"Wiele start-upów się w tym miejscu wykłada"

Źródło:
tvn24.pl
Czy sztuczna inteligencja przechytrzy tę ludzką?
Czy sztuczna inteligencja przechytrzy tę ludzką?TVN24
wideo 2/4
Czy sztuczna inteligencja przechytrzy tę ludzką?TVN24

- Często start-upy tworzą ludzie, którzy nie mają pojęcia o programowaniu. Wymyślają rewelacyjne, ale tylko teoretycznie pomysły - twierdzi Artur Majtczak, programista, twórca popularnych Super Kulek i ALLPlayera. - Znam takie, które zdobyły i po dwadzieścia milionów złotych od inwestorów, ale wiem, że nie zbudują rozwiązania - dodaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.

Kiedy był dzieckiem, budował pojazdy z kół od pojemników na śmieci i kilku desek. Zjeżdżał na nich z górek w Łodzi. Pod koniec podstawówki zainteresował się elektroniką. Mówi, że prawdziwy przełom nastąpił, gdy jego kolega dostał ZX Spectrum, jeden z pierwszych komputerów domowych, produkowany od 1982 roku. Wtedy, zamiast grać z kolegami, poszedł prosto do księgarni szukać książek i materiałów, by dowiedzieć się, jak działa taki sprzęt. Tak zaczął swoją przygodę z programowaniem.

"Można było stworzyć produkt, nie mając pieniędzy"

W latach 90. stworzył grę Super Kulki. - Była prawie w każdym banku, w każdym urzędzie, pracownicy siedzieli przed komputerem i grali. Viralowo się rozprzestrzeniła. Jak w telewizyjnych wiadomościach pokazywali jakiś urząd, to na komputerach zawsze był widok z Super Kulek - wspomina Artur Majtczak, obecnie współzałożyciel, udziałowiec i szef zespołu programistów w ALLPlayer Group sp. z o.o. oraz badacz sztucznej inteligencji.

Gra Super Kulki

Wielu Polaków kojarzy też inną aplikację, za którą stoi. - Na końcówce lat 90-tych Polacy zaczęli masowo oglądać na komputerach filmy, które pobierali z torrentów, z sieci. Stworzyłem więc program ALLPlayer, odtwarzacz multimedialny, który umiał też wyświetlać napisy. Skontaktowałem się wtedy z redakcjami, które wydawały gazety o technologii. Niektóre z nich zgodziły się, aby dodawać płytę z moim programem - opowiada w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.

W 2000 roku jego program miał 12 mln aktywnych użytkowników miesięcznie w całej Polsce. - Początkowo była to zabawa w domu, ale przy tak wielkiej popularności postanowiliśmy założyć firmę. Spotkałem sumiennych i wartościowych wspólników, Maćka, Marka, i założyliśmy spółkę ALLPlayer - wtrąca.

Założyciele firmy ALLPlayers, od lewej: Marek Cieśla, Artur Majtczak, Maciej MatuszewskiMateriał własny Artur Majtczak

Chodzi o Macieja Matuszewskiego, który zajął się sprawami organizacyjnymi i finansowymi oraz Marka Cieślę, który w tamtym czasie wrócił ze Stanów Zjednoczonych z wieloma kontaktami, które pomogły rozwijać się młodej polskiej firmie.

- Mieliśmy Super Kulki, więc jak ktoś wchodził na stronę je pobrać, to widział od razu ALLPlayera. I pobierał kolejny program. My z kolei zarabialiśmy na współpracach reklamowych. Czyli można było stworzyć produkt, nie mając pieniędzy - zwraca uwagę.

Dzisiaj - jak przyznaje - jest to niemożliwe, choćby dlatego, że konkurencja jest większa. - Trzeba wyłożyć pieniądze na reklamę, żeby się przebić, bo inaczej nikt naszego produktu nie znajdzie - mówi Majtczak.

Mimo upływu 25 lat, na przykład w serwisie DobreProgramy ALLPlayer nadal figuruje w czołówce listy najczęściej pobieranych aplikacji.

Wymyślają rewelacyjne, ale tylko teoretycznie pomysły

Z Arturem Majtczakiem spotykamy się w warszawskim Google Campus for Startups, na Demo Day. Jest to wydarzenie organizowane przez HugeTECH, na którym najczęściej młode technologiczne firmy szukają szansy na pozyskanie finansowania i przebicie się. W konkursie brały udział 24 spółki.

- Mimo że na rynku jesteśmy tyle lat, to w jakimś stopniu zaczynamy od początku, bo tak wygląda sektor innowacji. Trzeba ciągle szukać, być otwartym na nowe rozwiązania i nigdy się nie zatrzymywać - zaznacza Majtczak.

Podczas wydarzenia firmy starały się o dofinansowanie w wysokości sześciuset tysięcy złotych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. - Zdobyliśmy podczas Demo Day pierwsze miejsce. Prezentowaliśmy ALLPlayerShare, nowe, małe urządzenie, które rewolucjonizuje sposób przesyłania i zarządzania plikami - dopowiada.

Jak działa ten sprzęt? - Jesteśmy na wakacjach, filmujemy nasz wyjazd i wiemy, że złapaliśmy jakiś świetny moment na przykład w 11 minucie. Ten właśnie kawałek chcemy przesłać znajomym. W tej chwili system działa tak, że film trzeba wysłać na serwer, a odbiorca musi go ściągnąć, przesłuchać, znaleźć wybrane fragmenty. Trwa to długo, bo taki film będzie wielkości 15 GB. Natomiast korzystając z AllPlayerShare możemy przesłać link z tym materiałem od dokładnie wybranej minuty - wyjaśnia.

Urządzenie jest w tracie projektowania, ma być małe, będzie można je wszędzie zabrać ze sobą.

- To jest taki podręczny serwer, własny Netflix. Odbiorca może obejrzeć materiał w taki sposób, jak na platformie streamingowej. Nasze rozwiązanie ma też zastosowania w poradniach lekarskich, gdzie trzeba udostępniać pliki rentgenowskie, ale też tam, gdzie nagrywamy dronem, dla twórców treści w mediach społecznościowych czy w telewizji - wymienia Artur Majtczak.

Według niego wygrana wśród innych start-upów jest związana z przewagą doświadczenia. - Robiliśmy dużo rzeczy i nigdy nie było sytuacji, że w jakimś projekcie straciliśmy pieniądze - podkreśla.

- Widzę też, że często start-upy tworzą ludzie, którzy nie mają pojęcia o programowaniu. Wymyślają rewelacyjne, ale tylko teoretycznie pomysły. Problem jest w tym, że jeżeli ktoś nie ma pojęcia o programowaniu, to nie wie, co jest możliwe, biorąc pod uwagę aktualną technologię - zauważa.

Pomysł spisany na kartce, miliony od inwestorów, test windy

Zdaniem Artura Majtczaka "innowacja bazuje na wiedzy i na doświadczeniu, stąd wiele start-upów w tym miejscu się wykłada". - Znam takie, które zdobyły i po dwadzieścia milionów złotych od inwestorów, ale wiem, że nie zbudują rozwiązania. Nie ma szans, aby powstały ich produkty, właśnie ze względu na ograniczenia technologiczne - wyjaśnia współwłaściel ALLPlayera.

Jak mówi, młode osoby myślą, że mając pomysł na biznes spisany na kartce mogą udać się do aniołów biznesu, czyli inwestorów prywatnych i zawalczyć o milionowe dotacje.

- Albo że przejdą test windy. Jeśli w dwie minuty przekonają inwestora w windzie do swojego pomysłu, to dostają sto milionów dolarów. Kiedyś krążyły takie historie, ale nie wiem, czy dziś to by się udało. Teraz trzeba udowodnić, że nasz pomysł na biznes ma sens na dużo wcześniejszym etapie. Musimy pokazać, że potrafimy coś zrobić, że mamy dobry zespół i że jesteśmy w stanie w rzeczywistości stworzyć produkt - wyjaśnia Majtczak.

Jednocześnie zauważa, że zdobywanie finansowania na innowacyjne rozwiązania za pośrednictwem państwowych instytucji nie jest proste, bo to bardzo sformalizowany proces.

- W 2018 roku chcieliśmy stworzyć coś takiego jak ChatGPT. To było wtedy, kiedy nikt o takim chacie nie myślał. Miałem straszny problem, żeby siedem lat temu wytłumaczyć, na czym nasz pomysł polegał, czym jest sztuczna inteligencja - opowiada.

Jak wspomina, żeby złożyć wniosek do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, trzeba było przewidzieć, ile to rozwiązanie może zarobić.

- Było bardzo trudno przekonać kogokolwiek, że w ogóle sztuczna inteligencja jest komukolwiek potrzebna. Trafiliśmy też na okres, kiedy w NCBR działo się bardzo źle. Nie było łatwo przebić się z dobrym pomysłem, bo to były czasy, kiedy przebijały się pomysły kolegów powiązanych z instytucją - wskazuje Artur Majtczak.

Historie firm, które starały się o dotacje w NCBR: "Jesteśmy sfrustrowani i rozgoryczeni", "zaufaliśmy, że pieniądze będą lada dzień"

Coś większego niż ChatGPT

Poczuł ukłucie, kiedy dowiedział się, że ChatGPT został wprowadzony na rynek przez inny zespół. - Wciąż jednak uważam, że to genialna sprawa i mamy pomysł, jak zrobić coś większego niż ChatGPT - mówi z przekonaniem.

I wyjaśnia, że jego głównym celem jest stworzenie AGI, czyli silnej sztucznej inteligencji. - Powstanie ChataGPT właściwie tylko skraca moją drogę do celu, bo zrealizowany jest już jeden z wymaganych komponentów. ChatGPT to wspaniały, ale jednak tylko model językowy, mający niewiele wspólnego z inteligencją - stwierdza.

Wraz ze swoim zespołem Majtczak stworzył SaraAI. - To projekt silnej sztucznej inteligencji, oparty na wieloletnich obserwacjach, ale także już też testach poszczególnych modułów oprogramowania. Wzorujący się oczywiście na zasadach działania naszego mózgu, interpretacji słów w wirtualnym świecie - wyjaśnia programista.

Gdzie szukać finansowania?

Dopytujemy o to, gdzie start-upy powinny szukać pieniędzy na realizacje innowacyjnych pomysłów? - Najlepiej mieć własne środki na start, aby chociaż projekt rozpocząć, pokazać jakieś rozwiązanie. Później warto zgłaszać się do akceleratorów i inkubatorów, gdzie spotykamy mentorów, a także przyszłych inwestorów - odpowiada Majtczak.

Odnosi się też do crowdfoundingu, czyli zrzutek. Mówi, że kiedyś wystarczył fajny chwytliwy pomysł i można było uzbierać "naprawdę godne pieniądze na rozwój produktu". - Teraz nadal jest to jeden z łatwiejszych sposobów na zebranie środków, jednak wymaga od nas wyłożenia na reklamę bardziej setek niż dziesiątek tysięcy złotych - wylicza Artur Majtczak.

Wśród opcji na szukanie finansowania wymienia również aniołów biznesu, fundusze venture capital oraz instytucje państwowe, takie jak Polski Fundusz Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Agencję Rozwoju Przemysłu czy Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Jeden na dziesięć start-upów przetrwa pierwsze dwa lata. Z tych, co przetrwają, nieliczne staną się tak zwanymi jednorożcami (start-up wyceniany na ponad jeden miliard dolarów - przyp. red). Jednak warto próbować, bez tego nie byłoby: Booksy, ZnanyLekarz.pl, Allegro, CD Projekt czy wielu innych znanych polskich firm - uśmiecha się twórca ALLPlayera.

Brak kompetencji i rozpoznania rynku

Z raportu "Rynek akceleracji w Polsce" przygotowanego przez NCBR i Antal wynika, że w Polsce jest ponad 3,3 tys. start-upów. Często kojarzone z nowymi technologiami, pomysłami lub produktami, które mogą zmieniać istniejący rynek lub tworzyć nowe dziedziny gospodarki. 

Większość z nich to młode firmy, które funkcjonują na rynku przez krótki okres, do pięciu lat. Prawie 20 proc. start-upów działa dłużej niż pięć lat. Powyżej 10 lat funkcjonuje zaledwie 3 proc. firm.

Ze statystyk wynika, że najwięcej start-upów ma siedziby w województwach dolnośląskim i mazowieckim, po ok. 20 proc..

Daniel Dereniowski, prezes HugeTECH wyjaśnia naszej redakcji, że jednym z większych problemów, z którymi borykają się młode firmy technologiczne, są braki kompetencyjne w zespole.

- Każdy zespół powinien posiadać osoby o predyspozycjach technicznych, technologicznych, sprzedażowych i zarządczych. Z naszych obserwacji wynika, że w zespołach brakuje wiedzy na temat rynku i tego jak działa konkurencja. Trudność sprawia im też, aby w zrozumiały sposób opowiadać klientom i inwestorom o swoim pomyśle - wymienia Daniel Dereniowski.

350 milionów złotych dla firm

Rozwój start-upów wiąże się z koniecznością pozyskiwania pieniędzy na inwestycje. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

Luiza Nowicka z departamentu komunikacji podaje, że w 2024 roku PARP w ramach programów Platformy Startowe dla nowych pomysłów oraz Startup Booster Poland przyznał dofinansowanie dla start-upów w kwocie 350,8 mln zł.  W 2025 roku te programy będą kontynuowane.  

"Przyznane zostanie 70 mln zł dofinansowania na programy wsparcia dla start-upów oraz ogłoszone zostaną konkursy na kolejne 60 mln zł" - czytamy w w odpowiedzi na pytania tvn24.pl.

Skontaktowaliśmy się również z NCBR. Do czasu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania odnośnie przekazanych dotacji dla firm w 2024 roku.

Czytaj też: Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com

Autorka/Autor:Joanna Rubin-Sobolewska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP