Jak powstała Dolina Krzemowa? Czym jest i jakie znane firmy stworzyły jej sukces?

Źródło:
tvn24.pl
Jak pozyskać inwestora z Doliny Krzemowej?
Jak pozyskać inwestora z Doliny Krzemowej?TVN24 BiS
wideo 2/3
Jak pozyskać inwestora z Doliny Krzemowej?TVN24 BiS

Dolina Krzemowa to najbardziej znane światowe centrum nowych technologii. Znajdują się w niej siedziby wielu z największych i najbardziej dochodowych globalnych koncernów. Kiedy powstała Dolina Krzemowa i skąd wzięła się jej nazwa? W jaki sposób i dzięki którym firmom osiągnęła swój sukces?

● Dolina Krzemowa to położone w Kalifornii zagłębie globalnych koncernów technologicznych. ● W Dolinie Krzemowej swoje siedziby miały lub mają m.in. Apple, Amazon, Tesla, Google i Meta. ● Za sukcesem Doliny Krzemowej stoi koncentracja w jednym miejscu nowoczesnych przedsiębiorstw, najlepszych uczelni oraz wielkich funduszy inwestycyjnych. ● Dolina Krzemowa wyróżnia się rzadko spotykanym sposobem funkcjonowania i kulturą biznesową.

Dolina Krzemowa (z ang. Sillicon Valley) to niewielka część amerykańskiego stanu Kalifornia znana jako światowe zagłębie zaawansowanych technologii i siedziba licznych międzynarodowych korporacji. Jej nazwa została stworzona w 1971 roku przez dziennikarza Dona C. Hoeflera. Określił tak kalifornijską Dolinę Santa Clara, w której firmy używały krzemu jako głównego komponentu wykorzystywanego w produkcji półprzewodników. 

Dolina Krzemowa - historia

Jak powstała Dolina Krzemowa? Działo się to stopniowo. Zmiany w rolniczej dolinie Santa Clara zaczęły następować na przełomie XIX i XX wieku, gdy pobliskie San Francisco stało się ważnym centrum przemysłu telegraficznego i radiowego, a w samej aglomeracji otwarty został Uniwersytet Stanforda.

Po wybuchu drugiej wojny światowej rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych proces przenoszenia części przemysłu z najbardziej zagrożonego działaniami wojennymi wschodniego wybrzeża na zachód, m.in. do Kalifornii. W ten sposób w Dolinie Krzemowej zaczęły szybko powstawać kolejne ośrodki naukowo-badawcze oraz zakłady przemysłowe produkujące m.in. radary. Powstawanie tych obiektów spowodowało zarazem napływ tysięcy wysoko wykwalifikowanych specjalistów technologicznych.

W ten sposób od lat 50. XX wieku Dolina Krzemowa stała się wielkim centrum zaawansowanych technologii, w którym swoje siedziby mają największe globalne firmy technologiczne.

Dolina Krzemowa - funkcjonowanie

Za sukces Doliny Krzemowej w dużej części odpowiada jej wyróżniający się sposób funkcjonowania i kultury biznesowej. Działające w niej firmy stawiają przede wszystkim na innowacyjność i otwarte umysły, pozostawiając swoim pracownikom dużo swobody i zaufania. Ważną zasadą w zlokalizowanych tam firmach jest dzielenie się wiedzą, obowiązuje również dość duża otwartość na podejmowanie ryzyka biznesowego.

Obecnie środowisko Doliny Krzemowej to cała sieć powiązań zawodowych i osobistych, w której rozwój tysięcy przedsiębiorstw wspierany jest przez utalentowanych ludzi z lokalnych uczelni i centrów badawczych, łatwy dostęp do kapitału z funduszy inwestycyjnych, a także innowacyjne modele zarządzania i najnowsze technologie. Ta skoncentrowana na niewielkiej przestrzeni sieć powiązań nazywana bywa środowiskiem plug and play (ang. podłącz i używaj), po pojawieniu się w którym dalszy rozwój staje się szybszy i łatwiejszy.

