"Wiele start-upów się w tym miejscu wykłada"

Źródło:
tvn24.pl
Czy sztuczna inteligencja przechytrzy tę ludzką?
Czy sztuczna inteligencja przechytrzy tę ludzką?TVN24
wideo 2/4
Czy sztuczna inteligencja przechytrzy tę ludzką?TVN24

- Często start-upy tworzą ludzie, którzy nie mają pojęcia o programowaniu. Wymyślają rewelacyjne, ale tylko teoretycznie pomysły - twierdzi Artur Majtczak, programista, twórca popularnych Super Kulek i ALLPlayera. - Znam takie, które zdobyły i po dwadzieścia milionów złotych od inwestorów, ale wiem, że nie zbudują rozwiązania - dodaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.

Kiedy był dzieckiem, budował pojazdy z kół od pojemników na śmieci i kilku desek. Zjeżdżał na nich z górek w Łodzi. Pod koniec podstawówki zainteresował się elektroniką. Mówi, że prawdziwy przełom nastąpił, gdy jego kolega dostał ZX Spectrum, jeden z pierwszych komputerów domowych, produkowany od 1982 roku. Wtedy, zamiast grać z kolegami, poszedł prosto do księgarni szukać książek i materiałów, by dowiedzieć się, jak działa taki sprzęt. Tak zaczął swoją przygodę z programowaniem.

"Można było stworzyć produkt, nie mając pieniędzy"

W latach 90. stworzył grę Super Kulki. - Była prawie w każdym banku, w każdym urzędzie, pracownicy siedzieli przed komputerem i grali. Viralowo się rozprzestrzeniła. Jak w telewizyjnych wiadomościach pokazywali jakiś urząd, to na komputerach zawsze był widok z Super Kulek - wspomina Artur Majtczak, obecnie współzałożyciel, udziałowiec i szef zespołu programistów w ALLPlayer Group sp. z o.o. oraz badacz sztucznej inteligencji.

Gra Super Kulki

Wielu Polaków kojarzy też inną aplikację, za którą stoi. - Na końcówce lat 90-tych Polacy zaczęli masowo oglądać na komputerach filmy, które pobierali z torrentów, z sieci. Stworzyłem więc program ALLPlayer, odtwarzacz multimedialny, który umiał też wyświetlać napisy. Skontaktowałem się wtedy z redakcjami, które wydawały gazety o technologii. Niektóre z nich zgodziły się, aby dodawać płytę z moim programem - opowiada w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.

W 2000 roku jego program miał 12 mln aktywnych użytkowników miesięcznie w całej Polsce. - Początkowo była to zabawa w domu, ale przy tak wielkiej popularności postanowiliśmy założyć firmę. Spotkałem sumiennych i wartościowych wspólników, Maćka, Marka, i założyliśmy spółkę ALLPlayer - wtrąca.

Założyciele firmy ALLPlayers, od lewej: Marek Cieśla, Artur Majtczak, Maciej MatuszewskiMateriał własny Artur Majtczak

Chodzi o Macieja Matuszewskiego, który zajął się sprawami organizacyjnymi i finansowymi oraz Marka Cieślę, który w tamtym czasie wrócił ze Stanów Zjednoczonych z wieloma kontaktami, które pomogły rozwijać się młodej polskiej firmie.

- Mieliśmy Super Kulki, więc jak ktoś wchodził na stronę je pobrać, to widział od razu ALLPlayera. I pobierał kolejny program. My z kolei zarabialiśmy na współpracach reklamowych. Czyli można było stworzyć produkt, nie mając pieniędzy - zwraca uwagę.

Dzisiaj - jak przyznaje - jest to niemożliwe, choćby dlatego, że konkurencja jest większa. - Trzeba wyłożyć pieniądze na reklamę, żeby się przebić, bo inaczej nikt naszego produktu nie znajdzie - mówi Majtczak.

Mimo upływu 25 lat, na przykład w serwisie DobreProgramy ALLPlayer nadal figuruje w czołówce listy najczęściej pobieranych aplikacji.

Wymyślają rewelacyjne, ale tylko teoretycznie pomysły

Z Arturem Majtczakiem spotykamy się w warszawskim Google Campus for Startups, na Demo Day. Jest to wydarzenie organizowane przez HugeTECH, na którym najczęściej młode technologiczne firmy szukają szansy na pozyskanie finansowania i przebicie się. W konkursie brały udział 24 spółki.

