PiS chce zlikwidować podatek miedziowy. Zapowiedziała to na konferencji w Lubinie kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło. - Przygotowaliśmy projekt ustawy i jeśli państwo nam zaufacie, a PiS będzie tworzyło rząd, zlikwidujemy ten niesprawiedliwy podatek dla KGHM. Zrobimy wszystko, żeby KGHM rozwijał się - obiecała. Na zamknięciu wtorkowych notowań akcje KGHM zyskiwały nieco ponad 4 proc.
Według Szydło "Lubin to szczególne miasto na mapie Polski, które powinno być pokazywane jako przykład tego, w którym kierunku powinna rozwijać się gospodarka". - KGHM, który jest symbolem Lubina to ważna firma nie tylko dla regionu, ale dla Polski - oceniła kandydatka na premiera.
Jej zdaniem "takie firmy jak KGHM, która jest perłą w koronie polskiej gospodarki powinny być przez państwo wspierane i promowane, a niektóre dostają dodatkowe podatki". - Nie ma takiego przykładu w Europie, żeby jedna firma otrzymała specjalny podatek, który zostaje nałożony tylko jej. To podatek miedziowy, który KGHM płaci od pewnego czasu. My się z tym nie zgadzamy - podkreśliła Szydło. I zapowiedziała likwidację tego obciążenia. - Przygotowaliśmy projekt ustawy i jeśli państwo nam zaufa, a PiS będzie tworzyło rząd, zlikwidujemy ten niesprawiedliwy podatek dla KGHM. Zrobimy wszystko, żeby KGHM rozwijał się - oceniła polityk PiS.
Sporny podatek
Ustawa o podatku od wydobycia niektórych kopalin weszła w życie w kwietniu 2012 roku. Podatek miedziowy był ostro krytykowany m.in. w zaprezentowanym w marcu br. raporcie surowcowym Polski, opracowanym przez grupę uczonych pod kierunkiem byłych wicepremierów, ministrów gospodarki Jerzego Hausnera i Janusza Steinhoffa. "Lex Rostowski (od nazwiska ministra finansów za czasów którego został wprowadzony - red.) został przedstawiony jako przykład postępowania "chytrego poborcy podatkowego".
- Mamy projekt ustawy znoszącej podatek miedziowy. Jest to gotowa ustawa, która będzie wprowadzona w życie. pic.twitter.com/MveuUWxZe5
— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) październik 6, 2015
- Podatek miedziowy dotyczy przede wszystkim KGHM. Upominamy się o tę firmę. pic.twitter.com/yWMjClL9e3
— PrawoiSprawiedliwość (@pisorgpl) październik 6, 2015
Pod koniec 2013 r. roku o zniesienie podatku miedziowego zaapelował do Sejmu i Senatu sejmik województwa dolnośląskiego. W apelu podkreślono, że podatek uderza w kondycję ekonomiczną KGHM i może przyczynić się do wzrostu bezrobocia w regionie. Zaznaczono też, że podatek od wydobycia niektórych kopalin jest obciążeniem dotyczącym tylko KGHM i tylko województwa dolnośląskiego. W kwietniu 2012 roku klub PiS skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę wprowadzającą opodatkowanie wydobycia miedzi i srebra. Według PiS niedopuszczalne jest tworzenie takiego prawa, które oddziałuje tylko na jedną spółkę - w tym wypadku KGHM wydobywającą miedź i srebro. W listopadzie 2014 r. Trybunał uznał, że zapisy ustawy o podatku od miedzi i srebra - którą do TK zaskarżyli oprócz posłów PiS, także posłowie SLD - są zgodne z konstytucją. W lipcu br. PiS zapowiedział złożenie do Sejmu projektu ustawy zwalniającej z podatku od miedzi i srebra.
W ustawie budżetowej na 2015 rok zapisano, że dochód z podatku od niektórych kopalin przyniesie budżetowi 1,45 mld zł. Resort finansów podawał, że na koniec czerwca było to 885,311 mln zł.
Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: KGHM