dwa lata temu wystarczyło wziąć listę spółek gamingowych z polskiego rynku, rzucić w nią kamieniem. W co by się nie trafiło, to to rosło. Dziś wszyscy chcą, aby sektor się odbił - stwierdza w rozmowie z TVN24 Biznes Maciej Kietliński z Domu Maklerskiego XTB. W 2022 roku sektor zaliczył miękki reset. - Chociaż te liczby i tak są ogromne - zaznacza Grzegorz Bobrek, były szef TVgry, współzałożyciel kanału To Znowu Oni dodając, że na świecie oczy zwrócone są na największe przejęcie w historii branży za 68 miliardów dolarów.

Dziś na premiery gier czeka się jak na nowy sezon seriali. Siłę tego biznesu pokazuje coroczny Gamescom, największe targi gier wideo odbywające się w Kolonii, w Niemczech. - Porównałabym je rangą do gali wręczenia Oscarów w świecie filmów czy Grammy dla muzyki - wyjaśnia w rozmowie z TVN24 Biznes Jane Knap, researcherka związana z rynkiem technologicznym.

W 2022 na Gamescomie było 250 tysięcy osób z całego świata, a w 10 minut po rozpoczęciu eventu tweet #gamesom był numerem jeden na świecie. - Opening Night Live obejrzało w sieci 12 milionów osób. Dla porównania w 2022 roku ceremonię wręczenia Oscarów obejrzało około 16,6 miliona widzów, a Grammy 8,9 miliona widzów - podaje.

 GamescomShutterstock

Żyjemy w kulturze gamingowej

Jane Knap uważa, że w czasach, gdy Mark Zuckerberg buduje mozolnie swój świat metawersum, twórcy gier robią to, nad czym niejeden marketingowiec z Meta może pomarzyć. - Mam na myśli grę Fortnite od Epic Games, której premiera w 2017 zmieniła świat gier wideo. W 2021 w uniwersum Fortnite miała miejsce wirtualna trasa koncertowa z kulminacyjnym występem na żywo w świecie Fortnite Ariany Grande. Obejrzały go i wzięły aktywny udział miliony fanów na całym świecie. To nie tylko występ - zaznacza Knap.

Chodzi o wtłoczenie do świata gry całego doświadczenia i rozgrywki wokół, w trakcie i po evencie - Były misje poprzedzające pokaz i w trakcie pokazu. Potem dodano nową serię zadań, tak zwany Rift Tour. Do tego możliwość zakupu skórek i gadżetów do wirtualnych postaci - wyjaśnia. 

Grzegorz Bobrek, były szef kanału TVgry na You Tube, współzałożyciel kanału To Znowu Oni, w rozmowie z TVN24 Biznes tłumaczy, że gry wtopiły się w codzienność. Jego zdaniem żyjemy w kulturze gamingowej, która jest na tyle mocna, że w tym momencie język graczy, memiczność, odniesienia są wszędzie. Zaznacza, że internet sam w sobie jest gamingowy.

- Wielkie firmy dotychczas trzymające się z dala od gamingu zaczynają odważniej planować swoje działania. - HBO chwali się kapitalnymi wynikami oglądalności serialu The Last of Us, będącego dość wierną adaptacją gry studia Naughty Dog. Netflix w pełni świadomie zdecydował się na markę Wiedźmin, kiedy na Zachodzie szlak popularności książkom Sapkowskiego przetarła wyjątkowo udana gra CD Projekt Red - wymienia. 

The Last of UsHBO Max

Zdaniem ekspertów w czasie pandemii ten sektor wyraźnie zyskał na znaczeniu, ale już rok 2022 był "miękkim resetem". Branża zaliczyła spadek przychodów i rozminęła się z prognozami analityków. - Spodziewano się zresztą wzrostów w nieskończoność, a w ostatnich 12 miesiącach branża skurczyła się o 4,5 procent względem 2021 roku. Chociaż te liczby i tak są ogromne. Zależnie od sposobu badania rynek gier wideo w 2022 roku miał przynieść nawet 185 miliardów dolarów przychodu - mówi Bobrek. 

Premiery 2023

- Dwa lata temu wystarczyło wziąć listę spółek gamingowych z polskiego rynku, rzucić w nią kamieniem, w co by się nie trafiło, to to rosło. Dziś wszyscy chcą, aby sektor się odbił - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes Maciej Kietliński z Domu Maklerskiego XTB.

Od połowy października to odbicie zaczyna być widoczne na rynkach, a wpływ na to ma zahamowany wzrost inflacji oraz prawdopodobny brak kolejnych podwyżek stóp procentowych. - Poprzedni rok był bardzo słaby, nie było w polskim gamingu jakichś większych premier. Są więc duże nadzieje dla sektora gamingowego na ten rok. Szykuje się też wiele nowości - dodaje Kietliński.

Wylicza, że największa z nich to dodatek do Cyberpunk 2077 o nazwie Widmo Wolności, którego budżet przekracza nawet dodatek Krew i Wino do Wiedźmina 3. Ponadto oczekiwana jest gra Frostpunk 2 od 11bit Studios oraz sequele Cooking Simulator, House Flipper czy Thief Simulator od Playwaya.

Cyberpunk 2077mat. prasowe

Jak sektor wygląda globalnie? Według Kietlińskiego możemy mieć do czynienia ze spadkiem popytu, ludzie będą mniej chętnie kupować gry, a to przełoży się na spadek przychodów spółek z branży gamedev.

Analityk podaje też przykłady amerykańskich big techów, które w celu optymalizacji kosztów znacząco tną zatrudnienie. Alphabet ogłosił, że redukuje zatrudnienie o 12 tys. pracowników, Microsoft - o 10 tys. osób, Amazon - o 18 tys., a Meta zlikwiduje 11 tys. miejsc pracy. - Słowem, Wall Street widzi ryzyko zbliżającej się recesji. Zdaje się, że Książęca (siedziba warszawskiej giełdy - red.) jeszcze nie do końca, za wyjątkiem nielicznych spółek, zapowiadających spadek popytu i wyników w 2023 roku - zauważa Kietliński.

Na tle takiej sytuacji Microsoft szykuje się jednak do przejęcia firmy Activision Blizzard za 68 mld dolarów. Grzegorz Bobek podkreśla, że to największe przejęcie w historii branży. - Dla kontekstu Twitter został kupiony za 44 mld dolarów. Jednak zarówno Unia Europejska jak i amerykańska Federalna Komisja Handlu patrzą krzywo na tę transakcję, dopatrując się, nie bez przyczyny, ryzyka dla zasad antymonopolowych. Microsoft miałby w końcu przejąć firmę produkującą tak potężne tytuły jak Diablo, Call of Duty, World of Warcraft - tłumaczy.

Przez ostatnie 10 lat Microsoft już zakupił kilkanaście mniejszych i większych firm gamingowych. W 2014 roku przejął Mojanga i tym samym markę Minecraft. - Po latach zakupów przyszła jednak korekta kursu. W 2022 roku Microsoft ma wyraźnie słabsze wyniki finansowe niż w 2021 roku i doszło do zwolnień pracowników, w tym z firm z branży gamingowej - zauważa Bobrek. 

Firmy krzaki "z games" w nazwie mogą nie przetrwać

Zmiany szykują się też w małych spółkach gamingowych, z których wysypem mieliśmy do czynienia podczas pandemii. - Pół żartem, pół serio wyglądających w ten sposób, że parę osób usiadło sobie w przysłowiowym garażu i zaczęli robić gry komputerowe, najczęściej niskobudżetowe symulatory. Recesja może sprawić, że rynek wyczyści się z małych studiów, które chciały się podpiąć do rydwanu hossy 2020 - wskazuje Maciej Kietliński. - Ten proces już ma miejsce. Firmy krzaki z "games" w nazwie mogą nie przetrwać, ponieważ teraz trzeba pokazać konkretne wyniki sprzedażowe, bo ładne trailery wszyscy już widzieli - dodaje.

Inną perspektywę pokazuje Grzegorz Bobrek, bo według niego sektor gier jest demokratyczny, pojemny, zróżnicowany. - Uważam, że nigdy nie było lepszych czasów dla graczy - podkreśla.

Na popularnych platformach, takich jak Steam, można zagrać w gry tworzone przez firmy składające się z tysięcy pracowników, ale wielki sukces odnoszą też pojedynczy twórcy. 

- Nigdy nie było tak łatwo dotrzeć ze swoim dobrym produktem do milionów odbiorców. Oczywiście oznacza to, że i konkurencja jest spora, ale z przekonaniem mogę stwierdzić, że bardzo dobrze zaprojektowane gry wcześniej czy później odnajdują swoich odbiorców. Pojemność rynku jest rzecz jasna nadal ograniczona i setki, jeśli nie tysiące przeciętnych i słabych gier nigdy się nie wybiją. Twórcy jednak otrzymują szansę bezpośredniego powalczenia o swoich klientów. Kiedyś nie było to możliwe - zaznacza.

Sukcesy gier, które wychodzą poza ramy

Według niego te firmy mają kłopot, kiedy ścigają się z trendami, ale nie mają odwagi tworzyć własnych trendów. Wyjaśnia, że takie firmy jak Ubisoft starają się grać bardzo bezpiecznie, powtórzyć swój sukces sprzed lat, albo jeszcze gorzej, sukces kogoś innego. 

- Największymi sukcesami cieszą się zaś gry, które jednak wychodzą poza ramy albo które potrafią rozwinąć wcześniejsze pomysły. Nie bez przyczyny w 2022 roku wielkim sukcesem okazała się być gra The Elden Ring, mająca korzenie w niszowej serii skierowanej do wymagającego odbiorcy. Dzisiaj ten schemat rozgrywki doczekał się licznych naśladowców, ale to oryginał ciągle jest o jeden krok przed konkurencją - podkreśla. 

W jego ocenie nie można też pominąć takich przykładów jak Vampire Survivors, fenomenu 2022 roku. - To gra za zaledwie 20 złotych, ma prymitywną grafikę, ale bardzo dobry pomysł na rozgrywkę. Efekt? 170 000 recenzji na platformie Steam. Vampire Survivors stworzyło nowy gatunek i już dzisiaj możemy zagrać w kilkanaście innych gier o podobnym schemacie. Wielkim firmom trudniej podjąć takie ryzyko - podaje. 

