Jak powstała Dolina Krzemowa? Czym jest i jakie znane firmy stworzyły jej sukces?

Źródło:
tvn24.pl
Jak pozyskać inwestora z Doliny Krzemowej?
Jak pozyskać inwestora z Doliny Krzemowej?TVN24 BiS
wideo 2/3
Jak pozyskać inwestora z Doliny Krzemowej?TVN24 BiS

Dolina Krzemowa to najbardziej znane światowe centrum nowych technologii. Znajdują się w niej siedziby wielu z największych i najbardziej dochodowych globalnych koncernów. Kiedy powstała Dolina Krzemowa i skąd wzięła się jej nazwa? W jaki sposób i dzięki którym firmom osiągnęła swój sukces?

● Dolina Krzemowa to położone w Kalifornii zagłębie globalnych koncernów technologicznych. ● W Dolinie Krzemowej swoje siedziby miały lub mają m.in. Apple, Amazon, Tesla, Google i Meta. ● Za sukcesem Doliny Krzemowej stoi koncentracja w jednym miejscu nowoczesnych przedsiębiorstw, najlepszych uczelni oraz wielkich funduszy inwestycyjnych. ● Dolina Krzemowa wyróżnia się rzadko spotykanym sposobem funkcjonowania i kulturą biznesową.

Dolina Krzemowa (z ang. Sillicon Valley) to niewielka część amerykańskiego stanu Kalifornia znana jako światowe zagłębie zaawansowanych technologii i siedziba licznych międzynarodowych korporacji. Jej nazwa została stworzona w 1971 roku przez dziennikarza Dona C. Hoeflera. Określił tak kalifornijską Dolinę Santa Clara, w której firmy używały krzemu jako głównego komponentu wykorzystywanego w produkcji półprzewodników. 

Dolina Krzemowa - historia

Jak powstała Dolina Krzemowa? Działo się to stopniowo. Zmiany w rolniczej dolinie Santa Clara zaczęły następować na przełomie XIX i XX wieku, gdy pobliskie San Francisco stało się ważnym centrum przemysłu telegraficznego i radiowego, a w samej aglomeracji otwarty został Uniwersytet Stanforda.

Po wybuchu drugiej wojny światowej rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych proces przenoszenia części przemysłu z najbardziej zagrożonego działaniami wojennymi wschodniego wybrzeża na zachód, m.in. do Kalifornii. W ten sposób w Dolinie Krzemowej zaczęły szybko powstawać kolejne ośrodki naukowo-badawcze oraz zakłady przemysłowe produkujące m.in. radary. Powstawanie tych obiektów spowodowało zarazem napływ tysięcy wysoko wykwalifikowanych specjalistów technologicznych.

W ten sposób od lat 50. XX wieku Dolina Krzemowa stała się wielkim centrum zaawansowanych technologii, w którym swoje siedziby mają największe globalne firmy technologiczne.

Dolina Krzemowa - funkcjonowanie

Za sukces Doliny Krzemowej w dużej części odpowiada jej wyróżniający się sposób funkcjonowania i kultury biznesowej. Działające w niej firmy stawiają przede wszystkim na innowacyjność i otwarte umysły, pozostawiając swoim pracownikom dużo swobody i zaufania. Ważną zasadą w zlokalizowanych tam firmach jest dzielenie się wiedzą, obowiązuje również dość duża otwartość na podejmowanie ryzyka biznesowego.

Obecnie środowisko Doliny Krzemowej to cała sieć powiązań zawodowych i osobistych, w której rozwój tysięcy przedsiębiorstw wspierany jest przez utalentowanych ludzi z lokalnych uczelni i centrów badawczych, łatwy dostęp do kapitału z funduszy inwestycyjnych, a także innowacyjne modele zarządzania i najnowsze technologie. Ta skoncentrowana na niewielkiej przestrzeni sieć powiązań nazywana bywa środowiskiem plug and play (ang. podłącz i używaj), po pojawieniu się w którym dalszy rozwój staje się szybszy i łatwiejszy.

Dolina Krzemowa jest ponadto znana z bardzo łagodnego klimatu, w którym nie ma ani ostrych zim, ani nazbyt gorącego lata. Klimat ten również ma sprzyjać kreatywności i pracy umysłowej.

Największe firmy w Dolinie Krzemowej

W Dolinie Krzemowej znajdują się siedziby największych międzynarodowych korporacji z branży nowych technologii. Szacuje się, że Dolina Krzemowa zatrudnia pół miliona specjalistów technologii informatycznych, a dzięki jej działalności gospodarka całego stanu Kalifornia jest warta 3,4 biliona dolarów. Gdyby Kalifornia była odrębnym państwem czyniłoby to ją piątą największą gospodarką świata, niewiele mniejszą od niemieckiej.

Jednym z pierwszych wielkich przedsiębiorstw Doliny Krzemowej było Hewlett-Packard założone w 1939 roku. Po wynalezieniu w latach 40. XX wieku przez inną firmę z Doliny, Bell Labs, procesorów komputerowych, w Dolinie powstały kolejne znane dziś firmy: Fairchild, Intel, AMD, Nvidia.

Kolejnym wielkim wynalazkiem w którym uczestniczyła Dolina Krzemowa był rozwój Internetu. Obecnie w Dolinie Krzemowej swoje siedziby mają takie międzynarodowe koncerny jak m.in. Apple, Google, Cisco, Adobe, eBay, Yahoo, PayPal, Facebook (obecnie: Meta), Twitter, Uber. Jednocześnie w ostatnich latach rosnące koszty życia spowodowały, że część z nich zaczęła przenosić się z Kalifornii do tańszego Teksasu. Swoją siedzibę przeniosła tam już firma Tesla, firma Oracle, a także jeden z pionierów Doliny Krzemowej - Hewlett-Packard.

Uniwersytet Stanforda wspiera rozwój Doliny Krzemowej

Z Doliną krzemową związane są liczne historie i ciekawostki. Jest taka, która dotyczy historii powstania Uniwersytetu Stanforda, jednej z najlepszych na świecie uczelni, zlokalizowanej w aglomeracji San Francisco. Jej założycielem był Leland Stanford Sr., uważany przez to czasem za prekursora Doliny Krzemowej.

Leland Stanford Sr. dorobił się w Kalifornii dużego majątku najpierw na sprzedaży narzędzi dla poszukiwaczy złota, później zaś inwestując w koleje w stadninę koni. Gdy w 1884 roku zmarł jego jedyny syn, Leland Stanford Jr., ojciec postanowił upamiętnić go tworząc uniwersytet jego imienia. Uniwersytet Lelanda Stanforda Juniora zaczął działać 1 października 1891 r. Misją uczelni było kształcenie absolwentów, którzy odnosiliby sukcesy w życiu zawodowym i osobistym i byli użyteczni dla innych by - jak sformułował to Stanford Sr. - „Dzieci Kalifornii były naszymi dziećmi”. Późniejsi absolwenci Uniwersytetu Stanforda znacząco przyczynili się do rozwoju branży technologicznej w Dolinie Krzemowej.

Autorka/Autor:red//mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 3.0 | Coolcaesar

Pozostałe wiadomości

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Kończymy sprzedaż produktów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIRON-ie - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank Śląskiego. Wyjaśnił przy tym, czego mają się spodziewać osoby, które taki kredyt już zaciągnęły. ING to pierwszy bank w Polsce, który wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie.

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

Źródło:
tvn24.pl

Średnia cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Świnoujściu wyniosła w maju ponad 28 tysięcy złotych - informują eksperci z portalu RynekPierwotny. To znacznie więcej niż w Warszawie, w której za metr trzeba zapłacić 17,6 tysiąca złotych. W górach najdroższe było Zakopane, a na Mazurach - Mikołajki.

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 220 milionów złotych. W Polsce padła wygrana drugiego stopnia w wysokości ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 21 czerwca.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Kierownictwo firmy Kaspersky Lab, producenta znanego programu antywirusowego, zostało w Stanach Zjednoczonych objęte sankcjami. Powodem jest współpraca z rosyjskim wojskiem i służbami.

"Czarna lista" i sankcje na kierownictwo producenta znanego programu antywirusowego

"Czarna lista" i sankcje na kierownictwo producenta znanego programu antywirusowego

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Alior Bank i VeloBank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach warto zaopatrzyć się w dodatkową gotówkę, a ważne przelewy zlecić wcześniej.

"Wyłączymy na kilka godzin bank". Ostrzeżenia

"Wyłączymy na kilka godzin bank". Ostrzeżenia

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła propozycja znaczącej podwyżki stóp procentowych. Jedyną osobą, która poparła wniosek, była Joanna Tyrowicz.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
tvn24.pl

McDonald's wycofuje technologię składania zamówień opartą na sztucznej inteligencji (AI), która była testowana w niektórych restauracjach. Jak donosili klienci sieci w USA, system potrafił kreować nietypowe zamówienia, jak na przykład lody z posypką z bekonu czy karmelowe lody z dodatkowymi porcjami masła.

Klienci byli zaskoczeni. Gigant wstrzymuje testy

Klienci byli zaskoczeni. Gigant wstrzymuje testy

Źródło:
BBC

Oddamy wszystkie opłaty pobrane we wtorek za wypłaty gotówki w urządzeniach Euronetu - przekazał mBank w komunikacie skierowanym do klientów. Ma to związek z akcją protestacyjną sieci bankomatów, w ramach której obniżony został limit wypłaty gotówki do 200 złotych podczas jednej transakcji.

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Źródło:
tvn24.pl

W pełni płatne L4 oraz przeniesienie finansowania chorobowego na ZUS to dwa nowe rozwiązania, nad którymi pracuje obecnie rząd. - Jest dla nas jasne, że za chorobę nie powinno się karać ani pracodawcy, ani pracownika. Dziś oboje są karani - wskazała szefowa resortu rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Warto jednak pamiętać, że niektórzy już teraz mogą korzystać ze 100-procentowego L4.

Ministra chce 100 procent pensji na L4. Niektórym przysługuje już teraz

Ministra chce 100 procent pensji na L4. Niektórym przysługuje już teraz

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polacy planujący wakacyjne wyjazdy chcą przeznaczyć na nie średnio na osobę 1734 złote, to o siedem procent więcej niż rok wcześniej. Jak wynika z badania, które na zlecenie Związku Banków Polskich (ZBP) przeprowadziła firma badawcza Minds&Roses, większość rodaków zamierza wypocząć w kraju.

Tyle Polacy wydadzą na wakacje

Tyle Polacy wydadzą na wakacje

Źródło:
PAP

Wszyscy tak zwani sprzedawcy zobowiązani energii elektrycznej i gazu, którzy muszą składać wnioski taryfowe do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), złożyli je - poinformował w piątek urząd. Według szacunków URE łączny poziom opłaty za energię elektryczną, uwzględniający dystrybucję, miesięcznie wzrośnie od 1 lipca o około 30 złotych dla gospodarstw domowych, w których roczne zużycie prądu nie przekracza 2 MWh.

Podwyżki rachunków za prąd. Wnioski złożyli już wszyscy sprzedawcy

Podwyżki rachunków za prąd. Wnioski złożyli już wszyscy sprzedawcy

Źródło:
PAP

Nie ma dnia bez informacji o nowych możliwościach sztucznej inteligencji. Niektóre z rozwiązań, w których AI się wykorzystuje, potrafią zaskoczyć. Jak na przykład projektowanie indywidualnych perfum pod konkretną osobę. 

Nowe zastosowanie AI. "Czasami wszystko wychodzi dobrze, a innym razem całkowicie do niczego"

Nowe zastosowanie AI. "Czasami wszystko wychodzi dobrze, a innym razem całkowicie do niczego"

Źródło:
Cnet

Zaległości alimentacyjne Polaków wynoszą 15,4 mld zł. Posiada je 290 tys. osób wpisanych do Krajowego Rejestru Długów, 94 proc. z nich to mężczyźni - wynika z danych KRD. Na przestrzeni ostatnich trzech lat zadłużenie w grupie wiekowej 18-25 lat wzrosło 10-krotnie.

Nie płacą na własne dzieci, zwłaszcza najmłodsi. "Jedna z najwyższych kwot w historii"

Nie płacą na własne dzieci, zwłaszcza najmłodsi. "Jedna z najwyższych kwot w historii"

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto padła główna wygrana. Jeden z graczy rozbił kumulację wynoszącą ponad dziewięć milionów złotych. Szóstka padła także w grze Lotto Plus. Totalizator Sportowy podał, gdzie padły wygrane.

Wyniki Lotto z 20 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 20 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjski Novikombank poinformował w czwartek, że jako pierwszy bank w kraju otworzył przedstawicielstwo na Kubie w ramach rosnących powiązań gospodarczych między byłymi sojusznikami z czasów zimnej wojny.

Rosyjski bank otwiera filię na Kubie

Rosyjski bank otwiera filię na Kubie

Źródło:
Reuters

Włoski producent samochodów otrzymał karę w wysokości 6,4 miliona dolarów za rzekome oznaczanie pojazdów wyprodukowanych w Chinach jako krajowe - informuje BBC. Firma oświadczyła, że ​​złoży odwołanie od kary, ponieważ nigdy nie twierdziła, że ​​jej pojazdy zostały w całości wyprodukowane we Włoszech.

Miało być "made in Italy", ale okazało się "made in China". Producent samochodów ukarany

Miało być "made in Italy", ale okazało się "made in China". Producent samochodów ukarany

Źródło:
BBC

Premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego – powiedział PAP rzecznik prasowy Biura Rzecznika Finansowego Maciej Sawa.

Premier Donald Tusk odwołał Rzecznika Finansowego

Premier Donald Tusk odwołał Rzecznika Finansowego

Źródło:
PAP

W przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej bazie danych o wypoczynku dzieci i młodzieży można sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku, a także czy zgłosił on turnus do kuratorium oświaty. Kuratorzy zatwierdzili dotąd 16,5 tysiąca zorganizowanych wypoczynków letnich dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie ma skorzystać z nich 703 tysiące uczniów.

Kolonie i obozy pod kontrolą. Rodzic sprawdzi organizatora wypoczynku dziecka

Kolonie i obozy pod kontrolą. Rodzic sprawdzi organizatora wypoczynku dziecka

Źródło:
PAP

Zimbabwe zostało uznane przez Afrykański Bank Rozwoju (AfDB) najdroższym krajem Afryki. Wydatki mieszkańców stolicy kraju, Harare, są wyższe niż osób mieszkających we włoskiej Parmie czy w stolicy Chile, Santiago.

Koszt życia wyższy niż we włoskim mieście. Oto najdroższy kraj Afryki

Koszt życia wyższy niż we włoskim mieście. Oto najdroższy kraj Afryki

Źródło:
PAP

Brytyjski bank NatWest zakończy działalność w Polsce do końca 2025 roku - informuje Reuters. Pracę straci 1600 osób. Rzecznik banku wytłumaczył, że decyzja została podjęta po zakończeniu w naszym kraju konkretnego projektu, który dotyczył przestępstw finansowych.

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Źródło:
Reuters

Płacona przed przedsiębiorców składka na ZUS wzrośnie w 2025 roku o 9,7 procent. Do góry pójdzie także, wyliczana osobno, składka zdrowotna - wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl