Listopad na Wall Street rozpoczął się od rekordów. Główne indeksy Dow Jones Industrial, S&P500 i Nasdaq ustanowiły nowe historyczne poziomy. Akcje Tesli przebiły poziom 1200 dolarów, a majątek dyrektora generalnego Elona Muska urósł do 335 miliardów dolarów. Inwestorzy oczekują na decyzję Fedu oraz raport z rynku pracy USA.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,26 proc., do 35 913,84 pkt. To historyczny szczyt indeksu. S&P500 na koniec dnia wzrósł o 0,18 proc. do 4613,67 pkt. To nowy rekord tego indeksu. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,63 proc. i zamknął sesję na historycznym poziomie 15 595,92 pkt.
Najlepszą sesję od sierpnia zanotował indeks grupujący małe spółki Russell 2000. Na koniec dnia wzrósł o 2,65 proc. do 2358,12 pkt.
Po trudnym wrześniu, w którym S&P500 spadł o ponad 4 proc., benchmark podskoczył w zeszłym miesiącu o prawie 7 proc. Od początku roku indeks S&P500 wzrósł o prawie 23 proc. Dow Jones Industrial wzrósł w październiku o 5,8 proc., a Nasdaq Composite o 7,3 proc. Dla indeksów S&P500 i Nasdaq były to najlepsze miesiące od listopada 2020 roku.
- Naszym zdaniem kluczową historią napędzającą giełdy jest wzmocnienie globalnego ożywienia. Trendy związane z COVID-19 poprawiają się, ale dzięki szczepionkom poprawa po stronie czynników ryzyka w opiece zdrowotnej może znacznie przyspieszyć w 2022 roku - ocenił Tom Lee z Fundstrat.
Sezon zysków spółek zdominował październik, nawet przy obawach dotyczących globalnego łańcucha dostaw. Według Refinitiv około połowa spółek z indeksu S&P500 podała wyniki kwartalne, a ponad 80 proc. z nich przekracza szacunki analityków z Wall Street.
Tesla - notowania
Akcje Tesli, której kapitalizacja w ubiegłym tygodniu przekroczyła 1 bln dolarów, podrożały w poniedziałek o o 8,49 proc. i przekroczyły poziom 1200 dolarów. Według Bloomberg Billionaires Index majątek dyrektora generalnego i jednocześnie największego akcjonariusza Tesli Elona Muska urósł po poniedziałkowej sesji o 24 mld dolarów. Jego majątek jest wyceniany na 335 mld dolarów. Drugi na liście najbogatszych ludzi na świecie jest Jeff Bezos z majątkiem wycenianym na 193 mld dolarów.
Akcje spółek korzystających na ożywieniu gospodarczym, takie jak Ford i Occidental Petroleum, poszły w górę o odpowiednio 5,09 proc. i 3,82 proc. Harley-Davidson urósł o 9,07 proc. po tym, jak Stany Zjednoczone i Unia Europejska zakończyły spór dotyczący taryf na stal i aluminium.
Notowania Deere wrosły o 4,80 proc. Największy na świecie producent maszyn rolniczych osiągnął wstępne porozumienie w sprawie umowy ze strajkującymi robotnikami, uzgadniając sześcioletnią umowę, która zapewni pracownikom wyższe podwyżki i premie oraz zakończy pierwszy strajk w firmie od 35 lat.
Akcje Moderny potaniały o 2,33 proc. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) opóźniła wydanie decyzji o zastosowaniu szczepionki COVID-19 u nastolatków w wieku od 12 do 17 lat, podczas gdy agencja bada, czy zastrzyk zwiększa ryzyko zapalenia mięśnia sercowego. Producent leków podał, że ostateczna decyzja FDA prawdopodobnie nie nadejdzie do stycznia.
W tym tygodniu głównymi wydarzeniami na rynku będą m.in. środowa decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej o 19.00 czasu polskiego oraz konferencja prasowa prezesa Fedu, a także raport z rynku pracy USA za październik, który zostanie przedstawiony w piątek o 13.30 czasu polskiego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock