WIG na rekordowym poziomie

Źródło:
PAP
Andrzej Duda otworzył notowania na GPW (materiał z kwietnia 2021)
Andrzej Duda otworzył notowania na GPW (materiał z kwietnia 2021)TVN24
wideo 2/5
Andrzej Duda otworzył notowania na GPW (materiał z kwietnia 2021)TVN24

Warszawski Indeks Giełdowy (WIG) zakończył poniedziałkową sesję na najwyższym poziomie w historii. Indeks wzrósł o 1,40 procent do 72 170,41 punktu. Po wzroście o 1,49 procent do 2416,38 punktu WIG20 zamknął notowania na najwyższym poziomie od lutego 2018 roku - skala zwyżki była największa od 7 lipca. Także indeksy mWIG40 i sWIG80 poszły w górę i ustanowiły 14-letnie rekordy. 

- GPW ma za sobą dobrą sesję - indeksy ustanowiły nowe maksima w trendach wzrostowych, a jednocześnie spadek aktywności wynikający z braku sesji w USA nie był duży. Notowania poszły w górę na bazie dobrych nastrojów na rynkach azjatyckich, gdzie sesja zakończyła się wzrostami. W poniedziałek GPW była jednym z silniejszych rynków w Europie - powiedział PAP Biznes Konrad Ryczko.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rekordy na GPW

Popyt przeważał na GPW przez całą poniedziałkową sesję. WIG20, po otwarciu na poziomie 2379 pkt., niemal równym zamknięciu piątkowej sesji, od początku ruszył do góry. Indeks dużych spółek zyskiwał przez całą sesję, z przerwą na dwie konsolidacje - jedną, dłuższą przed południem i drugą, krótszą ok. godz. 13-15. Ostatecznie po wzroście o 1,49 proc. do 2416,38 pkt. WIG20 zamknął notowania na dziennym maksimum, odnotowując najwyższą wartość na zakończenia sesji od lutego 2018 roku. Dla indeksu dużych spółek była to najlepsza sesja od dwóch miesięcy.

W poniedziałek indeks WIG, po zwyżce o 1,40 proc. do 72170,41 pkt. zakończył sesję na historycznym maksimum. Tydzień temu indeks po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 70 tys. punktów i zamknął się na 70 526,66 pkt., co było najwyższym zamknięciem w ciągu 30 lat istnienia indeksu.

mWIG40 i sWIG80 poszły w górę odpowiednio o 1,55 proc. i 0,60 proc. do 5.315,39 pkt. i 21.251,75 pkt.

Przerwa w serii rekordów głównych indeksów GPW trwała jedną sesją - poniedziałkowe wzrosty w pełni zniwelowały niewielkie spadki głównych indeksów na sesji piątkowej. Od początku roku WIG20 zyskał 21,8 proc., WIG wzrósł o 24,8 proc., mWIG40 zwyżkował o 33,7 proc., a sWIG80 poszedł w tym czasie w górę o 32,0 proc.

Zwyżkom na GPW sprzyjały wzrosty zarówno na giełdach azjatyckich, jak i większości rynków europejskich. Przez dużą część sesji WIG20 naśladował ruchy niemieckiego DAX. Indeks za naszą zachodnią granicą ok. godz. 17 znajdował się 1 proc. na plusie. Giełdy w USA były w poniedziałek nieczynne, ze względu na Święto Pracy.

WIG - ostatni miesiącstooq.pl

- To, że WIG20 zachowuje się ostatnio lepiej od innych indeksów sugeruje, że na GPW napływa zagraniczny kapitał. Może nie jesteśmy flagowym indeksem wśród rynków wschodzących, ale zapewne część inwestorów poszukujących wyższych stóp zwrotu, mogła zauważyć rynek w Warszawie. Finansowo-surowcowa struktura WIG20 obecnie nam sprzyja. Dlatego kontynuacja trendu wzrostowego jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, dla którego najważniejszym czynnikiem ryzyka jest zachowanie rynków zagranicznych. Niemiecki DAX od pewnego czasu właściwie nie poprawia już rekordów, a jedynie utrzymuje się w okolicach szczytu. W USA dynamika wzrostów też nie jest duża - ocenił Ryczko.

Analityk DM BOŚ wskazał, że spadki na globalne rynki może ściągnąć jeden z trzech głównych czynników ryzyka: działania banków centralnych (z Fed na czele), dane z rynku pracy w USA lub dane o inflacji.

Wzrosty spółek indeksu WIG20

Obroty akcjami na GPW wyniosły ponad 780 mln zł, z czego 540 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Liderem pod tym względem było PKO BP (93 mln zł), wyprzedzając JSW (74 mln zł) oraz PZU (72 mln zł).

Liderem wzrostów w WIG20 były w poniedziałek akcje JSW, których notowania poszły w górę 7,2 proc. do 48,87 zł. Była to 9. z rzędu wzrostowa sesja dla JSW, a kurs akcji na zamknięciu był najwyższy od 2 lat. Notowania pchają w górę silnie rosnące ceny węgla koksującego na rynkach globalnych - w Chinach notowania styczniowych kontraktów na węgiel koksujący zwyżkowały o ponad 5 proc.

Prócz JSW cztery inne spółki z WIG20 zanotowały przynajmniej roczne maksimum. W tym gronie znalazły się trzy banki - PKO BP (+2,5 proc. do 43,90 zł), Pekao (+1,8 proc. do 109,9 zł) i Santander BP (+0,46 proc. do 306,4 zł) oraz PZU (+1,9 proc. do 42,65 zł). Wzrostu notowań banków nie zatrzymał poniedziałkowy wywiad prezesa NBP dla PAP Biznes, w którym Adam Glapiński określił wycofanie z akomodacyjnej polityki monetarnej, jako obecnie bardzo ryzykowne.

Wzrostem w poniedziałek wyróżniły się także akcje Dino (+3,3 proc.), które zamknęły sesję na poziomie 339 zł, o 1 zł poniżej historycznego maksimum z sierpnia.

WIG20 - ostatnie 10 dnistooq.pl

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Biedronka i Lidl toczą wojnę cenową. Ekonomiści mBanku ocenili w najnowszym raporcie, że może ona pogłębić "dołek inflacyjny". Analitycy wskazali jednocześnie, że agresywne promocje, które obowiązują przez pewną część miesiąca, stwarzają zagrożenie, że "dane sprzedażowe będą jeszcze bardziej zygzakować".

"Wojna cenowa" między handlowymi gigantami. "Zwykle to fenomen przejściowy"

"Wojna cenowa" między handlowymi gigantami. "Zwykle to fenomen przejściowy"

Źródło:
PAP

Osiąganie dodatniego wyniku finansowego nie jest celem banków centralnych, w tym Narodowego Banku Polskiego. Ze względu na utrzymujące się na świecie wyższe stopy procentowe coraz więcej banków centralnych odnotowuje ujemne wyniki finansowe - podał NBP we wtorkowym komunikacie.

NBP zabiera głos w sprawie wyniku finansowego. Pisze o "papierowej stracie"

NBP zabiera głos w sprawie wyniku finansowego. Pisze o "papierowej stracie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszystko leży w magazynach, zaczynają się bankructwa. Mało tego, coraz więcej komorników jest w gospodarstwach - tak o proteście rolników, którzy przeszli we wtorek ulicami Warszawy, mówiła w "Tak jest" w TVN24 rolniczka i była posłanka Samoobrony Renata Beger. Zdaniem ekonomistów "rolnicy są na dużym minusie i stąd te emocje".

"Rolnicy są na dużym minusie, stąd te emocje"

"Rolnicy są na dużym minusie, stąd te emocje"

Źródło:
tvn24.pl

Pepco Group w wyniku ataku phishingowego na Węgrzech utraciło środki pieniężne o wartości około 15,5 miliona euro, nie uwzględniając potencjalnego odzyskania całości lub części tej kwoty - podała spółka w komunikacie.

Atak na wielką sieć handlową. Komunikat

Atak na wielką sieć handlową. Komunikat

Źródło:
PAP

Rosyjski zakaz eksportu benzyn nie wywoła szoku na polskim rynku - ocenia analityk portalu E-petrol.pl Jakub Bogucki. Jego zdaniem zakaz nie wpłynie też istotnie na globalny bilans paliw, ponieważ są luki w ograniczeniach, na które zdecydowała się Moskwa.

Zakaz eksportu benzyny. "Nie spodziewam się, żeby to wywołało szok w Polsce"

Zakaz eksportu benzyny. "Nie spodziewam się, żeby to wywołało szok w Polsce"

Źródło:
PAP

Na samym początku swojej pracy w rządzie, w drugiej połowie grudnia 2023 roku, minister finansów Andrzej Domański przyznał nagrody pracownikom swojego resortu. Kwota wypłaconych nagród sięgnęła niemal 3,9 miliona złotych.

Nagrody od ministra finansów niedługo po powołaniu

Nagrody od ministra finansów niedługo po powołaniu

Źródło:
tvn24.pl

Tłum chętnych do zarządu i kilku na fotel prezesa - to wskazuje, że konkursy na najwyższe stanowiska w PKO Banku Polskim cieszą się popularnością. Łącznie o miejsce w maksymalnie dziewięcioosobowym zarządzie ubiega się około pół setki kandydatów - podał "Puls Biznesu".

Kolejka chętnych do kierowania PKO BP. Jest czarny koń

Kolejka chętnych do kierowania PKO BP. Jest czarny koń

Źródło:
"Puls Biznesu", PAP

Sony ogłosiło, że zwolni 8 procent pracowników zatrudnionych w spółce odpowiedzialnej za PlayStation - informuje BBC. Przekłada się to na około 900 miejsc pracy.

Gigant szykuje zwolnienia. "Trudny dzień dla naszej firmy"

Gigant szykuje zwolnienia. "Trudny dzień dla naszej firmy"

Źródło:
tvn24.pl

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, złożył zażalenie na decyzję prokuratury w sprawie umorzenia śledztwa dotyczącego wypowiedzi Donalda Tuska na jego temat - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Agnieszka Borkowska. Chodzi o słowa szefa Platformy Obywatelskiej z lipca 2022 roku. Tusk na konwencji w Radomiu mówił między innymi, że Glapiński jest niekompetentny.

Emocje wokół słów Tuska. Adam Glapiński złożył zażalenie na decyzję prokuratury

Emocje wokół słów Tuska. Adam Glapiński złożył zażalenie na decyzję prokuratury

Źródło:
PAP

Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro. PE zgodził się też w związku z tym na rewizję budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

Miliardy euro dla Ukrainy. Jest decyzja

Miliardy euro dla Ukrainy. Jest decyzja

Źródło:
PAP

4 marca Komisja Europejska omówi z państwami członkowskimi swój wniosek w sprawie utrzymania 15-procentowej oszczędności gazu po 31 marca - podała KE w komunikacie. Dodała, że oszczędności gazu przez firmy i obywateli pomogły w walce z kryzysem energetycznym.

Propozycja Brukseli w sprawie oszczędności gazu

Propozycja Brukseli w sprawie oszczędności gazu

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polska Press w ostatni piątek odwołała zarząd spółki. Spółka należąca do Orlenu rozpoczęła już poszukiwania następców, w tym prezesa zarządu. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że termin przyjmowania zgłoszeń upływa już w najbliższą środę, 28 lutego.

Spółka Orlenu poszukuje prezesa. Chętni mają wyjątkowo mało czasu

Spółka Orlenu poszukuje prezesa. Chętni mają wyjątkowo mało czasu

Źródło:
tvn24.pl

Budowa przydomowych schronów i ukryć doraźnych ma być zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Nad projektem ustawy w tej sprawie pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Przydomowy bunkier, rząd szykuje zmiany. Propozycja wraca po kilku miesiącach

Przydomowy bunkier, rząd szykuje zmiany. Propozycja wraca po kilku miesiącach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W związku z transformacją w kierunku e-mobilności u producentów części motoryzacyjnych spodziewane są zwolnienia pracowników - podało Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM).

Fala zwolnień i ponure prognozy. Branża alarmuje

Fala zwolnień i ponure prognozy. Branża alarmuje

Źródło:
PAP

Bon do Lidla - to nowa kampania phishingowa, przed którą ostrzega CyberRescue. Oszuści podszywają się pod sieć i za pomocą dodatkowych kwestionariuszy próbują wyłudzić dane osobowe klientów.

Oszuści podszywają się pod Lidla. Pytają o kredyt we frankach

Oszuści podszywają się pod Lidla. Pytają o kredyt we frankach

Źródło:
tvn24.pl

UOKiK zakwestionował praktyki serwisu sprzedażowego OLX. Zarzuty dotyczą wprowadzania konsumentów w błąd co do zakresu pakietu ochronnego, nieudzielania informacji o tym, że produkt można kupić bez usługi serwisowej i mylącego sortowania ofert według najtańszych produktów - podał UOKiK w komunikacie. Prezes UOKiK zobowiązał Grupę OLX do wprowadzenia zmian w serwisie i zwrotu pieniędzy klientom.

Platforma sprzedażowa pod lupą urzędu. Ma oddać klientom pieniądze

Platforma sprzedażowa pod lupą urzędu. Ma oddać klientom pieniądze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Banki i SKOK-i w styczniu 2024 roku udzieliły 25 tysięcy kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości blisko 10,3 miliarda złotych - poinformowało we wtorek Biuro Informacji Kredytowej. Kwota jest pięciokrotnie wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Pobito rekord.

Nowy rekord na rynku kredytów. Wzrost o ponad 400 procent

Nowy rekord na rynku kredytów. Wzrost o ponad 400 procent

Źródło:
tvn24.pl

W oczekiwaniu na unijne pieniądze pojawia się pytanie o walkę z czasem. Bo aż trzy czwarte inwestycji może nie zostać zrealizowanych w terminie. Czy to oznacza, że pieniędzy możemy nie dostać wcale? Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i Świat".

Walka z czasem o unijne pieniądze. Ponad 40 inwestycji pod znakiem zapytania

Walka z czasem o unijne pieniądze. Ponad 40 inwestycji pod znakiem zapytania

Źródło:
TVN24

Tak zwany kasowy PIT coraz bliżej. Na rządowych stronach opublikowano założenia projektu ustawy w tej sprawie. "Dzięki tym rozwiązaniom przedsiębiorcy będą płacić podatek dochodowy od osób fizycznych dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za wydany towar albo wykonaną usługę" - czytamy. Zgodnie z zapowiedziami, z rozwiązania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

Nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców. Zasada "szczególnie uciążliwa" do zmiany

Nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców. Zasada "szczególnie uciążliwa" do zmiany

Źródło:
PAP

W Prokuraturze Okręgowej w Płocku, prowadzącej śledztwo dotyczące połączenia Orlenu z Grupą Lotos, powstał specjalny zespół prokuratorów, do których dołączyli funkcjonariusze służb specjalnych - poinformowała w poniedziałek wiceszefowa tej prokuratury Monika Mieczykowska.

Śledztwo w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem. Powstał zespół specjalny

Śledztwo w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem. Powstał zespół specjalny

Źródło:
PAP