Crunch, związki zawodowe, pojedyncze tytuły

Lista problemów sektora gamingowego jest długa. W pandemii praca zdalna była wyzwaniem w zarządzaniu projektami. - Nie do utrzymania jest też kultura crunchu, zakładająca, że całe zespoły będą pracować po 6 dni w tygodniu, po 12 godzin dziennie, byle tylko wypuścić na czas obiecany produkt - wyjaśnia Bobrek. 

Zdarzały się przypadki, że pracownicy nocowali w biurach, byle tylko ukończyć produkcję gry. Kryzys w takim zarządzaniu projektami idzie w parze z próbami tworzenia związków zawodowych w korporacjach gamingowych. Związki zawodowe tworzą się w takich firmach jak Activision Blizzard, Ubisoft czy Microsoft. 

Grzegorz Bobrek uważa, że kolejnym problemem jest to, że firmy starają się walczyć pojedynczymi tytułami, które miałyby podbić świat. Każdy wymarzył sobie posiadanie jednego, dwóch kombajnów, które ciągnęłyby całą firmę. - Wizja gry-usługi, wspieranej przez lata jest kusząca, ale postawienie wszystkiego na jednego konia może oznaczać poważne kłopoty, jeśli nie dotrze się do swojego odbiorcy. Firma EA musiała przyznać się do porażki gry Anthem, Platinum Games błyskawicznie zamknęło Babylon’s Fall. Takie wpadki gier "długożyjących", które naprawdę żyją ledwie kilka miesięcy, to codzienność - mówi. 

Obejrzyj również: "W czasie pandemii gry były wirtualnym trzepakiem dla młodego pokolenia"

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały do Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE, resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazał resort klimatu. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie zaplanowano pierwsze czytanie czterech projektów dotyczących obniżenia składki zdrowotnej. Dwa przygotował rząd, dwa kolejne to projekty poselskie: Polski 2050 i PiS. Wszystkie zakładają niższe wpływy z tytułu składki zdrowotnej do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśla, że "ma słowo ministra finansów w sprawie rekompensaty niższych wpływów ze składki zdrowotnej".

Składka zdrowotna w Sejmie. Aż cztery projekty do rozważenia przez posłów

Składka zdrowotna w Sejmie. Aż cztery projekty do rozważenia przez posłów

Źródło:
PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

"Czuję się jak Bin Laden", "Toczymy wojnę z rządem" miał mówić mężczyzna z Florydy, który został w środę aresztowany przez funkcjonariuszy FBI pod zarzutem zamiaru zdetonowania bomby przed gmachem New York Stock Exchange. Miało to nastąpić na tydzień przed Świętem Dziękczynienia.

Chciał wysadzić w powietrze giełdę papierów wartościowych. Został aresztowany

Chciał wysadzić w powietrze giełdę papierów wartościowych. Został aresztowany

Źródło:
PAP

Ford przekazał w środę, że zwolni około 14 procent pracowników w Europie. Koncern tłumaczy to słabym popytem na auta elektryczne, brakiem wsparcia władz oraz rosnącą konkurencją ze strony chińskich producentów - donosi agencja Reutera. Pracę w fabrykach giganta motoryzacyjnego stracić mają cztery tysiące osób.

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Źródło:
Reuters

Prezydent USA przegrywa z przywódcą Chin bitwę o prymat w Ameryce Łacińskiej – ocenił w środę brytyjski dziennik "Financial Times". Przez pryzmat niedawnych szczytów w Peru i Brazylii gazeta analizuje wpływy obu państw w regionie bogatym w złoża surowców mineralnych.

Biden przegrywa z Xi. "Uderzający kontrast"

Biden przegrywa z Xi. "Uderzający kontrast"

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu łopatki do patelni sprzedawanej w sieci sklepów Tedi. "Nie należy używać produktu wskazanego w komunikacie do kontaktu z żywnością" - czytamy w komunikacie.

Sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Od stycznia 2025 roku emeryci i renciści będą mogli składać wnioski o rentę wdowią - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Renta wdowia. ZUS o terminie składania wniosków

Renta wdowia. ZUS o terminie składania wniosków

Źródło:
PAP

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek niemieckiego funduszu Mutares w sprawie przejęcia polskiej sieci drogerii Natura - poinformował UOKiK. Strony liczą, że transakcja zakończy się jeszcze w tym roku.

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Źródło:
tvn24.pl

Szef Głównego Urzędu Stastycznego odwołany. Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, premier Donald Tusk odwołał prezesa GUS Dominika Rozkruta.

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Źródło:
PAP

Ruszył nabór zgłoszeń do przyszłorocznej, czternastej już, edycji konkursu nagród Polskiej Rady Biznesu. Potrwa on do 10 stycznia 2025 roku, a zdobywców statuetek poznamy 26 maja. - My przyznajemy nagrodę nie firmom, ale ludziom - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Źródło:
tvn24.pl