Ropa blisko 50 dolarów za baryłkę. Dobije do 32 dolarów za baryłkę?
Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko 50 dolarów za baryłkę. Na rynku oczekiwany jest dalszy wzrost jej zapasów - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie w Nowym Jorku jest wyceniana po 50,01 dolarów. Z kolei Brent na giełdzie w Londynie kosztuje 60,44 dolarów za baryłkę.
Analitycy prognozują, że amerykańskie zapasy ropy wzrosły w ub. tygodniu o 3,95 mln baryłek. Zapasy surowca w USA rosną od 7 tygodni. Już wcześniej wynosiły rekordowe one 434,1 mln baryłek.
- Fundamentalne pytanie dla rynków to, ile ropy dotrze na giełdy - mówi Jonathan Barratt, główny analityk inwestycyjny Ayers Alliance Securities w Sydney. - W USA mamy mieszane dane makro, ale na rynku jest zaufanie - dodaje.
Nieco więcej
Tymczasem kraje OPEC pompowały w lutym 30,6 mln baryłek ropy dziennie, podczas gdy oficjalny limit dostaw ropy w kartelu wynosi 30 mln b/d.
W poniedziałek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 17 centów do 49,59 dolarów za baryłkę, a Brent w Londynie staniała o 3,04 dolary do 59,54 dolaró
Ceny ropy spadły w tym roku o 6,2 proc., po spadku w 2014 r. o niemal 50 proc.
Analitycy Bank of America prognozują, że WTI może stanieć do 32 dolarów za baryłkę, bo spadnie zapotrzebowanie na olej opałowy wraz z kończącym się sezonem grzewczym w USA.
Autor: mn / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Rata kredytu z oprocentowaniem zmiennym na 500 tysięcy złotych może spaść nawet o ponad 700 złotych. Dlaczego? Instytucje finansowe spodziewają się, że wskaźnik WIBOR 3M za dziewięć miesięcy może wynieść tylko 3,64 procent. Wszystko przez gołębie głosy płynące z Rady Polityki Pieniężnej i banku centralnego. Pierwsze spadki rat mają się jednak pojawić już w przyszłym miesiącu - wynika z analizy Rankomat.pl. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem stałym na spadek raty często trzeba będzie poczekać kilka lat.
Rata kredytu niższa o 700 złotych? Wszystkie oczy na kluczowy wskaźnik
- Źródło:
- tvn24.pl
W lutym 2025 roku Polacy byli drugą najliczniejszą grupą turystów z Unii Europejskiej na Maderze - podają lokalne władze. Rosnąca popularność wyspy sprawiła, że po raz pierwszy w historii Polacy zagłosują tam w wyborach prezydenckich.
Choć sama kara Komisji Europejskiej dla Apple i Mety nie jest zaskoczeniem, to jej relatywnie niska wysokość wydaje się być związana z napięciami w relacjach transatlantyckich - oceniła Aleksandra Wójtowicz, analityczka do spraw cyfrowych Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).
Rząd na posiedzeniu 6 maja zajmie się ułatwieniem procedury rozwodowej - przekazał w czwartek premier Donald Tusk podczas spotkania ze stroną społeczną w sprawie deregulacji. Według propozycji małżeństwo mógłby rozwiązać, po spełnieniu określonych warunków, urzędnik stanu cywilnego lub notariusz.
Kalifornia została czwartą co do wielkości gospodarką na świecie - oświadczył gubernator tego amerykańskiego stanu Gavin Newsom, cytowany w piątek przez stację BBC. W 2024 roku kalifornijski PKB wyniósł 4,10 bln dolarów. To więcej niż PKB Japonii, które wynosiło 4,01 bln dolarów.
To na pewno nie jest czas na takie zmiany - mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. - Przyjmując takie przepisy zakładamy po prostu, że firmy muszą pogodzić z się ze spadkiem efektywności produkcyjnej, czyli mniejszymi przychodami lub muszą zatrudnić dodatkowe osoby - dodała.
Koncern Apple planuje przenieść montaż wszystkich iPhone'ów sprzedawanych w USA z Chin do Indii już w 2026 roku - informuje gazeta "Financial Times". Decyzja ta wynika z zaostrzenia wojny handlowej między Pekinem a Waszyngtonem.
Chcą przenieść produkcję do innego kraju. Wszystko przez cła Trumpa
- Źródło:
- PAP
Rosnącą popularność elektronicznych rozliczeń z fiskusem "Twój e-PIT" bezwzględnie wykorzystują cyberprzestępcy - wynika z badania przeprowadzonego przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów. Oszuści podszywają się pod urzędy skarbowe, Ministerstwo Finansów czy Krajową Administrację Skarbową pod pretekstem zwrotu nadpłaty podatku. "Ich celem jest przejęcie milionów numerów PESEL" - alarmują autorzy raportu.
Wykorzystują gorący okres. "Celem jest przejęcie milionów numerów PESEL"
- Źródło:
- tvn24.pl
Za rządów PiS stadnina w Janowie Podlaskim straciła najlepsze konie i zasoby genetyczne - stwierdził wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak. Dodał, że odbudowa hodowli koni arabskich jest procesem, który zajmie kilka lat.
"Zamilknijcie na ten temat, bo ja nie wytrzymam takiej bezczelności"
- Źródło:
- PAP
Szef francuskiego resortu gospodarki Eric Lombard ocenił, że Unia Europejska i USA są "jeszcze daleko od porozumienia" w sprawie ceł. Dodał jednak, że spotkania z amerykańskimi przedstawicielami są "ciepłe".
"Mamy nadzieję, że ten wpływ wewnątrz kraju popchnie administrację"
- Źródło:
- PAP
Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod oficjalne serwisy, takie jak Twój e-PIT, e-TOLL czy e-Urząd Skarbowy. Cyberprzestępcy próbują wyłudzić dane podatników za pomocą SMS-ów, e-maili i fałszywych stron.
"Apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz". Resort ostrzega
- Źródło:
- PAP
- Niszczymy markę, którą są USA - uważa prezes firmy inwestycyjnej Citadel Ken Griffin. Miliarder wcześniej wspierał Donalda Trumpa i przekazywał niezwykle hojne datki na kampanie republikanów - opisuje portal stacji CNN.
Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"
- Źródło:
- CNN
Jeżeli nadal trwałaby wojna celna i handlowa, to i w Polsce rozpocznie się większa fala drożyzny i inflacji. - Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl prof. dr hab. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, dyplomata. - Czeka nas dużo niepewności - dodał Piotr Dzierżanowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"
Migranci to bardzo ważny czynnik, który stabilizuje sytuację gospodarczą - powiedział prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Zbigniew Derdziuk w rozmowie z TVN24 BiS. Zwrócił uwagę, że cudzoziemcy zasilają składkami system emerytalny i wpływają na rozwój gospodarczy.