Dolina Krzemowa jest ponadto znana z bardzo łagodnego klimatu, w którym nie ma ani ostrych zim, ani nazbyt gorącego lata. Klimat ten również ma sprzyjać kreatywności i pracy umysłowej.

Największe firmy w Dolinie Krzemowej

W Dolinie Krzemowej znajdują się siedziby największych międzynarodowych korporacji z branży nowych technologii. Szacuje się, że Dolina Krzemowa zatrudnia pół miliona specjalistów technologii informatycznych, a dzięki jej działalności gospodarka całego stanu Kalifornia jest warta 3,4 biliona dolarów. Gdyby Kalifornia była odrębnym państwem czyniłoby to ją piątą największą gospodarką świata, niewiele mniejszą od niemieckiej.

Jednym z pierwszych wielkich przedsiębiorstw Doliny Krzemowej było Hewlett-Packard założone w 1939 roku. Po wynalezieniu w latach 40. XX wieku przez inną firmę z Doliny, Bell Labs, procesorów komputerowych, w Dolinie powstały kolejne znane dziś firmy: Fairchild, Intel, AMD, Nvidia.

Kolejnym wielkim wynalazkiem w którym uczestniczyła Dolina Krzemowa był rozwój Internetu. Obecnie w Dolinie Krzemowej swoje siedziby mają takie międzynarodowe koncerny jak m.in. Apple, Google, Cisco, Adobe, eBay, Yahoo, PayPal, Facebook (obecnie: Meta), Twitter, Uber. Jednocześnie w ostatnich latach rosnące koszty życia spowodowały, że część z nich zaczęła przenosić się z Kalifornii do tańszego Teksasu. Swoją siedzibę przeniosła tam już firma Tesla, firma Oracle, a także jeden z pionierów Doliny Krzemowej - Hewlett-Packard.

Uniwersytet Stanforda wspiera rozwój Doliny Krzemowej

Z Doliną krzemową związane są liczne historie i ciekawostki. Jest taka, która dotyczy historii powstania Uniwersytetu Stanforda, jednej z najlepszych na świecie uczelni, zlokalizowanej w aglomeracji San Francisco. Jej założycielem był Leland Stanford Sr., uważany przez to czasem za prekursora Doliny Krzemowej.

Leland Stanford Sr. dorobił się w Kalifornii dużego majątku najpierw na sprzedaży narzędzi dla poszukiwaczy złota, później zaś inwestując w koleje w stadninę koni. Gdy w 1884 roku zmarł jego jedyny syn, Leland Stanford Jr., ojciec postanowił upamiętnić go tworząc uniwersytet jego imienia. Uniwersytet Lelanda Stanforda Juniora zaczął działać 1 października 1891 r. Misją uczelni było kształcenie absolwentów, którzy odnosiliby sukcesy w życiu zawodowym i osobistym i byli użyteczni dla innych by - jak sformułował to Stanford Sr. - „Dzieci Kalifornii były naszymi dziećmi”. Późniejsi absolwenci Uniwersytetu Stanforda znacząco przyczynili się do rozwoju branży technologicznej w Dolinie Krzemowej.

Autorka/Autor:red//mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 3.0 | Coolcaesar

Pozostałe wiadomości

Państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw członkowskich. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych.

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny negatywnie zaopiniowała rządowe poprawki do projektu ustawy w sprawie renty wdowiej. Rząd proponuje, by drugie świadczenie było wypłacane w wysokości najpierw 15 procent, a potem 25 procent, z kolei projekt obywatelski zakłada docelowe dojście do pułapu 50 procent.

Renta wdowia. Sejmowa komisja przeciw rządowym poprawkom

Renta wdowia. Sejmowa komisja przeciw rządowym poprawkom

Źródło:
PAP

Przyjęcie "Kredytu na start" budzi wątpliwości z uwagi na bardzo wysokie zapotrzebowanie na środki budżetu państwa, których wydatkowanie może okazać się nieefektywne, a osiągane cele nieadekwatne do kosztów - oceniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zaproponował, by środki te przeznaczyć na poprawę stanu wód Odry lub transformację energetyczną i ochronę powietrza.

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

Źródło:
PAP

Deutsche Bahn planuje likwidację 30 tysięcy miejsc pracy, czyli około dziewięć procent personelu - podał Reuters, powołując się na informacje niemieckiego przewoźnika. Dodał, że z powodu ogromnych inwestycji w naprawę sieci kolejowej, strajków i złej pogody spółka odnotowała miliardową stratę netto w pierwszym półroczu.

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Źródło:
Reuters

Na przełomie lipca i sierpnia tendencja spadkowa cen paliw zostanie utrzymana - prognozują analitycy Reflexu. Podali, że średnie obniżki wyniosą od 3 do 5 groszy zarówno na litrze benzyny, jak i diesla. Ceny autogazu powinny natomiast pozostać bez zmian.

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Źródło:
PAP

Wycofano partię piwa Żywiec z błędną etykietą na niektórych butelkach - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że błędna etykieta wskazywała, że piwo jest bezalkoholowe, choć w rzeczywistości zawierało alkohol.

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Źródło:
PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisku Bazylea-Miluza-Fryburg w piątek po południu zostało ponownie otwarte. Wcześniej ewakuowano terminal i tymczasowo zawieszono loty ze względu na alarm bombowy.

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Źródło:
tvn24.pl

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Santander, Pocztowy, Toyota - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w weekend. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami kartami.

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Składka zdrowotna to kolejna kwestia, co do której pojawiły się rozbieżności w koalicji. Trwają dyskusje nad zmianami, które miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku. Czego można się spodziewać? Poniżej przedstawiamy propozycje koalicjantów.

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt nowelizacji przepisów wprowadzający wyższe kary za marnowanie żywności, a także brak prowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnych. Zmiany mają dotyczyć sklepów o powierzchni przekraczającej 250 metrów kwadratowych.

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Źródło:
PAP

Z renty wdowiej ma skorzystać około dwa miliony osób - wynika za szacunków, które znalazły się w stanowisku rządu obywatelskiego projektu o rencie wdowiej.

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie trwa debata nad wykonaniem budżetu w 2023 roku. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś krytycznie ocenił finansowanie zadań publicznych poza budżetem za pośrednictwem funduszy w BGK. - W 2023 roku przy pomocy funduszy sfinansowano zadania na kwotę ponad 130 miliardów złotych, co stanowiło 20 procent wydatków budżetu państwa i blisko 4 procent produktu krajowego brutto.

NIK krytycznie o finansowaniu zadań publicznych poza budżetem

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo - poinformował w czwartek przewoźnik kolejowy. W środę zarząd spółki zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo.

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Źródło:
PAP, PKP Cargo

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT NASK ostrzega przed kampanią, w której oszuści atakują osoby posiadające konta w serwisie firmy Apple. Jak czytamy w komunikacie, przestępcy rozsyłają wiadomości e-mail z informacją o zablokowaniu konta użytkownika serwisu Apple. Powodem ma być rzekomo nieudana próba logowania.

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak jakichkolwiek podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec nabycia akcji VeloBanku przez podmiot należący do Grupy Cerberus - przekazała KNF w oficjalnym komunikacie. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wskazane typy urządzeń elektronicznych mają mieć gniazda typu USB C do ładowania. To implementacja unijnej dyrektywy. Resort chce, by rozporządzenie weszło w życie 28 grudnia 2024 roku z wyjątkiem laptopów, dla których wprowadzenie systemu ładowania USB-C ma wejść w życie 28 kwietnia 2026.

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Źródło:
PAP

Akcjonariusze PGE nie udzielili siedmiorgu byłym członkom zarządu absolutorium za 2023 rok. Absolutorium udzielono natomiast trojgu byłym członkom rady nadzorczej spółki.

Były zarząd PGE bez absolutorium

Były zarząd PGE bez absolutorium

Źródło:
PAP

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy - przekazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Wyjaśnił, że Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl przekazało, że nie prowadzi obecnie prac mających podwyższyć wiek emerytalny czy też nad zrównaniem go dla kobiet i mężczyzn.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP