Filharmonia w Szczecinie zdobyła nagrodę w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2015 - ogłosiły w piątek w Komisja Europejska oraz Fundacja Miesa van der Rohe. To jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień architektonicznych na świecie.
Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie - poinformowała Fundacja w komunikacie umieszczonym na jej stronie internetowej.
Najlepsi z najlepszych
Zwycięski projekt został wybrany spośród 420 prac z 36 krajów europejskich.
O nagrodę walczyło pięciu finalistów: Muzeum Sztuki w Ravensburgu projektu Lederer Ragnarsdóttir Oei, Duńskie Muzeum Morskie w Helsingor projektu BIG – Bjarke Ingels Group, Wytwórnia Win Antinori w Bargino – San Casciano Val di Pesa, Florencja, projektu Archea Associati, Filharmonia w Szczecinie projektu Barozzi/Veiga oraz Centrum Studenckie Saw Swee Hock przy London School of Economics w Londynie projektu O’Donnell + Tuomey.
W budynku szczecińskiej filharmonii mieści się główna sala koncertowa dla tysiąca słuchaczy, sala kameralna dla 200 słuchaczy, wielofunkcyjna przestrzeń wystawowo-konferencyjna, a także rozległe foyer.
Konstrukcja budynku sprawia wrażenie dużej lekkości: podświetlona od wewnątrz szklana fasada stanowi grę różnymi perspektywami. Zewnętrzna surowość i prosta kompozycja wewnętrznych ciągów komunikacyjnych kontrastują z ekspresją głównego holu i złotym wnętrzem sali koncertowej.
Feria barw i dźwięków
Jak czytamy na stronie internetowej filharmonii, pomysł zbudowania nowej siedziby w miejscu nieistniejącego już Domu Koncertowego (Konzerthaus) zrodził się w 2004 roku. Wszystko dlatego, że filharmonicy potrzebowali większej i nowocześniejszej przestrzeni. Trzy lata później ogłoszono konkurs na koncepcję nowej filharmonii. Spośród propozycji czterdziestu czterech pracowni z całego świata jury wybrało projekt opracowany przez studio Barozzi/Veiga z Barcelony. "Lodowa bryła budynku już w pierwszej fazie realizacji okrzyknięta została nową ikoną miasta. Projekt zajął również pierwsze miejsce w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards 2014 w kategorii Najlepszy projekt architektoniczny roku. Architekci dołożyli starań, by uwzględnić kontekst, w którym osadzony miał być projekt. Budowla wyróżnia się odwagą i lekkością, lecz jednocześnie tworzy spójną linią z neogotycką zabudową otoczenia" - czytamy. Na co dzień biała fasada Filharmonii może rozbłysnąć wieloma barwami w różnej konfiguracji. Uroczyste otwarcie nowej siedziby odbyło się wraz z rozpoczęciem sezonu artystycznego 2014/2015.
Autor: mn / Źródło: PAP, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) / DrKssn