- Mimo że na rynku jesteśmy tyle lat, to w jakimś stopniu zaczynamy od początku, bo tak wygląda sektor innowacji. Trzeba ciągle szukać, być otwartym na nowe rozwiązania i nigdy się nie zatrzymywać - zaznacza Majtczak.

Podczas wydarzenia firmy starały się o dofinansowanie w wysokości sześciuset tysięcy złotych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. - Zdobyliśmy podczas Demo Day pierwsze miejsce. Prezentowaliśmy ALLPlayerShare, nowe, małe urządzenie, które rewolucjonizuje sposób przesyłania i zarządzania plikami - dopowiada.

Jak działa ten sprzęt? - Jesteśmy na wakacjach, filmujemy nasz wyjazd i wiemy, że złapaliśmy jakiś świetny moment na przykład w 11 minucie. Ten właśnie kawałek chcemy przesłać znajomym. W tej chwili system działa tak, że film trzeba wysłać na serwer, a odbiorca musi go ściągnąć, przesłuchać, znaleźć wybrane fragmenty. Trwa to długo, bo taki film będzie wielkości 15 GB. Natomiast korzystając z AllPlayerShare możemy przesłać link z tym materiałem od dokładnie wybranej minuty - wyjaśnia.

Urządzenie jest w tracie projektowania, ma być małe, będzie można je wszędzie zabrać ze sobą.

- To jest taki podręczny serwer, własny Netflix. Odbiorca może obejrzeć materiał w taki sposób, jak na platformie streamingowej. Nasze rozwiązanie ma też zastosowania w poradniach lekarskich, gdzie trzeba udostępniać pliki rentgenowskie, ale też tam, gdzie nagrywamy dronem, dla twórców treści w mediach społecznościowych czy w telewizji - wymienia Artur Majtczak.

Według niego wygrana wśród innych start-upów jest związana z przewagą doświadczenia. - Robiliśmy dużo rzeczy i nigdy nie było sytuacji, że w jakimś projekcie straciliśmy pieniądze - podkreśla.

- Widzę też, że często start-upy tworzą ludzie, którzy nie mają pojęcia o programowaniu. Wymyślają rewelacyjne, ale tylko teoretycznie pomysły. Problem jest w tym, że jeżeli ktoś nie ma pojęcia o programowaniu, to nie wie, co jest możliwe, biorąc pod uwagę aktualną technologię - zauważa.

Pomysł spisany na kartce, miliony od inwestorów, test windy

Zdaniem Artura Majtczaka "innowacja bazuje na wiedzy i na doświadczeniu, stąd wiele start-upów w tym miejscu się wykłada". - Znam takie, które zdobyły i po dwadzieścia milionów złotych od inwestorów, ale wiem, że nie zbudują rozwiązania. Nie ma szans, aby powstały ich produkty, właśnie ze względu na ograniczenia technologiczne - wyjaśnia współwłaściel ALLPlayera.

Jak mówi, młode osoby myślą, że mając pomysł na biznes spisany na kartce mogą udać się do aniołów biznesu, czyli inwestorów prywatnych i zawalczyć o milionowe dotacje.

- Albo że przejdą test windy. Jeśli w dwie minuty przekonają inwestora w windzie do swojego pomysłu, to dostają sto milionów dolarów. Kiedyś krążyły takie historie, ale nie wiem, czy dziś to by się udało. Teraz trzeba udowodnić, że nasz pomysł na biznes ma sens na dużo wcześniejszym etapie. Musimy pokazać, że potrafimy coś zrobić, że mamy dobry zespół i że jesteśmy w stanie w rzeczywistości stworzyć produkt - wyjaśnia Majtczak.

Jednocześnie zauważa, że zdobywanie finansowania na innowacyjne rozwiązania za pośrednictwem państwowych instytucji nie jest proste, bo to bardzo sformalizowany proces.

- W 2018 roku chcieliśmy stworzyć coś takiego jak ChatGPT. To było wtedy, kiedy nikt o takim chacie nie myślał. Miałem straszny problem, żeby siedem lat temu wytłumaczyć, na czym nasz pomysł polegał, czym jest sztuczna inteligencja - opowiada.

Jak wspomina, żeby złożyć wniosek do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, trzeba było przewidzieć, ile to rozwiązanie może zarobić.

- Było bardzo trudno przekonać kogokolwiek, że w ogóle sztuczna inteligencja jest komukolwiek potrzebna. Trafiliśmy też na okres, kiedy w NCBR działo się bardzo źle. Nie było łatwo przebić się z dobrym pomysłem, bo to były czasy, kiedy przebijały się pomysły kolegów powiązanych z instytucją - wskazuje Artur Majtczak.

Historie firm, które starały się o dotacje w NCBR: "Jesteśmy sfrustrowani i rozgoryczeni", "zaufaliśmy, że pieniądze będą lada dzień"

Coś większego niż ChatGPT

Poczuł ukłucie, kiedy dowiedział się, że ChatGPT został wprowadzony na rynek przez inny zespół. - Wciąż jednak uważam, że to genialna sprawa i mamy pomysł, jak zrobić coś większego niż ChatGPT - mówi z przekonaniem.

I wyjaśnia, że jego głównym celem jest stworzenie AGI, czyli silnej sztucznej inteligencji. - Powstanie ChataGPT właściwie tylko skraca moją drogę do celu, bo zrealizowany jest już jeden z wymaganych komponentów. ChatGPT to wspaniały, ale jednak tylko model językowy, mający niewiele wspólnego z inteligencją - stwierdza.

Wraz ze swoim zespołem Majtczak stworzył SaraAI. - To projekt silnej sztucznej inteligencji, oparty na wieloletnich obserwacjach, ale także już też testach poszczególnych modułów oprogramowania. Wzorujący się oczywiście na zasadach działania naszego mózgu, interpretacji słów w wirtualnym świecie - wyjaśnia programista.

Gdzie szukać finansowania?

Dopytujemy o to, gdzie start-upy powinny szukać pieniędzy na realizacje innowacyjnych pomysłów? - Najlepiej mieć własne środki na start, aby chociaż projekt rozpocząć, pokazać jakieś rozwiązanie. Później warto zgłaszać się do akceleratorów i inkubatorów, gdzie spotykamy mentorów, a także przyszłych inwestorów - odpowiada Majtczak.

Odnosi się też do crowdfoundingu, czyli zrzutek. Mówi, że kiedyś wystarczył fajny chwytliwy pomysł i można było uzbierać "naprawdę godne pieniądze na rozwój produktu". - Teraz nadal jest to jeden z łatwiejszych sposobów na zebranie środków, jednak wymaga od nas wyłożenia na reklamę bardziej setek niż dziesiątek tysięcy złotych - wylicza Artur Majtczak.

Wśród opcji na szukanie finansowania wymienia również aniołów biznesu, fundusze venture capital oraz instytucje państwowe, takie jak Polski Fundusz Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Agencję Rozwoju Przemysłu czy Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Jeden na dziesięć start-upów przetrwa pierwsze dwa lata. Z tych, co przetrwają, nieliczne staną się tak zwanymi jednorożcami (start-up wyceniany na ponad jeden miliard dolarów - przyp. red). Jednak warto próbować, bez tego nie byłoby: Booksy, ZnanyLekarz.pl, Allegro, CD Projekt czy wielu innych znanych polskich firm - uśmiecha się twórca ALLPlayera.

Brak kompetencji i rozpoznania rynku

Z raportu "Rynek akceleracji w Polsce" przygotowanego przez NCBR i Antal wynika, że w Polsce jest ponad 3,3 tys. start-upów. Często kojarzone z nowymi technologiami, pomysłami lub produktami, które mogą zmieniać istniejący rynek lub tworzyć nowe dziedziny gospodarki. 

Większość z nich to młode firmy, które funkcjonują na rynku przez krótki okres, do pięciu lat. Prawie 20 proc. start-upów działa dłużej niż pięć lat. Powyżej 10 lat funkcjonuje zaledwie 3 proc. firm.

Ze statystyk wynika, że najwięcej start-upów ma siedziby w województwach dolnośląskim i mazowieckim, po ok. 20 proc..

Daniel Dereniowski, prezes HugeTECH wyjaśnia naszej redakcji, że jednym z większych problemów, z którymi borykają się młode firmy technologiczne, są braki kompetencyjne w zespole.

- Każdy zespół powinien posiadać osoby o predyspozycjach technicznych, technologicznych, sprzedażowych i zarządczych. Z naszych obserwacji wynika, że w zespołach brakuje wiedzy na temat rynku i tego jak działa konkurencja. Trudność sprawia im też, aby w zrozumiały sposób opowiadać klientom i inwestorom o swoim pomyśle - wymienia Daniel Dereniowski.

350 milionów złotych dla firm

Rozwój start-upów wiąże się z koniecznością pozyskiwania pieniędzy na inwestycje. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

Luiza Nowicka z departamentu komunikacji podaje, że w 2024 roku PARP w ramach programów Platformy Startowe dla nowych pomysłów oraz Startup Booster Poland przyznał dofinansowanie dla start-upów w kwocie 350,8 mln zł.  W 2025 roku te programy będą kontynuowane.  

"Przyznane zostanie 70 mln zł dofinansowania na programy wsparcia dla start-upów oraz ogłoszone zostaną konkursy na kolejne 60 mln zł" - czytamy w w odpowiedzi na pytania tvn24.pl.

Skontaktowaliśmy się również z NCBR. Do czasu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania odnośnie przekazanych dotacji dla firm w 2024 roku.

Czytaj też: Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com

Autorka/Autor:Joanna Rubin-Sobolewska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Hiszpania nakazała platformie Airbnb usunięcie ponad 65 tysięcy ofert wynajmu wakacyjnego, które naruszały obowiązujące przepisy - podaje Reuters. To część szeroko zakrojonych działań wymierzonych w sektor najmu krótkoterminowego, który jest obwiniany o pogłębianie kryzysu mieszkaniowego w kraju.

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk zaczął schodzić na dalszy plan - zauważa w poniedziałek portal Politico. Mimo, że bliski współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa nie zniknął całkowicie z życia politycznego, to republikanie przestali o nim wspominać.

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

Źródło:
PAP

W poniedziałek weszły w życie cła antydumpingowe w wysokości do 74,9 procent na import polioksymetylenu (POM), tworzywa sztucznego wykorzystywanego między innymi w podzespołach samochodowych i urządzeniach AGD - przekazało chińskie ministerstwo handlu. Są one następstwem dochodzenia w sprawie domniemanych praktyk dumpingowych.

Odwet drugiej gospodarki świata

Odwet drugiej gospodarki świata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przedsiębiorcy, którzy korzystali z maksymalnej ceny energii w drugiej połowie 2024 roku, mają czas do 30 czerwca, by złożyć odpowiednie oświadczenie u swojego sprzedawcy energii - przypomniał resort klimatu. Brak dokumentu grozi korektą rozliczeń oraz naliczeniem odsetek.

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Decora, podejrzewając, że producent paneli podłogowych naruszał konkurencję poprzez ustalanie cen produktów oraz podział rynku sprzedaży - przekazała firma w komunikacie. Zdaniem spółki postępowanie "jest nieuzasadnione".

Znany producent pod lupą urzędu

Znany producent pod lupą urzędu

Źródło:
PAP

Obniżka podatków, podniesienie drugiego progu podatkowego, duże fundusze inwestycyjne czy zmiany w popularnych świadczeniach - to miedzy innymi proponują kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów. Przypominamy, jakie gospodarcze obietnice złożyli Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacje TVN24 i TVN, należące do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, były w trakcie ogłaszania sondażowych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich najchętniej oglądanymi w Polsce. W grupie widzów powyżej czwartego roku życia odnotowały łącznie prawie 22 procent udziału w rynku - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Rewelacyjne wyniki osiągnął także portal tvn24.pl.

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2025 rok z 3,6 do 3,3 procent. Szacuje również, że w 2026 roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3 procent. Jednocześnie KE przewiduje wyhamowanie inflacji i utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 2,8 procent.

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Od marca 2024 do marca 2025 roku z rejestru podatkowego urzędy skarbowe wykreśliły prawie 132,5 tysiąca firm. Aż 9,3 tysiąca dlatego, że nie można było się z nimi w żaden sposób skontaktować. Co ciekawe, jak informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna", ewidentnych oszustów nakryto stosunkowo mało.

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

Źródło:
PAP

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego.

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl