Jak powstała Dolina Krzemowa? Czym jest i jakie znane firmy stworzyły jej sukces?

Źródło:
tvn24.pl
Jak pozyskać inwestora z Doliny Krzemowej?
Jak pozyskać inwestora z Doliny Krzemowej?TVN24 BiS
wideo 2/3
Jak pozyskać inwestora z Doliny Krzemowej?TVN24 BiS

Dolina Krzemowa to najbardziej znane światowe centrum nowych technologii. Znajdują się w niej siedziby wielu z największych i najbardziej dochodowych globalnych koncernów. Kiedy powstała Dolina Krzemowa i skąd wzięła się jej nazwa? W jaki sposób i dzięki którym firmom osiągnęła swój sukces?

● Dolina Krzemowa to położone w Kalifornii zagłębie globalnych koncernów technologicznych. ● W Dolinie Krzemowej swoje siedziby miały lub mają m.in. Apple, Amazon, Tesla, Google i Meta. ● Za sukcesem Doliny Krzemowej stoi koncentracja w jednym miejscu nowoczesnych przedsiębiorstw, najlepszych uczelni oraz wielkich funduszy inwestycyjnych. ● Dolina Krzemowa wyróżnia się rzadko spotykanym sposobem funkcjonowania i kulturą biznesową.

Dolina Krzemowa (z ang. Sillicon Valley) to niewielka część amerykańskiego stanu Kalifornia znana jako światowe zagłębie zaawansowanych technologii i siedziba licznych międzynarodowych korporacji. Jej nazwa została stworzona w 1971 roku przez dziennikarza Dona C. Hoeflera. Określił tak kalifornijską Dolinę Santa Clara, w której firmy używały krzemu jako głównego komponentu wykorzystywanego w produkcji półprzewodników. 

Dolina Krzemowa - historia

Jak powstała Dolina Krzemowa? Działo się to stopniowo. Zmiany w rolniczej dolinie Santa Clara zaczęły następować na przełomie XIX i XX wieku, gdy pobliskie San Francisco stało się ważnym centrum przemysłu telegraficznego i radiowego, a w samej aglomeracji otwarty został Uniwersytet Stanforda.

Po wybuchu drugiej wojny światowej rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych proces przenoszenia części przemysłu z najbardziej zagrożonego działaniami wojennymi wschodniego wybrzeża na zachód, m.in. do Kalifornii. W ten sposób w Dolinie Krzemowej zaczęły szybko powstawać kolejne ośrodki naukowo-badawcze oraz zakłady przemysłowe produkujące m.in. radary. Powstawanie tych obiektów spowodowało zarazem napływ tysięcy wysoko wykwalifikowanych specjalistów technologicznych.

W ten sposób od lat 50. XX wieku Dolina Krzemowa stała się wielkim centrum zaawansowanych technologii, w którym swoje siedziby mają największe globalne firmy technologiczne.

Dolina Krzemowa - funkcjonowanie

Za sukces Doliny Krzemowej w dużej części odpowiada jej wyróżniający się sposób funkcjonowania i kultury biznesowej. Działające w niej firmy stawiają przede wszystkim na innowacyjność i otwarte umysły, pozostawiając swoim pracownikom dużo swobody i zaufania. Ważną zasadą w zlokalizowanych tam firmach jest dzielenie się wiedzą, obowiązuje również dość duża otwartość na podejmowanie ryzyka biznesowego.

Obecnie środowisko Doliny Krzemowej to cała sieć powiązań zawodowych i osobistych, w której rozwój tysięcy przedsiębiorstw wspierany jest przez utalentowanych ludzi z lokalnych uczelni i centrów badawczych, łatwy dostęp do kapitału z funduszy inwestycyjnych, a także innowacyjne modele zarządzania i najnowsze technologie. Ta skoncentrowana na niewielkiej przestrzeni sieć powiązań nazywana bywa środowiskiem plug and play (ang. podłącz i używaj), po pojawieniu się w którym dalszy rozwój staje się szybszy i łatwiejszy.

Dolina Krzemowa jest ponadto znana z bardzo łagodnego klimatu, w którym nie ma ani ostrych zim, ani nazbyt gorącego lata. Klimat ten również ma sprzyjać kreatywności i pracy umysłowej.

Największe firmy w Dolinie Krzemowej

W Dolinie Krzemowej znajdują się siedziby największych międzynarodowych korporacji z branży nowych technologii. Szacuje się, że Dolina Krzemowa zatrudnia pół miliona specjalistów technologii informatycznych, a dzięki jej działalności gospodarka całego stanu Kalifornia jest warta 3,4 biliona dolarów. Gdyby Kalifornia była odrębnym państwem czyniłoby to ją piątą największą gospodarką świata, niewiele mniejszą od niemieckiej.

Jednym z pierwszych wielkich przedsiębiorstw Doliny Krzemowej było Hewlett-Packard założone w 1939 roku. Po wynalezieniu w latach 40. XX wieku przez inną firmę z Doliny, Bell Labs, procesorów komputerowych, w Dolinie powstały kolejne znane dziś firmy: Fairchild, Intel, AMD, Nvidia.

Kolejnym wielkim wynalazkiem w którym uczestniczyła Dolina Krzemowa był rozwój Internetu. Obecnie w Dolinie Krzemowej swoje siedziby mają takie międzynarodowe koncerny jak m.in. Apple, Google, Cisco, Adobe, eBay, Yahoo, PayPal, Facebook (obecnie: Meta), Twitter, Uber. Jednocześnie w ostatnich latach rosnące koszty życia spowodowały, że część z nich zaczęła przenosić się z Kalifornii do tańszego Teksasu. Swoją siedzibę przeniosła tam już firma Tesla, firma Oracle, a także jeden z pionierów Doliny Krzemowej - Hewlett-Packard.

Uniwersytet Stanforda wspiera rozwój Doliny Krzemowej

Z Doliną krzemową związane są liczne historie i ciekawostki. Jest taka, która dotyczy historii powstania Uniwersytetu Stanforda, jednej z najlepszych na świecie uczelni, zlokalizowanej w aglomeracji San Francisco. Jej założycielem był Leland Stanford Sr., uważany przez to czasem za prekursora Doliny Krzemowej.

Leland Stanford Sr. dorobił się w Kalifornii dużego majątku najpierw na sprzedaży narzędzi dla poszukiwaczy złota, później zaś inwestując w koleje w stadninę koni. Gdy w 1884 roku zmarł jego jedyny syn, Leland Stanford Jr., ojciec postanowił upamiętnić go tworząc uniwersytet jego imienia. Uniwersytet Lelanda Stanforda Juniora zaczął działać 1 października 1891 r. Misją uczelni było kształcenie absolwentów, którzy odnosiliby sukcesy w życiu zawodowym i osobistym i byli użyteczni dla innych by - jak sformułował to Stanford Sr. - „Dzieci Kalifornii były naszymi dziećmi”. Późniejsi absolwenci Uniwersytetu Stanforda znacząco przyczynili się do rozwoju branży technologicznej w Dolinie Krzemowej.

Autorka/Autor:red//mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 3.0 | Coolcaesar

Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET