Mamy wiele przykładów klientów, którzy dają się zmanipulować i oszukać często w sposób bardzo naiwny - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek. Jak wynika z badania Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW blisko połowa Polaków odczuwa brak wiedzy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Z kolei około 37 procent Polaków określa poziom swojej wiedzy z zakresu finansów i ekonomii jako bardzo i raczej mały.
Badani zadeklarowali, że poziom ich wiedzy z zakresu finansów i ekonomii jest bardzo i raczej mały (37 proc.) lub co najwyżej przeciętny (34 proc.). Około 1 na 4 z nich pozytywnie ocenia poziom swojej wiedzy finansowej.
Polakom brakuje wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa
Jak podano, najwięcej Polaków odczuwa brak wiedzy w obszarze cyberbezpieczeństwa (47 proc.). Rzadziej wskazywane są inwestowanie (32 proc.), system podatkowy (25 proc.) i kredyty i pożyczki (21 proc.), ubezpieczenia (14 proc.) i płatności bezgotówkowe (8 proc.).
"W edukacji ekonomicznej cyberbezpieczeństwo jest jednym z tych obszarów, na które powinniśmy położyć szczególny nacisk. Tym bardziej że Polacy chcą pogłębiać wiedzę w tym zakresie. Mimo wysiłków w zakresie ostrzegania i edukowania na temat zagrożeń związanych z oszustwami cyberprzestępców, prowadzonych także w ramach Związku Banków Polskich, w którym funkcjonuje komórka do spraw zwalczania cyberprzestępczości, czyli Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa mamy wiele przykładów klientów, którzy dają się zmanipulować i oszukać często w sposób bardzo naiwny" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek.
Jak wynika z badania, maleje odsetek osób, które wskazują na potrzebę pogłębienia wiedzy w poszczególnych obszarach. W przypadku cyberbezpieczeństwa obecnie jest to 38 proc. respondentów, co oznacza spadek na poziomie 6 pp. względem 2023 roku i o 16 pp. w porównaniu do roku 2020. W zakresie inwestowania odsetek deklaracji o niedoborach w wiedzy zmalał o 13 pp. w porównaniu do 2023 roku.
Tu szukamy wiedzy: blogi, portale internetowe, media i banki
Wyniki badania wskazują, że 55 proc. badanych ocenia swoją wiedzę zakresie funkcjonowania Giełdy Papierów Wartościowych jako bardzo i raczej małą.
"Akcje są zdecydowanie najlepiej znanym instrumentem notowanym na GPW (28 proc. słyszało o nich i wie dokładnie, czym są). Dla obligacji tę odpowiedź wskazuje 23 proc. badanych. Obserwujemy istotnie wyższą znajomość wszystkich instrumentów wśród osób z wyższym wykształceniem" - napisano w komunikacie prasowym.
Jak podano, jako główne źródło swojej wiedzy ekonomicznej, blisko 60 proc. badanych wskazało blogi i portale internetowe (59 proc.), a w dalszej kolejności media (36 proc.) i banki (34 proc.).
Badanie zostało zrealizowane w lutym przez Centrum Badań Marketingowych INDICATOR na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie badawczej dorosłych Polaków metodą CATI. Przyjęto błąd pomiaru na poziomie 3 proc.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Tero Vesalainen/Shutterstock