"Zielone" auta nieśmiało wjeżdżają do Europy. W Niemczech liderem jest Daimler

Mercedes-Benz B-Class F-CELLdaimler.com

Napęd elektryczny, ogniwa paliwowe i rozwiązania hybrydowe są, mimo swoich ograniczeń, najbardziej ekonomicznymi i ekologicznymi modelami zasilania pojazdów. Daimler pracuje nad samochodami wykorzystującymi wszystkie te typy napędu.

Pierwsze modele Mercedesa wraz z infrastrukturą niezbędną do ich użytkowania są już gotowe - ogłosił producent. - Znajdujemy się obecnie na rozdrożu - ropa naftowa i silniki spalinowe nie mogą pozostać głównymi dostarczycielami energii wykorzystywanej do napędzania naszych pojazdów, jeśli chcemy uratować naszą planetę. Daimler prowadzi obecnie prace rozwojowe oraz oferuje pierwsze modele Mercedesa, które oparte są na wszystkich dostępnych dziś alternatywnych sposobach napędzania pojazdów - wyjaśnił podczas konferencji Electronic Vehicles 2015 dr Joerg Wind z Daimlera.

Dwa modele

Wind porównał dwie najlepiej rokujące technologie zaliczane do alternatywnych modeli dostarczania energii pojazdom: baterie elektryczne i ogniwa paliwowe. Pierwszy model wykorzystujący baterie do magazynowania energii, charakteryzuje się najwyższą wydajnością energetyczną. Baterie wymagają jednak długiego czasu ładowania, nie są zbyt trwałe, zaś ich produkcja wiąże się z wykorzystaniem wielu zasobów i energii. Napełnienie wodorowego ogniwa paliwowego zajmuje niewiele więcej czasu niż tradycyjne tankowanie, zaś same ogniwa z racji modułowej konstrukcji mogą być wykorzystane w różnych typach pojazdów. Problemem pozostaje dziś jednak koszt komponentów, trwałość ogniw i zapewnienie infrastruktury w postaci stacji ciekłego wodoru. - Największymi hamulcami w rozwoju alternatywnych modeli zasilania pojazdów są wysokie koszta komponentów, związane głównie z małą konkurencją wśród dostawców i równie małą popularnością samych pojazdów. Kolejnym problemem jest brak infrastruktury niezbędnej do wygodnego użytkowania takich samochodów - stacji uzupełnienia wodoru, miejsc, gdzie można naładować baterię pojazdu. Trudno przekonać inwestorów, by wzięli na siebie ryzyko jej budowy bez zauważalnej popularności takich pojazdów - tłumaczy Wind.

Alternatywny napęd

Oferta produktowa firmy odzwierciedla stan, w jakim znajduje się dziś rynek alternatywnie napędzanych pojazdów w krajach rozwiniętych. Daimler produkuje samochody wykorzystujące tradycyjny silnik spalinowy o wysokiej wydajności 3.6 l / 100 km (model Mercedesa klasy E), samochody hybrydowe, które charakteryzują się zużyciem paliwa rzędu 2.8 l / 100 km (model Mercedesa klasy S) oraz w pełni elektryczne pojazdy czerpiące energię z akumulatorów lub wodorowych ogniw paliwowych (Smart i Mercedes klasy B). Ostatni z modeli może obecnie przejechać nawet 380 km na jednym ładowaniu, zaś jego prędkość maksymalna wynosi 170 km/h. Podczas kampanii World Drive 2011 Mercedes klasy B napędzany ogniwami F-cell system odbył podróż dookoła świata, przejeżdżając w 125 dni 14 krajów, tankując średnio dwa razy w ciągu dnia.

Coraz więcej

Daimler we współpracy z partnerami zbudował na terenie Niemiec 16 stacji “tankowania” pojazdów elektrycznych i napędzanych ogniwami paliwowymi, do końca 2016 r. ich liczba ma zwiększyć się do 50. Rozlokowano je głównie na terenie największych aglomeracji kraju: Berlina, Monachium, Hamburga.

Zdaniem ekspertów

Zdaniem ekspertów obecnych na konferencji Electronic Vehicles alternatywne modele napędzania pojazdów oraz trend do wyposażania samochodów w inteligentne komponenty nie zmienią w najbliższych latach rynku motoryzacyjnego, jednak są początkiem długiego procesu innowacji, który z pewnością zmieni naszą cywilizację. Innowacje w branży motoryzacyjnej są zdaniem ekspertów IDTechEx wynikiem synergii dwóch megatrendów: elektryfikacji samych pojazdów, których funkcjonowanie w coraz większym stopniu opiera się nie tylko na prostej mechanice, ale także na skomplikowanych układach elektrycznych i elektronicznych. Istotna jest także integracja mechanicznych podzespołów i elektroniki, co pozwala opracować nowe komponenty lub też udoskonalić te stosowane obecnie.

Autor: msz/mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: daimler.com

Pozostałe wiadomości

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Adrian Zandberg - kandydat partii Razem na prezydenta RP - spotkał się w piątek po południu z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Jak stwierdził, potrzebne jest weto prezydenta wobec ustawy w sprawie składki zdrowotnej. 

Zandberg apeluje do prezydenta o weto

Zandberg apeluje do prezydenta o weto

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Negocjacje z państwami europejskimi w sprawie ceł będą prowadzone jako z jednym blokiem - powiedział w czwartek wieczorem prezydent USA Donald Trump, cytowany przez portal The Hill. Podczas posiedzenia gabinetu w Białym Domu stwierdził on, że "patrzy na (Unię Europejską) jako na całość".

"Byli gotowi ogłosić odwet, a potem dowiedzieli się, co zrobiliśmy"

"Byli gotowi ogłosić odwet, a potem dowiedzieli się, co zrobiliśmy"

Źródło:
PAP

Chińskie ministerstwo finansów ogłosiło w piątek podniesienie ceł na produkty importowane z USA do poziomu 125 procent. Decyzja wchodzi w życie w sobotę. Jest to odpowiedź na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o podniesieniu ceł na chińskie towary do 145 procent.

125 procent. Chiny wyprowadzają cios

125 procent. Chiny wyprowadzają cios

Źródło:
BBC, Reuters

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP

W ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, 13 kwietnia, sklepy będą otwarte. Kolejne niedziele handlowe przypadną: tydzień po świętach, 27 kwietnia oraz 29 czerwca.

W najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte

W najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte

Źródło:
PAP