"Wiele start-upów się w tym miejscu wykłada"

Źródło:
tvn24.pl
Czy sztuczna inteligencja przechytrzy tę ludzką?
Czy sztuczna inteligencja przechytrzy tę ludzką?TVN24
wideo 2/4
Czy sztuczna inteligencja przechytrzy tę ludzką?TVN24

- Często start-upy tworzą ludzie, którzy nie mają pojęcia o programowaniu. Wymyślają rewelacyjne, ale tylko teoretycznie pomysły - twierdzi Artur Majtczak, programista, twórca popularnych Super Kulek i ALLPlayera. - Znam takie, które zdobyły i po dwadzieścia milionów złotych od inwestorów, ale wiem, że nie zbudują rozwiązania - dodaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.

Kiedy był dzieckiem, budował pojazdy z kół od pojemników na śmieci i kilku desek. Zjeżdżał na nich z górek w Łodzi. Pod koniec podstawówki zainteresował się elektroniką. Mówi, że prawdziwy przełom nastąpił, gdy jego kolega dostał ZX Spectrum, jeden z pierwszych komputerów domowych, produkowany od 1982 roku. Wtedy, zamiast grać z kolegami, poszedł prosto do księgarni szukać książek i materiałów, by dowiedzieć się, jak działa taki sprzęt. Tak zaczął swoją przygodę z programowaniem.

"Można było stworzyć produkt, nie mając pieniędzy"

W latach 90. stworzył grę Super Kulki. - Była prawie w każdym banku, w każdym urzędzie, pracownicy siedzieli przed komputerem i grali. Viralowo się rozprzestrzeniła. Jak w telewizyjnych wiadomościach pokazywali jakiś urząd, to na komputerach zawsze był widok z Super Kulek - wspomina Artur Majtczak, obecnie współzałożyciel, udziałowiec i szef zespołu programistów w ALLPlayer Group sp. z o.o. oraz badacz sztucznej inteligencji.

Gra Super Kulki

Wielu Polaków kojarzy też inną aplikację, za którą stoi. - Na końcówce lat 90-tych Polacy zaczęli masowo oglądać na komputerach filmy, które pobierali z torrentów, z sieci. Stworzyłem więc program ALLPlayer, odtwarzacz multimedialny, który umiał też wyświetlać napisy. Skontaktowałem się wtedy z redakcjami, które wydawały gazety o technologii. Niektóre z nich zgodziły się, aby dodawać płytę z moim programem - opowiada w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.

W 2000 roku jego program miał 12 mln aktywnych użytkowników miesięcznie w całej Polsce. - Początkowo była to zabawa w domu, ale przy tak wielkiej popularności postanowiliśmy założyć firmę. Spotkałem sumiennych i wartościowych wspólników, Maćka, Marka, i założyliśmy spółkę ALLPlayer - wtrąca.

Założyciele firmy ALLPlayers, od lewej: Marek Cieśla, Artur Majtczak, Maciej MatuszewskiMateriał własny Artur Majtczak

Chodzi o Macieja Matuszewskiego, który zajął się sprawami organizacyjnymi i finansowymi oraz Marka Cieślę, który w tamtym czasie wrócił ze Stanów Zjednoczonych z wieloma kontaktami, które pomogły rozwijać się młodej polskiej firmie.

- Mieliśmy Super Kulki, więc jak ktoś wchodził na stronę je pobrać, to widział od razu ALLPlayera. I pobierał kolejny program. My z kolei zarabialiśmy na współpracach reklamowych. Czyli można było stworzyć produkt, nie mając pieniędzy - zwraca uwagę.

Dzisiaj - jak przyznaje - jest to niemożliwe, choćby dlatego, że konkurencja jest większa. - Trzeba wyłożyć pieniądze na reklamę, żeby się przebić, bo inaczej nikt naszego produktu nie znajdzie - mówi Majtczak.

Mimo upływu 25 lat, na przykład w serwisie DobreProgramy ALLPlayer nadal figuruje w czołówce listy najczęściej pobieranych aplikacji.

Wymyślają rewelacyjne, ale tylko teoretycznie pomysły

Z Arturem Majtczakiem spotykamy się w warszawskim Google Campus for Startups, na Demo Day. Jest to wydarzenie organizowane przez HugeTECH, na którym najczęściej młode technologiczne firmy szukają szansy na pozyskanie finansowania i przebicie się. W konkursie brały udział 24 spółki.

- Mimo że na rynku jesteśmy tyle lat, to w jakimś stopniu zaczynamy od początku, bo tak wygląda sektor innowacji. Trzeba ciągle szukać, być otwartym na nowe rozwiązania i nigdy się nie zatrzymywać - zaznacza Majtczak.

Podczas wydarzenia firmy starały się o dofinansowanie w wysokości sześciuset tysięcy złotych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. - Zdobyliśmy podczas Demo Day pierwsze miejsce. Prezentowaliśmy ALLPlayerShare, nowe, małe urządzenie, które rewolucjonizuje sposób przesyłania i zarządzania plikami - dopowiada.

Jak działa ten sprzęt? - Jesteśmy na wakacjach, filmujemy nasz wyjazd i wiemy, że złapaliśmy jakiś świetny moment na przykład w 11 minucie. Ten właśnie kawałek chcemy przesłać znajomym. W tej chwili system działa tak, że film trzeba wysłać na serwer, a odbiorca musi go ściągnąć, przesłuchać, znaleźć wybrane fragmenty. Trwa to długo, bo taki film będzie wielkości 15 GB. Natomiast korzystając z AllPlayerShare możemy przesłać link z tym materiałem od dokładnie wybranej minuty - wyjaśnia.

Urządzenie jest w tracie projektowania, ma być małe, będzie można je wszędzie zabrać ze sobą.

- To jest taki podręczny serwer, własny Netflix. Odbiorca może obejrzeć materiał w taki sposób, jak na platformie streamingowej. Nasze rozwiązanie ma też zastosowania w poradniach lekarskich, gdzie trzeba udostępniać pliki rentgenowskie, ale też tam, gdzie nagrywamy dronem, dla twórców treści w mediach społecznościowych czy w telewizji - wymienia Artur Majtczak.

Według niego wygrana wśród innych start-upów jest związana z przewagą doświadczenia. - Robiliśmy dużo rzeczy i nigdy nie było sytuacji, że w jakimś projekcie straciliśmy pieniądze - podkreśla.

- Widzę też, że często start-upy tworzą ludzie, którzy nie mają pojęcia o programowaniu. Wymyślają rewelacyjne, ale tylko teoretycznie pomysły. Problem jest w tym, że jeżeli ktoś nie ma pojęcia o programowaniu, to nie wie, co jest możliwe, biorąc pod uwagę aktualną technologię - zauważa.

Pomysł spisany na kartce, miliony od inwestorów, test windy

Zdaniem Artura Majtczaka "innowacja bazuje na wiedzy i na doświadczeniu, stąd wiele start-upów w tym miejscu się wykłada". - Znam takie, które zdobyły i po dwadzieścia milionów złotych od inwestorów, ale wiem, że nie zbudują rozwiązania. Nie ma szans, aby powstały ich produkty, właśnie ze względu na ograniczenia technologiczne - wyjaśnia współwłaściel ALLPlayera.

Jak mówi, młode osoby myślą, że mając pomysł na biznes spisany na kartce mogą udać się do aniołów biznesu, czyli inwestorów prywatnych i zawalczyć o milionowe dotacje.

- Albo że przejdą test windy. Jeśli w dwie minuty przekonają inwestora w windzie do swojego pomysłu, to dostają sto milionów dolarów. Kiedyś krążyły takie historie, ale nie wiem, czy dziś to by się udało. Teraz trzeba udowodnić, że nasz pomysł na biznes ma sens na dużo wcześniejszym etapie. Musimy pokazać, że potrafimy coś zrobić, że mamy dobry zespół i że jesteśmy w stanie w rzeczywistości stworzyć produkt - wyjaśnia Majtczak.

Jednocześnie zauważa, że zdobywanie finansowania na innowacyjne rozwiązania za pośrednictwem państwowych instytucji nie jest proste, bo to bardzo sformalizowany proces.

- W 2018 roku chcieliśmy stworzyć coś takiego jak ChatGPT. To było wtedy, kiedy nikt o takim chacie nie myślał. Miałem straszny problem, żeby siedem lat temu wytłumaczyć, na czym nasz pomysł polegał, czym jest sztuczna inteligencja - opowiada.

Jak wspomina, żeby złożyć wniosek do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, trzeba było przewidzieć, ile to rozwiązanie może zarobić.

- Było bardzo trudno przekonać kogokolwiek, że w ogóle sztuczna inteligencja jest komukolwiek potrzebna. Trafiliśmy też na okres, kiedy w NCBR działo się bardzo źle. Nie było łatwo przebić się z dobrym pomysłem, bo to były czasy, kiedy przebijały się pomysły kolegów powiązanych z instytucją - wskazuje Artur Majtczak.

Historie firm, które starały się o dotacje w NCBR: "Jesteśmy sfrustrowani i rozgoryczeni", "zaufaliśmy, że pieniądze będą lada dzień"

Coś większego niż ChatGPT

Poczuł ukłucie, kiedy dowiedział się, że ChatGPT został wprowadzony na rynek przez inny zespół. - Wciąż jednak uważam, że to genialna sprawa i mamy pomysł, jak zrobić coś większego niż ChatGPT - mówi z przekonaniem.

I wyjaśnia, że jego głównym celem jest stworzenie AGI, czyli silnej sztucznej inteligencji. - Powstanie ChataGPT właściwie tylko skraca moją drogę do celu, bo zrealizowany jest już jeden z wymaganych komponentów. ChatGPT to wspaniały, ale jednak tylko model językowy, mający niewiele wspólnego z inteligencją - stwierdza.

Wraz ze swoim zespołem Majtczak stworzył SaraAI. - To projekt silnej sztucznej inteligencji, oparty na wieloletnich obserwacjach, ale także już też testach poszczególnych modułów oprogramowania. Wzorujący się oczywiście na zasadach działania naszego mózgu, interpretacji słów w wirtualnym świecie - wyjaśnia programista.

Gdzie szukać finansowania?

Dopytujemy o to, gdzie start-upy powinny szukać pieniędzy na realizacje innowacyjnych pomysłów? - Najlepiej mieć własne środki na start, aby chociaż projekt rozpocząć, pokazać jakieś rozwiązanie. Później warto zgłaszać się do akceleratorów i inkubatorów, gdzie spotykamy mentorów, a także przyszłych inwestorów - odpowiada Majtczak.

Odnosi się też do crowdfoundingu, czyli zrzutek. Mówi, że kiedyś wystarczył fajny chwytliwy pomysł i można było uzbierać "naprawdę godne pieniądze na rozwój produktu". - Teraz nadal jest to jeden z łatwiejszych sposobów na zebranie środków, jednak wymaga od nas wyłożenia na reklamę bardziej setek niż dziesiątek tysięcy złotych - wylicza Artur Majtczak.

Wśród opcji na szukanie finansowania wymienia również aniołów biznesu, fundusze venture capital oraz instytucje państwowe, takie jak Polski Fundusz Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Agencję Rozwoju Przemysłu czy Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Jeden na dziesięć start-upów przetrwa pierwsze dwa lata. Z tych, co przetrwają, nieliczne staną się tak zwanymi jednorożcami (start-up wyceniany na ponad jeden miliard dolarów - przyp. red). Jednak warto próbować, bez tego nie byłoby: Booksy, ZnanyLekarz.pl, Allegro, CD Projekt czy wielu innych znanych polskich firm - uśmiecha się twórca ALLPlayera.

Brak kompetencji i rozpoznania rynku

Z raportu "Rynek akceleracji w Polsce" przygotowanego przez NCBR i Antal wynika, że w Polsce jest ponad 3,3 tys. start-upów. Często kojarzone z nowymi technologiami, pomysłami lub produktami, które mogą zmieniać istniejący rynek lub tworzyć nowe dziedziny gospodarki. 

Większość z nich to młode firmy, które funkcjonują na rynku przez krótki okres, do pięciu lat. Prawie 20 proc. start-upów działa dłużej niż pięć lat. Powyżej 10 lat funkcjonuje zaledwie 3 proc. firm.

Ze statystyk wynika, że najwięcej start-upów ma siedziby w województwach dolnośląskim i mazowieckim, po ok. 20 proc..

Daniel Dereniowski, prezes HugeTECH wyjaśnia naszej redakcji, że jednym z większych problemów, z którymi borykają się młode firmy technologiczne, są braki kompetencyjne w zespole.

- Każdy zespół powinien posiadać osoby o predyspozycjach technicznych, technologicznych, sprzedażowych i zarządczych. Z naszych obserwacji wynika, że w zespołach brakuje wiedzy na temat rynku i tego jak działa konkurencja. Trudność sprawia im też, aby w zrozumiały sposób opowiadać klientom i inwestorom o swoim pomyśle - wymienia Daniel Dereniowski.

350 milionów złotych dla firm

Rozwój start-upów wiąże się z koniecznością pozyskiwania pieniędzy na inwestycje. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

Luiza Nowicka z departamentu komunikacji podaje, że w 2024 roku PARP w ramach programów Platformy Startowe dla nowych pomysłów oraz Startup Booster Poland przyznał dofinansowanie dla start-upów w kwocie 350,8 mln zł.  W 2025 roku te programy będą kontynuowane.  

"Przyznane zostanie 70 mln zł dofinansowania na programy wsparcia dla start-upów oraz ogłoszone zostaną konkursy na kolejne 60 mln zł" - czytamy w w odpowiedzi na pytania tvn24.pl.

Skontaktowaliśmy się również z NCBR. Do czasu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania odnośnie przekazanych dotacji dla firm w 2024 roku.

Czytaj też: Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com

Autorka/Autor:Joanna Rubin-Sobolewska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Według wstępnej oceny nowe amerykańskie cła mogą zmniejszyć polski PKB o 0,4 procent, czyli w ostrożnym uproszczeniu straty przekroczą 10 miliardów złotych - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Większość członków Rady Polityki Pieniężnej zmieniła swoje nastawienie w polityce pieniężnej - przekazał w trakcie konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Źródło:
tvn24.pl

W 900 duńskich sklepach spożywczych pojawią się oznaczenia na produktach z USA, które zdrożały z powodu wojny handlowej zapoczątkowanej przez prezydenta Donalda Trumpa - zapowiedział koncern Coop Danmark.

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Źródło:
PAP

- Chociaż w Polsce nie produkuje się samochodów przeznaczonych na rynek amerykański, wartość komponentów wytwarzanych w Polsce i montowanych w tych pojazdach szacuje się na około 350 milionów euro rocznie - poinformował prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) Jakub Faryś. Zwrócił uwagę, że Polska może pośrednio odczuć skutki ceł. Premier Donald Tusk zapowiedział w mediach społecznościowych spotkanie z przedstawicielami branży.

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ogłoszone przez Trumpa cła są "bombą" wymierzoną w światowy system handlowy, która może doprowadzić do recesji w USA i światowego spowolnienia - powiedział Gary Hufbauer, były urzędnik Departamentu Skarbu i ekspert Peterson Institute for International Economics. Dodał, że w jego ocenie podejście prezydenta USA nie ma sensu.

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił w środę nowe taryfy na produkty importowane do USA. Nazwał to "dniem wyzwolenia" i stwierdził, że jego działania przywrócą równowagę między Stanami a innymi krajami. Jednak, jak zauważa CBS News, zmęczeni inflacją Amerykanie będą niedługo musieli sięgnąć jeszcze głębiej do portfeli. Wiele produktów bowiem zdrożeje.

Te produkty podrożeją przez cła

Te produkty podrożeją przez cła

Źródło:
CBS News

Ponad 68 tysięcy osób weźmie udział w konkursie o 569 miejsc pracy w Agencji Celnej we Włoszech. W 11 lokalizacjach w całym kraju odbyły się już wstępne egzaminy. Rekordowa liczba kandydatów ubiega się o stanowiska asystentów do spraw pobierania opłat.

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wprowadzające cła na towary importowane do USA ze 180 państw. Stawki są zróżnicowane i zaczynają się od 10 procent. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump ogłosił w środę wprowadzenie ceł na towary sprowadzane do USA. Stawki są zróżnicowane, na przykład na Chiny nałożono 34 procentowe dodatkowe cła, a na Unię Europejską 20-procentowe. Zaskakuje, że na liście jest dotknięta wojną Ukraina, która została objęta 10-procentowym cłem, a nie ma na niej Rosji. Jak Biały Dom to tłumaczy?

Dodatkowe cła na Ukrainę, ale nie na Rosję. Jak tłumaczy to Biały Dom

Dodatkowe cła na Ukrainę, ale nie na Rosję. Jak tłumaczy to Biały Dom

Źródło:
tvn24.pl/Newsweek

- Francja jest przygotowana na nadchodzącą wojnę handlową - oznajmiła rzeczniczka rządu Sophie Primas, odnosząc się do decyzji Stanów Zjednoczonych o nałożeniu 20-procentowych ceł na produkty z Unii Europejskiej. Primas zapowiedziała, że w kwietniu Francja podejmie działania we współpracy z UE.

"Trump myśli, że jest panem świata"

"Trump myśli, że jest panem świata"

Źródło:
PAP

W życie weszły amerykańskie 25-procentowe cła na na importowane samochody i lekkie ciężarówki. Częściowo wyłączone zostały auta z Meksyku i Kanady. Dodatkowy podatek od importu części samochodowych i komputerów ma zostać wdrożony 3 maja.

Amerykańskie cła na samochody weszły w życie

Amerykańskie cła na samochody weszły w życie

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej zostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie - poinformował bank centralny. Ostatnia obniżka stóp procentowych miała miejsce w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w kwietniu pozostały na dotychczasowym poziomie. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat zwraca jednak uwagę, że dość dobre dane na temat inflacji w marcu sprawiły, że przewidywany moment obniżki coraz bardziej się przybliża, co wpływa na WIBOR. Ekspert wyliczył, ile może wynieść rata w kolejnych miesiącach.

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym w Polsce, proponujący wprowadzenie całorocznego czasu letniego. Zdaniem autorów likwidacja zmiany czasu wpłynęłaby pozytywnie na zdrowie Polaków.

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński gigant Xiaomi zapowiedział współpracę z policją w dochodzeniu dotyczącym tragicznego wypadku z udziałem samochodu SU7, wyposażonego w system autonomicznej jazdy - przekazał dziennik "South China Morning Post". W zdarzeniu, do którego doszło w sobotę, życie straciły trzy osoby.

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Źródło:
PAP

Biały Dom szacuje koszty, jakie Stany Zjednoczone poniosłyby w związku z zarządzaniem Grenlandią, gdyby to terytorium, obecnie zależne od Danii, znalazło się pod amerykańską kontrolą – podał w środę "Washington Post".

USA liczą koszty. "Zapłacimy więcej"

USA liczą koszty. "Zapłacimy więcej"

Źródło:
PAP

Portal Moscow Times poinformował w środę, że łączny majątek 146 rosyjskich miliarderów przewyższa oszczędności zgromadzone przez wszystkich pozostałych mieszkańców kraju. Dane pochodzą z dorocznej listy miliarderów magazynu 'Forbes'."

146 osób ma więcej niż reszta obywateli

146 osób ma więcej niż reszta obywateli

Źródło:
PAP

Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Krzysztof Trofiniak złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska - podała spółka w komunikacie. Zarząd PGZ działa obecnie w czteroosobowym składzie.

Prezes polskiego giganta rezygnuje

Prezes polskiego giganta rezygnuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Najem krótkoterminowy za pośrednictwem wyspecjalizowanych platform mocno zyskuje na popularności w Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu w 2024 roku odnotowano jego wzrost o 18,8 procent w porównaniu do roku 2023. W trzecim kwartale najpopularniejsze pod tym względem były trzy regiony, znajdujące się w Chorwacji, Hiszpanii i Francji.

Fala rozlewa się na całą Europę. Duży wzrost

Fala rozlewa się na całą Europę. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Przebywająca w stolicy Ukrainy Kijowie niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock wykluczyła możliwość wznowienia projektu gazociągu Nord Stream 2, który miałby dostarczać Europie rosyjski gaz. Moskwa zasugerowała ostatnio wznowienie projektu.

Niemiecka ministra zabrała głos w sprawie Nord Stream 2

Niemiecka ministra zabrała głos w sprawie Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Na południowej granicy kraju w związku z zagrożeniem pryszczycą wprowadzone zostały rygorystyczne kontrole weterynaryjne - przekazał w środę w Sejmie minister rolnictwa Czesław Siekierski. Na dziesięciu przejściach granicznych służby weterynaryjne prowadzą dyżury, rozstawiono bramki i maty dezynfekcyjne.

"Rygorystyczne kontrole" na granicach

"Rygorystyczne kontrole" na granicach

Źródło:
PAP

Eksploatacja reaktora jądrowego Maria została wstrzymana na czas od 1 kwietnia do 8 maja - poinformowało tvn24.pl Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Z końcem marca wygasło zezwolenie Państwowej Agencji Atomistyki umożliwiające działalność tego obiektu.

Jedyny taki reaktor w Polsce. Przestał działać

Jedyny taki reaktor w Polsce. Przestał działać

Źródło:
tvn24.pl

Skarga Ryanaira w sprawie pomocy publicznej przyznanej polskiemu LOT-owi została oddalona przez Sąd Unii Europejskiej. Pieniądze miały zrekompensować polskiemu przewoźnikowi straty poniesione w związku z pandemią COVID-19.

Ryanair przegrywa w sądzie

Ryanair przegrywa w sądzie

Źródło:
PAP

Zamknięta część popularnych szlaków na Maderze i tak jest odwiedzana przez turystów, w tym Polaków - wynika z informacji portugalskich mediów. Przeskakują przez ogrodzenie, łamiąc w ten sposób zakazy. Narażają się jednocześnie na duże koszty, jeśli będą musieli skorzystać z pomocy.

Polacy ryzykują zdrowiem i życiem. Grożą im duże kary

Polacy ryzykują zdrowiem i życiem. Grożą im duże kary

Źródło:
PAP

Ceny jaj z powodu ptasiej grypy mogą wzrosnąć - przyznał wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski. Przypomniał, że problem z dostępnością jaj ma kilka państw, na przykład Stany Zjednoczone, które zwróciły się już o pomoc do kilku krajów - również do Polski.

Ceny tego produktu mogą wzrosnąć. "Sytuacja jest dynamiczna"

Ceny tego produktu mogą wzrosnąć. "Sytuacja jest dynamiczna"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Amerykanie masowo grają na giełdzie, a wielu się zadłuża, by kupować akcje. Polityka administracji USA może jednak doprowadzić do zapaści na Wall Street. Zachowania Trumpa są nieobliczalne, a rynki kapitałowe są bardzo czułe na takie decyzje - powiedział rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

Źródło:
PAP